Zakupy w Nowym Jorku: Sample Sales

IMG_2241

„Darmowe Lunche”, „Super Okazje” … nie dziękuję ….tak dla osób wychowanych w twardej post- czy też socjalistycznej rzeczywistości „super okazje” są niestety synonimem oszustwa. Także widząc napisy „sample sales designers clothes z 90% obniżką” podchodziłam do nich sceptycznie. Co innego wysprzedaże – kupujesz ubrania, które nie sprzedały się w poprzednim sezonie. Niższa cena jest wiec uzasadniona i logiczna… ale sample sales…nie … coś z tymi ubraniami musi być nie tak 🙂

Tak było do momentu kiedy nie natknęłam się na olbrzymią kolejkę gdzieś w Soho … o to co innego, kolejki brzmią swojsko. Ba kolejki nawet dobrze mi się kojarzą.
Także nawet nie pytając “za czym” stanęłam:). Po okolu dwóch godzinach stania dostałam się do środka.

Miejsce przypomnieć plac bitwy, latające ubrania, przewrócone kosze, brak przebieralni i … obłędne wręcz ceny ubrań. Designerskie, jedyne w swoim rodzaju, super jakości spodnie za 40 USD, płaszcze i torby wszystko poniżej 100 USD. What?!

Zdjęcia poniżej z Sample Sales Very Wang w marcu:

IMG_2259 IMG_2253

IMG_2246IMG_2261 IMG_2266

Sample sales tradycyjne było rozumiane jako wysprzedaż ubrań z wybiegów dla modelek czy sesji filmowych. To wizytówka projektanta, domu mody czy magazynu. Bardzo często ubrania jedyne w swoim rodzaju, często jeszcze nie dostępne w ogólnej sprzedaży. Czasami wysprzedaże odbywają się w miejscach dostępnych nie dla wszystkich, na zaproszenia tylko „dla znajomych królika.”

Sample Sales zarówno ich termin i rzeczywiste wydarzenia, osiągają często niemal mityczny status w umysłach większości kupujących.
Dlatego tez sklepy bazując na popularności sample sales organizują zwykle wysprzedaże nazywając je “sample sales.” Przykładowo Macy’s organizuje “sample sales” rokrocznie … ale to nic nie ma wspólnego z prawdziwą i jest niestety przeznaczona przede wszystkim dla turystów.

Także faktycznie należy być ostrożnym. Nie wszystkie sample sales są warte odwiedzenia, a często ceny nie są wcale atrakcyjne a towary mogą być nawet wybrakowane.

Z drugiej strony jeżeli wie sie gdzie należy pójść … to jest prawdziwy raj dla wszystkich miłośników mody.

Gdzie można znaleźć informacje o sample sales? Przede wszystkim zaprenumerowac LTS z dostawą do skrzynki mailowej 🙂

Ewentualnie …

 • Należy śledzić miejscowe portale i blogi . Informacje na bierzaco podaje np.: NYMAG czy Time Out sekcja o sample sales. Są one ogłaszane z reguły z kilku tygodniowym wyprzedzeniem (także można zaplanować zwiedzanie odpowiednio :)).
 • Kilka miejsc w Nowym Jorku ma “stałą” wysprzedaż – wiadomo w takim wypadku tylko dla wprawionych wyszukiwawczy, ale tez zdarzają się tam prawdziwe perełki. Ja „zdobyłam” tam prześliczną sukienkę Rachel Roy. Adres: Sample Sale Storefront – 260 Fifth Avenue, tel.: 212-725-5400

Sample Sales – porady dla Newbie

Kupowanie na Sampla Sales wymaga czasu i energii. Można poczuć się przytłoczonym, liczba osób, cenami, latającymi ubraniami – należy opracować strategie:

IMG_2267 IMG_2270

 • Należy się ubrać odpowiednio tj t-shirt i legginsy są w tej sytuacji optymalne, dzięki czemu można przebierać się publicznie (większość sample sales nie ma przebieralni – kawałek pokoju odgrodzony kotarą gdzie jednocześnie przebiera się kilka osób. Buty – baletki, kapcie i klapki, które można łatwo ściągnąć.
 • W niektórych miejscach należy oddać do szatni torbę. Jeśli wolno zatrzymać to oczywiście najlepiej wielką i z paskiem na ramię (coś w stylu torby plażowej).
 • Weź gotówkę (chyba że zaznaczono inaczej) – czasami ceny są tak niskie ze trudno powstrzymać się przed zakupami także gotówka bądź karta z limitem to najlepsze rozwiązania:).
 • Nie ma zwrotów – w Stanach w zasadzie można zwrócić wszystko i wszędzie, z wyjątkiem sample sales, tam z reguły nie ma zwrotów.
 • Często warto zadzwonić bądź sprawdzić czy mają w sprzedaży ubrania Twojego rozmiaru. Wbrew potocznej opinii sample sales to nie tylko rozmiary od 0 do 4. Często mogą być tylko rozmiary 10+ albo 4-
 • Jeśli możesz, weź ze sobą znajomego, aby pomóc pilnować Twoich rzeczy i “blokować” innych kupujących (co do taktyk … można zainspirować się oglądając amerykański football bądź mecze NBA).
 • Obowiązuje następująca zasada – kupuj wczesnie jeżeli chcesz mieć wiekszy wybór, bądź przed zamknięciem jeżeli chcesz znaleźć najlepsze ceny – rzed zamknięciem z reguły towary są dodatkowo przeceniane.
 • Just Because It’s at a Sample Sale, Doesn’t Mean It’s a Deal … po staniu w kolejce czujemy się w “obowiązku” coś kupić. Czasami nie warto.

5 comments

 1. Ooo! Nie wiedziałam! Brzmi jak prawdziwe polowanie 😛 A jaka satysfakcja z kupienia czegoś tak tanio a jednocześnie tak wyjątkowego. Szkoda,że czegoś takiego nie ma w PL.

Porozmawiajmy :)