Nowojorski maraton

by Little Town Shoes
1 comment

Wiwatujący tłum, ponad 50,000 biegaczy z całego świata. Prawie dwa miliony kibiców wspierających biegaczy okrzykami i oklaskami. Nowojorski maraton ma naprawdę niesamowitą atmosferę, którą trudno opisać.

Maraton przebiega przez cały Nowy Jork, przez każdą z pięciu dzielnic miasta. A Nowojorczycy zapytani jaki jest ich ulubiony dzień w roku …. odpowiadają, że właśnie dzień w którym odbywa się maraton.
Mówię całkowicie poważnie to jest to jedno wydarzenie w roku, kiedy faktycznie wszyscy nowojorczycy wiwatują sobie nawzajem zamiast narzekać, że ktoś blokuje im drogę na chodniku 🙂

W ubiegłym roku oprowadzałam kilku maratończyków po Nowym Jorku i zebrałam dla Was kilka przydatnych informacji od samych uczestników!

Ale po kolei.

Kiedy jest maraton w Nowym Jorku?

Nowojorski maraton odbywa się w pierwszą niedzielę listopada, w tym roku odbędzie się 5 listopada. Rozpoczyna się o 9:50 i kończy się o godzinie 15:00.

Gdzie jest maraton?

Trasa przebiega przez wszystkie pięć dzielnic. Linia startowa znajduje się na wyspie Staten Island na zachodnim krańcu mostu Verrazano Bridge, a uczestnicy przebiegają przez Brooklyn, Queens, Manhattan i Bronx, zanim przekroczą linię mety w Central Parku na Manhattanie, tuż obok restauracji Tavern on the Green.

Gdzie będzie można spotkać innych kibiców z Polski? 

„Polska stacja” mieści się na Greenpoincie na skrzyżowaniu ulic McGuiness Boulevard i Green Street. Będzie czynna od 7:00 rano do 15:00 popołudniu.

Porady od ubiegłorocznych maratończyków

  1. Nie stresuj się i ciesz się tym niesamowitym wydarzeniem. Nie marnuj energii na początku i biegnij w swoim tempie.
    Prawie z każdych uczestników nowojorskiego maratonu, z którym rozmawiałam powtarzał, że najważniejsze aby nie dać wciągnąć się w to niesamowite podniecenie na początku biegu. Zbiegając z mostu w ciszy wbiegasz w wiwatujący tłum – atmosfera i energia są tak nierealne, że masz ochotę biec szybciej.
    Nowojorski maraton

2. Przygotuj się na trudną trasę
Nowy Jork jest pagórkowaty, zwłaszcza Central Park jest pofałdowany. Dodatkowo trasa prowadzi przez 5 mostów. Podbiegi pod nie dają się we znaki biegaczom, ponoć zwłaszcza przy moście Pułaskiego i Queensboro Bridge. Najlepiej jest spowolnić pod górę (pokonać strach przed utratą prędkości) i nadrobić czas zbiegając z górki. Jest to dobry sposób, aby z energią dobiec do ostatnich pagórków w Central Parku.

nowojorski maraton

3. Zabierz jednorazowe, ciepłe ubranie. Czapka i rękawiczki są obowiązkowe!
Kilka osób poradziło aby na start zabrać ze sobą ubranie, które można będzie wyrzucić później. Przykładowo kupione w sklepie z używaną odzieżą. Ubranie można zostawić i odebrać po maratonie ale trzeba pamiętać, że jest kilkadziesiąt tysięcy uczestników, także kolejki będą bardzo długie.Dodatkowo cieplejszy strój przyda się na pierwszych kilometrach od startu.

  1. Potraktuj to jako jedyną w swoim rodzaju szansę aby zobaczyć wszystkie nowojorskie dzielnice.
    Trasa maratonu prowadzi przez 5 nowojorskich dzielnic a każda z dzielnic jest inna i kibicuje inaczej. Kibice wręcz rywalizują ze sobą, o to która dzielnica będzie lepsza. Przygotuj się na koncerty zespołów i transparenty (często z dużym humorem), które zagrzewają i motywują do biegu.

2. Zdaniem uczestników to nie maraton na bicie rekordów życiowych.
Masa ludzi, niepewna pogoda, trudna trasa i różnica czasu – to maraton dla doświadczonych biegaczy. To trudny maraton, ale naprawdę wyjątkowy.

nowojorski maraton

Polscy biegacze, nowojorski maraton

3. Po biegu idź „na miasto”
Wiele osób podkreślało, że nigdy nie widzieli tylu osób z medalami, chodzących po mieście do późnych godzin nocnych. W każdym barze czy restauracji można spotkać zawodników. Wszyscy rozmawiają i wznoszą toasty a przychodnie gratulują i biją brawo.

nowojorski maraton

polscy biegacze, nowojorski maraton

7. Załóż koszulkę ze swoim nazwiskiem napisanym wielkimi literami. Poczujesz się jak gwiazda rocka przez wszystkie 26,2 mil maratonu.

8. Nie noś słuchawek! 
Nie ma innej trasy podobnej do nowojorskiego maratonu. Ciesz się każdą milą.

Maraton w Nowym Jorku

9. Zaplanuj zwiedzanie
Przyjedź na 7-10 dni przed maratonem albo 2-3 dni przed maratonem i zostań dłużej. Skoro już jesteś w Nowym Jorku warto zobaczyć miasto.

nowojorski maraton, polscy biegacze

10. Skontaktuj się z polską grupą maratończyków w Nowym Jorku – 3run.pl.
Wiele osób podkreślało jak bardzo fajna i pomocna jest ta grupa.
Na zdjęciu Marcin Mrówka z nowojorskiego 3run. 

Maraton w Nowym Jorku, 3run.pl

Planujesz udział w maratonie w przyszłym roku?

W zasadzie są trzy sposoby aby wziąć udział w nowojorskim maratonie (dotyczy to oczywiście tylko zwykłych śmiertelników, a nie profesjonalnych biegaczy)

1. Wybiegać sobie pakiet – to opcja przeznaczona raczej dla mieszkańców miasta. Należy pobiec w kilku biegach kwalifikacyjnych, pracować jako wolontariusz.
2. Pakiet dla szczęściarzy – można zostać wylosowanym w loterii. Zapisy rozpoczną się około 21 stycznia i trwają do 21 lutego, a samo losowanie odbywa się na początku marca.
3. Można kupić pakiet – poprzez wykupienie pakietu startowego od organizacji charytatywnych. Zazwyczaj kupujesz od razu pakiet z przelotem i hotelem.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie: tcsnycmarathon.org

Zdjęcia są z maratonów w 2015 i 2016 roku.

1 comment
0

You may also like

1 comment

Karsznia Radosław November 2, 2017 - 11:58 am

Właśnie wstałem po pierwszej nocy spędzonej na Manhattanie i od razu taki tekst! Niedługo pójdziemy zwiedzać miasto, korzystając miedzy inymi ze wskazówek z Pani książki. Zanosi się masa wrażeń. Acha, na maraton też starczy sił! 🙂
Pozdrawia biegacz z Wrocławia.

Reply

Porozmawiajmy :)