Koronawirus w Nowym Jorku

by Little Town Shoes
2 comments

Informacje aktualizowane będą na bieżąco. Koronawirus w Nowym Jorku spowodował, że ja (podobnie jak większość Nowojorczyków) pracuję z domu – mam więcej czasu, to będę o wszystkim informować na bieżąco.
Jeżeli pominę jakieś, ważne informacje to proszę dodajcie w komentarzach. Informacje o tym jak odwołać bilety lotnicze, noclegi z uwagi na Covid-19 znajdziecie tu.

24 kwietnia

Wstępne wyniki badań na przeciwciała przeciw COVID-19 w Nowym Jorku wykazały, że jeden na pięciu Nowojorczyków może mieć już przeciwciała koronowirusa.
Stwierdzono, że ponad 21% z około 1300 przebadanych osób w Nowym Jorku ma przeciwciała. Wyniki pochodzą z programu przeprowadzonego w całym stanie Nowy Jork, w którym przetestowano 3 000 osób. Okazało się, że prawie 14% testów było pozytywnych.

Jeżeli te dane zostaną potwierdzone (to są narazie wstępne wyniki) to może oznaczać, że ponad 1,7 miliona osób w Nowym Jorku i ponad 2,6 miliona osób w całym stanie zostało już zainfekowanych.

To oznacza, że prawie 10 krotnie więcej osób przeszło już chorobę niż 250 000 potwierdzonych przypadków, które zostały zarejestrowane.

Może też oznaczać, że śmiertelność wirusa jest stosunkowo niska i wynosi około 0,5 procent.

10 kwietnia

W Stanie Nowy Jork mamy teraz 170 tys. zakażonych osób, prawie 8 tys. osób zmarło. Biorąc pod uwagą liczbę pozytywnych przypadków jest najwyższa teraz na świecie, wyższa niż we Włoszech czy Hiszpanii. Częściowo wynika to z dużej liczby przeprowadzonych testów, ale nie jest to jedyny powód. Inne przyczyny omówiłam też w tej notce.

Na jednej z ostatnich telekonferencji Andrew Cuomo, gubernatora stanu Nowy Jork porównał, obecną sytuację to tragedii z 11 września 2001 roku. “Myślałam, że wtedy był najczarniejszy dzień w historii miasta. W wyniku ataku zgineło 2,753 mieszkańców stanu Nowy Jork. W walce z tym niewidzialnym wrogiem straciliśmy prawie 8 tys. osób”
Flagi opuszczono do połowy masztu na znak żałoby.

Pomimo tak tragicznych informacji, restrykcje dotyczące wychodzenia z domu i pracy pozwoliły na spłaszczenie krzywej zachorowań. Od kilku dni spada liczba nowo hospitalizowanych osób, ogólna liczba osób na intensywnej terapii jest też mniejsza.

Tak wygląda dzienna liczba potwierdzonych przypadków w stanie Nowy Jork

Tak wyglądają statystyki dla samego miasta Nowy Jork

Uwzględniając liczbę mieszkańców każdej z nowojorskich dzielnic, najtrudniejsza sytuacja jest teraz na Bronksie i Staten Island. W ciągu ostatnich dni liczba chorych zaczęła tam bardzo rosnąć i w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest teraz wyższa niż na Queensie.

W tych dzielnicach mieszka więcej osób, które nie mogą pracować z domu. Najwięcej osób pracujących w sektorach określanych teraz jako “sektory pierwszej potrzeby” – tzn w sklepach, w komunikacji miejskiej, w szpitalach.

Wskaźnik śmiertelności związany z COVID-19 w stania Nowy Jork szacowany jest na około 5%. Średni czas trwania choroby wynosił około 18 dni. Dlatego pomimo, że widzimy relatywne spłaszczenie liczby nowych chorych, liczba śmiertelnych przypadków nadal rośnie.

Liczba nowych hospitalizowanych osób jest mniejsza, po raz pierwszy spadła też liczba osób na intensywnej terapii. To jest bardzo dobrym sygnałem, bo oznacza to, że nasz system opieki zdrowotnej nie zostanie nadwerężony. Przed kryzysem w stanie Nowy Jork było około 53 000 łóżek szpitalnych i 3 000 łóżek intensywnej terapii. Obecnie mamy prawie dwa razy tyle – 90 000 łóżek szpitalnych.

W ciągu ostatnich 30 dni liczba wszystkich zgonów (nie związanych z COVID-19) w stanie Nowy Jork podwoiła się. Zgodnie z informacjami podanymi przez the New York Times może to wynikać z tego, że liczba osób, która zmarła na COVID-19 jest niedoszacowana (osoby, które zmarły w domu i nie przeprowadzono im testów na obecność wirusa), jak i z uwagi na wzrostów zgonów, którym można by było zapobiec w normalnych okolicznościach (wysokie obłożenie szpitali i karetek pogotowania).

2 kwietnia

W Stanie Nowy Jork mamy teraz ponad 92 000 potwierdzonych przypadków, z których 13 000 jest hospitalizowanych, 3396 na intensywnej terapii,

Zgodnie z informacjami od gubernatora Stanu mamy wolnych zaledwie 2200 respiratorów, jeśli wzrost liczby chorych się utrzyma to zapasów wystarczy tylko na 6 dni. Podobnie wygląda sytuacja z zapasem środków medycznych, takich jak maski, fartuchy i rękawiczki.

Do Nowego Jorku dostarczono też kostnice mobile, które stoją przed wybranymi szpitalami. W jednym ze szpitali na Brooklynie już we wtorek kostnica była pełna. Lokalne krematoria mogą teraz pracować przez całą dobę.

Z pozytywowych wiadomości przybywa dużo pomocy z innych Stanów – ma przybyć 2100 pracowników medycznych z innych Stanów na pomoc. Nowojorczycy zawsze pomagają innym i dlatego teraz przybywa dodatkowa pomoc.

17 marca

Kolejki do sklepów, spanikowani kupujący i największym dobrem jest papier toaletowy! Zgodnie z badaniami NPR ze sklepów w Stanach znikają przede wszystkim:
– środki dezynfekujące do rąk,
– środki czyszczące,
– odkażający alkohol,
– termometry,
– leki na przeziębienie i grypę

Z artykułów spożywczych największy wzrost sprzedaży zanotowano, przy sprzedaży następujących produktów:
– mleko owsiane
– substytuty mięsa
– suszona fasola
– konserwy mięsne
– ryż
– ciecierzyca
– woda
– tuńczyk
– precle
– kombucha

16 marca

W poniedziałek rano została zamknięta Statua Wolności. Od dzisiaj są też zamknięte wszystkie szkoły, restauracje i bary w Nowym Jorku.

W całym Stanie Nowy Jork jest 950 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem (wzrost w porównaniu do 729 w niedzielę).

Dzisiaj też amerykańscy naukowcy podali pierwszą próbną szczepionkę dla zdrowego pacjenta.

Mają ruszyć też programy dla osób bezrobotnych i małego biznesu.

15 marca

Jest niesamowity chaos na lotniskach w Stanach. Zamknięto granice z Europą, wprowadzono przepisy o kontrolach sanitarnych na przejściach granicznych ale nie przygotowano lotnisk … a więc sytuacja w sobotę wyglądała tak jak na zdjęciach. Osoby, które zrobiły te zdjęcia mówiły że czekały na kontrolę w tym tłumie ponad 6 godzin. Lotnisko O’Hare w Chicago.

14 marca

Muzeum MET, MoMA, the Whitney i Brooklyn Museum są zamknięte do odwołania. Inne atrakcje funkcjonują normalnie.

Stacje metra są czyszczone teraz dwa razy dziennie – bramki obrotowe, automaty biletowe i poręcze. Całe wagony są dezynfekowane co 72 godziny.

13 marca

Szkoły funkcjonują normalnie.

Muzeum MET zostało zamknięte na dokładne, antywirusowe czyszczenie. Data otwarcia nie została jeszcze podana. Inne muzea i atrakcje są otwarte i funkcjonują normalnie.

Zamknięto wszystkie teatry broadwayowskie – do odwołania. Zabronione zostają zbiorowiska więcej niż 500 osób.

Przesunięto paradę z okazji dnie Sw Patryka – do odwołania .

Niektóre osoby pracują z domu, wszyscy robią zakupy jak szaleni ale miasto nadal funkcjonuje normalnie.

W prasie mówi się bardzo dużo o finansowych implikacjach, małe sklepy, firmy mogą nie przetrwać kryzysu.

Zgodnie z informacją od MTA – dezynfekcja całego metra ma być przeprowadzana przynajmniej raz na 72 godziny.

2 comments
1

You may also like

2 comments

Iwona March 21, 2020 - 10:38 pm

Magda,
Sytuacja u nas wygląda dokładnie tak samo , naprawdę świat stał się globalną wioską. Kto może pracuje z domu, zamknięte w zasadzie wszystko , szkoły , biblioteki, teatry, kina, galerie handlowe….
Ze sklepów w ciagu ostatnich dni znikały: mąka, ryż, makaron, konserwy, środki dezynfekujące i oczywiście ……. papier toaletowy !
W równym stopniu jak przerażające są i będą skutki zdrowotne a właściwie jak przeżyć przy tej epidemii wszyscy boimy się jakie będą skutki ekonomiczne…. Każdego w mniejszym lub większym stopniu dotyka ta sytuacja.
Dzisiaj w markecie z pewną panią wyrzucałyśmy jednorazowe rękawiczki po zakupach i stwierdziłyśmy, że gdyby ktoś nam powiedział kilka tygodni temu, że tak będzie dzisiaj wyglądało nasze życie nigdy byśmy w to nie uwierzyły.

Szklanka jednak zawsze musi być do połowy pełna, ta sytuacja uczy nas pokory i tego ,żeby ciszyć się z małych rzeczy np z tego, że od kilku dni świeci słońce i że możemy trochę “pomieszkać” w naszych domach , poczytać , obejrzeć zaległe filmy i seriale, pobyć trochę z bliskimi i zatęsknić za wyjazdami, obiadem w restauracji i spotkaniem z przyjaciółmi…..
Z serdecznymi pozdrowieniami
Iwona

Reply
Magdalena April 2, 2020 - 3:13 pm

Zakochałam się w NY i już za nim bardzo tęsknię wiedząc jednak, że szybko do niego nie pojadę. Odwiedzałam to miasto już 8 razy. We wrześniu 2019 wzięłam ślub na Brooklynie . Mój mąż mieszka tam od 30 lat . Ja mam w Polsce zobowiązania ( rodzic, praca) więc na stałe się nie wybieram. W obecnej sytuacji drżę z każdym dniem o zdrowie mojego męża. A on martwi się o mnie. Straszna jest ta rozłąka ponieważ nie da się powiedzieć, kiedy znowu się spotkamy. Komunikujemy się przez komunikator i wspieramy nawzajem. W moim sercu NY zajmuje szczególne miejsce gdyż jest to miasto niezwykłe. Kiedy wyjeżdżałam tam pierwszy raz korzystałam z opisów na Twoim blogu, Madziu. Oczywiście, ze się przydały! Ponieważ mój przyszły mąż pracował to ja w większości czasu sama poznawałam to miasto. To jest najlepsza nauka. Miałam dużo czasu (każdego razu miesiąc urlopu) i pomału NY stawał mi się coraz bliższy. Mamy taki rytuał, że zaraz po moim przylocie (wieczór) mimo zmęczenia jedziemy z mężem przywitać się z NY na brooklynski bulwar i zawsze mam łzy w oczach patrząc stamtąd na Mannhattan. Dużo mogłabym napisać ale nie oto tu chodzi. Każdy powinien tu przyjechać i zobaczyć co tylko można bo cudownych miejsc jest nieskończenie wiele. W obecnej sytuacji chcę w tym miejscu życzyć wszystkim, żeby udało nam się przejść przez ten trudny czas w zdrowiu i tym fizycznym i psychicznym. Niech nie trwa to długo a jak już się skończy spotkajmy się z tym amazing city
pozdrawiam

Reply

Porozmawiajmy :)