Jak kupować bilety na metro w Nowym Jorku – oszustwa i płatności

by Little Town Shoes
3 comments

Jak kupować bilety na metro w Nowym Jorku aby nie płacić podwójnie? Niestety, jak w każdym dużym, turystycznym mieście w Nowym Jorku należy uważać na oszustów.
Jakiś czas temu opisałam oszustwa na lotniskach (czytaj dalej uważaj na oszustów na nowojorskich lotniskach). Natomiast ostatnio na stacjach metra pojawili się „pomocnicy”, którzy nie proszeni “płacą” za nasze bilety na metro …

Oszuści wykorzystują fakt, że europejskie karty płatnicze NIE są weryfikowane pinem przy płatnościach na stacjach metra. W Nowym Jorku kupując bilet na metro i płacąc kartą kredytową musimy wpisać pięciocyfrowy kod pocztowy a nie pin (!).  Dodatkowo, jeżeli karta kredytowa jest zarejestrowana poza Stanami to automaty nie weryfikują czy kod pocztowy jest poprawny! Można wpisać dowolną kombinację pięciu cyfr – nawet 00000 albo 99999 i wystarczy wcisnąć “enter” aby zaakceptować transakcję. 

Niestety większość osób automatycznie wpisuje swój czterocyfrowy pin do karty kredytowej. Wtedy transakcja nie jest dokończona (jest niejako zawieszona) – automat „czeka” aż wpiszemy dowolną, piątą cyfrę z kodu….. i wtedy pojawiają się „pomocnicy”. 

Taki “pomocnik” bez uprzedzenia wkłada swoją kartę do automatu, udając, że płaci za nas (!) a tak naprawdę tylko finalizuje rozpoczętą transakcję na naszej karcie. 

Robi to tak sprawnie, że naprawdę wygląda tak jakby kupował nam bilety na metro i następnie prosi abyśmy zwrócili im płatność w gotówce. Większość osób posłusznie zwraca pieniądze… 

Oczywiście po sprawdzeniu wyciągu na koncie okazuje się, że zapłacili za bilety podwójnie – płatność na karcie + gotówka dla “pomocnika”.

„Pomocnicy” często pokazują coś na wzór legitymacji i mówią, że pracują dla MTA. Jeżeli ktoś pokazuje taką „legitymację” to prawie na 100% jest oszustem. Prawdziwi pracownicy MTA noszą charakterystyczne kamizelki – takie jak na zdjęciu poniżej. 

nowojorskie metro

Pomyślałam, że zamieszczę dokładne zdjęcia, pokazujące krok po kroku, jak kupować bilety na metro w Nowym Jorku płacąc kartą kredytową tak aby nikt z czytelników bloga nie padł ofiarą oszustów.

Tak wyglądają automaty do zakupu biletów. W automatach możemy płacić gotówką albo kartą:

Jak kupować bilety na metro

Przyciskamy “start” a na kolejny ekranie wybieramy język.

Na kolejnym ekranie pojawi się możliwość wyboru biletu. Wybierz “MetroCard”.

Później mamy do wyboru opcje:
Refill your card – dodaj środki na kartę (jeżeli mamy już kartę na metro)
Get New card – kup nową kartę (jeżeli kupujemy nowy bilet na metro)

Na kolejnym ekranie pojawiają się dwie opcje:
Regular MetroCard – doładowujemy kartę na dowolną kwotę i wykorzystujemy płacą za każdy przejazd.
Unlimited Ride – czyli nielimitowana liczba przejazdów. Możemy kupić kartę na tydzień albo na miesiąc. Bilet nielimitowany tygodniowy opłaci się jeżeli planujemy jeździć metrem więcej niż 11 razy. Jeżeli planujemy jeździć mniej lepiej kupić “Regular MetroCard”.

Jeżeli wybraliśmy “Regular MetroCard” wybieramy kwotę na jaką chcemy doładować kartę – przykładowo $22.
Jeden przejazd kosztuje $2,75 a więc karta wystarczy na 8 przejazdów. Z jednej karty mogą korzystać maksymalnie 4 osoby (jeżeli kupimy kartę za $22 to mamy 2 przejazdy na osobę).

Na kolejnym ekranie pojawi się wybór sposobu płatności: gotówka albo karta kredytowa.

Możemy zapłacić gotówką, należy pamiętać, że automat może wydać maksymalnie $9 reszty. Jeżeli chcemy kupić kartę za $22 to możemy włożyć do automatu $30. Jeżeli włożymy większy banknot (przykładowo $50) to automat nie będzie mógł zrealizować transakcji i zwróci nam pieniądze.

Jeżeli wybierzemy płatność kartą kredytową (Credit Card) pojawi się następująca informacja: “Please dip your credit card”

Jak kupować bilety na metro

Wkładamy kartę do czytnika pod ekranem i wyjmujemy.

Na kolejnym ekranie pojawi się informacja aby podać kod pocztowy (zip code). To nie jest pin!

Jak kupować bilety na metro

Jeżeli płacisz kartą kredytową wymagane jest podanie kodu pocztowego w celu weryfikacji. Jeśli jednak twoja karta ma adres rozliczeniowy poza Stanami Zjednoczonymi, kod pocztowy nie podlega wymogowi weryfikacji. Zamiast tego wpisz „99999” albo „00000” aby zapłacić za bilet. Nie zapomnij wcisnąć “enter”.

Po zakończeniu zakupu zawsze możesz poprosić o paragon. Jeśli podczas zakupu wystąpi błąd, automat automatycznie wyda paragon. Zachowaj go jako dowód transakcji.

Planując podróż przeczytaj koniecznie notki o metrze: Najczęściej zadawane pytania o metro w Nowym Jorku. Dokładny opis jest oczywiście w przewodniku: Z Nowym Jorkiem na NY.

3 comments
1

You may also like

3 comments

Ela November 18, 2019 - 2:33 pm

Dziękuję za ten tekst, zwłaszcza za informację o wpisaniu kodu pocztowego a nie PINu. Dodam jeszcze, że trzeba absolutnie koniecznie zachować paragon. Podczas mojego ostatniego pobytu w NYC po drugim doładowaniu karty unlimited dwa dni później karta przestała działać. Pojawił się błąd w systemie. Mogłabym oczywiście reklamować, ale rozpatrzenie reklamacji trwałoby dłużej niż mój pobyt, no i szkoda czasu na takie sprawy. Okazało się jednak, że pokazując moją metro-kartę i paragon (tam jest wpisany numer tej karty i kwota doładwania, przemili pracownicy MTA otwierali mi wejścia awaryjne i ciągle przepraszali w imieniu firmy za kłopot. Bez zachowanego paragonu musiałabym doładować ponownie (33 $).

Reply
Wiola November 28, 2019 - 9:44 am

Jestem zaskoczona, bo płaciłam kartką debetową w metrowych automatach w NY bez problemu i była to karta walutowa z polskiego banku, wpisywałam 2 razy pin. Cała akcja wyglądała tak, że wkładałam kartę zaznaczałam jak chce załadować zaznaczałam credit card (nie ATM), automat akceptował kazał wyciągnąć kartę i wpisać pin a potem po enter znów wpisać pin i wtedy karta była załadowana. Chyba, że coś robiłam inaczej, teraz nie wiem czy tam było na pewno słowo pin… ale kilka razy w październiku doładowywałam metro card i za każdym razem tak samo… i teraz jestem trochę zdziwiona.

Reply
Kaka September 29, 2022 - 10:44 am

Dodałbym, aby zawsze mieć odłożoną gotówkę, ponieważ bywają spore trudności z zapłaceniem polską kartą w automatach biletowych – dla mnie wszystkie transakcje były odrzucane, podczas gdy w innych miejscach nie było żadnych problemów z płatnościami 🙂

Reply

Porozmawiajmy :)