Zakaz lotów z Europy do Stanów Zjednoczonych

by Little Town Shoes
5 comments

Zakaz lotów z Europy do Stanów Zjednoczonych zacznie obowiązywać w piątek (13 marca), od północy i potrwa 30 dni. Z zakazu wyłączona jest Wielka Brytania i Irlandia.

Zakaz lotów z Europy do Stanów Zjednoczonych dotyczy 26 europejskich krajów – Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlania, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria. 

Oprócz obywateli tych krajów zakaz wjazdu do USA ma też dotyczyć większości obcokrajowców, którzy w ciągu ostatnich 14 dni byli w którymkolwiek z powyższych krajów.

Do końca niewiadomo dlaczego z zakazu została wyłączona Wielka Brytania gdzie liczba chorych jest wyższa niż w niektórych europejskich krajach. Jeżeli kto wie to poproszę o informacje w komentarzach?

Do Stanów będą mogły przylecieć osoby, dla których USA jest miejscem stałego pobytu. Zwolniona jest także najbliższa rodzina obywateli Stanów Zjednoczonych. Osoby te jednak mogą być objęte kwarantanną.

Zwrot kosztów biletów / rezerwacji noclegu

Zgodnie z informację podaną na stronie LOT-u, będzie możliwy całkowity zwrot kosztów biletu:

Pasażerowie, którzy nie są w stanie rozpocząć swojej podróży ze względu na restrykcje wjazdu, związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, mogą dokonać bezpłatnej zmiany terminu wylotu na podróże spełniające wymogi wjazdu na terytorium danego kraju do 30 czerwca 2020 roku lub uzyskać całkowity zwrot za zakup biletów. (link do informacji)

Ważna uwaga czytelnika o biletach z LOT: Zmieniony bilet musi być w tej samej klasie rezerwacyjnej (w ramach jednej taryfy sa rozne klasy) i wtedy bez problemu dokonują zmiany..Problemem (dla mnie)bylo to żeby znaleźć taką samą klasę w ich kalendarzu..Dopłata jest konieczna przy biletach z w innej klasie.
Przez messenger ciężko to załatwić, przez infolinię łatwiej, bo konsultant może sprawdzić kilka różnych terminów.

Inne linie lotnicze:

Zgodnie z informacjami od czytelników Finnair, Air France, Norwegian – również pozwala zmienić terminy lotów bez dodatkowych opłat.

Amerykańskie linie lotnicze:

Zgodnie z informacjami na stronie American Airlines i Delta pozwalają klientom, którzy kupili bilety przed 1 marca 2020 r. i zaplanowali podróż do 30 kwietnia, dokonać zmiany rezerwacji bez dodatkowych opłat za zmianę.

Airbnb podało również informacja, że wynajmującym osobom przysługuje całkowity zwrot kosztów wynajmu mieszkania:

każdej osoby, która nie może dokończyć podróży ze względu na oficjalne ograniczenia podróży, (…) anulowanie przez przewoźnika lotów lub naziemnych środków lokomocji w związku z przypuszczeniami o występowaniu lub w związku z występowaniem koronawirusa (COVID-19) (…) Gość otrzyma pełny zwrot (w tym wszystkie opłaty) (link do strony)

Booking.com podało, że nie będzie pobierać prowizji od zmian rezerwacji natomiast ostateczna decyzja o zwrocie przedpłat jest po stronie hotelu:

Oczekujemy, że partnerzy zwrócą wszelkie pobrane przedpłaty lub zniosą koszty odwołania rezerwacji w sytuacji, gdy goście zechcą odwołać rezerwacje w związku z zaistnieniem okoliczności nadzwyczajnych. Booking.com nie będzie pobierać prowizji od tych rezerwacji.

Notka będzie uzupełniana i aktualizowana na bieżąco.

5 comments
0

You may also like

5 comments

Ania March 12, 2020 - 8:12 pm

Czy komuś z Was się udało skontaktować z LOTem?? Jak??? Telefony mają problemy techniczne, messenger wyłączony, żadnej opcji obsłużenia się samemu z numerem rezerwacji ☹️

Reply
Little Town Shoes March 12, 2020 - 11:36 pm

Tak otrzymałam informacje od czytelników ze niektórzy otrzymali zwrot środków, niektórzy musieli płacić za zmianę terminu lotu. Próbuje ustalić dlaczego informacja na stronie nie jest wiążąca dla wszystkich.

Reply
Magda March 13, 2020 - 12:54 pm

A co z domestic flights? Ma Pani jakieś informacje? Mam lot wewnętrzny liniami Delty i nie mogę się z nimi skontaktować – nie mają maila, kontakt europejski odsyła mnie na numer w US, nie ma szans się tam dodzwonić. Masakra. Lot z Polski do NYC liniami SAS 9 kwietnia, co innego piszą na stronie, co innego mówią, nie mam możliwości przełożenia ani dowołania lotu!. Obsługa żenująca. Dodatkowo napisałam do Hudson theatre o zwrot $$$ bo odwołali przedstawienia i cisza z ich strony. Wszyscy zapewniają o wsparciu i zwrocie pieniędzy, ale jak się człowiek zwraca z konkretami, to już tak różowo nie jest. Z liniami lotniczymi zero kontaktu i totalna dezinformacja (mówię tu o Delcie i SAS) :/ A ja nawet zwrotu pieniędzy nie chcę tylko przełożenia lotów na jesień. ech… Pozdrawiam i mam nadzieje, ze to szaleństwo wkrótce się skończy i będzie można spokojnie podróżować.

Reply
Little Town Shoes March 13, 2020 - 1:21 pm

Zgodnie z informacją na stronie Delty – można zmienić bez opłat. Proszę probować do nich dzwonić.

All tickets purchased on or before March 9, 2020 for travel until April 30, 2020 can be changed without a service fee. Tickets must be re-issued and travel must begin by Dec 31, 2020.

Tickets purchased between March 1 and 31 for travel until February 25, 2021 are also eligible for fee-free changes. Travelers booked to COVID-19 affected destinations, including those in Italy, China and South Korea, before May 31st, 2020 can also be re-booked with waived change fees.

Reply
Kasia March 23, 2020 - 10:18 am

United Airlines również dają możliwość anulowania lotu bądź zmiany terminu, pod warunkiem, że bilet został zakupiony przed 02.03 na okres 09.03-31.05. 🙂

Reply

Porozmawiajmy :)