Polski przewodnik po Nowym Jorku

Uzupełnienie do postu: Osoby szukające przewodnika zapraszam do kontaktu magdalenam@mac.com

Referencje i opinie osob zwiedzających ze mną znajdziecie w notce Przewodnik po Nowym Jorku

Kochani, to już OFICJALNE!

Po dosłownie tygodniach studiowania, czytania, zwiedzania i zapamiętywania map – zdałam egzamin i to celująco! Tzn. nie tylko jestem teraz oficjalnym przewodnikiem po Nowym Jorku ale na mojej licencji będzie złota gwiazdka koło mojego nazwiska.:)

Z tego co wyczytałam, to w Nowym Jorku jest tylko dwóch polskich przewodników ale tylko jeden ze złotą gwiazdką!

Od dzisiaj mogę oficjalnie, legalnie oprowadzać ludzi po moim ukochanym Nowym Jorku. Każdy, kto oprowadza po Nowym Jorku musi mieć licencje od Departamentu Spraw Konsumenckich (Departament of Consumer Affair). Jest to wymagane nawet jeżeli przewodnik nie mieszka w Stanach. Brak takiej licencji grozi karami grzywnych i dla przewodnika i dla biura podroży. A wiadomo i nieprzyjemnościami dla zwiedzających. Takze licencja jest bardzo ważna.

Sam egzamin był dość trudny. Były pytania od zabytków, pomników, religii, mniejszości narodowych po gwiazdy pop kultury. Musiałam zapamiętać nie tylko nazwy i adresy instytucji związanych z miastem i jego historią, ale takie rzeczy jak, którym pociągiem dojechać do indiańskich jaskiń w Inwood? Bądź gdzie zmarł poeta Dylan Thomas po wypiciu z 18 whisky?

Trzeba było znać adres gdzie mieszkała Katharine Hepburn? A gdzie Jacqueline Kennedy Onassis? (a tym przypadku należało znać nawet numer domu). Gdzie kręcono serial Przyjaciele? A gdzie West Side Story?

Kiedy po skończonym egzaminie dowiedziałam się ze odpowiedziałam prawidłowo na 130 pytań z 150 – to aż podskoczyłam z radości. Teraz na internetowej stronie Departamentu Spraw Konsumenckich będzie widniało moje nazwisko ze wspomniana (wiem, wiem,wspomnianą parę razy) zlotą gwiazdką.

Wiem, cieszę się jak dziecko … no ale to nie wstyd. W sumie pracowałam naprawdę ciężko aby zdać ten egzamin.

Idę świętować!

Serdeczności <3

43 comments

 1. Moje najszczersze gratulacje….wpisuje sie jako pierwsza chetna na zwiedzanie z Przewodnikiem z tak piekna gwiazdka. W jaki sposob zatem mozna nawiazac kontakt z Pania i wybrac sie w ciekawa podroz po Nowym Jorku. Uwielbiam zwiedzanie niestandardowe, a Pani wysyla taka energie, ze mozna sie dowiedziec wielu ciekawych detali …..

 2. Ogromne gratulacje! Jeśli kiedyś uda mi się wybrać do NY to wiem gdzie się zgłosić! Lepiej nigdy nie trafię! 🙂 <3

  Pozdrawiam

 3. serdeczne gratulacje droga LTS … o pytanie Katherine Hepburn … super .. widać, że to test z klasą jest … teraz pozostaje marketing .. .może pokusić się o książkę/przewodnik po Nowym Jorku .. choć jest ich wiele myślę, że może być fajny format taki jak naprzykład .. pory roku w Nowym Jorku …
  kiedyś widziałem taką książkę przewodnik w Anglii o Richmond Park z zdjęciami tych samych miejsc o każdej porze roku i pomyślałem, że to jest coś co może wyróżnić przewodnik spośród wielu innych … :^)

 4. Świetnie! 🙂 gratuluję i życzę wiele radości w nowej profesji 🙂 złota gwiazdka to kolejny powód do dumy! Pozdrawiam

 5. Magdo! Serdeczne Gratulacje! Jestem pod wrażeniem! Jestem też fanem “Twojego” miasta, trochę je znam, ale chętnie poznam lepiej przy najbliższym pobycie. Mam nadzieję że przy okazji będę mógł pogratulować Ci Torcikiem Wedlowskim. 🙂

 6. Gratulacje!!! Z całego serca!!! Cieszę się ogromnie, że jesteś Złotym Przewodnikiem! 😀
  Nie dziwi mnie, ze tak świetnie zdałaś egzamin, siedzisz po uszy w Nowym Jorku, od lat poznajesz wszystkie ścieżki, a że kochasz to miasto, to tym łatwiej Ci ta wiedza wchodzi 🙂 Należy Ci się ta złota gwiazdka, bo wkładasz w to, co robisz serce i pasję, a o to własnie chodzi 🙂
  Ktokolwiek z moich znajomych będzie leciał do NYC, ten otrzyma namiar na Ciebie 🙂

 7. Fantastycznie! Gratulacje 🙂 Nie ma to jak pasja, która przynosi nie tylko satysfakcję, ale i zyski. Gratuluję świetnego wyniku z całego serca 🙂

 8. Moje gratulacje napewno zasłużylias na wyróżnienie , moze kiedyś bede miała okazje osobiście pogratulować jesteś wielka

 9. No nareszcie! Czułam, że studia będą związane z byciem przewodnikiem ;D Gratuluję serdecznie! nie tylko zdanego egzaminu, złotej gwiazdki, ale także wiedzy, co chce się w życiu robić i odwagi, aby działać w tym kierunku – nawet jeśli oznacza to rezygnację z dotychczasowej pracy. To jedna z najtrudniejszych kwestii w życiu, niestety… dlatego jeszcze raz szacun:)

 10. Pani Magdo gratulacje!!! W ubiegły piątek wróciłam z 3 tygodniowej podróży po wschodnim wybrzeżu USA.
  W NY spędziliśmy 5 dni i dzięki informacjom zawartym na Pani blogu udało nam się cudownie spędzić czas. Mieszkanie znalazłam dzięki Airnbn na Lower Manhattan, skąd wszędzie było blisko. Udało nam się poczuć atmosferę NY w pełni, chociaż wciąż mam apetyt na więcej. Dziękujemy z informacje o tym cudownym miejscu, jeszcze raz gratulujemy gwiazdki złotej!!! No i czekamy na następne posty.
  Pozdrawiam,
  KasiaW z rodzinką

 11. Gratulacje. Dodałabym drugą złotą gwiazdkę za wspaniałego bloga i promocję Wielkiego Miasta. Gdy słyszę, że ktoś wybiera się do NYC polecam Twojego bloga jako lekturę obowiązkową :-). Sama skorzystałam na pilnym jego czytaniu :-). Przy okazji jeszcze raz dziekuję. Podziwiam Twoją odwagę przy podejmowaniu decyzji o zmianach życiowych. Życzę powodzenia i satysfakcji z pracy. Pozdrawiam 🙂

Porozmawiajmy :)