Rowerem po NYC?

by Little Town Shoes
5 comments

Nowy Jork staje się powoli czymś w rodzaju rowerowej mekki. Zgodnie z raportem miasta w ciągu ostatnich kilku lat powstało ponad 300 mil (480 kilometrów) nowych ścieżek rowerowych i codziennie ponad 200 tys. nowojorczyków używa roweru, jako głównego środka transportu do pracy. Łączna długość dróg dla rowerów w pięciu dzielnicach miasta wynosi prawie 2,000 km.

Na stronie nyc.gov jest dostępna i na bieżąco aktualizowana rowerowa mapa Nowego Jorku. Również jeżeli wpiszemy w Google Maps „biking” wujek google pokaże nam gdzie dokładnie znajdują się ścieżki rowerowe.

Central Park na Manhattanie, Prospect Park na Brooklynie, Pelham Bay Park na Bronksie i inne nowojorskie parki oferują najlepsze i najbezpieczniejsze ścieżki rowerowe. Dodatkowo wzdłuż wybrzeża Manhattanu, przebiega Waterfront Greenway – osobna trasa dla cyklistów, praktycznie otaczająca całą wyspę.

P1040179

PRZEPISY I BEZPIECZEŃSTWO

Pomimo rosnącej liczby ścieżek rowerowych nadal wielu pieszych i kierowców nie zauważa czy wręcz ignoruje cyklistów. Zapatrzeni w ekrany telefonów nowojorczycy czy robiący zdjęcia turyści chodzą po miejscach przeznaczony do jazdy na rowerze. Co gorsza pasażerowie czy kierowcy zaparkowanych samochodów otwierają drzwi aut nie odwracając się narażając rowerzystów na wypadek. Także zanim przejdę do opisania najlepszych tras muszę dodać kilka porad jak bezpiecznie pedałować po metropolii:

• Osoby dorosłe nie mają obowiązku jazdy w kaskach, ale nadal jest to bardzo dobry pomysł i często spotyka się rowerzystów w kaskach.

• Kaski nie są obowiązkowe ale rowerzyści mogą słuchać muzyki używając tylko jednej słuchawki. Bardzo rozsądny przepis zdecydowanie poprawiający bezpieczeństwo.

• Rowerzystów obowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego. Powinni zatrzymywać się na czerwonym świetle czy tez nie jeździec pod prąd na jednokierunkowych ulicach. Niby oczywiste ale … wielu rowerzystów uważa, ze dwa kolka maja specjalne przywileje – niestety nie.

  • Wyprzedzając innego rowerzystę krzyknij “on your right” lub “on your left”

• Środek ulicy jest bezpieczniejszy niż pobocze (przynajmniej w Nowym Jorku)
Wielu rowerzystów stara się trzymać z dala od środka ulicy i dla bezpieczeństwa jeździ jak najbliżej zaparkowanych samochodów. Nic bardziej mylnego. Najgorsze wypadki jakie widziałam w NYC spowodowane były tym, ze rozpędzony rowerzysta wpadał na drzwi samochodu, które nagle tuz przed nim otwierał zamyślony (czy lepiej bezmyślny?) kierowca.

• W Nowym Jorku jeszcze nigdy (odpukać) nie natknęłam się na kieszonkowca, nigdy mnie nie oszukano, ani nic mi nie zginęło … poza rowerami. Moje dwa rowery przypięte do stojaków zniknęły bez śladu – po części to moja wina bo nie przypięłam ich dobrze. Zawsze upewnij się ze przypinasz nie tylko koło ale i ramę. Jeśli zostawisz swój rower nie zapięty możesz być pewny, że tego roweru już nie zobaczysz. 🙁

ROWERY MIEJSKIE I WYPOŻYCZALNIE

Kilka lat temu Nowy Jork uruchomił system rowerów miejskich Citi Bike. Program ma świetnie przygotowana stronę ale podsumuję kilka punktów na które trzeba zwrócić uwagę wypożyczając rower:.

Opłaty
Jednodniowy karnet (24godzinny dostęp do CitiBike) kosztuje 12 dolarów
Trzydniowy karnet (72godzinny dostęp do CitiBike) kosztuje 24 dolary

Pierwsze 30 minut każdej przejażdżki jest darmowe. W ramach karnetu jest nielimitowana liczba takich półgodzinnych przejazdów ale za każde dodatkowe 15 minut płaci się kolejne 4 dolary. Aby uniknąć dodatkowych opłat za korzystanie z CitiBikes, limituj przejazdy do 30 minut.

Depozyt
Przy wynajmowaniu roweru z karty pobierany jest depozyt w wysokości 100 dolarów. Z tej kwoty potracone zostaną opłaty za dodatkowe przejazdy (opisane powyżej). Jeżeli twój rower zaginie bądź zostanie skradziony z karty zostanie potracone 1,200 dolarów.

Jak kupić karnet:
Na końcu każdego rowerowego parkingu znajdują się automaty które pokazują krok po kroku jak zakupić karnet:
• Naciśnij na ekranie przycisk “wypożycz rower”
• Włóż kartę kredytową lub debetową
• Wybierz ile rowerów chcesz (max 4)
• Wydrukuj kod, który możesz użyć aby odblokować rower
• Wybierz rower
• Wpisz kod na klawiaturze mieszczącej się na stacji dokującej przy rowerze
• Gdy kontrolka na stacji zaświeci się na zielono, odblokuj rower podnosząc go za siedzenie
• Po zakończeniu jazdy odstaw rower do dowolnej, pustej stacji. Wstaw swój rower mocno do doku, i zaczekać na zielone światło, aby upewnić się, że rower jest zamknięty.
• Aby ponownie odblokować rower, przesuń tą samą kartę kredytową lub debetową w automacie, aby otrzymać nowy kod odblokowujący kolejny rower. Można jeździć tyle razy, ile chcesz w czasie gdy karnet jest aktywny.

Na stronie citibikeNYC zamieszczony jest krótki film pokazujący jak odblokować i zablokować rower.

W mieście jest wiele wypożyczalni rowerów i wycieczek rowerowych (przykladowo Brooklyn Bridge Bike Tour czy Central Park Tours)

Dodatkowa informacja od czytelnika: “Rower można wypożyczyć za darmo jak ma się wykupiony The New York Pass, bo normalnie to kosztuje 40$ za dzień. Wypozyczalnia zakłada blokadę na karcie w wysokości 200$, ale jak ktos ma kartę Mastercard to jest na niej ubezpieczenie.”

NAJLEPSZE TRASY ROWEROWE

Hudson River Greenway
Hudson River Greenway to jedna z najładniejszych i najdłuższych tras rowerowych w Nowym Jorku. Ciągnie się wzdłuż zachodniego wybrzeża Manhattanu od Battery Park do Dyckman Street z małą przerwą w Zachodnim Harlemie, gdzie rowerzyści muszą korzystać z ulic.

Governor’s Island
Na położonej pomiędzy Manhattanem a Brooklynem Wyspie Gubernatora nie są dozwolone ani samochody ani inne pojazdy silnikowe – jest to wiec rowerowy raj. Ścieżka rowerowa przebiega wzdłuż wybrzeża całej wyspy, a jadąc można podziwiać wspaniały widok na Manhattan i Statuę Wolności. Na wyspie są wypożyczalnie rowerów. Dodatkowo można zabrać własny rower na prom. Na stronie Governor’s Island znajdziecie informacje gdzie i której odpływają promy z Manhattanu i Brooklynu.

Brooklyn Greenway
Brooklyn Greenway biegnie wzdłuż East River z Greenpoint aż do Red Hook, z planami rozszerzenia trasy poprzez Sunset Park Bay Ridge. Ta ścieżka rowerowa jest jedną ze wspanialszych w mieście, z przepięknym widokiem na Manhattan, jadąc po drodze mijamy szalenie interesujące nowojorskie dzielnice takie jak hipsterski Williamsburg, artystyczne DUMBO czy historyczne Brooklyn Heights.

Ocean Parkway
Ocean Parkway to trasa pięciu mil przebiegająca od Prospect Park az do Brighton Beach nad oceanem. Trasa została zbudowana w 1894 roku i była to pierwsza ścieżka rowerowa w Stanach Zjednoczonych. Chociaż rowerzyści muszą zatrzymać się kilka razy na światłach ruchliwych skrzyżowań, to jest to bardzo przyjemna trasa: plaska i w cieniu drzew.

IMPREZY DLA CYKLISTOW

Summer Streets
Kilka razy w roku można jechać na rowerze tez przez środek Park Avenue. W sierpniu w czasie weekendów szereg ulic od mostu Brooklyńskiego do Central Parku jest zamkniętych dla ruchu samochodowego z myślą o cyklistach.

Rowerem po NYC?
W tym roku impreza będzie odbywała się w trzy pierwsze soboty sierpnia (6, 13, 20 sierpnia) od 7 rano do 13:00 popołudniu.
Po drodze szereg atrakcji – food trucki, wielka nadmuchiwana ślizgawka, hamaki i klasy fitness. Większość atrakcji jest darmowa.

Five Boro
W pierwszą niedzielę maja co roku organizowana jest impreza o nazwie Five Boro Tour, kiedy to na jeden dzień wile ulic miasta jest zamykanych dla samochodów. W imprezie uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy rowerzystów z całego świata. Trasa biegnie przez pięć dzielnic miasta i stad tez nazwa imprezy: Five Boro.

Zapisy na imprezę ruszają juz na początku roku, a zainteresowani powinni się spieszyć gdyż liczba uczestnikow jest ogranicznona.

Century Bike Ride
Jest mniej popularny, uczestniczą w nim przede wszystkim nowojorscy cykliści – a dzięki temu mniej zatłoczony i zdecydowanie bardziej rekomendowany (przynajmniej przeze mnie). Odbywa się zawsze we wrześniu. I ma trzy opcje 100, 62 i 31 mil.
Raz przejechaliśmy tą najdłuższą trasę ale nie wiem kiedy będę znowu gotowa aby to powtórzyć ☺

Rowerem po NYC?

5 comments
0

You may also like

5 comments

Zbyszek August 10, 2016 - 11:26 am

Pozdrawiam 🙂

Reply
Diana August 30, 2016 - 10:42 pm

Dzieki za tego posta! Dopiero przylecialam do NY i mam zamiar przesiasc sie na rower. Mam zamiar cos kupic ale najpierw sprobuje miejskiego 🙂

Reply
Marta August 20, 2017 - 8:58 am

Nie do konca rozumiem, jak dzialaja limitowane przejazdy CitiBikes. Co pol godziny nalezy podjechac do stacji i zmienic rower?

Reply
Little Town Shoes August 20, 2017 - 11:44 pm

Tak dokładnie – albo podjechać do stacji odstawić rower

Reply
Kate April 14, 2018 - 9:53 pm

Czy ktoś korzystał z wycieczek rowerowych np. po Central parku z wykorzystaniem karty Sightseeingpass ny? Jakie są zasady korzystania z tego typu atrakcji. Gdzie zamówić dana wycieczkę, i czy rower jest w cenie karnetu?

Reply

Porozmawiajmy :)