Waszyngton: co musisz wiedzieć planując zwiedzanie

by Little Town Shoes
4 comments

Waszyngton – co musisz wiedzieć planując zwiedzanie. Zebrałam dla Was kilka praktycznych informacji, które pozwolą zaoszczędzić czas (i nie tylko czas) planując zwiedzanie stolicy USA.

Kiedy jechać?

Najlepsza pora to wiosna lub jesień. Waszyngton z uwagi na położenie jest gorący i duszny latem. Idealne miesiące na zwiedzanie to wrzesień-listopad oraz maj-czerwiec.
W marcu i kwietniu stolicę odwiedzają tłumnie amerykańskie wycieczki szkolne, ale to też najpiękniejszy okres z uwagi na kwitnące drzewka wiśni.

Waszyngton

Jak dojechać z Nowego Jorku?

Najwygodniej pociągiem – Amtrak dojeżdża na centralnie położony Dworzec Kolejowy Union Station. Pociągi w Stanach są szalenie wygodne, podróż trwa około 3 godzin – jest to jednak opcja droższa od autobusów.

Z Nowego Jorku odjeżdża szereg autobusów do Waszyngtonu. Dojazd trwa od 4 godzin do 5 godzin w zależności od pory dnia (i korków).

Warte polecenia są:

MegaBus – bilety kosztują około 10-15 dolarów za przejazd w jedną stronę, ale zdarza się kupić bilet nawet za 1 dolara!
Autobusy MegaBus odjeżdżają najczęściej z 34. ulicy pomiędzy 11. a 12. Aleją (przy Javits Convention Center).

Greyhound & Peter Pan – to jedne z największych firm autobusowych w Stanach Zjednoczonych, bardzo podobna cenowo ale nieco bardziej ekskluzywna opcja w porównaniu do MegaBus. Autobusy odjeżdżają z Port Authority przy 8. Alei.

Powyższe firmy dojeżdżają do centrum Waszyngtonu do Union Station.

Dojazd własnym samochodem – ogólnie odradzam z uwagi na korki i problemy z parkowaniem w Waszyngtonie. Jeżeli jedziesz własnym samochodem zaparkuj na obrzeżach i po mieście poruszaj się metrem albo busem.

Poruszanie się po mieście

Waszyngton jest idealnym miastem na poruszanie się piechotą. Układ ulic przypomina szachownicę także jest dość łatwy do nawigacji. Numerowane ulice biegną z północy na południe, ulice z nazwami ze wschodu na zachód.
Główne atrakcje Waszyngtonu dostępne są w wzdłuż The National Mall. Można przejść na piechotę z jednego miejsca na drugie. Nie oznacza to jednak, że są to odległości małe. Do niektórych z atrakcji nie da się dojść na piechotę – dlatego metro / busy to dobre rozwiązanie.

Metro jest klimatyzowane (w przeciwieństwie do nowojorskiego czyste i bardzo wygodne). Pociągi jeżdżą do 24:00 od niedzieli do czwartku, a w piątki i soboty do 3:00 nad ranem. W metrze ani autobusach nie możesz jeść ani pić – to jest niezgodne z prawem i można dostać mandat.

Cena biletów zależy od odległości. Bilety dzienny (SmarTrip) kosztuje $14,5. Bilety na metro działają też w autobusach. Sieć miejskich autobusów jest bardziej skomplikowana niż metro ale to idealny sposób aby zobaczyć miasto.

Wiele osób narzeka na problemy z obliczeniem ceny za przejazd w Waszyngtonie. Skorzystaj z internetowej strony Trip Planner, która pomoże Ci zaplanować podróż i obliczyć koszt przejazdu: podaj swój adres i adres docelowy a strona pokaże dokładnie jak dojechać i jak długo trzeba poczekać na następny autobus lub pociąg.

Waszyngton

Autobusy piętrowe

Jeżeli nie chcesz tracić czasu na planowanie podróży metrem albo masz mało czasu na zwiedzanie miasta to piętrowe busy mogą być idealnym rozwiązaniem.

Big Bus Tours Washington DC

Big Bus ma chyba najlepsze oceny w TripAdvisorze. W busach są przewodnicy. Dodatkowym plusem jest ze z piętra autobusu jest idealny widok na Biały Dom, Kapitol i inne miejsca, które z reguły przysłanie tłum turystów. Możesz wysiąść przy dowolnej liczbie atrakcji i wsiąść do następnego autobusu. Firma oferuje też wycieczki nocne.

Jeżeli planujesz zobaczyć jakieś płatne muzeum (przykładowo Muzeum Szpiegów, Muzeum National Geographic, czy też Madame Tussauds) opłaca się kupić kartę Go Washington D.C. Card– w cenę wliczony jest dzienny bilet Big Bus.

Old Town Trolley
Inną opcją są historyczne busy które jeżdżą wokół miasta. Podobnie jak w przypadku BigBus jest możliwość wysiadania przy dowolnej liczbie atrakcji. Historyczne busy są niższe od piętrowych autobusów i zadaszone – co jest lepszym rozwiązaniem w przypadku deszczu. Wycieczki są tylko w języku angielskim.
Firma TrustedTours  oferuje zniżkowe bilety na Trolley.

CitySights DC

Kolejna busowa opcja to CitySights DC. 41 przystanków i komentarze nagrane w 11 różnych językach (niestety nie ma polskiego). Z kuponem DC15OFF można kupić bilety na te busy z dodatkową zniżką 15%.

Dwie podstawowe wskazówki:

Skorzystaj z bezpłatnych muzeów. Niektóre muzea w D.C. mają bilety wstępu ale wszystkie muzea i galerie należące Smithsonian Institution są darmowe (w większości mieszczą się w pobliżu National Mall). Oznacza to, że można zobaczyć Muzeum Historii Amerykańskiej, Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, Muzeum Historii Naturalnej, Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich – za darmo.

Jeżeli masz możliwość zostań w Waszyngtonie przynajmniej na jedną noc. Jest sporo firm organizujących jednodniowe wycieczki z Nowego Jorku do D.C. (przykładowo warta polecenia jest Washington DC Bus Tours from New York City) ale trzeba pamiętać to jest 4-5 godzin w autobusie tylko w jedną stronę – zakładając oczywiście, że mamy szczęście i nie ma korków.

Najlepsza opcja budżetowa to wycieczki www.tours4fun.com – w tym dwudniowe wycieczki z Nowego Jorku do D.C.

Biorąc pod uwagę niesamowite darmowe muzea, atrakcyjniejsze od nowojorskich ceny noclegów taka 2-dniowa wycieczka jest moim zdaniem lepszym pomysłem.

Nie wspominając już nawet o tym, że pomniki najwspanialej prezentują się w nocy.

Waszyngton

4 comments
2

You may also like

4 comments

Vadania August 15, 2017 - 12:56 pm

Dzień dobry 🙂 Mam pytanie, które może wydać się dziwne, ale mnie nurtuje po przeczytaniu tego wpisu i komentarzy na fan page’u. Czy jednodniowa wycieczka do Waszyngtonu ma w ogóle sens – czy to nie będzie szalona bieganina z robieniem zdjęć przed budynkami…? Czy jadąc po raz pierwszy do Stanów, lepiej skupić się na Nowym Jorku, bo Waszyngton – jak to ktoś napisał – jest nudny? Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź 🙂 Pozdrawiam ciepło!

Reply
Little Town Shoes August 19, 2017 - 11:50 am

Trudno jest doradzić – jeżeli nie planuje się zwiedzania muzeów (a warto) to jeden dzień wystarczy.

Reply
Marta February 18, 2018 - 6:17 pm

Dzień dobry, Pani Magdo!
Wybieram się w sierpniu 2018 na wymarzoną wyprawę do NYC i Waszyngtonu. Planuję spędzić 9 dni w NY i 5 w Waszyngtonie.Powrotny lot mam z NY JFK do Helsinek o 17.40 (last check in time: 16.40) Potrzebuję Pani rady: o której powinnam wyjechać z Waszyngtonu aby zdążyć na samolot, z jakimś bezpiecznym zapasem? Czy według Pani to możliwe czy powinnam ostatnią noc spędzić jednak w NY? Będę wdzięczna za radę. Pozdrawiam
Marta Ka.

Reply
Sasia July 24, 2018 - 5:27 am

Dla mnie w Waszyngtonie DC tzw. must see to Capitol (trzeba wcześniej zarezerwowac zwiedzanie) i biblioteka Capitolu.

Reply

Porozmawiajmy :)