5 kultowych, historycznych nowojorskich restauracji

by Little Town Shoes
0 comment

 

5 kultowych, historycznych nowojorskich restauracji5 kultowych, historycznych nowojorskich restauracji5 kultowych, historycznych nowojorskich restauracji

FRAUNCES TAVERN
54 Pearl Street
(212) 425-1778

Jedna z pierwszych restauracji opisana na blogu i po tylu latach nadal jedną z moich ulubionych. Fraunces Tavern to jedna z kilku nowojorskich tawern, która rości sobie prawo do miana najstarszego baru w mieście. Ale … jak z każdą historią, która wiąże się z dużą ilością wypitego alkoholu do końca nie wiadomo, który bar był tak naprawdę pierwszy.

Sam budynek faktycznie jest jednym z najstarszych na Manhattanie – zbudowany w XVII wieku, był kilkakrotnie odnawiany po pożarach, powodziach i innych klęskach żywiołowych. Nazwa samej tawerny pochodzi od trzeciego właściciela budynku i restauratora Samuela Fraunces. Kiedyś ta tawerna była prawdziwym salonem politycznym, w samym sercu amerykańskiej rewolucji zanim jeszcze stolica została przeniesiona do D.C. Uchodziła też za ulubioną Jerzego Washingtona.

Tawerna serwuje imponujący wybór piwa i whisky, a nawet kilka przyzwoitych koktajli. Posiłki są również smaczne zwłaszcza hamburgery (w tym w wersji wegańskiej). W tawernie na pierwszym piętrze jest też muzeum.

‘21’ CLUB
21 West 52nd Street
(212) 582-7200

Słowo „Klub”jest w tym wypadku bardzo umowne, ponieważ nie ma tutaj żadnego członkostwa. Każdy może wejść do restauracji … pod warunkiem, że zostawi dżinsy w domu. Mężczyźni dodatkowo muszą założyć marynarkę.

Restauracja została otwarta w 1929 roku, w czasach prohibicji, jako speakeasy – z ukrytą piwnicą z winem (która nawiasem mówiąc nadal jest w użyciu). Za barem, są automatycznie składane półki, które opróżniały butelki z alkoholem do systemu kanalizacji pod budynkiem w przypadku niespodziewanego nalotu policji.

Bar i restauracja gościła większość amerykańskich prezydentów. Jest ponoć nawet ulubioną obecnego (chociaż nie wiem czy to akurat najlepsza rekomendacja).

Aplikacja na stronie pozwala sprawdzić kto ze sławnych i możnych tego świata siedział przy tym samym stoliku. Do stałych bywalców należeli: Frank Sinatra, Marx Brothers, Humphrey Bogart, Dorothy Parker, właściciel Yankees – George Steinbrenner, Bette Midler a nawet członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej. Ernest Hemingway pijał tu swój drink Papa Doble, choć ponoć często zmieniał swoje zamówienie – “ponieważ dzisiaj nie piję, to poproszę tylko o tequilę”.

KEENS STEAKHOUSE
72 West 36th Street
(212) 947-3636

Zgodnie z opisem na stronie restauracja działa od 1885 roku. Jest to prawda, ale tylko częściowa. Wprawdzie założyciel restauracji, Albert Keen, otworzył swoją pierwszą tawernę w 1885 roku, ale Keens Steakhouse rozpoczął działalność dopiero w 1905 roku.

Keens Steakhouse ma największą kolekcję glinianych fajek do palenia tytoniu na świecie. Tradycja zostawiania fajki w karczmie pochodzi ponoć z XVII wieku z Anglii. Podróżni zostawiali gliniane fajki w ulubionej karczmie – ponieważ cienki gliniany trzonek fajki był zbyt delikatny, aby wozić go w torbie czy w siodle.
Lista znamienitych członków „nowojorskiego klubu fajek” obejmuje ponad dziewięćdziesiąt tysięcy nazwisk, w tym takie znane jak: Teddy Roosevelt, Albert Einstein, Babe Ruth, Will Rogers, Grace Moore, George M. Cohan, JP Morgan, Stanford White, John Barrymore.

Keens jest nadal jednym z lepszych miejsc w Nowym Jorku aby spróbować steka czy baraninę. Albo szklaneczkę szkockiej – a do wyboru jest tutaj aż 200 rodzajów.

DELMONICO’S
56 Beaver Street
(212) 509-1144

Jest znana jako “pierwsza restauracja w Ameryce” (i pierwsza tawerna, która zaczęła używać obrusów i karty dań!). Delmonico’s (z przerwami) funkcjonuje od 1837 roku.

Słynie przede wszystkim ze steków (słynny Delmonico’s steak), a także rzekomo tutaj powstały inne kulinarne inwencje takie jak jajka po benedyktyńsku czy Lobster Newburg. Obecnie istnieje kilka restauracji Delmonico’s – ale ta na Beaver Street uchodzi za najstarszą.

Solidne miejsce na obiad i drinka, w otoczeniu duchów takich stałych bywalców jak Theodore Roosevelt, Mark Twain czy Nikola Tesla.

BAMONTE’S
32 Withers Street, Brooklyn
(718) 384-8831

Czy jest coś bardziej nowojorskiego niż klasyczna włoska restauracja?

Wśród XIX fali imigrantów z Włoch, do Nowego Jorku przybył Pasquale Bamonte, który opuścił swój dom w maleńkim miasteczku Campanering Felitto i około 1900 otworzył restaurację na Withers Street na Brooklynie.

Prawie 120 lat później, Bamonte’s nadal znajduje się w tym samym miejscu i prowadzona jest przez wnuków Pasquale’a – Anthoniego i Nicole. Zamów słynny koktajl Negroni i spaghetti.

EAR Inn (Grill i bar)
326 Spring Street
(212) 226-9060

Kolejny bar, który rości sobie prawo do nazwy najstarszego baru w Nowym Jorku.

Ten niewielki budynek w pobliżu rzeki Hudson został zbudowany w 1770 roku i funkcjonował jako sklep z tytoniem a później miejsce spotkań marynarzy.

Zgodnie z informacją na stronie – w tym miejscu sprzedawano alkohol przez ostatnie 200 lat (pierwszy alkoholowy trunek sprzedano już w 1717 roku). W czasie prohibicji jak każdy szanujący się nowojorski bar budynek EAR inn został zamieniony w speakeasy – nielegalną piwniczkę z alkoholem.

Przez lata bar nie miał nazwy – był znany po prostu jako “bar z zielonymi drzwiami”.

Obecna nazwa powstała kiedy obecni właściciele zdecydowali się zamalować część neonowego napisu „BAR” zostawiając „EAR” – aby uniknąć długiej procedury sprawdzania nazwy przez nowojorską komisję ds zabytków.

0 comment
0

You may also like

Porozmawiajmy :)