Czy warto kupić bilety na koronę Statuy Wolności?

by Little Town Shoes
8 comments

Monumentalny posąg, amerykański symbol wolności, Green Lady witająca z miliony emigrantów. Symbol marzeń, wolności i chyba symbol samego miasta Nowego Jorku. Oczywiście obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek – ale czy warto kupić bilety na koronę Statuy Wolności?

bilety na koronę Statuy Wolności

O wspinaczce

Zgodnie z informacją na stronie jeśli cierpisz na problemy z sercem lub oddychaniem, zawroty głowy, klaustrofobię, lek wysokości lub masz inne problemy związane z poruszaniem się … nie wchodź do korony. I uwierzcie mi, te ostrzeżenia nie są przesadzone.

Sama wspinaczka jest dość uciążliwa. Aby wejść na koronę trzeba pokonać 354 stopnie schodów, co odpowiada wysokości mniej więcej 20 pięter. Pierwsza część „wspinaczki” nie jest jeszcze taka zła – szerokie schody plus jest nawet dostępna winda.  Wyzwanie zaczyna się przy wyjściu do samego posągu. 160 stopni w ciasnej i krętej klatce schodowej.

Wiem, że 160 schodków nie brzmi jak wyzwanie … ale na górę prowadzą kręte, wąskie, strome i metalowe schody. Idzie się jakby dookoła kolumny, ciągle wspinając pod górę. Dodatkowe schody są szerokości pół metra a wysokości tylko 1,8 metra. Osoba słusznego wzrostu nie ma szans by się wyprostować. Jest duszno, momentami ciemno i bardzo niewygodnie. W letnie dni temperatura w statule jest około 5-7C wyższa niż na zewnątrz.

Nie cierpię na lęk wysokości ani klaustrofobię ale powiem szczerze momentami czułam się niepewnie.

bilety na koronę Statuy Wolności bilety na koronę Statuy Wolności

Korona i Widok

Przed wejściem na koronę wyobrażałam sobie spocony tłum turystów, który wspina się powoli po okrągłych schodach. Miłym zaskoczeniem było to, że w koronie w tym samym czasie przebywa tylko od 10 do 15 osób. Każdy ma około 20 minut zanim zostaną wpuszczone następne osoby.

Widok nie jest powalający. Pewnie ładniejszy z wielu nowojorskich barów na dachu. Chyba większą atrakcją jest sama świadomość że przebywa się w środku największego posągu.

kupić bilety na koronę Statuy Wolności

Widok z korony Statuy Wolności

kupić bilety na koronę Statuy Wolności

Widok z korony Statuy Wolności

Zakup biletu

Jeżeli myślałeś ze sama wspinaczka jest najtrudniejsza częścią dostania się do korony statuy to byłeś w błędzie.

Prawdziwe schody są przy zakupie bilety 😉 Bilety na koronę Statuy Wolności należy wykupić z 3 do 6 miesięcznym wyprzedzeniem.

Dzienny limit odwiedzin wynosi tylko 240 osób – a więc trzeba z dużym wyprzedzeniem zarezerwować sobie miejsce.

Odbiór biletu

Bilety odbierane są w okienku z napisem Will Call w Battery Park. Bilety nie mogą być wydrukowane w domu. Aby odebrać bilety musimy okazać dowód tożsamości ze zdjęciem i tą samą kartę kredytową, która służyła do zarezerwowania biletów.

bilety na koronę Statuy Wolności?

Kontrola bezpieczeństwa

Po wejściu do dużego białego namiotu w Battery Park na Manhattanie ((jest też inna możliwość od strony New Jersey). zostaniesz poddany pierwszej rundzie kontroli bezpieczeństwa. Podobnie jak na lotnisku. Wszystko do plastikowego pojemnika. Puste kieszenie. Zdejmujemy paski. Na szczęście można zostawić buty. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ bez stania w kolejce tej operacji przejść się nie da.

Po dotarciu na wyspę, przed wejściem do korony przechodzimy kolejną rundę kontroli.

Osoby, mające bilety na koronę otrzymują papierową opaskę na nadgarstek, która upoważnia do przejścia przez kolejną bramkę prowadzącą do szafek ze schowkami. W schowku zostawiamy wszystko. Można mieć jedynie aparat fotograficzny i telefon. Żadnych torebek, plecaków (to dotyczy też damskich torebek).

kupić bilety na koronę Statuy Wolności

Twarz Statuy widziana “od środka”

Czy warto więc kupić bilety na koronę Statuy Wolności?

Nie tylko należy kupić bilety na koronę Statuy Wolności z dużym wyprzedzeniem to jeszcze trzeba zarezerwować sporo czasu na wejście. Z uwagi na procedury bezpieczeństwa, kolejki, ograniczoną liczbę osób – wizyta w koronie może zająć nawet kilka godzin.

Jeśli chcesz po prostu zobaczyć Statuę Wolności z bliska, zrobić ładne zdjęcia i pospacerować dookoła wystarczy, że kupisz bilet uprawniający do wjazdu na wyspę.

Mamy kilka rodzajów biletów:

Dostęp do Liberty Island i Museum Ellis Island (ale bez możliwości wejścia na koronę): dorośli 18 dolarów, dzieci w wieku 4-12 lat – 9 dolarów, dzieci poniżej 4 lat bezpłatnie. Te bilety są darmowe z tymi karnetami. Wejście na piedestał (Pedestal Reserve Ticket) często trzeba rezerwować z wyprzedzeniem.

Dostęp do Museum Ellis Island oraz do piedestału i korony (Crown Reserve Ticket): dorośli 21 dolarów, dzieci 4-13 lat – 12 dolarów. Dzieci do lat 4 nie mogą wchodzić na koronę. Te bilety muszą być zakupione z dużym wyprzedzeniem, często nawet 3- a nawet 6-miesięcznym. Bilety na koronę można kupić TYLKO na stronie Statue Cruises

kupić bilety na koronę Statuy Wolności

Widok z promu płynącego na wyspę

8 comments
0

You may also like

8 comments

Sonia Dziech June 18, 2017 - 11:56 am

Niedawno wróciłam z długiego urlopu w Nowym Jorku i oczywiście odwiedziłam słynną Green Lady. Wystarczyła mi sama wycieczka wokół ale dzięki Twojej relacji czuję jakbym była i w jej środku. Nie żałuję, że nie byłam na samej górze, rejs statkiem i spacer wokół jest ciekawy a sama statua robi ogromne wrażenie. Super wpis 🙂
Pozdrawiam cieplutko 🙂 🙂 🙂

Reply
Monika Smelich September 30, 2017 - 3:17 am

Hej, ostatnio na instagramie znalazłam zdjęcie chłopaka, który zrobil sobie selfie ‘ze statuą’, ale polegało ono na tym, że wystawił kamerę za jedno z tych małych kamerek. Czy to możliwe? Te okienka są jakoś otwierane? Nikt nie zwróci na to uwagi? No i skoro jest kontrola, czy wejdę z GoPro czy będę je musiała zostawić? Marzy mi się takie zdjęcie, ale mam sporo wątpliwości co do autentyczności zdjęcia. Pozdrawiam!

Reply
Little Town Shoes October 6, 2017 - 2:42 am

Mozna mieć ze sobą apart fotograficzny albo telefon. Niestety nie wiem co to za zdjęcie także trudno jest mi ocenić czy autentyczne.

Reply
MagdaM April 12, 2018 - 10:39 pm

Mam jedno zapytanie. W maju lecimy do Nowego Jorku. Chcemy kupić bilety przez Statue Cruises, ale za każdym razem wyskakuje informacja, że płatność się nie powiodła i nie jesteśmy w stanie zakupić tych biletów… Wiesz może jaki to problem? A może ktoś inny miał ten sam? Jak go rozwiązaliście? Z góry bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi 🙂

Reply
Little Town Shoes April 13, 2018 - 1:06 pm

hm… z reguły nie ma problemów z zakupem także proszę sprawdzić z bankiem. Serdeczności

Reply
MARIUSZ WYCHOWANIEC November 29, 2018 - 8:24 am

Witam, mam ten sam problem . Czy go rozwiązałaś ?

Reply
Lukasz February 2, 2020 - 5:17 pm

Aby rozwiązać problem z płatnością, kod pocztowy trzeba wpisać w formacie 00 950. Jeśli wpiszemy z myślnikiem 00-950, pojawia się błąd wspomniany wyżej.

Reply
Little Town Shoes February 2, 2020 - 5:22 pm

Bez kreski jako ciąg cyfr

Reply

Porozmawiajmy :)