Nowy Jork Woody’ego Allena

by Little Town Shoes
3 comments

Woody Allen powiedział kiedyś: “[w przyszłości] jedyną wartością moich filmów będzie sceneria”. Oczywiście żaden kinoman nie zgodzi się z tym stwierdzeniem, ale faktycznie mało kto potrafił uchwycić esencję Nowego Jorku tak jak Woody.

Nowy Jork to zdecydowanie “miasto Woody’ego”. Urodził się na Brooklynie w 1935 roku, wychował się w mieście i studiował na Uniwersytecie Nowojorskim. Wiele jego filmów dzieje się w Nowym Jorku, od “Annie Hall” po ‘Tajemnice morderstwa na Manhattanie”.

Wybór miejsc, w których były kręcone filmy jest daleki od przypadkowych. Woody Allen naprawdę zna miasto.

Najbardziej znany nowojorski firm Woody’ego to „Manhattan”. Cztery pierwsze minuty filmu – seria zdjęć Manhattanu, ilustrowanych Błękitną rapsodią George’a Gershwina – to oda miłości do miasta. Nawet osoby, które nie widziały filmu znają te sceny, a dla tych z nas którzy kochają miasto – scena wywołuje dreszcze.

“He adored New York City. He idolized it all out of proportion. Eh uh, no, make that he, he romanticized it all out of proportion.
Better. To him, no matter what the season was, this was still a town that existed in black and white and pulsated to the great tunes of George Gershwin.…  I love this. New York was his town, and it always would be.”

“Manhattan” to obowiązkowy film dla miłośników Nowego Jorku. Lista nowojorskich lokalizacji jest bardzo długa i obejmuje dom towarowy Bloomingdale, hotel Chelsea, Muzeum Historii Naturalnej, Greenwich Village, Lincoln Center, Madison Avenue, Statua Wolności i prom Staten Island i tak dalej.

Miasto romantycznych mostów

To słynne ujęcie z filmu “Manhattan” zostało nakręcone u stóp 58. ulicy patrząc na East River i most Queensboro  około 4 nad ranem. Ławeczka nadal tam stoi. Ile osób od tego czasu oglądało wschód słońca z tej ławki?

Ta scena, również z filmu Manhattanu, była kręcona obok mostu Bow Bridge, jednego z najbardziej wdzięcznych i malowniczych mostów w Central Park.

Allenowskie restauracje

Russian Tea Room
50 W 57th St (between 6th and 7th Avenue)

Russian Tea Room to nowojorska instytucja, otwarta w 1927 r. Ulubione miejsce rosyjskich emigrantów (a zwłaszcza balerin) przez lata była miejscem tłumu teatralnego, a później gwiazd filmowych i telewizyjnych. Woody nakręcił tu sceny do filmu Manhattan, Dustin Hoffman tu jadł kolację w “Tootsie”, a ekipa z Plotkary („Gossip Girl”) popijała Martini. Madonna, kiedy jeszcze używała dwóch imion, pracowała jako szatniarka w Russian Tea Room.

The 21 Club 
21W 52nd St

Larry i Carol zabierają swojego syna Nick’a na urodzinową kolacje do 21 Club w filmie „Tajemnice Morderstwa na Manhattanie”. Oficjalnie restauracja została otwarta 1 stycznia 1930 r. i nadal jest jednym z najbardziej znanych nielegalnych barów tzw. „speakeasy z czasów prohibicji.

W restauracji zachwyca unikalny wystrój wnętrza. Na suficie umieszczono pamiątki przekazane przez klientów restauracji. Jest model łodzi torpedowej od prezydenta Johna F. Kennedy’ego, kij baseballowy od Williego Maysa, replika Air Force One od prezydenta Billa Clintona, rakiety tenisowe znanych sportowców a nawet klub golfowy Jack’a Nicklausa. Dosłownie każdy centymetr sufitu jest wykorzystany.

John’s Pizzeria
278 Bleeker Street

Kolejną znakomitą jadłodajnią znaną między innymi z filmu „Manhattan” jest John’s Pizzeria na Bleeker Street.
Klasyczna nowojorska pizzeria działająca od 1929 roku, i co roku jest na liście najlepszych nowojorskich pizzerii.

Księgarnie

Pageant Print Shop
69 E 4th St

Niektóre z księgarń w filmach Woody’ego Allena zniknęły, ale ta w którym Michael Caine i Barbara Hershey spotykają się, jeszcze zanim rozpocznie się ich romans w filmie „Hannah i jej siostry” na szczęście funkcjonuje nadal. Księgarnia mieści się na 4. ulicy w East Village, w miejscu gdzie kiedyś było “księgarniane zagłębie”. Z całej ulicy księgarni pozostała tylko Pageant Print. Możesz tu dostać stare pocztówki za dolara i mapy za $1000.

Księgarnia Argosy
116 E 59th St

Inna klasyczna allenowska księgarnia to Argosy na Upper East Side. We wspaniałym wnętrzu jak z tajemniczego londyńskiego domu znajdziesz rzadkie i piękne książki. Lista znamienitych klientów księgarni obejmuje między innymi prezydenta Franklina D. Roosevelta, pierwszą damą Jacqueline Kennedy, prezydenta Billa Clintona. Zakupy robili tu Michael Jackson, księżna Grace, Donatella Versace, Oriana Fallaci. A Patti Smith krótko pracowała tu w 1967 roku.

Gdzie jeszcze można spotkać Woody’ego Allena?

Kiedy film „Annie Hall” otrzymał cztery Oscary, Woody nie pojawił się na rozdaniu nagród bo miał inne zobowiązania … w poniedziałki z Eddy Davis New Orleans Jazz Band grają w barze w hotelu Carlyle.

Nadal artystę można tam spotkać w poniedziałki – jeżeli tylko nie pracuje nad kolejnym filmem w Europie. Rezerwacje należy zrobić z dużym wyprzedzeniem, przygotować na wysokie ceny ale doświadczenie i miejsce niezapomniane.

​​Hotel Carlyle pojawił się w kilku filmach Woody’ego. Jest to częściowo hotel a częściowo luksusowa rezydencja. Każdy prezydent Stanów Zjednoczonych od czasów Trumana odwiedził hotel. Lista stałych gości obejmowała księżną Dianę, Steve’a Jobs’a i Michaela Jacksona. Ostatnio gościli tam George Clooney, Tom Cruise i Katie Holmes (osobno).

Jest to rodzaj miejsca, w którym spotykają się na drinki ludzie, którzy tęsknią za romantycznym Nowym Jorkiem, takim z filmów Woody’ego.

3 comments
1

You may also like

3 comments

monika July 17, 2017 - 4:20 pm

Przygotować się na wysokie ceny, co to znaczy, sprawdzałam na stronie internetowej hotelu i niestety nie ma cen pokazanych kiedy jest Woody Allen, pozdrawiam i zazdroszczę spotkania z nim!

Reply
Little Town Shoes July 26, 2017 - 11:25 am

Z tego co pamiętam to koszt biletu $150 za koncert + obiad. Ale ceny biletu zmieniają się także najlepiej sprawdzić bezpośrednio w hotelu.

Reply
Ania July 18, 2017 - 7:10 am

Ech, poszwędałabym się 🙂

Reply

Porozmawiajmy :)