Nowy Jork zimą

by Little Town Shoes
4 comments

Zaktualizowana notka o najbardziej klimatycznych miejscach w zimowym Nowym Jorku. Zapraszam.

Powitanie zimy, jak wszystko w Nowym Jorku, musi się tu odbyć z wielką pompą. Zwykle zapalenie lampek na choince zmienia się tu w całą uroczystość z koncertami i fajerwerkami. Czasami mam wrażenie ze wszystkie nowojorskie atrakcje mają na celu przekonanie mieszkańców, ze płacenie 3,500 dolarów miesięcznie za mieszkanie w pudelku do butów jest w zupełności uzasadnione 🙂
A co gorsza … faktycznie to działa:) Nowy Jork zimą jest naprawdę wspaniały. Oglądając te wszystkie światełka nawet mieszkańcy nie mogą się powstrzymać od zachwytu.

Wspomniane uroczystości zapalania lampek na choinkach, kolorowe światła i dekoracje na Piątej Alei, zjazd mikołajów, gigantyczne przeceny w sklepach, romantyczne lodowiska… to wszystko powoduje, ze Nowy Jork zimą przyciąga tłumy turystów.

Liczba zimowych atrakcji w Nowym Jorku może być przytłaczająca. Także poniżej zestawienie co warto zobaczyć w grudniu:

Symbolem Świąt w Nowym Jorku jest choinka przy Centrum Rockefellera. Jest ona tak znana, iż mówi się o niej po prostu the Tree i każdy wie o co chodzi. Tegoroczna choinka ma ponad 28 metry wysokości i jest jedną z najwyższych choinek jaka kiedykolwiek stała przed Centrum Rockefellera.

Samo drzewko jest naprawdę wspaniale i będzie można je oglądać aż do 7 stycznia.

Nowy Jork zimąNowy Jork zimą

Podziwiając choinkę przy Centrum Rockefellera zatrzymaj się aby obejrzeć pokaz świateł na fasadzie budynku domu handlowego Saks Fifth Avenue.  W tym roku motywem przewodnim jest “Land of 1000 Delights”. Świetlne przedstawienie trwa około dwóch minut i jest powtarzane co 10 minut. Można je oglądać do 3 stycznia.

15251703_1353513154669704_70538343846248448_n

Jedna z najpiękniejszych choinek i urokliwy rynek świąteczny z dziesiątkami straganów otacza lodowisko w Bryant Park. Jest tam bar z szampanami a samo lodowisko jest darmowe.

W tym roku organizatorzy zadbali zwłaszcza o stoiska z jedzeniem – koniecznie do spróbowania sa (miedzy innymi) cretzel’e – to połączenie precla z croissantem o smaku dyni, Chick’nCone – kurczak o smaku klonowo-cynamonowym. Pączki – każde, naprawdę każde z Doughnut Project.

Lodowisko i stoiska z jedzeniem bedą otwarte do 05 marca 2017 r. (codziennie: 8:00 – 22:00) natomiast świąteczne stoiska do 02 stycznia 2017 r.

Nowy Jork zimą

W listopadzie ruszyła tez świąteczna wystawa pociągów w Ogrodzie Botanicznym

Pociągi przyjeżdżają pomiędzy 150 przepięknie oświetlonymi nowojorskimi zabytkami i atrakcjami jest Brooklyn Bridge, Ratusz, Muzeum Guggenheima, i pierwszy nowojorski roller coaster (Coney Island Cyclone). Wszystkie atrakcje są wykonane z gałązek, kory, owoców, nasion, szyszek i innych materiałów organicznych. Wystawa ma oszałamiający multimedialny grand finale światła i dźwięku. Do zobaczenie koniecznie, nie tylko dla osób odwiedzających Nowy Jork z dziećmi.

Wystawa można oglądać do 16 stycznie 2017

Nowy Jork zimąNowy Jork zimą

W Muzeum Historii Naturalnej mamy choinkę ozdobiona origami. Temat tegorocznej to „Dinozaury są wśród nas”. Z ciekawostek to wolontariusze zaczynają przygotowywać origami już w marcu tak aby być gotowym na wystawę z setkami ozdób.
Drzewko będzie można oglądać do 10 stycznia 2017 r.

Nowy Jork zimąNowy Jork zimąChoinka w Nowym Jorku

Nawet nowojorskie Wall Street jest w świątecznym nastroju. Tuz obok budynku giełdy papierów wartościowych mamy wspaniałą choinkę, której ceremonia zapalenia lampek odbędzie się 10 grudnia. Mają być i kolędy i grzane wino.

Nowy Jork zimą

W tym roku na mojej liście miejsc o wyjątkowo świątecznym nastroju znalazł się tez jeden rooftop. 230 Fifth umieścił na dachu coś na wzór namiotu-igloo. Obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy.

Nowy Jork zimą

Jedna z moich ulubionych – choinka przy Placu Waszyngtona. 45-metrowa choinka i sam luk będą oświetlone codziennie od 16:00 do 1 w nocy.

7 grudnia 2016 r, o godz.: 18:00 przed choinka zbiorą się tłumy aby śpiewać kolędy.

Rowniez 24 grudnia (w wigilię Bożego Narodzenia) o godzinie 17:00 odbędzie się tutaj tradycyjne śpiewanie kolęd.

Nowy Jork zimą

W grudniu obowiązkowy jest spacer po Piątej Alei ‒ domy handlowe i sklepy prześcigają się w tym, kto przygotuje najpiękniejszą świąteczną wystawę.

Rozpocznij zwiedzanie od domu handlowego Macy’s przy 34-tej ulicy a następnie przejdź wzdłuż Piątej Alei w kierunku Central Parku (tutaj znajdziesz mapkę z trasa wycieczki).

Aby zobaczyć prawdziwą Christmas Light Extravaganzę należy udać się na Brooklyn do Dyker Heights (w tej notce przeczytacie więcej o Dyker Heights) 

A w drugim tygodniu grudnia możesz dołączyć do “wycieczki” po barach podczas corocznego, największego zjazdu pijanych Mikołajów (SantaCon). Wbrew protestom części mieszkańców zjazd co roku jest coraz większy. Jeżeli też chcesz otrzymać zniżkę na piwo, obowiązkowo musisz być przebrany za Mikołaja. (przeczytaj dalej o tym, dlaczego nowojorczycy nie wierzą w Mikołaja).

4 comments
0

You may also like

4 comments

Maya Zann November 24, 2015 - 1:41 pm

A w Polsce na święta tradycyjnie: karp, pierogi i Kevin 1) sam w domu 2) sam w Nowym Jorku.

Reply
Sesandra November 25, 2015 - 8:29 am

Mój ulubiony Saks Fifth Avenue Holiday 3D Light Show 🙂

Reply
justblackswan November 30, 2015 - 5:09 pm

Zazdroszczę tej pięknej świątecznej atomsfery 🙂 Jeszcze tylko śnieg i pełnia szczęścia hihi mam nadzieje, że uda mi się kiedyś odwiedzić NYC właśnie zimą. Pozdrawiam z deszczowego Dublina

Reply
Kasia December 3, 2016 - 1:12 am

Byłam w Nowym Jorku w zeszłym miesiącu. Już wtedy zachwycał ilością świątecznych dekoracji. Boston wtedy był jeszcze bardzo jesienny, a NYC szalało świątecznie, mimo, że do tego, co pokazujesz na zdjęciach było jeszcze daleko!

Reply

Porozmawiajmy :)