Jakie wystawy warto zobaczyć w Nowym Jorku

by Little Town Shoes
1 comment

Wbrew zdrowemu rozsądkowi i ku rozczarowaniu odwiedzających, Museum of Modern Art zostanie zamknięte na cztery miesiące … w samym środku sezonu turystycznego… od 15 czerwca do 21 października w głównym budynku MoMA zostanie przeprowadzony generalny remont.

Ponoć po remoncie muzeum ma być jeszcze ciekawsze. Dodatkowa powierzchnia, prawie 4000 metrów kwadratowych, pozwoli MoMA skupić się na pracach nie tylko Picassa czy Van Gogh’a ale i twórczości kobiet, Latynosów, Azjatów, Afroamerykanów i innych mniej docenianych artystów.

Bardzo fajnie … tylko to małe pocieszenie dla osób planujących odwiedzić Nowy Jork w najbliższych miesiącach. Władze miasta, jednak wzruszają ramionami i zapewniają, że w mieście dzieje się tyle, że turystyczny budżet miasta nie ucierpi.

Co w takim wypadku warto zobaczyć zamiast kultowego MoMA?

CAMP: Notes on Fashion
Metropolitan Museum of Art (MET)
Od 9 maja do 8 września

Oczywiście Met jest na liście must see wszystkich odwiedzających Nowy Jork. Zbiory muzeum są tak imponujące, że spokojnie można spędzić w nim kilka dni.

Z roku na rok o muzeum jest coraz głośniej z uwagi na galę organizowaną przez Insytut Mody. Co roku na otwarcie wystawy zapraszane się gwiazdy, celebryci, projektanci, modelki a stroje fantazją i przepychem przewyższają rozdanie Oskarów.

Temat najnowszej wystawy brzmi „Camp: Notes on Fashion” (ang. camp – w tym znaczeniu to teatralność, kiczowatość), więc na otwarciu tegorocznej wystawy aktor Billy Porter został przyniesiony na czerwony dywan przez sześciu mężczyzn bez koszul. Katy Perry pojawiła się przebrana za naturalnej wielkości kryształowy żyrandol ze świecami elektrycznymi. Jared Leto, ubrany w czerwony i kryształowy strój, przybył z niezwykłym gościem: repliką własnej głowy. Tak było na otwarciu. Sama wystawa to kolekcja 250 strojów od XVII do teraz wybrane przykłady teatralnej estetyki w modzie. Z dużym humorem i nie do przegapienia.

W MET jest jeszcze jedna ciekawa tymczasowa wystawa „Play it loud” (otwarta do 1 października)
Wystawa, współorganizowana z Galerią Sław Rock and Roll, zaprezentuje ponad 100 instrumentów, używanych przez artystów takich jak Eric Clapton, Sheryl Crow, Bob Dylan, Jimi Hendrix, Lady Gaga, Steve Miller, Joni Mitchell, Kate Pierson, Elvis Presley, Prince, Keith Richards, Patti Smith, Bruce Springsteen, Ringo Starr i wielu innych.

Więcej o muzeum MET i biletach tu.

wystawy w Nowym Jorku MET

T. rex: The Ultimate Predator
American Museum of National History
Wystawa otwarta do 9 sierpnia

Wystawa o chyba najbardziej fascynującym dinozaurze – Tyranozaurze (czyli T.rex). Czy możecie uwierzyć, że to przeurocze pierzaste stworzenie na zdjęciu jak dorośnie zamieni się w “idealną maszynę do zabijania”, najbardziej przerażającego ze wszystkich drapieżników? Na wystawie też można zrobić selfie z 40 metrowym modelem T-rex’a 😉

Druga wystawa w Muzeum Historii Naturalnej zatytułowana jest „Niewidoczny ocean” – dzięki wykorzystaniu robotyki i satelit będzie można obejrzeć siedliska najbardziej tajemniczych mieszkańców oceanów.

Na wystawach jeszcze nie byłam ale obie zapowiadają się fascynująco. Mam nadzieję, że zobaczę jeszcze w tym tygodniu i będę mogła opisać dokładniej.

wystawy w Nowym Jorku AMNH

The Game: All Things Trump
409 West 14th Street

W Meatpacking otwarto czasową wystawę dość kontrowersyjnego artysty Andres Serrano
Wystawa to zbiór obiektów i pamiątek z hoteli i kasyn Trump, towary marki Trump, pamiątki sportowe, automaty do gry, plakaty i podpisane okładki czasopism i fotografie. Dokumentuje także niektóre z jego mniej udanych przedsięwzięć, w tym Trump Vodka, Trump Steaks i Trump Shuttle. Jest nawet dyplom Trump University i dezodorant Trump.
Koszt: bezpłatny

The Statue of Liberty Museum
Liberty Island
Od 16 maja

16 maja zostanie otwarte nowe muzeum na Liberty Island. Będzie można między innymi obejrzeć oryginalną pochodnię z 1884 roku, będą 3 osobne interaktywne galerie oraz teatr, w którym będzie można obejrzeć krótki film o historii Statuy Wolności.

W tej notce znajdziecie więcej informacji o tym jak dojechać na Liberty Island i jaki bilet wybrać oraz czy warto kupić bilety na koronę.

Wizualizacja nowego muzeum

Muzeum Iluzji
Nowa wystawa w Muzeum Iluzji to swego rodzaju ukłon w stronę Instagrama.
Możesz teraz zrobić zdjęcia o nieskończonej liczbie selfie, albo zdjęcie z własną głową na talerzu, czy stojąc okrakiem nad bezdenną otchłanią.
Bilety kosztują $20.

Podobnie – Pokój Względności w Industrial City w Sunset Park – zdecydowanie do zobaczenia dla wszystkich fanów zdjęć i instagrama. To druga wystawa jest otwarta tylko do 26 maja.

zdjęcie: Industrial City

Muzeum Psa
101 Park Ave.

Tak mam teraz muzeum psów w Nowym Jorku. Dwupiętrowa kolekcja obrazów, figurek, rzeźb w tym znanych artystów. Historie ras w tym wyjątkowa interaktywna wystawa pozwalająca znaleźć rasę psa najbardziej podobną do Ciebie …

Lista wystaw jest tak długa że trudno wybrać najlepsze. Warto jeszcze ptzynajmniej wspomnieć o:

Whitney Biennial 2019
Whitney Museum of American Art
Wystawa otwarta od 17 maja do 22 września
Wystawa sztuki współczesnej w wspaniałym Whitney Museum of American Art, w której bierze udział 75 artystów z wielu dziedzin, w tym malarstwo, film, performance i dźwięk.

Eclipse of the Sun: Art of the Weimar Republic
Neue Galerie
Wystawa otwarta od 23 maja do 2 września
Obrazy i rysunki niemieckich artystów z lat 20. i 30., w tym George’a Grosza i Otto Dixa.

Którą wystawa zainteresowała Was najbardziej? Którą jako pierwszą opisać na blogu?

1 comment
0

You may also like

1 comment

Ela May 9, 2019 - 10:22 am

Proponuję jeszcze jedną Galerię – Ronald S. Lauder, Neue Galerie, Museum für German and Austrian Art (https://www.neuegalerie.org/content/mission-statement) m.in. z obrazem Gustava Klimta (1862–1918)
“Adele Bloch-Bauer I”. Historię tego zrabowanego przez nazistów obrazu opowiada film Woman in Gold. Maria Altmann (siostrzenica Adeli Bloch-Bauer) odzyskała ten obraz i sprzedała za zawrotna sumę 135 ml. dolarów. Jest to najwyższa kwota, jaką do tej pory uzyskał jakikolwiek obraz na świecie. Obraz jest piękny, ale cała kolekcja tego muzeum też jest warta obejrzenia.

Reply

Porozmawiajmy :)