Najczęściej zadawane pytania o metro w Nowym Jorku

by Little Town Shoes
24 comments

Czy metro w Nowym Jorku to najlepszy sposób poruszania się po mieście?

Metro jest najtańszym i często najszybszym sposobem poruszania się po Nowym Jorku, pod warunkiem, że wiesz, co robisz. Zwykle jest szybsze niż przejazd taksówką albo samochodem (metro nie stoi na światłach, unikamy korku). 

Jest to szczególnie wygodny sposób transportu jeśli wybierasz się z jednej części miasta do drugiej. Na przykład z Dolnego Manhattanu do Central Parku, z Brooklynu do Muzeum MET. Przy krótszych dystansach często lepiej się przejść (wyjdzie zdrowiej;)) 

Do której godziny działa metro w Nowym Jorku?

Metro w Nowym Jorku działa 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Pociągi w nocy kursują mniej regularnie niż w dzień, ale nowojorskie metro nie jest wyłączane – nigdy – poza bardzo rzadkimi wyjątkami śnieżyc. Jeżeli dana linia jest w naprawie/remoncie to będzie możliwość dojechania inną bądź będą podstawione specjalne autobusy (shuttle bus). 

Czy metro w Nowym Jorku jest bezpieczne?

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Metro, parki i ogólnie całe miasto jest bezpieczniejsze niż kiedykolwiek było. Liczba przestępstw w Nowym Jorku jest na rekordowo niskim poziomie. Na wielu stacjach metra są kamery. Bardzo dużo osób korzysta z metra, nawet w nocy. 

Z uwagi na liczbę kamer w Nowym Jorku w metrze nawet nie spotyka się kieszonkowców. Co oczywiście nie oznacza, że nie może się to zdarzyć. Z uwagi na liczbę pytań o metro i bezpieczeństwo powstała kiedyś nawet notka tylko na ten temat: Czy nowojorskie metro jest bezpieczne?

Oczywiście należy zachować rozsądek i ostrożność. Jak w każdym dużym mieście. 

Platformy metra i wagony są często zatłoczone, zwłaszcza podczas godzin szczytu. Nie stój blisko krawędzi peronu, nie wkładaj telefonu ani portfela do tylnej kieszeni albo plecaka. 

Staraj się nie wpatrywać w nikogo – chociaż czasami często się powstrzymać, wiem. Jeżeli w danym wagonie będzie jakiś uciążliwy pasażer na następnej stacji przejdź do kolejnego wagonu. 

Aby przekonać Was, że Nowy Jork jest naprawdę bezpieczny mam kilka statystyk. 

Biorąc pod uwagę duże miasta. Które uważacie za bezpieczne? Londyn? Oba miasta są podobnej wielkość (biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców) i mają podobną liczbę przestępstw.

Liczba zabójstw w Londynie vs Nowy Jork

Biorąc pod uwagę duże miasta w Stanach – Nowy Jork jest najbezpieczniejszy. 

Ja korzystam z metra zawsze i o każdej porze dnia i nocy. Naprawdę jest bezpiecznie ale tak jak wszędzie należy się kierować zdrowym rozsądkiem. 

  • Jeżeli platforma metra jest pusta w nocy – zaczekaj obok agenta stacji, na środku platformy. Nie podchodź do końca. 
  • Wydaje Cie się że coś jest nie tak, nie czujesz się bezpieczna/y? Wyjdź ze stacji metra i złap taksówkę. 
  • Wejdź do wagonów gdzie są ludzie. Pamiętaj jeżeli wagon metra jest pusty to bardzo często nie bez przyczyny. 
  • Na każdej stacji metra jest internet, działa sieć telefoniczna.  
  • Powtarzając się trochę – metro w Nowym Jorku jest bezpieczne, ale tak jak w każdej dużej metropolii należy zachować zdrowy rozsądek.  

Czy mogę korzystać z metra w Nowym Jorku podróżując z dziećmi? 

Tak, jak najbardziej. Dzieci w różnym wieku korzystają z metra. Dzieci mniejsze niż 110 cm mogą korzystać za darmo, pozostałe płacą za bilety pełną opłatę. 

Jedynym utrudnieniem mogą być wózki. Niestety nie wszystkie wejścia do metra mają windy. Często są tylko schody i są dość strome. Codziennie widzę mamy z wózkami i jestem pełna podziwu. 

Jest to trudne ale nie jest to niemożliwe. 

Oczywiście wsiadając do wagonu metra najlepiej trzymać dziecko za rękę. Drzwi do wagonów są automatyczne i zamykają się bez względy na to czy ktoś stoi w drzwiach czy nie.  

Czy metro w Nowym Jorku dobrze działa?

Nowojorczycy bardzo często narzekają na metro. Ale musimy pamiętać, że jest to całodobowy system, który przewozi do 6 milionów pasażerów dziennie, z których większość wsiada i wsiada na małej wyspie jaką jest Manhattan. 

Trzeba pamiętać, że mamy ponad 470 stacji i 27 linii metra. Przejazd kosztuje tylko $2,75 (bez względu na odległość) – co jest relatywnie niską ceną porównując inne metropolie.

Kiedy są godziny szczytu?

W godzinach szczytu jazda metrem nie należy do najwygodniejszych 🙂 Godziny szczytu zaczynają się od 8:00 do 10:00 rano, od 17:00 do 19:00 wieczorem. Znowu musimy pamiętać że te 6 milionów pasażerów musi dojechać do pracy, w tym czasie wagony metra są zatłoczone. Zdarza się, że trudno jest się wcisnąć. 

Czy nawigacja w metrze w Nowym Jorku jest łatwa?

Nie jest to najprostsze metro na świecie, nie jest też bardzo skomplikowane.

Musisz koniecznie pobrać mapę metra na swój telefon. Mapa jest czymś, bez czego nie można się obejść w metrze w Nowym Jorku. Możesz ściągnąć aplikację na telefon (jest wiele bezpłatnych, wpisz “NYC subway”) albo pobrać plik PDF w wysokiej rozdzielczości, zobacz mapę na stronie MTA

Na stacjach metra rozdawane są papierowe mapy, ale są duże i niezbyt poręczne. Mapa w telefonie to najlepsze rozwiązanie. 

Czy mogę za bilet zapłacić kartą kredytową? 

Wszystkie automaty na stacjach metra przyjmują karty kredytowe, niektóre przyjmują gotówkę. Automaty wydają do 10 dolarów reszty – w monetach. Płacąc gotówką możesz też kupić kartę w w okienku, u agenta metra.  W takiej budce dostaniesz też papierową mapę metra. Uwaga agenci w budkach nie przyjmują kart kredytowych – tam można płacić tylko gotówką. 

Wejdź do dowolnej stacji metra i znajdź automat, który wygląda mniej więcej tak:

automaty do zakupy karty

Uwaga: płacąc w automatach kartą trzeba podać kod pocztowy (zip code) a nie pin do karty.  

Jeżeli płacisz kartą kredytową to pamiętaj, że europejskie karty działają inaczej niż amerykańskie. Płacąc amerykańską kartą kredytową musisz podać kod pocztowy (zip code). Płacą europejską kartą wystarczy podać pięć zer i wcisnąć #.

Jaką kartę kupić? 

  1. Jeśli zamierzasz jechać metrem tylko raz – w jedną stronę – możesz udać się do dowolnego automatu i kupić kartę jednorazową za 3 USD. Po użyciu (przesunięciu przez bramkę), możesz wyrzucić bilet, to jest karta jednorazowa.
  2. Jeśli masz zamiar skorzystać z metra co najmniej kilka razy, kup “Regular” MetroCard.
  3. Jeśli zamierzasz korzystać z metra kilka razy dziennie i masz zamiar jeżdzić przynajmniej 11 razy kup 7-dniową kartę MetroCard “Unilimited”. Ta karta umożliwia korzystanie z metra tyle razy, ile chcesz, bez ponoszenia dodatkowych opłat. Koszt tej tygodniowej karty wynosi tylko 32 USD (plus 1 USD za nową kartę).

Dokłądny opis cen kart na metro znajdziesz tu: Nowojorskie metro.

Czy mam kupić zwykłą kartę czy nielimitowaną jeżeli podróżuję z rodziną / przyjaciółmi?

“Zwykłą” kartę możesz przesuwać do 4 razy w danym momencie(może być użyta przez 4 osoby), a karta “nielimitowana” może być użyta tylko przez jedną osobą. Aby uniknąć sytuacji, że kilka osób używa kartę “unlimited” miasto wprowadziło ograniczenia i ta karta po użyciu (to jest po przejściu przez bramki) blokuje się na 18 minut.

Więc jeśli podróżujesz jako para, grupa przyjaciół lub czteroosobowa rodzina, masz zamiar skorzystać z metra tylko kilka razy to lepiej kupić 1 zwykłą kartę MetroCard i przekazywać ją sobie nawzajem (tak, to jest całkowicie legalne). W przeciwnym razie musiałbyś kupić “unlimited kard” dla każdej osoby.

Czy używam kartę wychodząc z metra?

Nie, w metrze w Nowym Jorku używamy karty tylko aby wejść do metra. po przesunięciu karty możesz ją schować. W Nowym Jorku są stałe opłaty za przejazd bez względu ile stacji jedziesz. Nie mamy “stref” tak jak w metrze w Londynie.

Co jeszcze muszę wiedzieć o metrze w Nowym Jorku?

Nowojorskie metro to tez przepiękna, podziemna galeria sztuki. W podziemnych w tunelach i na stacjach umieszczono ponad trzysta dzieł sztuki! Przeczytaj więcej w tej notce: Podziemna galeria sztuki

Jeżeli macie jakieś pytanie o metro w Nowym Jorku dodajcie je poniżej. Odpowiem na wszystkie.

Miłego dnia! xo

24 comments
0

You may also like

24 comments

Robbie Chafitz February 23, 2019 - 2:39 pm

Love new blog look!

Reply
Little Town Shoes February 23, 2019 - 10:09 pm

thank you )

Reply
Iza February 23, 2019 - 4:07 pm

Wiem że są oznaczenia literowe linii metra a czy są jakieś tablice na stacjach, gdzie jedzie metro? Tak jak w Londynie? Tam są tablice z kolorowymi liniami metra i wyszczególnione najbliższe stacje. Czy w NY też tak jest? Pomaga to w szybszej orientacji ?

Reply
Little Town Shoes February 23, 2019 - 10:08 pm

Niestety nie ma takich tablic jak w Londynie. Są tylko mapy metra. Całkowicie się zgadzam mi też to przeszkadza.

Reply
Ryszard Chruszczyk May 9, 2022 - 12:53 pm

Witam Jak kupić kartę ulgową

Reply
Małgorzata Sz. April 6, 2022 - 9:29 am

W tym roku planujemy pobyt rodzinny w NY, będziemy w 5 osób, dziecko będzie jeździło bezpłatnie ale kolejne 4 osoby już nie. Spędzimy w mieście ponad tydzień, czy karta Regular będzie dla nas opłacalna?

Reply
Ania February 23, 2019 - 5:36 pm

Nowy layout super, a post jak zwykle w punkt 🙂 Trochę irytujące jest to blokowanie się karty, szczególnie; jeśli po wejściu na peron widzę, ze jest awaria i muszę wyjsc… Ja mam pytanie dotyczące nie komunikacji, a mieszkania 🙂 Jakie są Twoje ulubione dzielnice, w których szukałabys mieszkania w NYC? Jesteśmy na etapie wstępnego szukania i ciężko w gruncie rzeczy wyczuć jaki klimat panuje w różnych dzielnicach np słyszałam dziś, ze Hells Kitchen ma dużą ilość szczurów? Zalezy mi na tym, żeby było bezpiecznie, możliwie czysto i z dobrym dojazdem do biura w Chelsea 🙂 Pozdrawiam ciepło!

Reply
Little Town Shoes February 23, 2019 - 10:07 pm

Ja najbardziej lubię West Village i SoHO. Ale nie sposób tak doradzić nie znając budżetu ani innych wymagań. To ma być mieszkanie na dłużej – tak rozumiem skoro dojazd do biura? Chyba najlepiej byłoby się skontaktować z agentem nieruchomości, który doradzi i pomoże.

Reply
Marta February 23, 2019 - 8:58 pm

Nowojorskie metro jest najlepszą opcją jeśli chcemy zwiedzić sporo miejsc. Po kilku dniach daje się je (z grubsza) ogarnąć?

Reply
Little Town Shoes February 23, 2019 - 10:09 pm

To prawda, całkowicie się zgadzam

Reply
Maryfw February 24, 2019 - 8:14 am

Jestem ciekawa czy często pojawiają się kontrolerzy biletów w metrze oraz jakiej wysokości są kary za brak biletu

Reply
Little Town Shoes February 24, 2019 - 3:51 pm

Nie ma kontrolerów. Ale aby wejść do metra należy skasować bilet. Jeżeli obsługa przyłapie kogoś wchodzącego bez biletu / przeskakującego przez bramki albo zarejestrują go kamery to jest kara $100.

Reply
Wiola February 26, 2019 - 1:55 pm

Dla mnie w tym metrze było najgorsze to jak działo się coś na linii i był mówiony komunikat, a ja nic z tego nie rozumiałam 😀 A i pamiętam, że z taką mapą chodziłam i nie umiałam znaleźć wejścia do metra, bo nie było dobrze oznaczone. I tutaj pojawia się duża pomoc nowojorczyków, jak tylko stanęłam na rogu (był tam jakiś sklep albo hotel) zaraz ktoś wyszedł zapytać czy mi nie pomóc 😉

Reply
Ania March 23, 2019 - 10:24 am

cały czas mnie zastanawia cena za dzieci :-), w jaki sposób sprawdzają dzieci, chodzi mi o ten wzrost, czy jak jest kontrola to wyciągają miarkę ???

Reply
Little Town Shoes March 23, 2019 - 2:58 pm

to jest mniej więcecj wysokość barieriek przy wejściu mniejsze dzieci przechodzą pod barierką.

Reply
SylwiaM August 19, 2019 - 7:14 pm

A ja z innej beczki, ale odnośnie metra nowojorskiego 🙂 Ostatnio oglądałam na netflixie Adam Sandler 100% fresh i od razu Panią poznałam, a czy Pani od razu poznała Adama Sandlera? 🙂 Pozdrawiam serdecznie

Reply
Kate December 25, 2019 - 2:37 pm

Mam pytanie odnośnie zakupu karty 7 dniowej Unlimited, dla osoby niepełnosprawnej. W poście wspomniałaś, że obejmuje je zniżka. W jakiej wysokości, i czy dotyczy ona dzieci niepełnosprawnych, czy tylko seniorów. Czy należy załatwiać jakieś formalności przy zakupie takiej zniżkowej karty? Niestety firma MTA Subway nie jest łaskawa odpowiedzieć na moje zapytanie.
Pozdrawiam gorąco

Reply
Little Town Shoes December 25, 2019 - 2:43 pm

Na stroniem MTA jest opisany proces jak otrzymać kartę, jest to karta ze zdjęciem, http://web.mta.info/nyct/fare/rfapply.htm

Reply
4premiere January 7, 2020 - 10:38 am

W koncu zaplanowalam wyjazd do NYC i Twoj blog jest nieoceniony:) Wielka pasja i takie detale, ze po prostu czujesz jzu ten klimat.Mam pytanie z tym przekazywaniem MetroCard, czyli jadac we dwojke potrzebuje tylko jednej karty? i normalni przekazuje zaraz po przejsciu przez bramke?
Magda masz jakis wpis jak dojechac z lotniska? Troche przeraza mnie ta droga.

Reply
Little Town Shoes January 7, 2020 - 1:45 pm

Super ze przyjeżdżacie! Jest wpis o lotniskach. Jeżeli karta tygodniowa to są potrzebne dwie, jeżeli zwykła to tylko jedna i dokładnie przekazuje się po przejściu. Pisz jakbyś miała pytania z przyjemnością pomogę.

Reply
Oktawia October 5, 2020 - 1:09 am

Teraz to ja mam pytanie 😊 ta „zwykła” karta, którą można sobie przekazywać ma jakiś termin ważności? I czy nazywa się ona po prostu „regular “?

Reply
Jakub October 29, 2021 - 1:04 pm

W jaki sposób wykupić kartę na metro dla 3 osób na 7 dni ?

Reply
Ania June 15, 2024 - 11:44 am

Bardzo przydatne informacje💕Czy w automacie biletowym w metrze mozna placic Revolutem?Gdzies na grupie na fb wyczytalam ze zbliza sie tylko karte do bankomatu i nie trzeba kupowac karty do metra i po 15 przejezdzie nie placi sie wiecej?nie do końca rozumiem temat

Reply
Little Town Shoes July 19, 2024 - 11:49 am

Tak dokładnie – teraz już nie trzeba kupować kart. Można płacić kartą / telefonem przy wejściu do metra

Reply

Porozmawiajmy :)