Nowy Jork i Madonna

by Little Town Shoes
3 comments

Jak głosi miejska legenda Madonna Louise Ciccone porzuciła Uniwersytet Michigan, i przyjechała do Nowego Jorku z 35 dolarami w kieszeni. Na lotnisku powiedziała taksówkarzowi, aby wysadził ją „w centrum wszystkiego”… z więc wysadził ją przy … Times Square 🙂

Był rok 1978 i chociaż nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, New York szybko stał się jej miastem, miejscem które inspirowało ją i do którego wracała. I jak powiedziała w jednym z wywiadów „jak każdy dumny nowojorczyk nauczyłam się je kochać”.

Nowy Jork i Madonna. Trudno wyobrazić sobie jednego bez drugiego. Po wycieczkach śladami Davida Bowie, Boba Dylana, Misty Copeland przyszło czas na wycieczkę po nowojorskich miejscach królowej pop-u.

Zgodnie z biografią J. Randy Taraborrelli „ Madonna. Biografia Intymna” Nowy Jork nie przywitał piosenkarki z otwartymi ramionami, ale „zapewnił jej doświadczenie, które buduje wielkich artystów” – dodał J. Randy Taraborrelli w jednym z wywiadów. Jego zdaniem „Madonna jest tworem Nowego Jorku” .

“The tall buildings and the massive scale of New York took my breath away. The sizzling-hot sidewalks and the noise of the traffic and the electricity of the people rushing by me on the streets was a shock to my neurotransmitters. I felt like I had plugged into another universe. I felt like a warrior plunging my way through the crowds to survive. Blood pumping through my veins, I was poised for survival. I felt alive.”

Jej pierwsze mieszkanie znajdowało się 232 E. Fourth St. w East Village. Tam tez fotograf Richard Corman przygotował sesje z początkującą wtedy artystką, a 30 lat później opublikował zdjęcia w książce “Madonna NYC 1983.”

9c0b83de7d725c9e05367dd2430d096c

„East Village w 1983 roku wyglądała jak strefa wojenna. Wszędzie był gruz. Sama Madonna była bardzo pewna siebie. Na pytanie co chce robić w życiu. Odpowiedziała: „Chcę zmienić świat.” … I tak zrobiła.:)” tak Richard Corman opisał swoje wspomnienia z tej sesji fotograficznej.

980x beautiful-photographs-of-madonna-in-new-york-city-1982-5

Madonna na dachu w budynku, w którym znajdowało się jej mieszkanie

05

beautiful-photographs-of-madonna-in-new-york-city-1982-14

Na Lower East Side.

beautiful-photographs-of-madonna-in-new-york-city-1982-13

Po przyjeździe do Nowego Jorku Madonna pracowała w Dunkin Donuts ” przy West 57th Street, oraz w the Russian Tea Room jako szatniarka, skąd rzekomo została zwolniona.
Występowała tez w CBGB jako perkusistka zespołu „The Breakfast Club”.

madonnafunhouse1983-andywarhol-550p

W 1986 roku powstał teledysk “Papa Don’t Preach” nakręcony częściowo na Staten Island oraz na promie płynącym na wyspę.
(P.S. Prom jest darmowy. O ile, wbrew obiegowej opinii, widok na Statuę Wolności nie jest aż tak dobry, sama przejażdżka promem i widok na Manhattan niezapomniany – tak jak w teledysku. )

Jeden z ciekawszych teledysków Madonny pokazujących miasto to „Secret” z 1994 roku. Czarno-biały teledysk nakręcono w klubie Lenox Lounge oraz na Lenox Avenue w Harlemie, w Nowym Jorku.

W 1995 roku, Madonna świętowała premierę Bedtime Story organizując „Pajama Party” w Webster Hall w Nowym Jorku. Impreza była transmitowana na żywo przez MTV. Oczywiście 🙂

madonna_pj-party-3-550

Kilka lat temu gwiazda kupiła trzy zabytkowe kamienice przy 81. ulicy na Upper East Side i zamieniła je w 13. pokojowe mieszkanie. Jest tam ponoć studio do tańca, ogrod na dachu, dwa garaże, windy, prywatna siłownia.

Zdjęcia: Richard Corman: Madonna NYC 83

3 comments
0

You may also like

3 comments

eng December 8, 2016 - 9:13 am

Witam! Jutro lecę do Nowego Jorku i mam ogromny dylemat, jest to mój pierwszy wyjazd do Stanów i wiąże się z nim dużo stresu (boję się m.in czy nie cofną mnie na lotnisku), Chciałam się zapytać czy adres na który nadaje bagaż i który podaje konsulowi w Stanach jako miejsce docelowe pobytu musi być zgodne z tym który podawałam we wniosku. Ląduje w Nowym Jorku, a miejsce pobytu podałam w Chicago u wujka. Znajoma która leciała mówiła, że jeśli ląduje w Nowym Jorku to powinnam podać adres własnie w tym stanie. Byłabym wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam 🙂

Reply
Little Town Shoes December 8, 2016 - 12:38 pm

Nie musi byc zgodne z adresem we wniosku. Powinien to byc adres tam gdzie sie pani zatrzymuje – jeżeli w Nowym Jorku to adres nowojorski. I proszę sie nie denerwować wszystko bedzie dobrze.

Reply
eng December 8, 2016 - 4:52 pm

bardzo dziękuje za odpowiedz 🙂 Pani blog to prawdziwa kopalnia wiedzy i czuję się świetnie przygotowana do zwiedzania, pozdrawiam 🙂

Reply

Porozmawiajmy :)