Sławny i bezdomny? Radioman … legenda Nowego Jorku

by littletownshoes
8 comments

Wystąpił w prawie 150 filmach o Nowym Jorku, ostatnio w Batman-The Dark Knight Returns. Przyjazni się z George Clooney, Robin Williams i De Niro. Whoopi Goldberg zabrała go na rozdanie Oscarów kilka lat temu. RadioMan – chyba najbardziej znany bezdomny w Nowym Jorku.

radioman-470-75

Radioman, aka Aqualung, aka Craig Schwartz, starszy mężczyzna z wielką brodą i charakterystycznym radiem przewieszonym przez szyje przemieszcza się po Nowym Jorku na rowerze zaglądając do miejsc gdzie kręcą filmy… Radioman to żywa legenda Nowego Jorku…

W ubiegłym roku nakręcono o nim film dokumentalny odsłaniający trochę jego historii … o jego dzieciństwie na Brooklynie, z agresywnym ojcem i bratem, którzy zginęli tragicznie .

Radioman przez lata był alkoholikiem i bezdomnym. Spał między innymi na torach kolejowych na Pann Station do dnia kiedy został aresztowany za pijaństwo i zakłuty w kaftan bezpieczeństwa i ubezwłasnowolniony. Zamknięty w niesławnym szpitalu psychiatrycznym Bellevue Hospital, spędził tam sześć miesięcy i przestał pić. Nadal żył na ulicy i spał w parku.
W 1991 roku spotkał Robbina Williamsa na planie filmy „The Fisher King”. Robin Williams sam grał bezdomnego a Radioman jest uderzająco do niego podobny … i tak Radioman „dostał” swoja pierwsza role.

Od tego czasu Radioman „wystąpił” w ponad … 150 filmach o Nowym Jorku miedzy innymi w  30 RockThe DepartedThe Bourne TrilogyShutter IslandJust My LuckRomance & CigarettesElfTwo Weeks NoticeGlitterKeeping the FaithGodzillaRansomBig DaddyLittle NickyMr. Deeds, “It’s Always Sunny in Philadelphia” 

Na IMDb można znaleźć cala imponującą listę filmów

Screen Shot 2013-07-24 at 4.27.06 PM Screen Shot 2013-07-24 at 4.27.23 PM

Od tego czasu Radioman „wystąpił” w ponad … 150 filmach o Nowym Jorku. Przyjaźni sie z George Clooney, Tom Hanks, Meryl Streep, Julia Roberts i Johnny Depp tylko na początek 🙂 Whoopi Goldberg  zaprosiła go na rozdanie Oscarów aby wzbudzić większe zainteresowanie losem bezdomnych osób. Nałożył smoking, uczestniczył w przyjęciach a po powrocie do Nowego Jorku nadal spał na ulicy i jadł na planach filmowych.

“He’s a cultural institution…You get on first names with Radioman and you know you’ve made it,” reports Tom Hanks.
Tom Hanks powiedział o nim: „jest jak instytucja kulturalna, jeżeli (jako aktor) przejdziesz na Ty z Radioman to znaczy ze Twoja kariera zmierza w dobrym kierunku / ze Ci się udało”

Jak to się stało ze Radioman jest we wszystkich filmach … bardzo często w filmie potrzebny był „po prostu” bezdomny a Radioman przyjmował role w zamian za kilka dolarów czy tez jedzenie na planie, później stal się nieoficjalną „tradycją” – wszyscy reżyserzy umieszczali go na planie aby potrzymać zwyczaj.

A nowojorska publiczność ubóstwia to i bawi się w wypatrywanie go w filmach… prawie jak Gdzie jest Waldo?
Wielu aktorów utrzymuje ze Radioman przynosi im szczęście.
Aktorzy i reżyserzy lubią go z uwagi na jego encyklopedyczną znajomość filmów, można z nim podyskutować na każdy temat. Ba … zna wszystkie najnowsze plotki! Jeżeli chcesz wiedzieć jaka gwiazda jest akurat w Nowym Jorku należy zapytać RadioMan – z jego porad korzystają tez miejscowi paparazzi.
Poza tym Radioman traktuje wszystkich jednakowo bez względu na to czy są sławni czy nie.

Z reguły ludzie zatrzymują gwiazdy i proszą o zdjęcie z nimi, w tym przypadku jest odwrotnie to gwiazdy chcą mieć zdjęcie z Radioman:

Screen Shot 2013-07-24 at 3.56.08 PM

109988003

Jon Hamm, Radioman

radioman

I oczywiście nie tylko gwiazdy chcą mieć z nim zdjęcie  … Spotkałam go wracając z showu z Lisa Kudrow (znana między innymi jak Phoebe z serialu Przyjaciele) czekał na nią pod budynkiem.  Jest naprawdę szalenie sympatyczny.

Oglądając następny film o Nowym Jorku wypatrujcie Radioman 🙂

IMG_1215

8 comments
0

You may also like

8 comments

peregrinopl July 27, 2013 - 4:12 pm

Fisher King to jest chyba taki już nowojorski klasyk;

– Where would King Arthur be without Guinevere?
– Happily married, probably.
– Well, that’s a bad… that’s a bad example.
‘ :^))

Reply
Carol Schraft July 27, 2013 - 6:41 pm

You got a picture with Radioman? Your most amazing find to date!

Reply
Little Town Shoes July 29, 2013 - 5:52 pm

Thanks to John! xo

Reply
Ula Urban July 29, 2013 - 9:00 am

On po prostu jest sobą. Nie gra nikogo innego. I dobrze mu z oczu patrzy. Ciepły wzrok. 🙂 Magda, masz z nim zdjęcie, czyli jak napisalas wczesniej kariera będzie kwitla. Czego Tobie życze:)

Reply
Little Town Shoes July 29, 2013 - 5:48 pm

haha słusznie! Teraz to już tylko z górki 🙂

Reply
Miasto-spektakl | Little Town Shoes September 11, 2013 - 8:48 pm

[…] Jedna z bardziej ekscentrycznych osobowości Nowego Jorku to RadioMan. Wystąpił w prawie 150 filmach o Nowym Jorku, ostatnio w Batmanie. Jest na Ty z George Clooney, Robin Williams i De Niro. Whoopi Goldberg zabrała go na rozdanie Oscarów kilka lat temu. RadioMan – a więcej o nim tutaj: […]

Reply
Planeta zwana Nowym Jorkiem: Dieta i Odchudzanie | Little Town Shoes January 8, 2014 - 9:25 pm

[…] I tak, na przykład Radio-man – nowojorski bezdomny zagrał w ponad 100 hollywoodzkich produkcjach, a czym w zasadzie wiedzą tylko osoby mieszkające w Nowym Jorku, więcej przeczytacie tutaj. […]

Reply
katie January 26, 2014 - 11:58 am

świetny wpis ! taki totalnie insiderski 🙂

Reply

Porozmawiajmy :)