Koszty leczenia w USA

by Little Town Shoes
3 comments

Koszty leczenia w USA to temat rzeka. Zacznę od anegdotki … koszt wymiany stawu biodrowego w Stanach Zjednoczonych, wynosi tyle, że za tą samą kwotę można … kupić bilet do Madrytu, przejść operację wymiany biodra, żyć w Madrycie przez dwa lata, wziąć udział w gonitwie byków, uszkodzić sobie to biodro jeszcze raz, ponownie wymienić staw biodrowy i jeszcze zapłacić za bilet powrotny do USA. Dopiero wtedy jest szansa, że koszty poniesione w Europie dorównają kosztom tego zabiegu w USA.
Oczywiście powyższe porównanie jest humorystyczne, ale ceny zabiegów są tak wysokie, że nie jest to bynajmniej wesoły temat.

W ubiegłym tygodniu opowiedziałam o moich przygodach ze szpitalami w Stanach Ani Kiedrzynek z Newsweek Polska. (link do całego artykułu jest tu).

Po tym jak ukazał się artykuł dostałam od Was bardzo dużo wiadomości z informacjami o Waszych przygodach z amerykańskimi szpitalami i z rachunkami za usługi medyczne. Pomyślałam, że warto to zebrać i zamieścić na blogu. Tak aby inne osoby wiedziały, na co zwracać uwagę / jakich błędów unikać i co najważniejsze aby przyjeżdzając nawet tylko na urlop wykupiły sobie ubezpieczenie.

Sonia:
Zszycie więzadła właściwego rzepki z 6 godzinnym pobytem w szpitalu (wypis w ten sam dzien) – $50,000. W Polsce koszt takiej operacji prywatnie to maksymalnie 8 tysiecy zlotych. Koszta sa nieporownywalne.

Agnieszka:
Wizyta u okulisty z zapaleniem spojówek – $200, recepta na kropelki 3ml – $98 (za kropelki!!!)

Marysia:
1000 usd za pierwszą wizytę w ciąży – badanie krwi, usg i rozmowa z lekarzem. Cenią się.

Karol:
$5000 za gastroskopię
$500 za lek (w ramach ubezpieczenia), który w Polsce kosztuje 10 zł

Tukarko
Wyrwanie ósemek wycena w USA 2.5K za 4. W Polsce kazali usunąć tylko jedną za 200zł

AmericanDream
Cesarka – $8000, pobyt w szpitalu 5 dni po porodzie $54000, Mój koszt po opłacie ubezpieczyciela $600.

Izka
Poród przez cc i 72 godziny w szpitalu 38,000$, ubezpieczenie pokryło 37,000$

Lika
Lekkie oparzenie ręki – wizyta 600$, zmiana opatrunku 180$

LittleBlackDrexx
Lek na opryszczkę ust w Polsce 20zł, ten sam w Stanach 920$.

Jest_takeabreak
Konsultacja pediatryczna 1200$, krople do uszu 200$, w PL 20 zł

Ania
Kroplówka $400, w Polsce 4 zł

Roger
370$ za wizytę u internisty

Macy
Usuwanie kaszaków w PL 400 zł, w Nowym Jorku 12 tys. dolarów.

Zamieściłam tylko kilka przykładów, lista wiadomości od Was była bardzo długa. Wiele osób, podobnie jak ja sama (pomimo, że mieszkam w Stanach już 12 lat) często nie mogły uwierzyć jak to są wysokie koszty.

Jak więc to wygląda w praktyce? Jak radzą sobie z takimi kosztami Amerykanie?

Oczywiście większość z nas nie byłoby stać na zapłacenie tak dużych sum. Większość Amerykanów ma ubezpieczenie zdrowotne, które pozwala na obniżenie takich kosztów do bardziej rozsądnych i przystępnych kwot (chociaż często nadal bardzo wysokich). Relatywnie mało osób ma ubezpiecznie, które pokrywa wszystkie koszty w 100%.

Ile średnio kosztuje ubezpieczenie medyczne?

Koszty są bardzo trudne do uśrednienia. Jest dużo różnych pakietów, firm, zależy to gdzie się mieszka, wieku, etc.
Koszt zależy też (i może przede wszystkim) od wysokości maksymalnych odliczeń i od tzw “copays” (czyli kwoty którą płacisz z własnej kieszeni nawet jak masz ubezpieczenie). Ogólnie im więcej płacisz z góry, tym mniej zapłacisz później za dostęp do opieki zdrowotnej czy lekarstwa.
Przykładowo w Nowym Jorku średni miesięczny koszt ubezpiczenia w 2019 roku dla jednej osoby dorosłej wynosił 700$ miesięcznie (samo medyczne ubezpieczenie, nie obejmujące dentysty).

Większość osób ma pakiety wykupione przez firmy ale pomimo to bardzo rzadko ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia w 100%.

Dlaczego koszty leczenia w Stanach są tak wysokie?

Jednym z czynników są wysokie koszty administracji. Rozbudowany i skomplikowany system ubezpieczeń i sama liczba ubezpieczycieli powoduje, że lekarze i szpitale muszą zatrudniać relatywnie więcej pracowników administracji niż w innych krajach.
Lekarstwa są droższe w Stanach niż w innych krajach.
Pracownicy opieki zdrowia zarabiają w Stanach dużo więcej niż w innych krajach. Szpitale i placówki zdrowia tutaj to biznes nastawiony na zyski jak każdy inny.
– – – – – – – – –

Tak wygląda porównanie kosztów na osobę – pomimo, że Amerykanie wydają ponad dwa razy więcej niż Brytyjczycy, oczekiwana długość życia jest krótsza.

Czy jest jeszcze ktoś kogo nie przekonałam do wykupienia ubezpieczenia przed przyjazdem na wakacje do Stanów?

Poprzednią notkę na blogu opisującą koszty leczenia w Stanach znajdziecie tu: Ameryka to wspaniały kraj tylko nie choruj.

3 comments
0

You may also like

3 comments

Klaudia January 26, 2020 - 8:50 pm

Super tekst 😉 Fajny byłby artykuł o małych klubach i barach jazzowych w Nowym Jorku z muzyką na żywo, ale o takich mało znanych, nieturystycznych <3 😀

Reply
MonitorX March 25, 2021 - 12:32 am

Stracz pomysleć co się dzieje z człowiekiem, który takiego ubezpieczenia nie ma . Pewnie do końca życia zadłużony

Reply
Christoph Cieślewicz June 29, 2022 - 2:46 pm

Hej, a znasz może jakieś sprawdzone ubezpieczenie turystyczne na wakacje w US? Pozdrawiam

Reply

Porozmawiajmy :)