Nowy Jork w deszczowy dzień

by Little Town Shoes
2 comments

A photo posted by NYC (@littletownshoes) on

Cały tydzień padało i zapowiada się kolejny deszczowy weekend. To był jeden z zimniejszych i chłodniejszych majowych weekendów. I niestety, Nowy Jork traci trochę ze swojego uroku w taką pogodę jak teraz. Na szczęście miasto oferuje wiele innych atrakcji, które mogą (przynajmniej częściowo) wynagrodzić spacer po Brooklyn Bridge czy po Central Parku w słoneczna pogodę. Coz zdarza się, ze Matka Natura nie współpracuje 24/7, zapraszam więc na notkę – Nowy Jork w deszczowy dzień

Muzea
W Nowym Jorku mamy 83 muzea, z tego 32 na Manhattanie. Większość oferuje jeden dzień bądź przynajmniej kilka godzin kiedy można je odwiedzić za darmo. (darmowe muzea w NY – lista)
Warto zastanowić się nad nabyciem passów tak aby zwiedzając nie zbankrutować, a przy okazji ominąć długie kolejki.

Te trzy są na mojej liście must-see w Nowym Jorku:

MoMA
To moje ulubione muzeum. Wejście kosztuje niemało, bo 25 dolarów, tak jak większość nowojorskich muzeów można je też zobaczyć za darmo (w każdy piątek od 16 do 20). Ponieważ jest to ulubione muzeum większości nowojorczyków i turystów, należy przygotować się na długie kolejki. Warto więc wybrać się w zwykły dzień i uniknąć piątkowych tłumów, bądź nabyć karnet.
Można obejrzeć tu słynne Puszki z zupą firmy Campbell czy popartowe portrety Marilyn Monroe Andy’ego Warhola. Przyjrzeć się hipnotyzującej Gwiaździstej nocy Vincenta van Gogha czy abstrakcjom Pabla Picassa. Ale to tylko czubek góry lodowej, na długiej liście artystów są bowiem: Claude Monet, Édouard Manet, Henri Matisse, Wassily Kandinsky, Jackson Pollock, Frida Kahlo, Jasper Jones, Willem de Kooning czy Roy Lichtenstein.

Nowy Jork w deszczowy dzieńNowy Jork w deszczowy dzień

Muzeum 9/11
Wystawa w muzeum jest wstrząsająca, tak jak i same wydarzenia z 11 września.
Muzeum zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić rzeczywisty dostęp do pozostałości po World Trade Center. Mieści się ono pod ziemią, dokładnie w miejscu, w którym stały dwie wieże.
Osobny hol upamiętnia tych, którzy zginęli 11 września – fotografie i portrety prawie trzech tysięcy ofiar tworzą Wall of Faces, interaktywną salę pozwalającą poznać historie osób, które zginęły. Jedna z nich zapadła mi wyjątkowo w pamięć. To zdjęcie i opowieść o 21-latku, który rozpoczął praktyki w jednym z banków mających siedzibę właśnie w Twin Towers. Był z siebie taki dumny… A 11 września był drugim dniem jego praktyk.
Wstęp wolny we wtorek od 17.00 do 20.00 wieczorem.

Nowy Jork w deszczowy dzieńNowy Jork w deszczowy dzień

Muzeum Whitney
Muzeum Whitney jest poświęcone sztuce amerykańskiej. Whitney posiada ponad trzy tysiące obrazów Hoppera. Oprócz tego możemy tu obejrzeć Trzy flagi Jaspera Johnsa, Hemlock Joan Mitchell, Dial Philipa Gustona i obrazy Marka Rothko.
Otwarta nowa siedziba muzeum mieści się w Meatpacking, budynek kosztował astronomiczną kwotę 400 mln dolarów i został zaprojektowany przez włoskiego starchitekta (połączenie słów gwiazda/star i architekt) Renza Piana. Wejscie darmowe w kazdy piątek.

BROADWAY 

W deszczowy dzień można wybrać się na Broadway, Off-Broadway (czy nawet off-off-Broadway), Carnegie Hall, BAM, Lincoln Center. Od klasycznego baletu do koncertu jazzowego, w Nowym Jorku masz szanse pooglądać najlepszych muzyków, tancerzy – najlepszych artystów w swojej kategorii. Bilety na przedstawienie nie są tanie. Ale zdecydowanie warto. Większość broadwayowskich teatrów ma tez przedstawienia w środku dnia.
W tej notce jest opisane dokładnie jak i gdzie kupić bilety na Broadway – unikaj stron, które zachęcają Cie do kupienia biletów wcześniej a nakładają drakońskie marze.

10-elphaba-flies_650

Chelsea Piers
Co powiecie na Golf … na Manhattanie? Tak, jest tez sciana do wspinaczki i boisko hokeja na lodzie. Deszczowy dzień może być dobrym pretekstem aby wybrać się do Chelsea Piers. Sportowy kompleks mieści się nad rzeka Hudson. Jednodniowy karnet kosztuje 50 dolarów.

Royal Palms Shuffleboard Club
The Royal Palm to klub na Brooklynie, który przenosi nas w czasie do pradawnej krainy, która istniała dawno dawno temu w czasach przed …. grami komputerowymi… 🙂 Miejsce dla fanów filmu The Big Lebowski. Jest tam pin-pong, karty, gry planszowe i inne gry znane niektórym tylko z filmów. Klub hipsterski, modny, inny, fajny i warty odwiedzenia.

Jak pada spędź czas na dworcu
Nie żartuje. Mimo, że codziennie przechodzi tędy ponad 500 tysięcy osób, dworzec emanuje ciepłem i spokojem. Sprawia, że każdy odwiedzający mimowolnie wstrzymuje oddech. Konstelacja złocistych gwiazd na niebieskim sklepieniu, olbrzymia otwarta przestrzeń i ciepłe światło sprawiają, że nawet najbardziej zabiegani podróżni zatrzymają się tutaj na chwilę. Jest proporcjonalny, piękny, uporządkowany.
Gmach Grand Central Terminal został wzniesiony ponad 100 lat temu i jest jednym z najbardziej imponujących dworców na świecie.
Dodatkowo mieszczą się tutaj dwa kultowe bary: Oyster Bar i Campbell Apartment.

A photo posted by NYC (@littletownshoes) on

Strand Bookstore
Jeżeli wydawało Ci się, ze nie możesz spędzić więcej niż półgodziny w księgarni to znaczy ze nie byleś w antykwariacie Strand. To jeden z największych na świecie i najbardziej znanych w USA antykwariatów. Reklamuje się jako księgarnia z 18 milami  książek – bo długość półek mierzy się w dziesiątkach mil.
Znaleźć można tu wszystko ‒ od wystawionych na zewnątrz książek za dolara po warte kilkadziesiąt tysięcy bibliofilskie wydania na piętrze. Było to ulubione miejsce Davida Bowiego, który trafnie opisał je tak: „Niemożliwe, aby znaleźć tu książkę, której szukasz, ale za to znajdziesz wiele innych, które będziesz chciał kupić”.

Strand

2 comments
0

You may also like

2 comments

baszurek May 14, 2016 - 11:53 pm

Miałem to szczęście,że kilka z tych miejsc mogłem zobaczyć i właśnie jednym z pierwszych,które nam pokazałaś podczas naszego jednodniowego spotkania,to był właśnie Grand Central Terminal. I jakkolwiek banalnie to nie zabrzmi – dla takich chwil warto żyć :). I tak jak mój pierwszy pobyt w NYC jeszcze rok temu wydawał się czymś,co na zawsze pozostanie tylko w sferze marzeń,tak teraz już jestem pewien,że to tylko kwestia czasu,kiedy znów przez kilka dni będę mógł się czuć nowojorczykiem. A więc do miłego zobaczenia :).
P.S.Strasznie żałuję,że nie udało mi się dotrzeć do Arkadii na spotkanie z Tobą,ale co sie odwlecze,to…wiadomo – podpiszesz mi Twój przewodnik na Grand Central Terminal :).

Reply
Little Town Shoes May 15, 2016 - 1:12 pm

Do zobaczenie więc w NY niedługo! :)Serdecznosci

Reply

Porozmawiajmy :)