Hawaje, Maui – zdjęcia i porady

by Little Town Shoes
6 comments

Maui to absolutnie wymarzona wyspa dla … każdego. Mówię całkowicie poważnie. Osoby, które twierdzą, że życie opiera się na kompromisach i wyborach, ze niby nie można mieć wszystkiego  … nigdy nie były na Maui! 🙂 Tutaj jest wszystko.

Nie tylko bajeczne, pocztówkowe plaże, ale plaże o piasku w rożnych kolorach. I w tym wypadku Black Sand czy Red Sand Beach to nie są tylko nazwy wymyślone na potrzeby ulotek turystycznych. Te plaże są naprawdę w tych kolorach. I są przepiękne.
Strzeliste wulkaniczne klify, wodospady,  tropikalne niziny i dżungla, szczyty porośnięte lasami mglistymi.

Maui jak i jej okolice są prawdopodobnie najlepszym miejscem do nurkowania w całym archipelagu Hawai. A wspomniałam już, ze to idealne miejsce do surfing, windsurfing, kitesurfing i golfa? A co powiecie na jazdę rowerem ze szczytu najwyższego punktu na wyspie, aktywnego wulkanu Haleakalā?

Oh… bardzo trudno jest wrócić do rzeczywistości. Tydzień na Maui to zdecydowanie za mało.

Ale przejeździmy do informacji praktycznych i pytań które pojawiły się po pierwszej notce o Hawajach.

Loty
Lecieliśmy bezpośrednio z Nowego Jorku, bezpośrednim lotem ponad 10 godzin w jedną stronę i tak z 9 z powrotem do/z Honolulu. Długo, ale nie jest to tak uciążliwe jak mogłoby się wydawać. Spędziliśmy kilka dni na Oahu i polecieliśmy na Maui. Hawaiian Airlines oferują przeloty pomiędzy wyspami. Najlepiej rezerwować bilety z wyprzedzaniem – im wcześniej tym taniej. Uwaga od czytelnika: Duzo tańsze przeloty miedzy wyspami można znaleźć na stronie przewoźnika Island Air https://www.islandair.com/

Kiedy jechać
Sezon trwa przez cały rok. Przez cały rok pogoda jest idealna. Najwyższe ceny są w okresie świąt i wakacji zimowych i letnich, także warto rozważyć wyjazd w okresie wrzesień -listopad i kwiecień – maj.

Gdzie się zatrzymać
Najpiękniejsze plaże są na południowo-zachodniej stronie. Tam tez znajdują się najdroższe hotele ale można tez znaleźć fajne i rozsądniejsze cenowo mieszkania  mieszkania.

Ciekawa jest tez zachodnia część wyspy – więcej opcji budżetowych, supermarkety i idealne miejsce na zakupy. Czy wspomniałam, ze mają tam nawet kilka naprawdę dobrych outletow. Pomimo pozornej komercjalizacji same miejscowości w tej części wyspy są szalenie urokliwe a plaże bardzo ładne.

Zatrzymaliśmy się dwa dni w Hana (wschodnia część wyspy) tam gdzie przebiega słynna droga do Hana. To jest bardzo inna okolica. Przepiękna ale i deszczowa, mniej przyjazna ale zdecydowanie warta zobaczenia. Droga do Hana jest na liście koniecznie-do-zobaczenia. Wielu turystów przejeżdża przez nią w ciągu jednego dnia ale naprawdę warto zatrzymać się przynajmniej na jeden dzień. Drogę do Hana i jak się do takie wyprawy przygotować opiszę w osobnej notce.

Noclegi
Maui ma opinie drogiej wyspy. To dlatego, ze … jest faktycznie droga. Ceny są prawie porównywalne do Nowego Jorku.

Najtańsza opcja to kemping (dobra lista miejsc jest tu), za miejsce w hostelu zapłacimy 40 dolarów. Pokoje w hotelach średniej klasy z prywatną łazienką kosztuje od 150 do 250 dolarów. W hotelach lepszej klasy zapłacimy ponad 250 dolarów za dzień.

Myśmy się zdecydowali na wynajęcie mieszkania przez airbnb (oczywiście link ze zniżką 30 dolarów, przyda się nie tylko na Maui). I był to strzał w 10. Cena była podobna do hotelowej ale kuchnia naprawdę się przydaje.

Hawaje są częścią USA co jest największym plusem i ale i największym minusem wysp ;). Przykładowo śniadania hotelowe są podobne jak w całych Stanach … także własna kuchnia to naprawdę dobre rozwiązanie nie tylko z uwagi na śniadania.

Jedzenie
Local plate lunch – budżetowa ale bardzo smaczna opcja, lokalni mieszkańcy sprzedają talerze lunchowe z samochodów – plastikowe sztućce, papierowe talerze ale pyszności można kupić już za 10-15 dolarów.
Dwa najlepsze kolacje jakie jedliśmy i miejsca zdecydowanie warte zarekomendowania to restauracje Da Kitchen i Mama’s Fish House. W Da Kitchen jadłam najlepsze poke (tradycyjne hawajskie danie, marynowana surowa ryba). Mama’s Fish House to bardzo znana restauracja na wyspie, położona na plaży. Miejsce o zachodzie słonce trzeba rezerwować tak z miesięcznym wyprzedzeniem. Znowu duże podobieństwo do Nowego Jorku 😉

Dramatyczna Black Sand Beach w Hana
Hawaje, Maui
Hawaje, Maui

Romantyczna Red Sand Beach w Hana
img_8943.jpg Hawaje, Maui

Makena Beach, nazywana tez Big Beach – najpiękniejsza złota plaza na wyspie
Hawaje, Maui

Plaże w południowej części Kihei
Hawaje, Maui Hawaje, Maui

Plaże są na południowo-zachodniej stronie (okolice Wailea)

Hawaje, Maui Hawaje, Maui

Nasze mieszkanko z airbnb w południowej części Kihei (Mana Kai Maui)

Hawaje, Maui

Hawaje, Maui

Nasze mieszkanko z airbnb w Hana

Hawaje, Maui

Hotele – są tez fajne ale biorąc pod uwagę cenę do jakości zdecydowanie mieszkania bardziej się opłacają

Hawaje, Maui Hawaje, Maui Hawaje, Maui

Poranna joga z taaaaakim widokiem 🙂

Hawaje, MauiMaui to zdecydowanie najromantyczniejsza wyspa hawajskiego archipelagu. Ulubione miejsce wyjazdu i na podroż poślubną i idealne miejsce na wesele.

img_9005.jpg

Ukryte wodospady i jeziora na zachodniej stronie wyspy (okolice Hana) dokładniej opisze w kolejnej notce:

Hawaje, Maui

Hawaje, Maui img_9052.jpg

img_9063.jpg

Inna hawajskie notki: Kauai, Big Island , Oahu

6 comments
1

You may also like

6 comments

Ania | Wrzosy w podróży August 21, 2016 - 5:05 pm

Jaki plaże! Jestem jedną z tych osób, co wolą zwiedzać niż leżeć plackiem, ale dla takich cudnych plaż mogłabym trochę poleżeć! Piękne zdjęcia 🙂

Reply
Magda August 28, 2016 - 12:44 pm

Piękne Zdjęcia!! Zazdroszczę podróży!! Jak długo byliście na Maui? Wybieram się niedługo na Hawaje, mam tylko 10dni i bardzo chce odwiedzić Maui i Kaui. Czy jest to do zrobienia? Obie wyspy mają tak wiele do zaoferowania, że nie wiem jak podzielić czas 😉

Reply
Little Town Shoes August 28, 2016 - 12:49 pm

Idealnie, tez wybrałabym te dwie wyspy. Moim zdaniem da sie zobaczyć obie wyspy.

Reply
Ola November 16, 2016 - 8:53 pm

Czy mogłabyś zdradzić jak znaleźć te mieszkania na Airbnb ?

Reply
Beata April 26, 2019 - 1:28 pm

Zwiedzaliście Maui na własną rękę czy mieliście może jakiegoś przewodnika? Samochód czy da radę eksplorować wyspę na własną rękę przy pomocy lokalnych przewoźników?

Reply
Little Town Shoes April 26, 2019 - 2:21 pm

Na własną rękę, wypożyczyliśmy samochód. Tak jest chyba najlepiej można zobaczyć oddalone plaże zwłaszcza w zachodniej części.

Reply

Porozmawiajmy :)