Jak zorganizować ślub w Nowym Jorku

by Little Town Shoes
3 comments

Parę osób pytało czy jest możliwość zorganizowania ślubu w Nowym Jorku? Jakie są procedury i koszty?

Mam dla wszystkich bardzo dobrą wiadomość – nie tylko jest to możliwe ale w dodatku ślub może się odbyć w przepięknym budynku Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku na Manhattanie.

Szykując odpowiedzi na Wasze pytania udało mi się spotkać z Klaudią Kubasik, studentką prawa na Uniwersytecie Sląskim i praktykantką w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku

Klaudia przygotowała szczegółowy opis jak zaplanować ślub w Nowym Jorku (Klaudio jeszcze raz bardzo dziękuję w imieniu swoim i czytelników!). Spójrzcie tez na zdjęcia naszego Konsulatu – czyż nie jest przepiękny? Ewentualne pytania do Klaudii dodajcie w komentarzach. xo

Konsulat Polski w Nowym Jorku

 Konsulat Polski w Nowym Jorku
 Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku

Jak zorganizować ślub w Nowym JorkuJak zorganizować ślub w Nowym JorkuJak zorganizować ślub w Nowym JorkuJak zorganizować ślub w Nowym Jorku

W trakcie pobytu w Nowym Jorku, do szeregu atrakcji, które otwiera przed nami miasto, możemy również zaplanować… swój ślub. Jest to możliwe, jeżeli planujemy dłuższy pobyt, gdyż wymaga od nas odpowiedniego przygotowania.

Jeżeli narzeczeni są obywatelami polskimi, ślub mogą zaplanować w siedzibie Konsulatu Generalnego RP. Pełni on w takich sytuacjach rolę Urzędu Stanu Cywilnego i panują tutaj podobne zasady, dotyczące zawierania małżeństwa. Przede wszystkim, planując ślub musimy pamiętać, aby pojawić się w Nowym Jorku odpowiednio wcześniej. Jest to konieczne do złożenia zapewnień przedślubnych, bez których nie zostanie on nam udzielony. Zapewnienia składa się przed Konsulem osobiście, najpóźniej na 30 dni przed planowanym wydarzeniem. 30 dni to sporo czasu, więc zdążymy się jeszcze zastanowić czy to na pewno ten jedyny 😉 w tym czasie można zaplanować na przykład miesiąc miodowy…

Ważne, aby do pierwszej wizyty w Konsulacie mieć przygotowane niezbędne dokumenty. Konieczne będą akty urodzenia obojga przyszłych małżonków, polskie paszporty albo polskie dowody osobiste oraz kserokopie dowodów tożsamości dwóch świadków. Jeżeli zawierane małżeństwo nie jest naszym pierwszym formalnym związkiem, trzeba też dołączyć akt poprzedniego ślubu z informacją o jego rozwiązaniu przez rozwód. Należy się też liczyć z kosztem całego przedsięwzięcia. Opłata konsularna wynosi obecnie 538$. Mieszczą się w niej wszystkie koszty obejmujące złożenie zapewnień o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, oświadczenia o wyborze nazwiska, sporządzenie protokołu o wstąpieniu w związek małżeński, przesłanie dokumentacji do Polski i doręczenie aktów małżeństwa małżonkom. Wysokość opłaty może ulegać zmianie w zależności od kursu dolara. Należy śledzić tabelę opłat konsularnych na stronie internetowej Konsulatu: http://nowyjork.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/oplaty/

Termin ślubu można ustalić dopiero po złożeniu zapewnień przedślubnych i przedstawieniu wszystkich wymaganych dokumentów. Zapewnienie jest ważne przez okres 6 miesięcy od daty jego sporządzenia, a więc data ślubu musi zostać ustalona w ciągu tych 6 miesięcy, aby małżeństwo mogło zostać zawarte. Nie możemy się więc zbyt długo zastanawiać…

Zapewnienie to ma na celu potwierdzenie przez przyszłych małżonków, iż nie ma przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego.

Na ceremonii konieczna jest obecność dwóch świadków, niezależnie od płci.

Ceremonia ślubna może odbyć się tylko w siedzibie Konsulatu w godzinach jego urzędowania. W dniu uroczystości należy zgłosić się do Konsulatu około  pół godziny przed planowaną uroczystością.   Wtedy też jest ostateczny czas na uiszczenie opłaty konsularnej.

Oczywiście niezbędnym elementem zaślubin są zaproszeni goście. Lista ich nazwisk powinna być przesłana (najczęściej drogą elektroniczną) do Konsulatu z kilkudniowym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że konieczne jest posiadanie przez gości dokumentu ze zdjęciem w celu identyfikacji tożsamości osób znajdujących się na terenie placówki konsularnej. Liczba gości nie jest ściśle określona, natomiast dobrze jest się kierować zdrowym rozsądkiem.

Na ceremonii dopuszczalne jest robienie zdjęć oraz filmowanie. Parze młodej może towarzyszyć fotograf i/lub filmowiec. Należy pamiętać, aby również te osoby znalazły się na liście gości przesyłanej do Konsulatu.

Konsulat Generalny mieści się przy 233 Madison Avenue (róg ulicy 37 zwany rogiem Jana Karskiego ) w pięknym budynku w stylu Beaux-Arts, należącym wcześniej do De Lamar. Para młoda będzie więc miała okazję zrobić zdjęcia w pięknych wnętrzach salonu oraz sali lustrzanej, gdzie odbywają się ceremonie zaślubin.

Przysięga małżeńska, składana jest przed Konsulem RP, powtarzając za nim jej słowa. Po zawarciu małżeństwa, małżonkowie, świadkowie oraz Konsul podpisują protokół  przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński, który stanowi podstawę do sporządzenia aktu małżeństwa.

Akt małżeństwa sporządza USC w Warszawie – Konsulat nie ma wpływu na termin sporządzenia tego aktu.

Już jako mąż i żona na salonach konsulatu rozbrzmiewa marsz Mendelssohna. Wtedy oczywiście jest odpowiedni moment na tradycyjny pocałunek i złożenie życzeń świeżo upieczonym małżonkom.

Tę uroczystą chwilę możemy uczcić lampką szampana. Jednak musimy pamiętać żeby zabrać go ze sobą. Konsulat zapewnia kieliszki i ewentualne otwarcie butelki, jeśli jest taka potrzeba…

Niestety nie można zorganizować przyjęcia weselnego w Konsulacie. Pomieszczenia są przeznaczone jedynie do organizacji wydarzeń o charakterze dyplomacji publicznej i kulturalnej . Po uroczystości można jednak skorzystać z chwili czasu i urządzić sesję zdjęciową w pięknych wnętrzach salonu.

Co ważne, w poszczególnych konsulatach wymagania dotyczące organizacji ceremonii mogą różnić się od siebie nieznacznie. Warto zatem zajrzeć na stronę internetową miejsca, w którym zamierzamy zawrzeć związek małżeński.
Konsulat Polski w Nowym Jorku

Od LTS: Na powyższym zdjęciu widać tez pomnik Jana Karskiego, który był kurierem i emisariuszem politycznym, świadkiem Holokaustu. Swój raport przedstawił przywódcom Anglii i USA, a także biskupom, przedstawicielom organizacji żydowskich, producentom w Hollywood, intelektualistom i artystom. Wiele osób nie uwierzyło w jego relacje. W 1944 r. Karski napisał książkę “Tajne państwo”. Dopiero z niej Amerykanie dowiedzieli się o walce i cierpieniach Polaków, o roli państwa podziemnego, a także o zagładzie Żydów.

Przypominam i zachęcam do wzięcia udziału w fotograficznej akcji promującej nazwisko Jana Karskiego. Wystarczy zrobić sobie zdjęcie na ławeczce przed Konsulatem a zamieszczając na Instagramie czy Facebooku dodać hashtag #KarskiNYC. Tak niewiele może zrobić każdy z nas  i sprawić, by historia wciąż żyła.

3 comments
0

You may also like

3 comments

KS March 14, 2019 - 10:42 am

Hej,

a czy do ślubu może dojść na wizie turystycznej no i czy starając się o nią, warto wspomnieć o takich planach podczas pobytu w NY?

Reply
Little Town Shoes March 14, 2019 - 12:53 pm

Kwestie wizowe najlepiej sprawdzić w konsulacie, ja nie jestem prawnikiem, nie znam przepisów szczegółowo ale z tego co wiem to są wizy narzeczeńskie – musisz wyrobić tą wizę jeżeli masz zamiar zawrzeć ślub w Stanach. Natomiast jeżeli jesteś już na wizie turystycznej w Stanach i zdecydujesz się na ślub to jest też możliwe. Czyli nie ożesz się ubiegać o wizę turystyczną i powiedź że chcesz zawrzeć ślub.

Reply
KS March 14, 2019 - 1:13 pm

Dziękuję za odpowiedź 🙂

Reply

Porozmawiajmy :)