12 fascynujących faktów o nowojorskim metrze

by Little Town Shoes
6 comments

Nowojorskie metro tak jak samo miasto nigdy nie śpi – kursuje 24 godziny na dobę. Poniżej kilka faktów o tym jednym z najstarszych i najbardziej rozbudowanych systemów podziemnej kolei miejskiej na świecie:

  1. Jakbyśmy ułożyli tory nowojorskiego metra w lini prostej to miałyby długość aż 1 070 km (!) – czyli odległość w linii prostej tak z Warszawy do Mediolanu.

2. W tym tylko 60% metra jest pod ziemią.
nowojorskie metro

3. Linia A jest najdłuższa ma aż 50 kilometrów (łączy 207. ulicę na Manhattanie z Far Rockaway w Queens)

4. Chociaż Nowy Jork pod względem populacji jest drugim co do wielkości miastem na świecie, nowojorskie metro zajmuje dopiero siódmą pozycję (!) pod względem liczby pasażerów metra (1,8 miliarda osób).

5. Times Square (stacja przy 42. ulicy) jest najczęściej uczęszczaną stacją metra w Nowym Jorku, obsługującą ponad 65 milionów osób rocznie.

6. W NYC jest 9 opuszczonych stacji metra; Najpiękniejsza opuszczona stacja jest przy miejskim ratuszu (linia 6). Niestety nie jest dostępna dla zwiedzających ( czasami organizowane są wycieczki w czasie, których można obejrzeć stację)

nowojorskie metro

7. Kilka budynków ma sekretne drzwi / wejścia na stacje metra, i tak:

  • Hotel Knickerbocker ma tajne wejście na stacje – ponoć używane było kiedyś przez F. Scott Fitzgerald i spółkę.
  • Tajna platforma znajduję się też pod hotelem Waldorf-Astoria. Między innymi korzystał z niej prezydent Franklin Roosevelt aby ukryć fakt, że poruszał się na wózku inwalidzkim.
  • Na Brooklyn Heights jest sztuczna fasada budynku – prawie idealnie wpasowana w okoliczne kamienice – za którą znajduje się sprzęt elektryczny i tajne wejście do systemu metra (na zdjęciu to ten budynek z ciemnymi oknami)nowojorskie metro

8. Na 42. stacji na Times Square znajduje się mural autorstwa Roya Lichtensteina (tutaj przeczytacie więcej o podziemnej galerii sztuki)

  1. W 2008 roku 44 stare wagony metra zostały zrzucone do oceanu u wybrzeży Maryland, aby utworzyć coś na wzór sztucznej rafy.
    nowojorskie metro 10. Michael Jackson nakręcił teledysk do “Bad” na stacji metra Hoyt-Schermerhorn na Brooklynie. Niestety, MTA odrzuciło kilka propozycji instalacji pomnika króla popu na tej stacji.

11. W 1977 roku Curtis Sliwa (z pochodzenia Polak) powołał do życia organizację o nazwie Wspaniała 13 (Magnificent 13), grupę którą patrolowała nowojorskie metro w czasach kiedy było bardzo niebezpieczne (tutaj znajdziesz więcej informacji o tej organizacji).

12. Stacja metra Astor Place jest rzekomo nawiedzona. Późno w nocy przejeżdzają tędy pociągi-widma … kilku nowojorczyków twierdzi, że nierozważnie wsiedli do takiego pociągu i … zostali przeniesieni do początku XX wieku. 🙂

O nawigacji nowojorskiego metra przeczytacie tutaj. xo

6 comments
0

You may also like

6 comments

An Ja January 16, 2018 - 1:43 pm

Najpiękniejsza, opuszczona stacja metra robi wrażenie. Ciekawa jestem, która nosi miano najpiękniejszej działającej stacji. Pozdrawiam!

Reply
Little Town Shoes January 19, 2018 - 7:31 pm

To będzie chyba WTC – Oculus. Trudno powiedzieć

Reply
Robbie Chafitz January 19, 2018 - 8:48 pm

Really want to ride that ghost train!

Reply
robbierob16 January 22, 2018 - 8:22 pm

Looking like we may be getting new subway cars, finally!

Reply
robbierob16 January 22, 2018 - 8:27 pm

:0

Reply
kwkks February 15, 2018 - 8:22 pm

Z Warszawy do Mediolanu jest ok. 1.500 km 🙂

Reply

Porozmawiajmy :)