Ja unikać kolejek w Nowym Jorku

by Little Town Shoes
5 comments

W Nowym Jorku wszystko jest wielkie, największe. Gigantomania Amerykanów w najwyrazistszym wydaniu. Imponująca, zachwycająca, czasami przytłaczająca. Niestety ten rozmach dotyczący nie tylko samych atrakcji ale i …. kolejek do nich.

W samym tylko grudniu miasto odwiedzi pięć milionów turystów.

Kolejki nie kojarzą nam się dobrze. Kolejki to stały element PRL, symbol frustracji i niepewności. Ale jeśli mieszkasz w takim miejscu, jak Nowy Jork, to przyzwyczajasz się ze kolejki są częścią „krajobrazu”. Ba, są oznaką pasji i „wyznacznikiem” jakości danego miejsca.

Przykładowo jeżeli nie ma kolejki w czasie sobotniego brunch’u to coś z tą restauracją jest nie tak. Nowojorczycy stoją w kolejce w czasie sample sales, aby kupić super modne buty których nigdy nie będą nosić (tak, tak piszę z doświadczenia;)), na wystawę aby stanąć oko w oko, dosłownie, z Marina Abramovic albo aby kupić ciastko – liczy się przecież tylko oryginalny cronut Dominique Ansel.
Ba, ludzie wydają się być szczęśliwi stojąc w takich kolejkach. Z drugiej strony Nowojorczycy do perfekcji opanowali unikanie kolejek.

Poniżej zebrałam kilka wskazówek jak uniknąć kolejek – zwiedzając atrakcje o odpowiedniej porze dnia, kupując bilety online albo tzw pasy / zniżkowe karnety, które dodatkowo dają pierwszeństwo wejścia na na atrakcje.

1. KUP KARNETY
Kupując „hurtowo” kilka biletów można sporo zaoszczędzić – pisałam juz o tym kilka razy (miedzy innymi tu). Dodatkowo karnety dają pierwszeństwo wejścia do większość atrakcji.

Jaki karnet wybrać?

Wszystkie trzy pozwolą ci zaoszczędzić czas – ponieważ właściciele karnetów omijają kolejki do większości atrakcji.

2. Kup bilety online

Sposobem na unikniecie kolejek jest kupno biletów online. Nie ma potrzeby kupowania biletów z wyprzedzeniem – chyba, ze planujemy wjechać na koronę Statuy Wolności (wtedy trzeba kupić bilet z miesięcznym wyprzedzeniem).

Często warto się wstrzymać z biletami na tarasy widokowe czy rejsy do momentu kiedy będziemy wiedzieć jaka jest pogoda w danym dniu.

Dodatkowo należy pamiętać ze często kupując online, z wyprzedzeniem zapłacimy kwotę wyższą niż cena biletu kupionego na miejscu. Przykładowo do MET czy Muzeum Historii Naturalnej zapłacimy $25 / $22 zamiast ceny sugerowanej.

Wyjątkiem od tej zasady są bilety na taras widokowy One WTC (bilety online są tańsze), oraz do Muzeum 9/11, które to sprzedaje bilety z wejściem na określoną godzinę. Zanim kupisz bilet online przeczytaj kiedy i które muzea sa darmowe – warto wiedzieć aby unikać tłumów badz nie płacić za bilet – w zależności od tego z jakim budżetem podróżujesz.

3. Dobrze zaplanuj czas odwiedzin

Wcześnie rano lub po czasie kolacji to najlepszy czas, aby odwiedzić muzea.
Nowy Jork nie jest miastem porannych ptaszków. Tłumy muzealne ogólnie zaczynają się pojawiać tak z godzinę po otwarciu.

Ogólnie rzecz ujmując, trzeba pamiętać, że w dni powszednie, zwłaszcza w środku tygodnia, jest znacznie mniej ludzi niż w weekendy. Warto tez sprawdzić godziny otwarcia muzeów – przykładowo Whitney Muzeum jest czynne do 10 wieczorem w czwartkowe wieczory, aby wiec uniknąć tłumów warto przyjść w czwartek na kilka godzin przed zamknięciem.

Jeżeli nie lubisz tłumów i długich kolejek unikaj darmowych godzin w muzeach – przykładowo piątkowe wieczory w MoMA i Whitney Museum są darmowe ale i bardzo zatłoczone.

Należy pamiętać ze poniedziałki to okres “Broadwayowskiej ciszy” – w ten dzień nie są grane żadne przedstawienia na Broadwayu. Wieczorem jest wiec relatywnie mniej tłocznie na Times Square (relatywnie – bo tam są tłumy nawet i 3 nad ranem) ale z drugiej strony muzea i atrakcje przy Times Square (takie jak Madame Tussaud) są bardziej zatłoczone właśnie w poniedziałek.

4. Rozważ zmiany pogodowe
Kiedy pada deszcz lub śnieg mamy ochotę pójść do muzeum, kiedy jest słonecznie na High Line albo do Central Parku. Problem w tym ze kilka tysięcy innych osób myśli podobnie.
Jeżeli pogoda jest naprawdę nie do wytrzymania pomyśl o odwiedzeniu innych atrakcji, mniej znanych – w czasie deszczu MET i MOMA są naprawdę zatłoczone.

5. … i pory roku
W zasadzie w Nowym Jorku turyści przyjeżdżają przez cały rok. Jednak zdecydowanie mniej osób – czyli jest i taniej i nie ma kolejek- przyjeżdża w styczniu, lutym i marcu. Plus Central Park wygląda naprawdę cudownie w śniegu.
Jeżeli odwiedzasz Nowy Jork w szczycie sezonu – w maju, czerwcu, wrześniu albo październiku musisz skupić na strategiach czasu co do tego kiedy odwiedzić dana atrakcje albo uzbroić sie w karnety.

6. Bilety VIP
Jeżeli naprawdę czas odgrywa role niektóre atrakcje oferują bilety VIP-owskie. Przykładowo Empire State Building VIP ekspresowe pozwala gościom na ominięcie wszystkich linii. Bilety VIPowskie są z reguły dwa/trzy razy droższe niż zwykle bilety ale pozwolą zaoszczędzić czas.

7. Zwiedzaj z Przewodnikiem
To nie reklama ale bardziej stwierdzenie faktu – zwiedzając z przewodnikiem zwiedzamy bez porównania szybciej. W ciągu jednego dnia z osoba znająca miasto zobaczymy pewnie tyle co w trzy dni samemu. Także oszczędność zwiedzania bez przewodnika jest tylko pozorna – w praktyce hotel / urlop na kolejne dni kosztuje dużo więcej.

Ja unikać kolejek w Nowym JorkuJa unikać kolejek w Nowym JorkuJa unikać kolejek w Nowym JorkuJa unikać kolejek w Nowym JorkuJa unikać kolejek w Nowym JorkuJa unikać kolejek w Nowym Jorku

Strategie unikania kolejek na najbardziej znane atrakcje:

A teraz szczegółowe strategie jak unikać kolejek wchodząc na poszczególne atrakcje:

Empire State Building
– szybsze wejście z karnetami
– szybsze wejście z biletami VIP-owskimi
Jeżeli chcesz uniknąć kolejek warto przyjść przed 10:00 rano i po 22:00 wieczorem. Taras widokowy jest otwarty do 2 nad ranem.

Rockefeller Center (Top of the Rock)
Na taras widokowy Rockefeller Center z reguły nie ma kolejek chyba ze planujesz wejść na taras przed zachodem słońca – wtedy nastaw się na czekanie.
Na szczęście Rockefeller Center sprzedaje bilety na konkretna godzinne – jeżeli chcesz wjechać na taras tuz przed zachodem słońca kup bilet / wymień karnet tego samego dnia wcześniej.

Taras widokowy One World Trade Centerr  
Jak unikać kolejek? Kup bilet online wcześniej. To jest chyba jedyna atrakcje ze bilety online są tańsze plus bilety są sprzedawane na konkretna godzinę. Warto wiec kupić bilety wcześniej. Więcej informacji jakie bilety kupić tu

MET
To drugie największe muzeum sztuki na świecie. Są tu dzieła …. a wiec są i kolejki.
Najlepiej odwidzieć je w poniedziałek wtedy jest najmniej osób – nie wiem z czego to wynika ale to chyba dlatego ze w wielu miejscach muzea są zamknięte w poniedziałek… A wiec osoby nie sprawdzają tylko zakładają ze podobnie jest w Nowym Jorku.
Met jest otwarty i warto przyjść tam właśnie w tym dniu.

Inny sposób na uniknięcie kolejek to zakup pasów albo kupno biletów online. Kupując bilety online zwróć uwagę, ze będziesz płacić pełna kwotę za bilet – $25, a nie cenę sugerowaną.

MoMA
Kup karnety albo bilety online.
Jeżeli możesz nie przynoś dużych toreb / plecaków ponieważ będziesz musiała zostawić je w szatni. Wstęp wolny w piątek wieczorem, ale bywa bardzo tłocznie.
Najlepiej przyjść tuż po otwarciu drzwi, to jest nie później niż 10:30.

Statua Wolności
Przyjedz albo wcześnie rano tuz po otwarciu albo po 13:00 popołudniu aby uniknąć tłumów.

Statua Wolności jest z oczywistych względów bardzo chroniona a więc przygotuj się na szczegółową kontrole przed wejściem. Tutaj nie da sie uniknąć kolejek właśnie z uwagi na szczegółowa kontrole.
Jeżeli planujesz wjechać na koronę nie zabieraj dużych toreb i plecaków.

Muzeum 9/11
To muzeum sprzedaje określoną liczbę biletów na daną godzinę aby ograniczyć kolejki. Jednak z uwag na procedury bezpieczeństw mimo wszystko zajmuje to trochę czasu.
Osobne wejście z krótsza kolejka jest dla posiadaczy pasów/karnetów.
Ogólnie późne popołudnie / wczesny wieczór to najlepszy okres na zwiedzanie Muzeum 9/11.

5 comments
0

You may also like

5 comments

Marcin December 17, 2016 - 10:27 pm

Jest Pani mega pozytywna osoba, doceniam wszystkie informacje i rady ktorych Pani udziela. 20 grudnia melduje sie w NY…. juz nie moge sie doczekac. To moj pierwszy pobyt na swieta… tylko nie wiem gdzie poswiecic najwiecej czasu 🙂 pozdrawiam

Reply
Little Town Shoes December 17, 2016 - 10:31 pm

Bardzo dziekuje. Bardzo mile. Najwięcej czasu poświęć na spacery po mieście. Downtown & Brooklyn – w mniej turystycznych miejscach. Pozdrawiam

Reply
Marcin December 18, 2016 - 9:50 am

Najpierw muszę zrobić pierogi u szwagra w garażu ( do domu nie chce mnie wpuścić żebym nie nabrudził) …a dopiero poźniej mogę myśleć o zwiedzaniu. Czy ciężko będzie mi się dostać 23 w piątek do MOMA i 9/11, odrazu po otwarciu, czy nie powinno być tak źle ?

Reply
Aga April 17, 2018 - 8:55 pm

Jeśli kupiło się Pass, to jak rezerwuje się wejście na konkretną godzinę np. do Museum 11/09?

Reply
Little Town Shoes April 17, 2018 - 11:34 pm

Informacje są opisane dokładnie w pasie – są zaznaczone atrakcje do których należy rezerwować a do których wchodzimy bez kolejki. To zależy też od konkretnego Passa w każdym jest trochę inaczej ale jest dokładnie opisane.

Reply

Porozmawiajmy :)