Karty zniżkowe – KTÓRĄ KARTĘ WYBRAĆ?

by Little Town Shoes
8 comments

Stany Zjednoczone to kraj karnetów, kuponów, zniżek i przecen. W zasadzie rzadko płaci się cenę widniejącą na metce. Ta sama zasada obowiązuje jeżeli chodzi o zakup biletów na nowojorskie atrakcje – w tym wypadku mamy karty zniżkowe. Na blogu pisałam już o tym kilka razy – niestety ceny i oferty zmieniają się dość szybko, także średnio co sześć miesięcy muszę analizować wszystkie oferty aby doradzić i wybrać najlepsze.

Ale zanim przejdziemy do liczenia potencjalnych oszczędności muszę dodać kilka rzeczy o karnetach zniżkowych (tzw. Passy albo karty zniżkowe). Myślę, że najlepiej zrobię to odpowiadając na Wasze pytania:

Czy wszystkie karnety są opłacalne?

Wszystkie mają zniżki ale o różnej wysokości. Ja najbardziej lubię NYC Sightseeing , GoCity i Go City Card

Bardzo ważne – zanim wybierzesz karty zniżkowe przygotuj plan zwiedzania! Wybierz atrakcje, które chcesz zobaczyć – może się okazać, że nie potrzebujesz karnetów na kilka dni, może karta na kilka wybranych atrakcji będzie lepszym rozwiązaniem.

Czy Karnety pozwalają unikać kolejek?

Są atrakcje do których wchodzisz bez kolejki – tylko pokazujesz karnet w telefonie albo na papierze. Są też atrakcje gdzie musisz wymienić karnet na bilet.
W tym przypadku z reguły są dwie kolejki dla osób z karnetami i dla osób bez. Ta kolejka dla osób z karnetami idzie faktycznie znacznie szybciej. Z mojego doświadczenia nawet jeżeli wymagana jest wymiana karnetu na bilet to zajmuje około 5/7 minut.
Są też atrakcje do których zawsze (w sezonie wakacyjnym) są kolejki (bez względu czy masz karnet czy nie, musisz czekać) takie jak Statua Wolności czy Top of the Rock (na taras widokowy są kolejki tylko po bilety o zachodzie słońca).

Czy muszę fizycznie odebrać karty zniżkowe w Nowym Jorku?

Na szczęście już nie. Dostajesz email z potwierdzeniem zakupu i możesz wydrukować karnety w domu albo zachować je na telefonie.

Ile atrakcji udaje się zobaczyć w ciągu jednego dnia?

Trudno jest powiedzieć na to pytanie. Są osoby które spędzą w muzeum MET cały dzień (a nawet kilka dni). Są też osoby, które tylko idą zobaczyć określone obrazy /wystawy i są w stanie zobaczyć to w dwie godziny. Karty zniżkowe nielimitowane są opłacalne jeżeli uda się zobaczyć przynajmniej dwie atrakcje w ciągu dnia, karty zniżkowe elastyczne są opłacalne przy zakupie karnetu przynajmniej na 3 atrakcje.

Planując zwiedzanie zawsze sprawdź godziny otwarcia. Przykładowo MET jest otwarty codziennie do 5:30 a w piątki i soboty do 21:00.

Czy lepiej kupić karnet nielimitowany czy elastyczny?

Większe oszczędności są przy kupnie karnetu nielimitowanego ale należy pamiętać o pewnych ograniczeniach:

Jeżeli kupujesz karty zniżkowe nielimitowane na określoną liczbę dni pamiętaj, że karta jest aktywowana przy pierwszym użyciu. Oznacza to, że jeżeli użyjesz kartę w poniedziałek to dwudniowa karta wygaśnie we wtorek o północy.
Nie ma znaczenie o której w poniedziałek aktywujesz swój karnet – czyli należy zacząć zwiedzanie od rana i zaplanować zwiedzanie zanim aktywujesz kartę.

Jeżeli kupujesz karnet elastyczny to możesz wykorzystać bilety na atrakcje w dowolne dni w czasie ważności karnetu (z reguły 30 dni).

Czy muszę rezerwować bilety na konkretną godzinę?

Nie musisz rezerwować biletów, dzwonić ani wysyłać maili – po prostu pojawiasz się w danym miejscu i pokazujesz karnet zniżkowy.

Wyjątkiem są wycieczki – w tym wypadku często (nie zawsze) jest wymagana rezerwacja. Mi udawało się zarezerwować tylko z jednodniowym wyprzedzeniem ale pewno z tym może być rożnie. Wycieczki trzeba rezerwować z kartą kredytową (nie jest obciążana, chyba że ktoś nie pojawi się i nie odwoła rezerwacji).

Zapisz numer swojej karty zniżkowej od razu po zakupie, w przypadku zgubienia karty otrzymasz nową ale musisz podać numer.

KTÓRĄ KARTĘ ZNIŻKOWĄ WYBRAĆ?

Jeżeli lubisz dokładnie planować, zależy Ci na dużych oszczędnościach, chcesz zobaczyć jak najwięcej – wybierz karty zniżkowe nielimitowane:

“>NYC Sightseeing Pass jest nowszy i pewnie dlatego ma trochę tańszy /ma często dodatkowe promocje. Na przykład teraz teraz można kupić karnety dla dzieci aż z 50% zniżką. Sightseeing pass obejmuje bilety do 1 WTC.

GoCity jest trochę droższy ale ma więcej atrakcji z tzw “fast track”, czyli wejściem z ominięciem kolejki. New York pass obejmuje bilety na Empire State Buiding.

Poniżej przykładowy plan zwiedzania i oszczędności przy zakupie tych kart zniżkowych. Oczywiście taki plan może być dowolnie zmieniany. Należy tylko pamiętać, że każdą atrakcję możemy zobaczyć tylko raz (chyba że jest zaznaczone inaczej). Daną atrakcję może zobaczyć oczywiście tylko w czasie ważności karnetu.

GoCity na 3 dni

1. Dzień
Stuatue of Liberty and Ellis Island – $19
Memorial Museum – $26
Obserwatory 1 WTC – $34
Cruise sightseeing or Alive after 5 – $35

2. Dzień
Grey Line CitySightseeing DownTown Hop-on and Hop -Off – $59
New York Tour – SoHO and Little Italy – $35
MoMA $25
Top of the Rock Observation Deck $39

3. Dzień
Grey Line CitySighting Uptown Hop-on, Hop -off Bus Tour promocja a więc nie wliczam do oszczędności)
American Museum of American History $23
Albo
Metropolitan Museum of Art $25
Guggenheim Museum $25
Gray Line CitySightseeing Night Tour $59

Koszt karty na trzy dni: $199
Koszt wybranych atrakcji: $440
Oczczędności: $241

Uwaga: Bilety kupione teraz do 1 czerwca mają 2 darmowe dni z wycieczkami w piętrowych busach (w standardowej ofercie jest tylko 1 dzień) – warto to wykorzystać tak aby dojechać do bardziej oddalonych atrakcji, zamiast jechać metrem

2.Dzień
Hop on Hop off bus (uptown) – (promocja, a więc nie wliczam do oszczędności)
American Museum of American History $23
Metropolitan Museum of Art $25
Guggenheim Museum $25
The Ride w nocy $69

1.Dzień
Hop on Hop off bus (downtown) $75
Statue of Liberty & Ellis Island $19
9/11 Memorial & Museum $26
Empire State Building $39

3.Dzień
Interpid Museum $33
Circle Line Cruise $43
MoMA $25
Top of the Rock $39

Koszt karty na trzy dni: $199
Koszt atrakcji: $424
Oszczędności: $225

Przykładowy plan zwiedzania jak mamy więcej czasu – Karty zniżkowe na 5-7 dni

Dzień 1
Statue of Liberty & Ellis Island $19
Wall Street Walks $35
9/11 Museum & Memorial $26
The Ride (w nocy) $69

Dzień 2
Intrepid Sea, Air $33
Circle Line Cruise $43
Empire State Building $39

Dzień 3
SoHo-Little Italy Chinatown Walking Tour $35
National Geographic Encounter: Ocen Odyssey $43
New Museum $18

Dzień 4
The Metropolitan Museum of Art $25
Solomon Guggenheim Museum $25

Dzień 5
MoMA $25
Rockefeller Center Tour $27
Top of the Rock $39

Dzień 6
Whitney Museum of American Art $25
HighLine Walking Tour $35
Madison Square Garden Tour $33

Dzień 7
Museum of Natural History $23
Central Park Sightseeing Bike Tours & Rentals $45

Koszt karty na 7 dni: $279
Koszt atrakcji: $619
Oszczędności: $340

Oczywiście przy karcie 7 dniowej i nawet przy dość spokojnym zwiedzaniu oszczędności są znaczące.

# #

Jeżeli nie chcesz dokładnie planować teraz. Masz tylko kilka atrakcji (muzeów, tarasów widokowych, które chcesz zobaczyć), ale chcesz zachować większą elastyczność przy planowaniu zwiedzania.

Tu warto poleci dwie karty zniżkowe – Discover NYC Sightseeing Flex Pass albo Go City Card

W tej ofercie wybieramy od 2 do 12 atrakcji z listy 100 atrakcji. Nie musisz decydować jakie atrakcje chcesz zobaczyć teraz wystarczy kupić karnet na daną liczbę atrakcji.

Moim zdaniem warto wybrać następujące atrakcje:

 1. Top of the Rock $39
 2. Observatory 1 WTC – $34 ( NYC Sightseeing Flex Pass )
  albo Empire State Building – $39 (Go City Card)
 3. Cruise sightseeing or Alive after 5 – $35 ( NYC Sightseeing Flex Pass )
  albo Circle Line $43 (Go City Card)
 4. 9/11 Memorial Museum – $26
 5. Metropolitan Museum of Art $25
 6. MoMA $25
 7. Grey Line Best of Manhattan Tour – $75

Za karnet na 7 atrakcji w NYC Sightseeing Flex Pass“> zapłacimy teraz $175, a w Go City Card $164. Oczywiście wysokość oszczędności zależy od tego jakie atrakcje wybierzemy.
Przy zakupie karnetu na 7 atrakcji oplaca się dodać do karnetu wszystkie bilety które są odpowiednio droższe niż $25 ($23 dla Go City Card).

Przy obecnych cenach bardziej opłaca się kupić Go City Card. Chyba, że podróżujesz z dziećmi wtedy Sightse“>eing Flex Pass jest bardziej opłacalny (jest teraz 50% zniżka dla dzieci).

Po Nowym Jorku najfajniej się chodzi i nie musisz wydawać dużo aby zaplanować idealny wyjazd ale zdecydowanie warto wybrać przynajmniej jeden taras widokowy, rejs dookoła Manhattanu i chociaż jedno muzeum MoMA, muzeum MET albo 9/11.

Jeżeli podróżujesz z budżetem to sprawdź kiedy dane muzeum można zobaczyć za darmo a zamiast rejsu dookoła Manhattanu wybierz darmowy Staten Island Ferry.

8 comments
2

You may also like

8 comments

Iza March 20, 2019 - 6:35 pm

Zakupiłam New York Pass. Mam ściągniętą aplikację na telefon. Jak to będzie działać? W aplikacji jest kod QR. Czyli żeby wejść do wybranej atrakcji pokazuję kod? Czy muszę najpierw wybrać atrakcje czy mogę “wejść z ulicy”? Bez rezerwacji? Kupiłam a nie wiem jak wykorzystać;)

Reply
Little Town Shoes March 20, 2019 - 8:44 pm

Dokładnie tak – pass jest w telefonie. Aktywowany jest przy pierwszej atrkacji i od tego momentu jest liczona liczba dni.

Reply
Weronika April 29, 2019 - 12:25 pm

Jeśli karnet jest obsługiwany przez aplikacje to znaczy, że każda osoba musi mieć ściągniętą aplikacje na telefon i dostęp do internetu? Czy da się obsłużyć kilka karnetów w jednej aplikacji?

Reply
Barbara March 27, 2019 - 11:47 am

Witam, właśnie stoję przed wyborem karnetów zniżkowych (wyjazd w sierpniu’19) i zastanawiam się już kilka dni nad NYC Sighseeing Flex (bo ma One World Observatory). Pani Magdo, z Pani doświadczenia, czy jest szansa, że po marcu karnety będą tańsze? Czy to już raczej średnio możliwe? A tak poza tym, to chciałam dodać, że Pani książka i strona littletownshoes są genialne!

Reply
Little Town Shoes March 27, 2019 - 12:56 pm

Raczej im bliżej sezony tym karnety są droższe – także chyba kupiłabym teraz. Bardzo dziękuję za miłe słowa o książce i blogu!

Reply
Karolina April 3, 2019 - 12:28 pm

Fajnie, że tu trafiłam. 🙂 Lecimy z chłopakiem we wrześniu i możliwe, że skorzystamy z któregoś karnetu 🙂

Reply
Daniel April 13, 2019 - 7:29 pm

czy NYC da sie zwiedzac bez planu, bedziemy tam przez 7 dni i zastanawiam sie czy jest sens kupowania kart znizkowych, czy mozna poprostu wejsc prosto z ulicy do miejsca ktore nas interesuje, bedziemy w pazdzierniku wiec nie wiem jak to bedzie wygladac z czasem stania w kolejkach itd , ale w pewnym sensie nie jestesmy pod presja czasu aby wykorzystac moc karty np.NYC pass, hmm… maly dylemat

Reply
Marek April 18, 2022 - 7:24 pm

Zastanawiamy się nad zakupem “The Sightseeing Pass”. Teraz na większość atrakcji typu ESB należy/można robić rezerwacje on-line na daną godzinę. Czy mając tą kartę możemy rezerwować w dowolnych godzinach, czy rezerwuje się w aplikacji czy na stronie atrakcji poprzez zakup tam biletu (płatność kodem)? Jak to teraz wygląda w praktyce?

Reply

Porozmawiajmy :)