Nowojorskie trendy: dbanie o siebie

by Little Town Shoes
1 comment

Dzisiaj będzie mniej o samym Nowym Jorku a więcej o nowojorskich trendach. Jakbym miała podsumować jednym słowem co jest najmodniejsze teraz w amerykańskiej metropolii to byłoby „self care” czyli „dbanie o siebie”.

I oczywiście chodzi o holistyczne, całościowe podejście do samego siebie. To połączenie aktywności fizycznej,  emocjonalnego i duchowego dobrobytu. Ten trend to też zmiana podejścia do samego siebie – dbanie o siebie to nie przykład samolubstwa to wręcz odwrotnie dowód szacunku dla samego siebie i otoczenia.

Wszyscy psychoterapeuci (a jak wiecie psychoterapia to ulubiony sport nowojorczyków) podkreślają, jak dbamy o siebie we wszystkich aspektach naszego życia to w rzeczywistości mamy więcej energii i czasu dla bliskich, znajomych, pracy, domu.
I tak w ramach seld care mamy:

Medytacja

To chyba największy trend w Nowym Jorku teraz. Ba, nic dziwnego w końcu sama medycyna przyznaje rację starożytnej filozofii; badania naukowe potwierdzają szereg korzyści płynących z medytacji.

Bez względu czy zapiszesz się na zajęcia czy skorzystasz z aplikacji w telefonie – medytacja ma pozytywny wpływ na całe nasze życie – od łagodzenia stanów lękowych, przez lepszy sen po zwiększenie poziomu energii i odporności organizmu. Badania pokazują, że medytacja może uczynić cię lepszym sportowcem, zwiększyć samoświadomość i znacznie obniżyć poziom stresu. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Psychoneuroendocrinology ludzie, którzy medytowali zaledwie przez trzy dni, czuli się spokojniejsi w obliczu stresującego zadania. (A to tylko kilka z ogromnych korzyści medytacji.)

Medytacja jest chyba największym „trendem” w Nowym Jorku teraz; średnio 8 na 10 znanych mi osób medytuje, a pozostałe dwie mają zamiar zacząć … od przyszłego tygodnia. 😉

Inscape – studio medytacji na Manhattanie

Dbanie o zdrowie fizyczne jako forma dbania o zdrowie psychiczne

Oczywiście wszyscy to wiemy … ale często trudno nam zauważyć ten związek na co dzień. Kiedy czujemy się smutni czy sfrustrowani często doszukujemy się przyczyn zewnętrznych – „Trudno się cieszyć jak taka szaruga za oknem”, „Jak mam być szczęśliwa jak mam taką pracę?” A tymczasem powód może być zupełnie inny  – to co jemy ma wpływ na to jak się czujemy. Jednym z kluczy do szczęśliwszego życia i zwiększania poziomu energii, jest sprawność fizyczna i dieta. Czasami (nie mówię, że zawsze) ale dobra dieta i spacer to najlepsze sposoby na zimową depresję. Ja często zapominam, że zmęczenie czy złość nie jest koniecznie związana z niedziałającym metrem a najprawdopodobniej wytłumaczenie jest w liczbie czekoladowych ciastek, które zjadłam oglądając ulubiony serial na Netflixie. Nie wiem czy też tak macie?

Każdy z nas jest inny – ale z dużą pewnością można powiedzieć, że cukier – poprawia humor krótkoterminowa a naprawdę zwiększa ryzyko depresji u każdego z nas. Odwrotnie szpinak, banany, szparagi i awokado wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie.

Edukacja

Nasze społeczeństwo zbudowane jest na trzystopniowej strukturze:
1. uczysz się,
2. pracujesz,
3. przechodzisz na emeryturę.

Nie musi tak być. Po przeprowadzce do Stanów, zobaczyłam jak popularne jest uczenie się w późniejszym wieku. Ostatnio, mój kolega 40latek zapisał się na studia – zaczął pracować po maturze, otworzył firmę i wcześniej nie miał czasu. Zaczyna teraz i studiuje fizykę.

Uczenie się w przez całe życie jest coraz bardziej popularne, nie tylko w Stanach. Pomaga kwestionować nasze przekonania i łamać rutynę w pracy (działania na zasadzie autopilota). Żyjemy w czasach, kiedy większość z nas przynajmniej raz w życiu zmieni „wyuczony” zawód. Niezależnie od tego, czy chodzi o uczenie się nowego rzemiosła, języka, czy zmianę pracy na wymagającą nowych umiejętności – nauka pozytywnie wpływa na całe nasze życie.

Dbanie o pozytywne otoczenie

Które ze Twoich związków są zdrowe … a które są męczące? Nowy trend to ograniczanie nie tylko toksycznych osób z naszego otoczenia ale też social media. Instagram może byc źródłem inspiracji ale często jest źródłem flustracji. Coraz częściej Instagramowe zdjęcia przypominają reklamy … niczym nie różniące się od zdjęć w kolorowych czasopismach: influencerki w skąpych strojach, jedzące kolorowe śniadania w hotelach, które promują. Te wszystkie hotele wyglądają podobnie, czasami trudno nawet powiedzieć w jakim kraju jest dane zdjęcie. Rzeczywistość jest tak edytowana, że nie wiadomo jak naprawdę dane miejsce (czy osoba) wygląda. Parafrazując naszego prezydenta: SAD. 😉

Ale na poważnie. Nie wszystkie osoby w Twoim życiu zasługują na Twoją uwagę, dotyczy to też tej wirtualnej rzeczywistości.

Pomagaj innym

Bądź egoistą pomagaj innym. Tak, tak pomaganie to nie tylko imperatyw moralny, to sposób dbania o siebie. Ekspert filantropii Jenny Santi, pisząc dla magazynu Time, zacytował chińskie przysłowie: “Jeśli chcesz szczęścia przez godzinę, zdrzemnij się. Jeśli chcesz szczęścia przez jeden dzień, idź na ryby. Jeśli chcesz szczęścia przez rok, odziedzicz fortunę. Jeśli chcesz szczęścia na całe życie, pomóż komuś.” – W tych słowach jest duża mądrość.

# # #

„Dbanie o siebie” to bardzo modne hasło. Ale jest w tym dużo więcej niż moda. Niezależnie czy zapiszesz się na kurs, na ćwiczenie, czy zmienisz dietę – zrób przynajmniej jedną rzecz dla siebie. Pozytywna zmiana tak jak miłość zaczyna się w domu.

1 comment
1

You may also like

1 comment

Bobasek August 15, 2019 - 7:42 pm

Bardzo pozytywny trend, szczególnie w naszej kulturze “skromności” i “męczennictwa”. Nie wierzę, by ktokolwiek był zdolny do wyższych uczuć, bez elementarnego chociażby “kochania siebie”. Dbanie o siebie wcale nie oznacza dla mnie egoizmu.

Reply

Porozmawiajmy :)