Wyjazd na Kubę: 16 praktycznych informacji i wskazówek

by Little Town Shoes
11 comments

Własnie wrociliśmy ale już planujemy kolejny wyjazd na Kubę! W między czasie spisałam na szybko kilka porad i praktycznych wskazówek. Zapraszam!

Wyjazd na Kubę

Wyjazd na Kubę

1. Koszt
Kuba nie jest tanim miejscem podróży. To nie Azja i na pewno nie możesz żyć za $5 dziennie, ale czytając poniższe wskazówki uda Ci się zmieścić w rozsądnym budżecie.

2. Pieniądze
Zostaw kartę kredytową w domu – nie przyda się na Kubie. Upewnij się, że Twoja karta do bankomatu będzie działała a najlepiej weź ze sobą gotówkę – Dolary Kanadyjskie albo Euro. Dolary Amerykańskie są objęte teraz dodatkowym 10% „cłem”.
Pieniądze można wymienić na lotnisku – niestety trzeba się przygotować na długą kolejkę.

Kuba ma dwie waluty CUC, czyli peso wymienialne używane przez turystów, i CUP (peso kubańskie) – waluta mieszkańców wyspy. Słyszeliśmy pogłoski, że CUC ma zostać zlikwidowane w tym roku … ale nie jest to jeszcze potwierdzone.
Kurs CUC jest zbieżny z dolarem amerykańskim, 1 CUC to 1 USD. Za 1 USD dostaje się ok. 23 CUP.

Wyjazd na Kubę

3. Nocleg
Najlepiej w casas particulares, czyli w prywatnych kwaterach. Ceny od 25–40 CUC za dwójkę. Pierwszy nocleg warto zarezerwować online. My korzystaliśmy z airbnb.com.

4. Transport z lotniska
Transport na Kubie nie należy do najtańszych. Taksówka z lotniska do Starej Hawany kosztuje około 20 CUC. Cena zależy od liczby turystów i pory dnia ale nie płać więcej niż 25 CUC. Cena jest zawsze za przejazd, nigdy od osoby.

Podaj taksówkarzowi adres na kartce. Niektórzy będą udawać, że nie wiedzą gdzie to jest – wiedzą. Jeżeli naprawdę nie wiedzą to zapytają kogoś na ulicy. Będą próbować namówić Cię abyś pojechał/a do innego hotelu /mieszkania (kierowca taksówki dostaje prowizję jeśli przywiezie turystów tam turystów). Zdecydowanie powiedz aby zawiózł Cię do wybranego przez Ciebie hotelu, usiądź wygodnie i zrelaksuj się – zostaniesz dostarczony pod wskazany adres.

5. Mapa w trybie offline
Pobierz mapę Kuby przed wylotem. Korzystaliśmy z maps.me i sprawdzało się idealnie. Maps.me w odróżnieniu do Map Google działają bardzo dobrze w trybie offline. Maps.me zawierają tysiące punktów POI (np. stacje benzynowe, restauracje, bary) – przed wyjazdem dodaliśmy miejsca rekomendowane przez znajomych.

Wyjazd na Kubę

6. Internet
Dostęp do internetu jest na karty i tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach (parkach, hotelach). Karty do internetu kupiliśmy w punkcie firmy telekomunikacyjnej Etecsa. 1 godzina kosztuje 1CUC. Można kupić karty 5-godzinne (odpowiednio 5 CUC). Przed Etecsa była kolejka ale nie stałam dłużej niż 10 minut. Aby kupić kartę musiałam pokazać dokument tożsamości.
Karty do internetu można też kupić na ulicy albo w parkach za odpowiednio wyższą cenę 2 – 3 CUC. W hotelach można było kupić karty za 4-5CUC.

7. Język
Nie stresuj się znajomością hiszpańskiego. Dużo osób mówi przynajmniej trochę po angielsku, zwłaszcza w dużych miastach nie ma problemu z porozumiewaniem się w tym języku. Spotkaliśmy Kubańczyka mówiącego perfekcyjnie po polsku (o tym w kolejnej notce).
Kubańczycy są mili, otwarci i bardzo pomocni. Idealnie dogadują się nawet na migi. Mówiąc o tym, że są pomocni należy pamiętać –  w ciągu krótkiego pobytu nie uda Ci się zbudować prawdziwych przyjaźni … dlatego przeczytaj kolejny punkt.

Wyjazd na Kubę

8. Ceny dla turystów 
Kubańczycy oficjalnie zarabiają od 20 do 80 dolarów miesięcznie. Oczywiście nie można przeżyć za taką kwotę na Kubie dlatego większość osób poza rządowymi posadami ma drugą pracę. Jest to jeden z czynników dlaczego traktują turystów jako „dodatkowe źródło dochodu”. Od taksówkarzy po właścicieli mieszkań czy restauracji często doliczają coś extra do rachunku. Jeżeli zaprowadzą Cię do restauracji to do Twojego rachunku zostanie doliczona odpowiednia prowizja dla polecającego. Jeżeli masz kubańskiego „przyjaciela” to musisz odpowiednio doliczyć 10-20% do kosztów podróży.

9. Jedzenie
W cenie 5-15 CUC można zjeść smaczny, typowo kubański posiłek. Śniadanie w naszej casa particulares kosztowało 3 CUC + 1,5 CUC za kawę. Na koniec właściciel doliczył nam dodatkowy podatek 10%… o którym oczywiście nie wspomniał wcześniej 🙂 Jeżeli podróżujesz z budżetem warto się upewnić czy cena uwzględnia wszystkie opłaty.

10. Jedzenie takie sobie … ale drinki REWELACJA! 
Być na Kubie i nie posmakować rumu to grzech. O ile kubańska kuchnie nie zachwyca to drinki są naprawdę bardzo dobre. Nawet Pinacolada podana na plaży byla wspaniała.

Na Kubie ponoć (ponoć – bo zdania co do prawdziwego pochodzenia drinków są często podzielone) wymyślono:
Cuba Libre – czyli biały rum z colą i limonką. Nazwa (“Wolna Kuba “) drinku powstała w 1902 roku po tym, jak kraj został uwolniony od hiszpańskich rządów kolonialnych.
Daiquiri – drink spopularyzowany przez hawański bar La Floriditę i przez Ernesta Hemingwaya, który regularnie odwiedzał ten słynny bar w Starej Hawanie – składa się z białego rumu, likieru Maraschino, syropu cukrowego, soku z limonki i kruszonego lodu. Mojito – to oczywiście najbardziej znany koktajl kubański, który rzekomo wymyślono w barze La Bodeguita del Medio w Hawanie.

La Bodeguita, podobnie jak La Floriditę, są szalenie urokliwe ale oblegane przez turystów a drinki przygotowywane tak szybko, że niestety tracą trochę na jakości. Za drinki płaciliśmy od 2 CUC do 8 CUC (najdroższe były na tarasie w hotelu Nacional de Cuba)

Kuba

Kuba

11. Obowiązkowa wycieczka kabrioletem z lat 50tych
Te pocztówkowe auta można zobaczyć wszędzie i dodają niesamowitego uroku Hawanie. Zamówiliśmy wycieczkę takim  samochodem i za godzinną wycieczkę zapłaciliśmy 20 CUC (po negocjacjach). Zdecydowanie warte polecenia.

12. Poradzono nam żeby spisać sobie kod EMEI telefonu w przypadku utraty. Kuba jest bezpieczna, a z numerem EMEI telefon można ponoć odzyskać telefon. Na szczęście nie musieliśmy korzystać z tego – także nie wiem czy jest to faktycznie możliwe ale z pewnością nie szkodzi zapisać sobie numer przed wyjazdem.

13. Woda
Butelka wody w większości miejsc kosztowała około 1 CUC. W naszym casa particulare właściciel gotował dla nas wodę i mieliśmy też specjalne butelki z filtrami, które uzupełnialiśmy (oszczędzasz pieniądze i dbasz o środowisko).

Wyjazd na Kubę

Wyjazd na Kubę

14. Hawana 
Jeżeli rozpisałaś już plan wyjazdu, popraw plan i załóż 30% więcej czasu na Hawanę – to niesamowite miasto. Oferuję dużo więcej niż Starą Hawanę i Vedado.

15. Jeżeli planujesz wyjechać poza Hawanę zarezerwuj bilety na autobus na Viazul.com

16. Postaraj się nie zapomnieć niezbędnych lekarstw czy kosmetyków
Teraz, zwłaszcza w Hawanie i innych większych miastach, można już kupić kosmetyki i lekarstwa ale ceny są dość wysokie a wybór bardzo mały. Spakuj uważnie apteczkę tak abyś miał/a wszystkie rzeczy, które potrzebujesz. Myśmy dodatkowo zabrali ze sobą przybory szkolne, kolorowe kredki, malowanki i lekarstwa do domu seniora. Właściciel naszego mieszkania poprosił o przywiezienie części do rowerów które są trudno dostępne na Kubie.

Kiedy jechać?
Optymalny okres to koniec marca–maj. Od listopada do marca–kwietnia jest sucho ale i dość chłodno (ok. 20°C). Latem jest gorąco, wilgotno i tłoczno. Natomiast od września do listopada zdarzają się huragany.

Kuba praktyczne porady Kuba praktyczne porady

Jeśli byliście na Kubie i macie własne przemyślenia, lub tekst ten był pomocny – zostaw proszę komentarz.

11 comments
0

You may also like

11 comments

Marta April 3, 2018 - 3:32 pm

Magdo, super podsumowanie! Nie zgodze sie tylko z jednym – doskonale podrozuje sie od listopada do marca – pogoda jest znakomita. W grudniu I styczniu moze zdazyc sie kilka chlodniejszych dni z deszczem, ale generalnie pagoda super, okolo 26-28 stopni w dzien.

Reply
Little Town Shoes April 3, 2018 - 3:55 pm

Byliśmy pod koniec marca – w ciągu dnia faktycznie było ciepło ale wieczorem temperatury spadały do 16-18C i przydawała się bluza. Ale ja jestem zmarzlak 🙂 Informacja na blogu o średnich temperaturach jest z przewodnika http://www.holiday-weather.com/havana/averages/

Reply
Robbie Chafitz April 3, 2018 - 6:37 pm

Some Cubans even speak fluent Polish! 😉

Reply
Iza April 3, 2018 - 8:36 pm

Świetny artykuł, dziękujemy! 🙂 A czy Polacy mający obywatelstwo amerykańskie bez problemu mogą podróżować na Kubę czy z wycieczką zorganizowaną? 🙂

Reply
Little Town Shoes April 3, 2018 - 9:47 pm

Można podróżować samemu tylko są pewne ograniczenia. Podróż musi mieścić się w jednej z 12 kategorii – takich jak wizyta rodziny, szeroko rozumiana pomoc humanitarna, dziennikarstwo, research, etc – ale nie turystyka. “According to rules as they stand today, one can visit Cuba to learn their culture or to support Cuban people, but not for tourism”. Większość osób w wizie wskazuje jako cel podróży “to support Cuban people”.

Reply
Little Town Shoes April 4, 2018 - 2:25 am

Myśmy wybrali tą kategorię i wieźliśmy ze sobą walizkę lekarstw oraz przyborów do szkoły.

Reply
Iza April 4, 2018 - 6:28 pm

Bardzo dziękuję!!! 🙂

Reply
Tomi Pe March 11, 2019 - 9:57 am

Hej, fajny artykuł. 🙂 Właśnie się przymierzamy do wycieczki na Kubę. Najpierw jednak jedziemy do znajomych do NYC na miesiąc a stąd dopiero na Kubę. Czy wiesz może jak wygląda sprawa wizy turystycznej dla polaków podróżujących przez USA na Kubę? W internecie wiele sprzecznych informacji i nie wiadomo skąd wziąć wizę itd.

Pozdrawiam!

Reply
Little Town Shoes March 11, 2019 - 11:19 am

Ja mam paszport amerykański, tak że nie jestem pewna jak wygląda kwestia wizy turystycznej dla osób podróżujących z Polski. Myślę że warto byłoby zadzwonić do konsulatu kubańskiego w Polsce i się upewnić. Serdeczności,

Reply
Tomi Pe March 11, 2019 - 12:50 pm

Dzięki za odpowiedź. Siedzę i wyczytałem już prawie całe czeluści internetu. Okazało się, że nawet będąc obywatelem RP ale podróżując na trasie USA-KUBA jesteśmy traktowani jak obywatele Ameryki. Wówczas wiza kubańska ma kolor różowy a nie zielony. Prawda? Powiedz mi w jaki sposób załatwiałaś wizę? W ambasadzie? Przez pośredników? Na lotnisku? Jaki był jej koszt?

Pozdrawiam!

Reply
Małgorzata October 28, 2019 - 8:06 pm

Świetny artykuł!
Możesz doprecyzować o butelkach z filtrem? Chodzi o ogólnodostępne w Polsce coś w stylu Dafi czy Brita?

Reply

Porozmawiajmy :)