Nowojorski klub filmowy: Wpływ księżyca

by Little Town Shoes
4 comments

Gdy nad Brooklynem jest pełnia księżyca, wszystko może się zdarzyć. 😉 Tak chyba najlepiej można podsumować “Wpływ Księżyca” (Moonstruck) film z Cher i Nicolasem Cage’em. Chociaż film otrzymał 3 Oscary, to nie jest to pewnie najpopularniejszy film z Nowym Jorkiem w tle, ale ja go bardzo lubię. Większość scen rozgrywa się moich ulubionych nowojorskich dzielnicach: Brooklyn Heights, West Village i Little Italy. Bardzo trafnie pokazuje też niuanse życia Amerykanów Włoskiego pochodzenia.
Muszę się Wam do czegoś przyznać. I ja mam ogrom sentyment do Włoch. Pewnie dlatego, że moja siostra mieszka tam na stałe. Nasz ślub odbył się w Toskanii … i jakbym mogła wymyślić sobie idealne życie to byłoby to pewnie dzieliłabym je między Nowym Jorkiem, Warszawą a Sieną (albo innym pięknym miejscem w Toskanii). Kto tak jeszcze ma? 🙂

Pod wieloma względami fascynuje mnie też jak włoska kultura zdominowała Amerykę. W czasie największej włoskiej migracji – pomiędzy 1880 a 1924 rokiem, ponad 4 miliony Włochów wyemigrowało do Stanów – całą Amerykę dominował bardzo silny antywłoski sentyment. Jeżeli myślicie, że kawały o Polakach były brutalne to przeczytajcie dalej co Amerykanie mówili o Włochach. Na początku XX wieku The New York Times nazwał Włochy „krajem zemsty, mafii i bandytów”. Włosi nazywani byli „bandytami i zbójami”, którzy starali się „kontynuować swoje krwawe spory w Stanach Zjednoczonych”. Boston Globe opublikował artykuł zatytułowany „Czy Włosi są zagrożeniem dla Amerykańskiej populacji? ”.

Włoska imigracja, przynajmniej taka na dużą skalę, należy już do przeszłości. Natomiast wpływ włoskiej kultury na amerykańską jest przeogromny. Pomimo, że włoscy imigranci i ich dzieci nie stopili się w homogeniczny “amerykański kocioł” (; Stworzyli (niejako nadal stanowią) aktywną społeczność etniczną, ale taką która w dużym stopniu ukształtowała amerykańską kulturę od kuchni po muzykę na równi jak Brytyjczycy.

Amerykanie włoskiego pochodzenia odcisnęli swoje piętno na przemyśle filmowym. Dwa z czterech najbardziej znanych amerykańskich filmów, według amerykańskiego Instytutu Filmowego, były nie tylko były reżyserowane przez Amerykanów włoskiego pochodzenia , ale opowiadają historie o włosko-amerykańskich doświadczeniach. To oczywiście „Wściekły byk” Martina Scorsese i „Ojciec chrzestny” Francisa Forda Coppoli. Te filmy też oczywiście będą w naszym klubie filmowym.

A wracając do “Wpływu księżyca”. Akcja filmu rozgrywa się na Brooklynie. Historycznie Brooklyn był zdominowany przez włoskich emigrantów.
Dom w którym mieszka główna bohaterka znajduje się w Brooklyn Heights, przy urokliwej Cranberry Street. W zasadzie ta ulica nie zmieniła się od czasów kręcenia filmu. Obowiązkowa na spacer nie tylko filmowymi szlakami.

Ulica jest tak urokliwa że kręcono tu też “Trzy dni Kondora” i komedię romantyczną “Twój na zawsze” (Remember Me).

Wpływ księżyca
Wpływ księżyca

Pierwsza scena w filmie miejsce zaręczyn Loretty (Cher) z Johnny Cammareri (Danny Aiello) była kręcona w restauracji, która teraz nazywa się Cafe Cluny (284 West 12th Street). Chociaż nie przypomina już tej filmowej sama kafejka jest szalenie urokliwa. Kręcono też tu film Switch z Jennifer Aniston.
Nazwa ulicy na poniższym zdjęciu została zmieniona na potrzeby filmu.

Loreta (Cher) i Ronny Cammareri (Nicolas Cage) idą oglądać Cyganerię Giacoma Pucciniego. Metropolitan Opera znajduje się nadal w Centrum Lincolna i wygląda dokładnie tak jak na filmie.

Słynna piekarnia CAMMARERI gdzie pracował Ronny, również istniała naprawdę pomimo popularności wśród filmowych turystów nie przetrwała, i niestety w 2013 roku ogłosiła bankructwo. Ale kto wie może otworzą ją ponownie – to często się w Nowym Jorku zdarza.

Jaki wybrać kolejny film do nowojorskiego filmowego klubu?

4 comments
3

You may also like

4 comments

Boutique Piękna April 29, 2020 - 3:46 pm

Magdo, co do filmów to jasne , że tu bez dwóch zdań muszą być ‘Książe w Nowym Jorku” i oczywiscie “Wilk z Wall Street”.
Co do Włoch , proponuję Ci poczytac blogi Voice of Rome i Kalejdoskop Renaty – sztuka, historia, kulinaria, krajobrazy, fantastyczne zdjęcia – po prostu znajdziesz tu to ‘coś”
Co do filmów , świetne filmy , co prawda francuski w klimatach Indii i Francji polecam Ci “Un plus Une” , a z angielskich “Czy mi kiedyś wybaczysz” i ‘Zanim się pojawiłeś”
Serdeczności.

Reply
Tsetsua ? (@Tsetsua) May 4, 2020 - 3:34 pm

Tęsknota za Nowym Jorkiem rośnie z dnia na dzień, więc oglądałam w tym miesiącu mnóstwo filmów z nim w tle. Dzięki za polecenie “Wpływu księżyca”. Szczerze mówiąc zupełnie tego filmu nie kojarzyłam, a był bardzo przyjemny, śmieszny i miał w sobie czar filmów z lat 80-tych, kiedy skupiano się na rozmowie i spotkaniu ludzi, nie na szalonym tempie akcji 😉

Czekam na dalsze wpisy w tej filmowej kategorii.

Reply
Anka May 31, 2020 - 9:40 am

Uwielbiam ten film. Piekarz kochający operę i Loretta❤️

Reply
Kasia September 8, 2020 - 7:37 pm

Uwielbiam ten film 🙂 i Nicholas był taki młody 😉 ja bym z chęcią poczytała coś o Carrie Bradshaw i jej przyjaciółkach – może mało oryginalne, ale lubię ten serial, a – Jak poznałem waszą matkę – czy rzeczywiście było kręcone w Nowym Jorku?

Reply

Porozmawiajmy :)