Czy nowojorskie metro jest bezpieczne?

by Little Town Shoes
3 comments

Czy nowojorskie metro jest bezpieczne? Zgodnie z Thompson Reuters Foundation nowojorskie metro należy do najbezpieczniejszych na świecie … i w zasadzie możesz nie czytać dalej tej notki 🙂

Ale tak poważnie. Jeżeli zapytasz Nowojorczyków jaki jest najlepszy, najefektywniejszy i najbezpieczniejszy środek transportu w Nowym Jorku wszyscy odpowiedzą ze metro.

Metro jeździ codziennie, przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, wliczając Święta Bożego Narodzenia, Yom Kippur, i Ramadan 🙂 Więcej pociągów jeździ w czasie godzin szczytu – jeżeli mamy szczęście.

Metro nie jest najlogiczniej zaplanowane – także przed wyjazdem przeczytaj więcej o nawigacji metra oraz jakie bilety kupić.

Dodając tylko do poprzedniej notki – nie wahaj się zapytać o drogę. Nowojorczycy są bardzo dumni ze swojej znajomości metra i z chęcią pomogą.

Przejazd taksówką z jednego końca miasta na drugi może kosztować $60-$40 a metrem tylko $2,75, także warto korzystać z metra. Nie wspominając nawet ze z uwagi na korki jest to tez najszybszy środek transportu po Manhattanie.

Czy nowojorskie metro jest bezpieczne?

Także wato korzystać z metra, które wbrew filmowym mitom jest bezpieczne, tylko należy przestrzegać kilku prostych zasad.

1. Zamykania drzwi – przed odjazdem pociągu ze stacji i przed zamknięciem drzwi (w większości pociągów) nie ma żadnego ostrzeżenia, ani dzwonka czy innego ding-dong – automatyczne ciężkie drzwi zamykają się bez ostrzeżenia. Także wsiadaj do wagonu szybko i trzymaj się z daleka od drzwi.

2. Kieszonkowcy – zasady obowiązują takie jak wszędzie. W Nowym Jorku nie jest wymagana jest jakaś wyjątkowa ostrożność pod tym względem – od kiedy mieszkam a jeżdżę metrem codziennie – nigdy nikt mnie nie okradł. Ale co oczywiście nie oznacza, że to nie może się zdarzyć. Wiadomo nadal należy zachować ostrożność i zdrowy rozsadek i nie wkładać wszystkich kosztowności do plecaka czy kieszeni.

3. „Trzecia szyna” – to szyna kolejowa, która przewodzi prąd elektryczny – powszechne wiadomo, ze nigdy przenigdy nie można wchodź na tory kolejowe. Pomimo oczywistości stwierdzenia wiele osób ginie, ponieważ zeskakują na tory aby odzyskać opuszczony telefon czy portfel. Jeżeli coś wypadło ci na tory poproś pracowników metra o pomoc. Samodzielnie nigdy nie wchodź na tory.

4. Podróżowanie nocą – znowu zachowaj zdrowy rozsadek. Metro jest bezpieczne, mam koleżanki które jeżdżą samotnie w nocy metrem ale tez takie które nie wejdą do metra po 12 w nocy. Ja jestem gdzieś pośrodku tej skali. Jeżdżę metrem w nocy ale wykazuje się większą ostrożnością.

Podczas podróży po północy czas oczekiwania na metro jest dłuższy a perony puste. Zawsze stan w pobliżu innych podróżnych albo na specjalnie wyznaczonym obszarze na peronie oznaczonym jako „late night”. Obszar ten jest zwykle objęty monitoringiem kamer albo znajdują się tam telefony (połączenie z 911 jest bezpłatne). Na większości stacji są tez budki konduktorskie – zaczekaj na metro w pobliżu tych budek.

Wsiadaj do wagonu gdzie są inne osoby. Jeżeli masz złe przeczucia i czujesz ze coś nie jest tak – wyjdź z metra.

Nie wędruj do końca platformy – zaczekaj na środku blisko wejścia albo schodów.

Znowu odpowiadając na pytanie czy nowojorskie metro jest bezpieczne – jest ale na kilku stacjach metra należy zachować wzmożoną ostrożność, z uwagi na większą liczbę przestępstw:

  • Times Square (linie 1/2/3/7/N/Q/R/S/A/C/E),
  • 125th Street (linie 4/5/6)
  • Union Square (linie L/N/Q/R/4/5/6).
  • Broad Channel (linie A/S),
  • Broadway Junction (linie A/C/J/Z/L),
  • Beach 105th Street (linie A/S).

Nigdy nie wsiadaj do pustego wagonu. Ta zasada dotyczy podróżowania i w dzień i w nocy. Jeżeli wagon jest pusty to nie jest to bez powodu – zapewne nie działa klimatyzacja, zamieszkał tam bezdomny z całym swoim dobytkiem, albo inne zapachy sprawiają ze nie sposób wytrzymać nawet kilku minut.

3 comments
0

You may also like

3 comments

Zuzanna Sołtan-Pruska May 30, 2017 - 1:39 pm

Ja bym dodała jeszcze jedną informację (to jest coś, co dla mnie jest bardzo nieprzyjemne). Perony są wąskie, szczególnie w miejscu gdzie jest taki jakby filar podtrzymujący strop ( filar, to może nie najlepsze słowo, bo ściana ma zazwyczaj kilkanaście metrów). Trzeba uważać, bo szczególnie na zatłoczonych stacjach, o nieszczęście nietrudno… No ale ja w NY bywam a nie mieszkam, a że jestem przyzwyczajona do nowoczesnych, przestronnych stacji metra w innych krajach, to mogę być przewrażliwiona 🙂

Reply
Ada September 6, 2017 - 3:58 pm

Może jakiś artykuł o niebezpiecznych dzielnicach, miejscach w nyc? Takich których raczej trzeba unikać 🙂 słyszałam, ze bronx należy do takich. Chętnie bym sie więcej dowiedziała.
Pozdrawiam 🙂

Reply
Aneta Ratkowska November 20, 2017 - 12:09 pm

Przyłączam się do prośby. Brakuje mi bowiem notki o miejscach które należy unikać. Wybieramy się do NYC ponownie w czerwcu i przyznam że Harlem i Bronx kuszą by odwiedzić. Przyda się kilka praktycznych porad w tym temacie

Reply

Porozmawiajmy :)