Grudzień w Nowym Jorku (2018)

by Little Town Shoes
1 comment

Grudzień w Nowym Jorku jest magiczny i jest coś naprawdę wyjątkowego w Święta w Nowym Jorku. Miasto jest wtedy absolutnie najładniejsze, najjaśniejsze i wręcz gotowe do pozowania do Twoich najlepszych zdjęć 🙂

Czy to łyżwy w parku czy zakupy na Piątej Alei każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej kilka pomysłów od „must see”do mniej turystycznych atrakcji.

Choinka przy Rockefeller Center

Grudzień w Nowym Jorku (2018)

Nie byłoby Świąt Bożego Narodzenia w Nowym Jorku bez tego ogromnego zielonego symbolu sezonu. W tym roku choinkę będzie można oglądać od 28 listopada do 7 stycznia 2019 roku. Uroczyste zapalnie lampek (połączone z koncertami) odbędzie się 28 listopada.

Drzewko będzie oświetlone codziennie od 5:30 rano do północy, przez cały dzień (24 godziny) w Boże Narodzenie.

Warto przyjść w czasie pokazu muzyki i swiatła na fasadzie Saks Fifth Avenue, tj. codziennie od 16:30 do 1 rano. Pokaz jest co 10 minut.  Filmik z pokazu można obejrzeć na Instagramie (w stories)

FAO Schwartz

Po kilku latach nieobecności w końcu wrócił do Nowego Jorku ukochany przez Hollywood sklep z zabawkami, znany między innymi z filmów “Kevin sam w Nowym Jorku”, czy “Jej wysokość Afrodyta” Woody Allena, nawet rysunkowe Smerfy zajrzały do sklepu w czasie wizyty w Nowym Jorku. Nowa lokalizacja jest przy 30 Rockefeller Plaza, tuż obok słynnej choinki. Nowy sklep jest imponujący i jest też słynne pianino na którym tańczył Tom Hanks w filmie Duży.

Radio City Christmas Spectacular

Poszłam na to przedstawienie kilka lat temu temu tylko dlatego, że występowała tam znajoma i … oniemiałam z zachwytu. Słynne Rockettes zasługują na swoją sławę. Przedstawienie jest naprawdę niesamowite. Spodoba się wszystkim i dorosłym i dzieciom – must see. Przedstawienie można oglądać do stycznia 2019 roku.

Często zniżkowe bilety udaje się kupić na gruponie. Karnety mają też w ofercie zniżki na przedstawienia.

Grudzień w Nowym Jorku (2018)

Radio City Music Hall mieści się przy 50. ulicy i 6. alei. tuż obok Rockeffeler Center.

Nic tak nie wprawia w świąteczny nastrój jak hipnotyzujące przedstawienie Dziadek do orzechów w wykonaniu nowojorskiego baletu. W tym roku będzie można też zobaczyć darmową, oczywiście dużo krótszą wersję przedstawienia w Brookfield Place 

Darmowe przedstawienia odbędą się 30 listopada, 1 i 2 grudnia. Należy przyjść wcześniej – miejsca na zasadzie kto pierwszy…

Santa Con

Grudzień w Nowym Jorku to też największy zjazd Mikołajów (SantaCon): około 3 000 Mikołajów, elfów, reniferów. Wbrew protestom części mieszkańców zjazd co roku jest coraz większy, a ulice East Village przypominają Laponię. Z tą różnicą, że Mikołaje nie rozdają prezentów, ale chodzą od baru do baru. Jeżeli też chcesz otrzymać zniżkę na piwo, obowiązkowo musisz być przebrany za Mikołaja. Wydarzenie dość niesamowite bo idealne do zrobienia zdjęć.

Niestety większość Mikołajów już po 12 popołudniu słania się na nogach także miejscową prasę obiegają później dość groteskowe albo straszne (w zależności kto o tym pisze) zdjęcia…. (przeczytaj dlaczego nowojorczycy nie wierzą w Mikołaja)

W tym roku Santa Con odbędzie się 8 grudnia 2018 roku (w sobotę). Gdzie? Przede wszystkim w East Village i Midtown. Ale tak naprawdę wszędzie na Manhattanie będzie można ich spotkać.

Lodowisko i rynek świąteczny w Bryant Park

Jedna z najpiękniejszych choinek i urokliwy rynek świąteczny z dziesiątkami straganów otacza lodowisko w Bryant Park. Lodowisko jest darmowe (jest to jedyne darmowe lodowisko w Nowym Jorku, płaci się tylko za wypożyczenie łyżew).

Zapalenie lampek połączone z pokazami jazdy figurowej na lodzie odbędzie się 4 grudnia o godz. 18:00.

Lodowisko otoczone jest budkami z doskonałym jedzeniem a w każdy wtorek będzie można spróbować tych pyszności za darmo w ramach tzw “testing tuesday”. Więcej informacji na stronie Bryant Park.

Lodowisko i stoiska z jedzeniem będą otwarte do 3. marca 2019 r. (codziennie: 8:00 – 22:00) natomiast świąteczne stragany są otwarte 2 stycznia 2019 roku.

Zakupy na tradycyjnych świątecznych rynkach będzie można zrobić też na Union Square, Columbus Circle oraz na Grand Central Terminal.

W tym roku też po raz pierwszy Muzeum Brooklińskie (Brooklyn Museum) uruchomiło zupełnie nowy i bardzo dobrze zapowiadający się jarmark świąteczny: Winterfest. Będzie miał wiele atrakcji dla dzieci w ciągu dnia, a wieczorem będą między innymi degustacje wina dla dorosłych.

Ogród Botaniczny 

Jak co roku w listopadzie ruszyła tez świąteczna wystawa pociągów w Ogrodzie Botanicznym na Bronx’ie (dojazd metrem linii B, D , 4 albo 2)

Pociągi przyjeżdżają pomiędzy 150 przepięknie oświetlonymi nowojorskimi zabytkami i atrakcjami jest Brooklyn Bridge, Ratusz, Muzeum Guggenheima, i pierwszy nowojorski roller coaster (Coney Island Cyclone). Wszystkie atrakcje są wykonane z gałązek, kory, owoców, nasion, szyszek i innych materiałów organicznych. Wystawa ma oszałamiający multimedialny grand finale światła i dźwięku. Do zobaczenie koniecznie, nie tylko dla osób odwiedzających Nowy Jork z dziećmi.

Jeżeli nie uda Ci się dotrzeć do Ogrodu Botanicznego na Bronx’ie to mniejszą wystawę swiątecznych pociągów można też obejrzeć na Manhattanie na Grand Central Terminal.  Zabytkowe pociągi z kolekcji nowojorskiego muzeum transportu będzie można oglądać do 11 lutego 2019 roku. Wystawa na Grand Central jest darmowa.

Piąta Aleja

Najbardziej znane witryny, najpiękniej udekorowane świąteczne sklepy położone są w pobliżu 5tej Alei. Jak co roku najpiękniejsze sklepowe witryny przygotowały Bergdorf Goodman i Saks Fifth Avenue. Nagrałam filmy na instagramie, oczywiście będzie też film na youtubie.

Wystawy będzie można oglądac do 2 stycznia.

Tegoroczny temat witryn w Saks Fifth Avenue to “Theatre of Dreams” (Teatr Snów) i są to listy miłosne do przedstawień na Broadway’u.

Tematem okien w Bergdorf Goodman są świąteczne słodkości i tak mamy zegarek z kukułką z piernika, karuzelę z lukrecji, sny z waty cukrowej i pandemonium z mięty pieprzowej (to ostatnie na zdjęciu).

Grudzień w Nowym Jorku (2018)

Niesamowite witryny świąteczne przygotowały też Tiffany & Co., Henri Bendel, Louis Vuitton New York i oczywiście domy handlowe Bloomingdale’s i Macy’s.

Pole Truskawkowe 

Każdego roku, 8 grudnia, przypada tragiczna rocznica zabójstwa Johna Lennona i co roku fani zbierają się w Central Parku aby składać kwiaty, śpiewać piosenki czy w inny sposób oddać hołd zmarłemu artyście.

Kolędowanie w parku Gramercy i Washington Square Park (24 grudnia)

Gramercy Park to jedyny prywatny park w mieście. Zwykli śmiertelnicy mogę co najwyżej obejrzeć park za zakratowanego płotu … tak jest przez cały rok z wyjątkiem Wigilii. W ten jeden dzień park jest otwarty dla wszystkich. Jest kolędowanie, gorącą czekoladą i cydr przy wspaniale przystrojonej choince. Gramercy Park znajduje się przy Irving Place na wysokości 18. ulicy

Kolęd będzie można też posłuchać przy pięknie udekorowanej choince w Washington Square Park od 17:00 do 18:00, 24 grudnia.

Dyker Heights

O Dyker Heights już pisałam. Każdego roku mieszkańcy tej dzielnicy na Brooklynie ozdabiają swoje domy z wymyślnymi lampkami świątecznymi. Koszt ozdób na niektórych z domów jest szacowany nawet na 20,000 dolarów. A może nakręcic film o Dyker Heights?

1 comment
0

You may also like

1 comment

Sisi December 3, 2018 - 2:43 pm

Wspaniałe informacje!!! Bardzo pomocne przed naszą grudniową wycieczka do Nowego Jorku. Cały blog genialny ze wszystkimi informacjami zabranymi w jednym miejscu. Pozdrawiam serdecznie z Key West’u 🙂

Reply

Porozmawiajmy :)