Koronawirus w Nowym Jorku

by Little Town Shoes
1 comment

Informacje aktualizowane będą na bieżąco. Koronawirus w Nowym Jorku spowodował, że ja (podobnie jak większość Nowojorczyków) pracuję z domu – mam więcej czasu, to będę o wszystkim informować na bieżąco.
Jeżeli pominę jakieś, ważne informacje to proszę dodajcie w komentarzach. Informacje o tym jak odwołać bilety lotnicze, noclegi z uwagi na wirusa znajdziecie tu.

2 kwietnia

W Stanie Nowy Jork mamy teraz ponad 92 000 potwierdzonych przypadków, z których 13 000 jest hospitalizowanych, 3396 na intensywnej terapii,

Zgodnie z informacjami od gubernatora Stanu mamy wolnych zaledwie 2200 wentylatorów, jeśli wzrost liczby chorych się utrzyma to zapasów wystarczy tylko na 6 dni. Podobnie wygląda sytuacja z zapasem środków medycznych, takich jak maski, fartuchy i rękawiczki.

Do Nowego Jorku dostarczono też kostnice mobile, które stoją przed wybranymi szpitalami. W jednym ze szpitali na Brooklynie już we wtorek kostnica była pełna. Lokalne krematoria mogą teraz pracować przez całą dobę.

Z pozytywowych wiadomości przybywa dużo pomocy z innych Stanów – ma przybyć 2100 pracowników medycznych z innych Stanów na pomoc. Nowojorczycy zawsze pomagają innym i dlatego teraz przybywa dodatkowa pomoc.

17 marca

Kolejki do sklepów, spanikowani kupujący i największym dobrem jest papier toaletowy! Zgodnie z badaniami NPR ze sklepów w Stanach znikają przede wszystkim:
– środki dezynfekujące do rąk,
– środki czyszczące,
– odkażający alkohol,
– termometry,
– leki na przeziębienie i grypę

Z artykułów spożywczych największy wzrost sprzedaży zanotowano, przy sprzedaży następujących produktów:
– mleko owsiane
– substytuty mięsa
– suszona fasola
– konserwy mięsne
– ryż
– ciecierzyca
– woda
– tuńczyk
– precle
– kombucha

16 marca

W poniedziałek rano została zamknięta Statua Wolności. Od dzisiaj są też zamknięte wszystkie szkoły, restauracje i bary w Nowym Jorku.

W całym Stanie Nowy Jork jest 950 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem (wzrost w porównaniu do 729 w niedzielę).

Dzisiaj też amerykańscy naukowcy podali pierwszą próbną szczepionkę dla zdrowego pacjenta.

Mają ruszyć też programy dla osób bezrobotnych i małego biznesu.

15 marca

Jest niesamowity chaos na lotniskach w Stanach. Zamknięto granice z Europą, wprowadzono przepisy o kontrolach sanitarnych na przejściach granicznych ale nie przygotowano lotnisk … a więc sytuacja w sobotę wyglądała tak jak na zdjęciach. Osoby, które zrobiły te zdjęcia mówiły że czekały na kontrolę w tym tłumie ponad 6 godzin. Lotnisko O’Hare w Chicago.

14 marca

Muzeum MET, MoMA, the Whitney i Brooklyn Museum są zamknięte do odwołania. Inne atrakcje funkcjonują normalnie.

Stacje metra są czyszczone teraz dwa razy dziennie – bramki obrotowe, automaty biletowe i poręcze. Całe wagony są dezynfekowane co 72 godziny.

13 marca

Szkoły funkcjonują normalnie.

Muzeum MET zostało zamknięte na dokładne, antywirusowe czyszczenie. Data otwarcia nie została jeszcze podana. Inne muzea i atrakcje są otwarte i funkcjonują normalnie.

Zamknięto wszystkie teatry broadwayowskie – do odwołania. Zabronione zostają zbiorowiska więcej niż 500 osób.

Przesunięto paradę z okazji dnie Sw Patryka – do odwołania .

Niektóre osoby pracują z domu, wszyscy robią zakupy jak szaleni ale miasto nadal funkcjonuje normalnie.

W prasie mówi się bardzo dużo o finansowych implikacjach, małe sklepy, firmy mogą nie przetrwać kryzysu.

Zgodnie z informacją od MTA – dezynfekcja całego metra ma być przeprowadzana przynajmniej raz na 72 godziny.

1 comment
1

You may also like

1 comment

Magdalena April 2, 2020 - 3:13 pm

Zakochałam się w NY i już za nim bardzo tęsknię wiedząc jednak, że szybko do niego nie pojadę. Odwiedzałam to miasto już 8 razy. We wrześniu 2019 wzięłam ślub na Brooklynie . Mój mąż mieszka tam od 30 lat . Ja mam w Polsce zobowiązania ( rodzic, praca) więc na stałe się nie wybieram. W obecnej sytuacji drżę z każdym dniem o zdrowie mojego męża. A on martwi się o mnie. Straszna jest ta rozłąka ponieważ nie da się powiedzieć, kiedy znowu się spotkamy. Komunikujemy się przez komunikator i wspieramy nawzajem. W moim sercu NY zajmuje szczególne miejsce gdyż jest to miasto niezwykłe. Kiedy wyjeżdżałam tam pierwszy raz korzystałam z opisów na Twoim blogu, Madziu. Oczywiście, ze się przydały! Ponieważ mój przyszły mąż pracował to ja w większości czasu sama poznawałam to miasto. To jest najlepsza nauka. Miałam dużo czasu (każdego razu miesiąc urlopu) i pomału NY stawał mi się coraz bliższy. Mamy taki rytuał, że zaraz po moim przylocie (wieczór) mimo zmęczenia jedziemy z mężem przywitać się z NY na brooklynski bulwar i zawsze mam łzy w oczach patrząc stamtąd na Mannhattan. Dużo mogłabym napisać ale nie oto tu chodzi. Każdy powinien tu przyjechać i zobaczyć co tylko można bo cudownych miejsc jest nieskończenie wiele. W obecnej sytuacji chcę w tym miejscu życzyć wszystkim, żeby udało nam się przejść przez ten trudny czas w zdrowiu i tym fizycznym i psychicznym. Niech nie trwa to długo a jak już się skończy spotkajmy się z tym amazing city
pozdrawiam

Reply

Porozmawiajmy :)