Jacy są amerykańscy mężczyźni

by Little Town Shoes
7 comments

New York Times ostatnio podał, ze powstaje nowy kierunek na studiach socjologii w Nowym Jorku, który będzie zajmował się badaniem definicji męskości. Co, oczywiście, zachęciło mnie do blogowego zastanowienia się co oznacza „bycie mężczyzną” w Ameryce i jacy są amerykańscy mężczyźni?  W społeczeństwie, gdzie różnice pomiędzy płciami zacierają się powoli podanie takiej definicji nie jest takie łatwe.

Przede wszystkim zaskakujący dla mnie jest fakt, ze do tej pory nie było kierunku na socjologii badającego pojęcie męskości …
… w Ameryce, czyli w kraju w którym badane jest wszystko. Od zależność długości drzemki u przedszkolaków na szanse dostania piątki z doktoratu, po analizę kierunku w którą stronę załatwiają swoje potrzeby psy w parku… jak to możliwe ze program mający na celu badanie męskości powstaje dopiero teraz … hm?

Screen Shot 2015-08-11 at 5.35.35 PM  Musze dodać ze poziom niezależności kobiet był jedną z pierwszych, zauważanych różnic pomiędzy społeczeństwem amerykańskim polskim. Amerykanki (uogólniając oczywiście) są bardziej niezależne, mniej skrepowane konwencjami czy tradycyjną rolą kobiet w społeczeństwie.

Duży procent moich koleżanek ma nie tylko wyższe zarobki od swych partnerów, ale tez zajmuje się tylko (bądź przede wszystkim) utrzymywaniem domu podczas gdy mężczyźni bardziej skupiają się na wychowaniu dzieci. Procent mężczyzn nie tylko gotujących ale aktywnie uczestniczących we wszystkich pracach domowych jest tez niewspółmiernie wyższy niż w Polsce. Im lepiej wyedukowana grupa społeczna w Stanach tym bardziej te różnice są widoczne. Skrajany przypadek stanowią podgrupy tych najbardziej wyedukowanych i tych najbogatszych, gdzie podział na to co męskie, a co damskie jest absurdalnie i wyjątkowo widoczny (o tym przeczytacie więcej tu).

Oczywiście taka fajna emancypacja kobiet jest widoczna przede wszystkim w większych miastach. Średnio kobiety w Stanach (pomimo ze uzyskują znacznie lepsze oceny w szkołach i są ogólnie lepiej wyedukowane) nadal zarabiają około 20% mniej niż mężczyźni.

Screen Shot 2015-08-11 at 5.33.38 PMJednak ogólnie w Stanach sukces zawodowy kobiet jest sexy (czy tez bardziej sexy niż w Polsce), i nie musi dodatkowo udowadniać swoich kulinarnych zdolności aby zyskać przychylność partnera.

W Ameryce kampanie społeczne promują równość płci i mają na celu zmianę znaczenie słowa „kobiecy”. Począwszy od Elzy z „Krainy Lodu” po firmy takie jak Nike, które to aktywnie promują obraz kobiety niezależnej, pewnej siebie i silnej.

Trwa wiec popkulturowa promocja obrazu nowej kobiety. Może nadal z pomalowanymi paznokciami i szminką (firmy musza na czymś w końcu zarabiać) ale w spodniach i sportowych butach. Obowiązkowe spodniczki dla dziewczynek są zastępowane płaszczami w stylu supermana.

Tak jak w tych oznaczeniach toalet dla dziewczynek:

Screen Shot 2015-08-12 at 9.52.52 AM

To jest bardzo fajne i bardzo mi się podoba tylko ze … przy tym coraz szerszym ruchu emancypacji, gdzieś tam zupełnie gubią się mężczyźni.

Amerykański socjolog zadał pytanie grupie studentów co oznacza „być dobrym mężczyzną”? Zapytał o cechy charakteru definiujące współczesnego „dobrego mężczyznę”. Wśród odpowiedzi wymieniane były następujące cechy charakteru „troskliwość”, „dbałość o potrzeby innych” “uczciwość”.

Na pytanie co oznacza być „prawdziwym mężczyzną” ci sami studenci udzielili zupełnie odmiennych odpowiedzi. Pojawiały się przymiotniki takie jak „autorytatywny”, „nie bojący się ryzyka”, “tłumiący każdy rodzaj słabości,” a nawet „taki co nigdy nie płacze. ”

Studenci Dr Kimmel, tak jak większość mężczyzn w Ameryce, ma zupełne przeciwstawne, wręcz dwubiegunowe podejście czy rozumienie tego co oznacza bycie mężczyzną.

Screen Shot 2015-08-11 at 5.33.19 PM

Kto stanowi więc ideał / wzór dla chłopców? Jak być wrażliwym a zarazem nie być uznanym za mięczaka?

Ci sami mężczyźni w Ameryce opowiadają się za urlopem macierzyńskim dla mężczyzn, jak i twierdza ze sami by takiego urlopu nigdy nie przyjęli…. Większość z nich popiera kobiety sukcesu podczas gdy nadal definiując męskość jako kogoś, kto może zapewnić dla swojej rodziny. Bardzo dużo jest sprzeczności w jaki sposób amerykańscy mężczyźni postrzegają siebie i swoja role w rodzinie czy w społeczeństwie.

Nie jest tez chyba zbytnim zaskoczeniem, że czterech na dziewięciu mężczyzn w Ameryce powiedział, że trudniej jest dziś mężczyznom, niż to było w pokoleniu ojców.

Z jednej strony mamy walkę o równouprawnienie a z drugiej strony istnieje dokument Pentagonu, w którym Lyndon B. Johnson jest cytowany mówiąc, że nie chce się wycofać wojsk z Wietnamu, ponieważ …. nie chce być postrzegany jako niemęski…

Screen Shot 2015-08-11 at 5.37.08 PMW ciągu ostatnich 40 lat w Ameryce nastąpiła ogromna zmiana ról kobiet i mężczyzn, a jednak większość badań naukowych koncentruje się wyłącznie na jego wpływie na kobiety.

Dlaczego wiec do tej pory nie istniały w Stanach programy badające wpływ takich zmian na mężczyzn?

Zgodnie z informacjami podanymi w New York Times do niedawna badania mężczyzna nie wydawały się … konieczne. Literatura była w istocie studium rzeczy, jako ze pisana była prawie wyłącznie przez mężczyzn. Historia, była pisana przez mężczyzn a wiec studia historii były niejako studiami mężczyzn. Cześć z osób przeciwstawia się programom dla mężczyzn ponieważ obawiają się ze odbiorą fundusze przeznaczone na badanie kobiet.

Czy taki program jest potrzebny? A może powinniśmy w ogóle zaprzestać definiować się przez płeć?

Autorzy programu, zauważają ze tak. Przykladowo bardzo dużo mówi się o niższych zarobkach kobiet ale nie mówi się ze mężczyźni wydają znacznie mniej na swoje zdrowie i żyją (generalnie) krócej od kobiet.

Co sprawia, że ​​mężczyźni są męscy, a jak mamy uczyć chłopców, aby wypełnić te role? Jaki wpływ mają rasy, religie, popkultura czy seksualności na męską tożsamość. Dr. Kimmel w swojej wypowiedzi żartuje, że program na studiach socjologii w Nowym Jorku nazwany będzie “męskości” (w liczbie mnogiej), aby potwierdzić, że jest więcej niż jeden sposób, aby być współczesnym mężczyzną ….

7 comments
0

You may also like

7 comments

Darius T August 12, 2015 - 3:00 pm Reply
Darius T August 12, 2015 - 3:03 pm

The Big Lebowski: What makes a man, Mr. Lebowski?
The Dude: Dude.
The Big Lebowski: Huh?
The Dude: Uhh… I don’t know sir.
The Big Lebowski: Is it being prepared to do the right thing, whatever the cost? Isn’t that what makes a man?
The Dude: Hmmm… Sure, that and a pair of testicles.

Reply
Little Town Shoes August 12, 2015 - 9:36 pm

haha, idealne podsumowanie

Reply
peregrino August 12, 2015 - 3:06 pm

fajnie napisane LTS ale zanim odtrąbimy epokę postemancypacyjną (podobnie jak niektórzy chcę odtrąbić epokę postrasową w Stanach) to .. moim skromnym zdaniem .. wcale nie jest tak różowo z tym równouprawnieniem ..

np w firmach hi-tech w SF Bay jest nadal olbrzymia przepaść w tych sprawach .. nadal panują stereotypy a co ciekawe same kobiety są często najbardziej krytyczne wobec innych

nie wiem czy czytałaś

https://en.wikipedia.org/wiki/Lean_In

Reply
Little Town Shoes August 12, 2015 - 9:40 pm

Hm, ja mam czasami wrażenie ze to wszystko przeradza sie w skrajności. Ale może musi nastąpić “przesilenie” w drogą stronę zeby gdzieś tam znaleźć środek równowagi…

Reply
Monika August 12, 2015 - 4:34 pm

Ostatnio byl program na BBC właśnie o tym jak w Ameryce zatrzymał się udział kobiet w życiu publicznym. Wspomniano ze od kilkunastu lat procent kobiet pracujacych na wydokich stanowiskach w stosunku do mężczyzn nie zmienia się. Rozpoznaja ze może być to związane z trendem tzw kobiety idealnej co ma łączyc pracę z rodzine.Wiele kobiet pod wpływem presji nie radzi sobie z sytuacja I odchodzi od kariery zawodowej na rzecz rodziny.

Reply
Monika August 12, 2015 - 4:37 pm

Także panowie chyba sami sobie kreują problemy. ..:)

Reply

Porozmawiajmy :)