Rowerem po Nowym Jorku

by Little Town Shoes
15 comments

W ciągu ostatnich miesięcy wielu nowojorczyków (ze mną włącznie) “porzuciło” metro na rzecz roweru. Także najwyższy czas aby zaktualizować informacje jak poruszać się rowerem po Nowym Jorku.

Nowy Jork staje się powoli czymś w rodzaju rowerowej mekki. Zgodnie z raportem miasta (jeszcze przed epidemią) codziennie ponad 200 tys. nowojorczyków używało roweru, jako głównego środka transportu do pracy. Teraz te statystyki są jeszcze wyższe.  Łączna długość dróg dla rowerów w pięciu dzielnicach miasta wynosi prawie 2,000 km.

Na stronie nyc.gov jest dostępna i na bieżąco aktualizowana rowerowa mapa Nowego Jorku. Również jeżeli wpiszemy w Google Maps „biking” wujek google pokaże nam gdzie dokładnie znajdują się ścieżki rowerowe.

W Nowym Jorku mam 4 rodzaje ścieżek rowerowych: 

Chronione ścieżki rowerowe (oznaczone na mapie na zielono) 
Te ścieżki rowerowe są fizycznie oddzielone od ruchu samochodowego (poprzez barierki bądź parkingi). Są super bezpieczne i wygodne. Wzdłuż takiej zielonej ścieżki rowerowej można przykładowo objechać prawie cały Manhattan dookoła. Znaczna część wybrzeża Brooklynu, Queensu oraz wszystkie parki mają takie ścieżki rowerowe. 

Drogi rowerowe (oznaczone na mapie na niebiesko) 
Drogi rowerowe są namalowane na drogach, często tuż przy liniach wyznaczających miejsce
do parkowania i są oznaczone symbolem roweru. 

Drogi wspólne (oznaczone na mapie na filetowo) 
Drogi wspólne są używane przez rowerzystów i motocyklistów. Są
oznaczone symbolem strzałki i roweru. 

Wyznaczona Trasa (oznaczona na mapie na pomarańczowo) 
Wyznaczonymi trasami są ulice z zielonym znakiem drogowym „Bike Route” – pomagają dojechać do dróg rowerowych 

Central Park na Manhattanie, Prospect Park na Brooklynie, Pelham Bay Park na Bronksie i inne nowojorskie parki oferują najlepsze ścieżki rowerowe. Dodatkowo wzdłuż wybrzeża Manhattanu, przebiega Waterfront Greenway – najlepsza trasa na wycieczkę rowerem po Nowym Jorku dla początkujących, osobna trasa dla cyklistów, praktycznie otaczająca całą wyspę.

Rowerem po Nowym Jorku

Rowerem po Nowym Jorku PRZEPISY I BEZPIECZEŃSTWO

Pomimo rosnącej liczby ścieżek rowerowych nadal wielu pieszych i kierowców nie zauważa czy wręcz ignoruje cyklistów. Zapatrzeni w ekrany telefonów nowojorczycy czy robiący zdjęcia turyści chodzą po miejscach przeznaczony do jazdy na rowerze. Co gorsza pasażerowie czy kierowcy zaparkowanych samochodów otwierają drzwi aut nie odwracając się narażając rowerzystów na wypadek. Także zanim przejdę do opisania najlepszych tras muszę dodać kilka porad jak bezpiecznie pedałować po metropolii:

• Osoby dorosłe nie mają obowiązku jazdy w kaskach, ale nadal jest to bardzo dobry pomysł i często spotyka się rowerzystów w kaskach.

• Kaski nie są obowiązkowe ale rowerzyści mogą słuchać muzyki używając tylko jednej słuchawki. Bardzo rozsądny przepis zdecydowanie poprawiający bezpieczeństwo.

• Rowerzystów obowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego. Powinni zatrzymywać się na czerwonym świetle czy tez nie jeździec pod prąd na jednokierunkowych ulicach. Niby oczywiste ale … wielu rowerzystów uważa, ze dwa kolka maja specjalne przywileje – niestety nie.

  • Wyprzedzając innego rowerzystę krzyknij “on your right” lub “on your left”

• Środek ulicy jest bezpieczniejszy niż pobocze (przynajmniej w Nowym Jorku)
Wielu rowerzystów stara się trzymać z dala od środka ulicy i dla bezpieczeństwa jeździ jak najbliżej zaparkowanych samochodów. Nic bardziej mylnego. Najgorsze wypadki jakie widziałam w NYC spowodowane były tym, ze rozpędzony rowerzysta wpadał na drzwi samochodu, które nagle tuz przed nim otwierał zamyślony (czy lepiej bezmyślny?) kierowca.

• W Nowym Jorku jeszcze nigdy (odpukać) nie natknęłam się na kieszonkowca, nigdy mnie nie oszukano, ani nic mi nie zginęło … poza rowerami. Moje dwa rowery przypięte do stojaków zniknęły bez śladu – po części to moja wina bo nie przypięłam ich dobrze. Zawsze upewnij się ze przypinasz nie tylko koło ale i ramę. Jeśli zostawisz swój rower nie zapięty możesz być pewny, że tego roweru już nie zobaczysz. 🙁

Rowerem po Nowym Jorku: WYPOŻYCZALNIE

Kilka lat temu Nowy Jork uruchomił system rowerów miejskich Citi Bike. Program ma świetnie przygotowana stronę ale podsumuję kilka punktów na które trzeba zwrócić uwagę wypożyczając rower:.

Opłaty
Jednodniowy karnet (24godzinny dostęp do CitiBike) kosztuje 12 dolarów
Trzydniowy karnet (72godzinny dostęp do CitiBike) kosztuje 24 dolary

Takie dzienne bilety można kupić przez aplikację (City Bike mobile app) albo w automatach przy rowerach. 

Pierwsze 30 minut każdej przejażdżki jest darmowe. W ramach karnetu jest nielimitowana liczba takich półgodzinnych przejazdów ale za każde dodatkowe 15 minut płaci się kolejne 4 dolary. Aby uniknąć dodatkowych opłat za korzystanie z CitiBikes, limituj przejazdy do 30 minut.

Depozyt
Przy wynajmowaniu roweru z karty pobierany jest depozyt w wysokości 100 dolarów. Z tej kwoty potracone zostaną opłaty za dodatkowe przejazdy (opisane powyżej). Jeżeli twój rower zaginie bądź zostanie skradziony z karty zostanie potracone 1,200 dolarów.

Jak kupić karnet:
Na końcu każdego rowerowego parkingu znajdują się automaty które pokazują krok po kroku jak zakupić karnet:
• Naciśnij na ekranie przycisk “wypożycz rower”
• Włóż kartę kredytową lub debetową
• Wybierz ile rowerów chcesz (max 4)
• Wydrukuj kod, który możesz użyć aby odblokować rower
• Wybierz rower
• Wpisz kod na klawiaturze mieszczącej się na stacji dokującej przy rowerze
• Gdy kontrolka na stacji zaświeci się na zielono, odblokuj rower podnosząc go za siedzenie
• Po zakończeniu jazdy odstaw rower do dowolnej, pustej stacji. Wstaw swój rower mocno do doku, i zaczekać na zielone światło, aby upewnić się, że rower jest zamknięty.
• Aby ponownie odblokować rower, przesuń tą samą kartę kredytową lub debetową w automacie, aby otrzymać nowy kod odblokowujący kolejny rower. Można jeździć tyle razy, ile chcesz w czasie gdy karnet jest aktywny.

Na stronie citibikeNYC zamieszczony jest krótki film pokazujący jak odblokować i zablokować rower.

W mieście jest wiele wypożyczalni rowerów i wycieczek rowerowych (przykladowo Brooklyn Bridge Bike Tour czy Central Park Tours)

Dodatkowa informacja od czytelnika: “Rower można wypożyczyć za darmo jak ma się wykupiony The New York Pass, bo normalnie to kosztuje 40$ za dzień. Wypozyczalnia zakłada blokadę na karcie w wysokości 200$, ale jak ktos ma kartę Mastercard to jest na niej ubezpieczenie.”

NAJLEPSZE TRASY ROWEROWE

Hudson River Greenway
Hudson River Greenway to jedna z najładniejszych i najdłuższych tras rowerowych w Nowym Jorku. Ciągnie się wzdłuż zachodniego wybrzeża Manhattanu od Battery Park do Dyckman Street z małą przerwą w Zachodnim Harlemie, gdzie rowerzyści muszą korzystać z ulic.

Governor’s Island
Na położonej pomiędzy Manhattanem a Brooklynem Wyspie Gubernatora nie są dozwolone ani samochody ani inne pojazdy silnikowe – jest to wiec rowerowy raj. Ścieżka rowerowa przebiega wzdłuż wybrzeża całej wyspy, a jadąc można podziwiać wspaniały widok na Manhattan i Statuę Wolności. Na wyspie są wypożyczalnie rowerów. Dodatkowo można zabrać własny rower na prom. Na stronie Governor’s Island znajdziecie informacje gdzie i której odpływają promy z Manhattanu i Brooklynu.

Brooklyn Greenway
Brooklyn Greenway biegnie wzdłuż East River z Greenpoint aż do Red Hook, z planami rozszerzenia trasy poprzez Sunset Park Bay Ridge. Ta ścieżka rowerowa jest jedną ze wspanialszych w mieście, z przepięknym widokiem na Manhattan, jadąc po drodze mijamy szalenie interesujące nowojorskie dzielnice takie jak hipsterski Williamsburg, artystyczne DUMBO czy historyczne Brooklyn Heights.

Ocean Parkway
Ocean Parkway to trasa pięciu mil przebiegająca od Prospect Park az do Brighton Beach nad oceanem. Trasa została zbudowana w 1894 roku i była to pierwsza ścieżka rowerowa w Stanach Zjednoczonych. Chociaż rowerzyści muszą zatrzymać się kilka razy na światłach ruchliwych skrzyżowań, to jest to bardzo przyjemna trasa: plaska i w cieniu drzew.

IMPREZY DLA CYKLISTOW

Summer Streets
Kilka razy w roku można jechać na rowerze tez przez środek Park Avenue. W sierpniu w czasie weekendów szereg ulic od mostu Brooklyńskiego do Central Parku jest zamkniętych dla ruchu samochodowego z myślą o cyklistach.

Rowerem po Nowym Jorku

Five Boro
W pierwszą niedzielę maja co roku organizowana jest impreza o nazwie Five Boro Tour, kiedy to na jeden dzień wile ulic miasta jest zamykanych dla samochodów. W imprezie uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy rowerzystów z całego świata. Trasa biegnie przez pięć dzielnic miasta i stad tez nazwa imprezy: Five Boro.

Zapisy na imprezę ruszają juz na początku roku, a zainteresowani powinni się spieszyć gdyż liczba uczestnikow jest ogranicznona.

Century Bike Ride
Jest mniej popularny, uczestniczą w nim przede wszystkim nowojorscy cykliści – a dzięki temu mniej zatłoczony i zdecydowanie bardziej rekomendowany (przynajmniej przeze mnie). Odbywa się zawsze we wrześniu. I ma trzy opcje 100, 62 i 31 mil.
Raz przejechaliśmy tą najdłuższą trasę ale nie wiem kiedy będę znowu gotowa aby to powtórzyć ☺

Rowerem po Nowym Jorku

Notka powstała przy współpracy z firmą Many Mornings, która produkuje bardzo fajne kolorowe skarpetki nie do pary, w tym takie rowerowe skarpetki – jak te na zdjęciu – będą idealne na rowerowe wycieczki w Nowym Jorku.

Wybierając się na rowerową wycieczkę koniecznie trzeba zrobić checklistę: kask, woda, pompka, mały zestaw narzędzi i przede wszystkim rowerowe skarpetki. <3

15 comments
2

You may also like

15 comments

wojciech topolski August 26, 2020 - 8:52 pm

Cześć. Napisałaś, że na stronie nyc.gov znajdują się aktualne mapy rowerowe miasta. Próbowałem je znaleść. Dotarłem do strony https://www1.nyc.gov/nyc-resources/nyc-maps.page, ale raz że tych map jest mega dużo, dwa nie widziałem takiej dedykowanej rowerom. Czy możesz pomóc i naprowadzić mnie na taką z infrastrukturą rowerową? Pozdrawiam

Reply
Little Town Shoes August 27, 2020 - 11:01 pm

Faktycznie. Tu jest jedna mapa http://www.nycbikemaps.com

Reply
wojciech topolski August 28, 2020 - 9:02 am

Super, dziękuję 🙂

Reply
Little Town Shoes August 27, 2020 - 11:01 pm

Poszukam jeszcze tej drugiej

Reply
Michał Wilczyński September 7, 2020 - 10:33 am

nyc.gov wystarczy wpisać w wyszukiwarce “bike maps”
https://www1.nyc.gov/html/dot/html/bicyclists/bikemaps.shtml
Pod zdjęciem jest link do ściągnięcia mapy w pdf.

Reply
Karolina Skrzek September 3, 2020 - 3:59 pm

Dzięki za ten wpis 🙂 W domu jestem zapaloną rowerzystką, ale przyznam, że jak przyglądałam się rowerzystom w Nowym Jorku to miałam w głowie tylko jedno: jak oni tam jeżdżą?! To wyglądało jak samobójcza jazda (choć wydzielone ścieżki bardzo mi się podobały). Z tego powodu nie zdecydowałam się ostatnio na wypożyczenie roweru, chociaż mnie kusiło. Teraz widzę, że warto się odważyć i zdecyduję się na to następnym razem 😀

Reply
Michał Wilczyński September 7, 2020 - 10:32 am

nyc.gov wystarczy wpisać w wyszukiwarce “bike maps”
https://www1.nyc.gov/html/dot/html/bicyclists/bikemaps.shtml
Pod zdjęciem jest link do ściągnięcia mapy w pdf.

Reply
Joanna September 27, 2020 - 7:42 am

Czy są do wypożyczenia tez rowery dziecięce? Czy są do wypożyczenia hulajnogi elektryczne?

Reply
Little Town Shoes September 29, 2020 - 12:34 am

Niestety nie – są nielegalne w NY

Reply
Tomek September 29, 2020 - 12:14 am

Dziękuję za przydatne informacje, dobra robota! Mam dwa pytania: ile kosztuje w końcu ten rower na dzień, $12 czy $40 jak napisał czytelnik? 😉 I czy po calym Central Parku można jeździć, czy tylko po wyznaczonych trasach, a niektore drogi, łąki i inne zakątki są zamknięte dla ruchu rowerowego? Dzięki!

Reply
Little Town Shoes September 29, 2020 - 12:35 am

$12 citibike, $40 rower na miejscu w Central Parku. Citibike jest tańszy ale trzeba “odstawiać” rower co półgodziny.
W CP można jeździeć tylko po wyznaczonych trasach.

Reply
Tomek October 2, 2020 - 2:37 am

Hmmm to trochę słabo, bo planowalem zwiedzać park na rowerze. A są chociaż miejsca do zapięcia roweru jeśli chce się iść tam, gdzie wjechać nie można?

Reply
Maria April 5, 2021 - 7:29 pm

Ciekawa inicjatywa jazda rowerem – super przygoda warto skorzystać:)

Reply
kasia June 14, 2021 - 9:08 pm

ojej ale zazdroszczę, to musiała byc mega podróż, mam zamiar niedługo się wybrać do nowego Jorku 🙂 Oby się wszystko udało, bo to podróż moich marzeń.

Reply
Kasia July 19, 2022 - 2:28 pm

Ale super, ze napisałaś o Summer Streets! Akurat jadę pierwszy raz i będę w terminie wydarzenia, więc juz sobie dzien zabookowałam na zwiedzanie wtedy centrum bez aut 😀

Reply

Porozmawiajmy :)