Życie w tańcu: wywiad z Misty Copeland

by Little Town Shoes
2 comments

Od początku istnienia bloga, pojawiają się tutaj notki, wywiady i historie, mające na celu zainspirowanie i motywowanie do spełnienia marzeń. Ale jeśli masz czas na przeczytanie TYLKO jednej notki na moim blogu… to powinna to być właśnie ta, poniższa historia.

Zanim przejdę do szczegółów, chciałabym poświęcić chwilę, aby przetłumaczyć jedną z najbardziej popularnych i nagradzanych kampanii reklamowych w Stanach. Można ją obejrzeć tutaj. Ta reklama przedstawia tańczącą Misty Copeland i w tle słyszymy głos nastolatki czytającej następujący list ….

“Dziękujemy za zgłoszenia do naszej akademii baletu. Niestety nie zostałaś zaakceptowana.
Nie masz odpowiednich nóg, ścięgna Achillesa, długość tułowia i biustu. Masz nieodpowiednią budowę ciała do baletu.
I mając 13 lat, jesteś za stara, aby w ogóle być braną pod uwagę. ..”

Takie słowa i podobne komentarze słyszała trzynastoletnia Misty Copeland… Ale w ubiegłym miesiącu, 32-letnia Misty Copeland zadebiutowała w Nowym Jorku w podwójnej roli Odette / Odile w “Jeziorze Łabędzim” w Metropolitan Opera House, uważanym za najważniejszą rolę w świecie baletu. A tydzień później, American Ballet Theater, najbardziej prestiżowa akademia baletu na świecie, wybrała Misty na swoją czołową solistkę (ang. principal dancer).

Lista jej osiągnięć jest zbyt długa aby przytaczać tutaj, ale Time Magazine podsumował to najlepiej nazywając Misty jedną ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Time Magazine umieścił ją nawet na swojej kultowej okładce.

Wracając do nastoletniej Misty, która zamiast zbierania pochwał, spotykała się z krytyka i odrzuceniami. W tym momencie, Misty mogła łatwo zrezygnować ze swoich marzeń, ale nie zrobiła tego.

Niektórzy uważają, ze Misty, ma niesamowity naturalny talent, ale aby pokonać przeszkody, które stanęły na jej drodze, potrzebowała dużo więcej niż talent. Jeżeliby urodziła się biała jej droga do sukcesu w świecie baletu byłoby prostsza.

Balet klasyczny i firma American Ballet Theatre, w szczególności, są uważane za jedne z najbardziej konserwatywnych instytucji w USA. Baleriny nie tylko muszą być niesamowitymi tancerkami, ale mieć tez określony typ urody i kształt ciała (bardzo chude, drobne, w zasadzie bez biustu i bioder, no i o białym kolorze skory).

Misty jest niesamowicie zgrabna, ma kobiece kształty, o których większość z kobiet marzy … ale nie jest to klasyczna figura baleriny. A jej brązowy odcień skóry i nieskazitelna cera jest godna pozazdroszczenia, ale w świecie klasycznego baletu może to być uznane za “nieodpowiedni” kolor.

Większość osób w jej sytuacji po prostu by zrezygnowała z marzeń o klasycznym balecie i skupiła się raczej na nowoczesnym tańcu, gdzie takie cechy są łatwiej akceptowane, a wręcz pożądane.

Ale Misty nie pozwoliła krytyce i negatywności stanąć na jej drodze. Nie tylko nie poddała się, ale postanowiła udowodnić wszystkim, że mimo że jej kształty są niekonwencjonalne jak na balerinę to będzie najlepszym tancerzem na świecie.

I nie tylko, Misty została pierwszą czarnoskórą tancerka, która uzyskała stanowisko głównej solistki w American Ballet Theatre ale tez zmieniła oblicze amerykańskiego baletu … na zawsze. Można argumentować, że zrobiła dużo więcej w zakresie promocji baletu niż Barysznikow lub jakikolwiek inny tancerz – i zrobiła to z takim wdziękiem, że to wydaje się jakby to wszystko było prawie bez wysiłku.

Ale to nie było łatwe.

Misty musiał pokonać wiele przeszkód, prawdopodobnie więcej niż ktokolwiek z nas. Zachęcam Was, aby sięgnąć po jej książkę „Balerina Zycie w tańcu” i doczytać z pierwszej ręki o jej perypetiach. Książka jest bestselerem New York Timesa ,a jej historia jest pełna inspirujących momentów, pomocnych kiedy sami borykamy się z trudnościami.

Ja byłam wzruszona do łez podczas czytania jak Misty przezwyciężała kolejne przeszkody, mieszkała w tanim motelu przy autostradzie, walcząc z pięciorgiem rodzeństwa o miejsce do spania na podłodze, by w końcu być wybrana jako solistka prestiżowego American Ballet Theater w Nowym Jorku. W miesiącach poprzedzających jej największą, tytułową rolę w balecie Ognisty Ptak, Misty miała kontuzje. Występowała pomimo niesamowitego bólu. Później, dowiedziała się, że miała złamania w kości piszczelowej, które wymagały operacji. Ba istniało ryzyko, że może nie moc ponownie tańczyć.

Czytając zadajesz sobie pytanie “kiedy jej życie wreszcie stanie się łatwiejsze?” Ale Misty zdała sobie sprawę, że życie tak naprawdę nigdy nie staje się łatwiejsze … ale trzeba iść dalej.

Jedyną prawdziwą tragedią byłoby porzucenie swoich marzeń.

Spotkałam Misty kilka lat temu, zanim została wybrany jako jedna z 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie, ale jak najlepsi z najlepszych, nie zmieniła się od tego czasu.

To znaczy, Misty stąpa twardo po ziemi, jest szalenie miła i dbająca o innych – tak bardzo, że nawet teraz, będąc w centrum uwagi całego świata – Misty zgodziła się na wywiad ze mną.

To jest kobieta, która nawet po udzieleniu wywiadów dla NY Times, Time Magazine, Huffington Post, i CNN, znalazła trochę czasu, aby podzielić się swoją historią na małym polskim blogu o nazwie “Little Town Shoes” …

Bo taka jest Misty. Ona zmienia świat, ale nie pozwala aby świat zmienił ją samą …

PS Wywiad był przeprowadzony po angielsku, poniższe to tłumaczenie; tutaj jest oryginał

Pyt: Misty, po przeczytaniu Twojej książki, oglądając wszystkie wywiady, uderzasz mnie swoim spokojem i opanowanie nawet w najbardziej ekstremalnych momentach (zarówno dobrych i złych). Jak udaje Ci się utrzymać taki wdzięk w niemal każdej sytuacji?

Misty: Dziękuję. Lol. Ja próbuję naprawdę myśleć o innych, zanim zareaguje i odpowiem. Staram się rozważyć wszystko z perspektywy innych ludzi, a nie tylko mojej własnej. Przypominam sobie, ze mam niesamowite szczęście codziennie robić to co kocham! Czuję się szczęściarą, ja po prostu staram się brać moje życie dzień po dniu.

Pyt .: W swojej książce, opowiadasz o momencie w swojej karierze, kiedy to chciałaś po prostu zrezygnować. Nie poddałaś się, pomimo ze słyszałaś od innych że nie masz odpowiedniego kształtu ciała czy tez koloru skóry, jak Ci się to udało?

Misty: poznałem mojego chłopaka Olu w bardzo krytycznym momencie w moim życiu. On na pewno był moim głównym źródłem wsparcia. Od czasu kiedy jest częścią mojego życia i jestem bardziej otwarta na bycie słabszym, nie boje się przyjmować pomocy. Spotkałam tez inne niesamowite osoby, mentorów którzy pomagali mi i przypominali ze mam silę, odwagę i talent aby robić w życiu to co chcę robić.

Pyt: Jestem pod wrażeniem Twoich dokonań i postawy. Twoje podejście do przeszkód jest niewątpliwie inspirujące. Zamiast narzekać, Ty mówisz “życie nie jest łatwe, to doświadczenie pomogło mi stać się lepszym tancerzem.” Gdzie nauczyłeś się tej postawy? Czy tego można się nauczyć?

Misty: Od mojej matki i mojego rodzeństwa. Myślę, że można się tego nauczyć z doświadczenia lub z umiejętności empatii wobec innych. Rodzina Copeland przetrwała wiele i gdybyśmy się zatrzymaliśmy się i rozczulali nad sobą, że nie bylibyśmy w stanie iść dalej.

Pyt: Balet, Broadway, pisanie książek (pamiętniki, książki dla dzieci), wywiady, jesteś nawet bohaterem filmu dokumentalnego … Jak w ogóle udaje Ci się znaleźć czas aby zrobić to wszystko? Jaki jest Twój sekret planowania czasu?

Misty:Balet jest numerem jeden, wszystko jest zaplanowane w krótkich przerwach pomiędzy kiedy to nie jestem w studiu biorąc lekcje, pomiędzy próbami, występami czy w trasie. Lol. Wiem, że przez większość czasu muszę pracować po godzinach, aby miec czas zrobić to wszystko co chcę robić. A ja wciąż nie mogę uwierzyć, że mam nawet taką możliwość robienia tego wszystkiego! Nie wspominając nawet o życiu moimi marzeniami to jest byciu baleriną w ABT! To szaleństwo.
Poświęcam bardzo dużo mojego wolnego czasu na to.

Pyt:Wydaje się, że osiągnęłaś już wszystko … I co teraz?

Misty:Daleko od tego. Lol. Ja nigdy nie osiągnę doskonałości. Ja nigdy nie będę najlepszym tancerzem czy artystą. I tak będzie aż do dnia, kiedy przejdę na emeryturę. Ja będę próbować różne kierunki, które moim zdaniem pomogą mi stać się lepszym artystą, tancerzem i lepszą osobą. Wiem, że nigdy nie pozwolę sobie na samozadowolenie w życiu.

Pyt: Przeniosłaś się do Nowego Jorku, by tańczyć do ABT, i nadal mieszkasz w tym mieście. Co kochasz w Nowym Jorku? Jakie są Twoje ulubione miejsca w mieście?

Misty: Trudno powiedzieć już nie pamiętam niczego innego. Nowy Jork stal się domem, wszystkim co znam, a Kalifornia jest odległym wspomnieniem. Miałam 17 lat, kiedy przeniosłam się do Nowego Jorku. Teraz mam 32. Ale nie wyobrażam sobie swojego żyć nigdzie indziej. Uwielbiam jedzenie, modę, sztukę i inteligencję tego miasta i ludzi w nim żyjących. To jest tak ekscytujące, aby być w pobliżu tego wszystkiego. Kocham INTERMIX, Bergdorf Goodman, jem w Landmark UWS, Cafe Luksemburgu, Chowder House, The Smith UWS. Uwielbiam też Jimmy w James Hotel w lecie z uwagi na ich dach i basen na dachu. I oczywiście Metropolitan Opera House!
Pyt.: Jaka radę dałabyś dla osob przyjeżdzających do Nowego Jorku, takich przyjeżdzających  w poszukiwaniu swoich marzeń?

Misty: „Zanurz się” w Nowym Jorku, daj sobie czas na przystosowanie się, wychodź dużo, ucz się i daj się zainspirować. Nauczysz się tyle od mieszkańców tego miasta. Skorzystaj z zasobów wokół ciebie i relacji z ludźmi, które zbudujesz tutaj!

# # #

Książka Misty – Balerina. Życie w tańcu  jest teraz dostępna w języku polskim.

Możesz śledzić losy Misty na Instagramie, a będąc w Nowym Jorku (wyjątkowo tylko w czasie wakacji) mozesz obejrzeć jej taniec w przedstawieniu “ON THE TOWN” na Broadway’u.

2 comments
0

You may also like

2 comments

Obsession_kasia September 2, 2015 - 5:48 am

Czytałam ostatnio o Misty w Wysokich obcasach, zaraz po tym pobiegłam do księgarni. Niesamowita historia 🙂

Reply
Samsara July 31, 2016 - 11:18 am

To czego potrzebujemy jest w nas !!!!! Kazdy z NAS moze stac sie wielki , Ale do tego potrzeba wiary i sily a juz z tym jest trudniej …. Potrzeba konsekwencji , perseweracji…. I ciaglego dazenia do celu… Jak to nam sie uda caly wszechswiat bedzie z nami wspolpracowal!!!! Ona tak ma, ty tak masz a ja caly czas probuje, i w srodku wiem , ze w koncu mi sie uda!!!! <3 <3 <3

Reply

Porozmawiajmy :)