Koszt wyjazdu do Nowego Jorku

by Little Town Shoes
65 comments

Bardzo często pytacie o koszt wyjazdu do Nowego Jorku. Niektórzy pytają ile trzeba przeznaczyć na tydzień / dwa tygodnie wyjazdu. Wiele osób planuje przyjechać na dłużej i dopytują ile mają odłożyć.

Dość trudno jest odpowiedzieć na te pytania …  ponieważ Nowy Jork oferuje tak dużo i mogą to być bardzo różne doświadczenia. Znajdziemy tutaj bardzo dobrą pizzę za dwa dolary i przeciętny obiad za ponad 100 dolarów. Nie wspominając nawet o najlepszych restauracjach, w których za obiad rodzinny z winem zapłacimy mniej więcej tyle ile średnia pensja krajowa.

Górna granica wydatków w Nowym Jorku jest tam gdzieś w nieskończoności.

Jak się więc przygotować do wyjazdu?

Najczęściej odpowiadam, ze biorąc pod uwagę siłę nabywczą walut należy niestety przyjąć 1 do 1. Czyli ignorując kurs wymiany walut – jeżeli wyjeżdżając na wakacje w Polsce wydajesz dziennie 100 złotych to aby mieć podobne doświadczenie w Nowym Jorku musisz założyć 100 dolarów.

Poniżej zamieściłam krótkie zestawienia pokazujące średnie koszty w Polsce (w złotówkach) w porównaniu do kosztów w Nowym Jorku (w dolarach). Opracowanie zostało przygotowane na bazie danych z Numbeo. Uprzedzając pytania i ewentualną krytykę – oczywiście nie są to ceny dokładne tylko średnie, nie chodzi o aptekarską dokładność tylko o ogólne porównanie kosztów życia.

Oczywiście dane dla Polski są średnie – uwzględniające mniejsze miejscowości a nie tylko turystyczne ośrodki – a więc z definicji niższe. Ceny w polskich miejscowościach turystycznych czy Warszawie będę pewnie sporo wyższe.

Koszt wyjazdu do Nowego Jorku

Źródło: Numbeo – data are based on 5246 entries in the past 12 months from 663 different contributors. Last update: July, 2016

Różnica w cenach jest jeszcze większa jeżeli chodzi o produkty spożywcze. Poniżej ceny produktów spożywczych w Nowym Jorku – ceny znowu średnie, a więc w zależności od sklepu czy dzielnicy będzie można znaleźć produkty tańsze i droższe:

Koszt wyjazdu do Nowego Jorku

Źródło: Numbeo – data are based on 5246 entries in the past 12 months from 663 different contributors. Last update: July, 2016

Ceny produktów spożywczych podane w powyższej tabeli – są uśrednione, a więc zależą tez od sklepu jak i dzielnicy. Warty polecenia jest zwłaszcza Trader Joe’s – ulubiony przez nowojorczyków. Oferuje bardzo dobrej jakości, organiczne produkty w relatywnie niskich cenach. Jeden z większych znajduje się w centrum Manhattanu, przy Union Square.

Nowy Jork jest niestety drogim miastem. Dlatego tez przygotowałam dla Was kilka wskazówek na co należy uważać planując wyjazd.

1. Prawie wszystkie ceny w Nowym Jorku jak i w Stanach (na stronach internetowych i w sklepach) są podane netto – bez podatków i innych opłat. Dotyczy to cen dan w restauracji, cen pokoi hotelowych, jak i nawet produktów w sklepach. Przy kasie do ceny na metce doliczany jest jeszcze podatek, który wynosi 8.875%. W restauracji poza podatkiem dojdzie jeszcze napiwek. Więcej informacji o wysokości napiwków znajdziecie tu.

2. Rozważ wynajęcie mieszkania. Za podobną cenę będziesz miał lokal w lepszej lokalizacji i dużo większy niż pokój hotelowy. Zaoszczędzisz wynajmując mieszkanie dalej od Manhattanu – warto rozważyć Queens i Brooklyn. Airbnb jest bezpieczne, portal weryfikuje wynajmujących, nie ma niebezpieczeństwa ze przepadnie nam zaliczka czy depozyt – co niestety zdarza się na innych stronach takich jak Craiglist.  Tu jak wynająć mieszkanie w Nowym Jorku.

3. Planujesz zobaczyć tylko kilka muzeów i nastawiasz się raczej na chodzenie po mieście – przejrzyj listę kiedy które muzeum możesz zobaczyć za darmo i zaplanuj odpowiednio zwiedzanie.

4. Jeżeli nastawiasz się na intensywne zwiedzanie i chcesz zobaczyć przynajmniej trzy muzea, taras widokowy a moze jeszcze popłynąć na Statue bądź na rejs dookoła Manhattanu – rozważ zakupienie karnetów zniżkowych. Ja polecam: New York Pass i Explorer (tutaj więcej dlaczego). Karty pozwalają tez na ominiecie kolejek, które zwłaszcza w sezonie sa długie.

statue-of-liberty

5. W Nowym Jorku jest bardzo dużo miejsc z darmowym Internetem: na stacjach metra, w parkach, w prawie każdej restauracji. Jednak jeśli zostajecie w NYC dłuższy czas, warto zaopatrzyć się w kartę SIM od lokalnego operatora. T-mobile ma teraz promocję z nielimitowanym dostępem do Internetu przez miesiąc za około 30 dolarów. Warto zajrzeć na strony AT&T czy T-mobile przed wyjazdem.

6. Bilety na Broadway – tutaj jest dokładny opis gdzie, jak i kiedy można kupić najtańsze bilety (bądź przynajmniej nie przepłacić)

7. Relatywnie tańsze są natomiast ubrania, buty, elektronika. Zwłaszcza w czasie przecen i wyprzedaży (tutaj jest aktualny kalendarz wyprzedaży).

8. Koszty pracy są w Nowym Jorku wysokie. Przykładowo za wizytę u dobrego fryzjera zapłacimy ponad 200 dolarów plus napiwek (oczywiście).Podobny jest koszt wizyty u kosmetyczki.  Z jakością bywa rożnie. Także ja odwiedzając rodzinny Białystok zawsze rezerwuję wizytę u fryzjera i kosmetyczki 🙂

Na szczęście widok z salonu jest juz wliczony w cenę 🙂

Napiszcie proszę na co jeszcze zwrócić uwagę planując wyjazd. <3

65 comments
0

You may also like

65 comments

Angelika July 24, 2016 - 5:21 pm

Ja i mój chłopak byliśmy w Nowym Jorku tej wiosny, mieliśmy budżet dzienny około 80-100$ na dzień na osobę, byliśmy tam 7 dni, wiec wydaliśmy pi razy drzwi 1200-1400$ na rzeczy typu jedzenie, wejściówki (bez Broadwaya), widzieliśmy to co mieliśmy w planach 🙂 do tego airbnb w dobrej dzielnicy na Upper East Side (okolice 99 street i 1st Ave.) kosztował nas 800$. Nie wliczam tutaj pieniędzy na ubrania, elektronikę itp. 🙂 może komuś to pomoże 🙂

Reply
adam October 23, 2016 - 8:26 pm

Gdzie najlepiej uać się na zakupy odzieży, elektroniki w NYC ???

Reply
Lukasz Jagiello October 24, 2016 - 1:45 am

amazon.com

Reply
Patryk July 24, 2016 - 7:52 pm

Hej,

A jak przedstawione ceny mają się do cen w innych rejonach USA np. w Kalifornii czy ogólnie na zachodzie kraju?

Pozdrawiam,
Patryk

Reply
Lukasz Jagiello July 25, 2016 - 6:33 am

W rejonie San Francisco dość podobnie cenowo.

Reply
Little Town Shoes July 25, 2016 - 10:57 am

Dokładnie tak, tylko trzeba dodać ze San Francisco i Nowy Jork to dwa najdroższe miasta w Stanach. San Francisco to chyba jedyne miejsce gdzie ceny nieruchomości są równie abstrakcyjne jak nie wyższe niż w NY? Przykładowo Nowy Jork jest okolo 20-40% droższy niż Los Angeles.

Reply
Lukasz Jagiello July 25, 2016 - 6:03 pm

2BD/2BA w centrum (SOMA) to wydatek ~$5500-$8000 miesięcznie, dalej od centrum cena będzie spadać, chodź nadal pozostanie w dość abstrakcyjnych kwotach.

Reply
Monika July 25, 2016 - 7:19 am

Jaki hotel wziasc w NY? ktory polecacie?

Reply
Jaggy July 25, 2016 - 9:22 am

Radzę szukać sklepów rodzaju One Dollar Store. Tam naprawdę prawie wszystko kosztuje dolara lub niewiele więcej. Nie wiem tylko, czy są takie w NJ?

Reply
Little Town Shoes July 25, 2016 - 1:42 pm

Mamy w NYC kilka – Real Deal Dollar & Discount, Jack’s World i 99 Cent Store.

Reply
Natalia ☺ July 26, 2016 - 12:27 pm

Ja od dziecka jestem zakochana w USA w szczególności w NY. Od zawsze marzyłam by zamieszkać w NY. Mam nadzieję, ze marzenie się spełni chociaż w formie wycieczki.☺ Uwielbiam Twój blog. Na prawdę. Aż chce się czytać ☺

Reply
N July 28, 2016 - 11:23 am

Słowem wstępu, ten blog jest cudownym źródłem informacji o NY i często tu zaglądam
Niedawno byliśmy w NY z 4 osobowa rodziną. Dla mnie to nie był pierwszy raz w tym mieście, ale zależało mi aby pokazać moim dzieciom Manhattan. Niestety nie było to miejsce docelowe, byliśmy przejazdem i zarezerwowaliśmy 3 dni na zwiedzanie. Wybrałam Wellington Hotel na rogu 55th i 7th , około 1000 zł za dobę bez śniadania. Można poprosić w recepcji pokoje na wyższych piętrach, wtedy jest szansa na widok na Times Square.
Przy wyborze hotelu, dla mnie niezwykle ważna była lokalizacja oraz tzw. walking distance. Wtedy można trochę zaoszczędzić na biletach metra, nie traciliśmy czasu na dojazdy i mieliśmy wszędzie blisko. Z lotniska jechaliśmy taxi i płaciliśmy około 55 $ ( w tym napiwek) bez żadnych dodatkowych opłat typu przejazd przez most. Przejeżdżaliśmy mostem Queensboro.
Wybór hotelu w dogodnej lokalizacji był dobrą decyzją. Oczywiście zdarzało nam się korzystać z metra, ale sporadycznie. Dzieci dały radę przejść z Washington Square do hotelu.
Chciałam jeszcze dodać, że w Grimaldi Pizza przy moście Brooklyn Bridge do kelnerów można mówić po polsku. Są bardzo sympatyczni i pomocni. Część z nich jest z Polski, część urodziła się już w USA.

Reply
Grazyna July 29, 2016 - 9:27 am

Powiedzcie mi, czy warto jechac do NY z malymi dziecmi, 5 i 7 lat ? Czy jeszcze poczekac?

.

Reply
Little Town Shoes July 29, 2016 - 10:05 am

Moim zdaniem jak najbardziej jechać. Ale proszę jeszcze dopytać w grupie na FB, może ktoś akurat podróżował z dziećmi w tym wieku: https://www.facebook.com/groups/788207517960412/

Reply
N August 1, 2016 - 8:14 am

Można podróżować z małymi dziećmi, wszystko zależy od fantazji, możliwości i zaplecza finansowego rodziców. Z moich doświadczeń wynika, ze im dziecko starsze ( teraz mają 11 i 13 lat) tym bardziej świadomie przeżywa dany wyjazd i dłużej pamięta. Przed wyjazdem proszę tez dzieci, aby same przygotowały listę atrakcji, które chcą zwiedzić w danym mieście. Proszę dzieci o aktywność by zwiedzanie nie ograniczało się do biernego postrzegania otoczenia i szukania miejsc z pizzą i lodami. Pytam o różnice w wyglądzie miast, atmosferze jaka panuje w danym miejscu, gdzie wolałyby mieszkać jakby miały możliwość wyboru itp. itd. Przy podróżowaniu z dziećmi proszę zapomnieć o wieczornym wychodzeniu, bo trzeba z nimi zostać w hotelu. Czy Nowy York jest dla 5-latka? Niewiele będzie pamiętał, ucieszy się widokiem zwierzątek w Zoo,szkieletem dinozaura, może sklepem M&Ms, placem zabaw dla dzieci. Tylko czy trzeba lecieć do NY aby doświadczyć takich atrakcji?. To już niech każdy sam sobie odpowie na to pytanie. Idealnym miejscem na zwiedzanie muzeów jest Waszyngton, gdzie wejścia są DARMOWE. Znajduje się tam Smithsonian Institution – największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych.

Reply
Roman August 1, 2016 - 12:45 pm

Dodam jeszcze, że ceny w NYC urosły, a przynajmniej posiłków. 4 lata temu płaciliśmy na oko 20% mniej.

Świetny post N.

Z dziećmi warto jeździć. My pojechaliśmy z 3-letnim synem (oraz z 5. i 7. córkami) do Paryża. Też nam wszyscy mówili, że to bez sensu, ale syn (9 lat teraz) do dzisiaj pamięta wieżę Eiffla. Wiadomo, że szczegóły umykają z pamięci, ale pamiętajmy, że podróże nie tylko kształcą, ale też kształtują osobowość i choćby z tego powodu warto zabrać dzieci. Czy trzeba lecieć do NYC, żeby dzieci się dobrze bawiły? Absolutnie nie, ale jeżeli NYC jest marzeniem rodziców, a rodzice chcą dzieciom przekazać coś o sobie i świecie jednocześnie, to dlaczego by nie pojechać tam z dziećmi?

Na koniec, jeżeli chcesz zobaczyć, gdzie byłeś, a gdzie nie w NYC (i nie tylko tam), to polecam World Uncovered:

http://www.worlduncovered.com

Reply
Sonia September 15, 2016 - 8:32 am

Polecam spanie na Staten Island (płaciliśmy nie całe 30 $ od osoby za bardzo ładny pokój z widokiem na cudowną panorame Lower Manhattan) 15 min spacerem od Staten Island Ferry czyli darmowy prom który kursuje co 15 min i cumuje przy Battery Park na Manhatanie tuż przy Wall Street. Dodatkowo prom jest bezpłatnym punktem widokowym na Staute Wolności 😉

A zamiast McDonalda – Five Guys Burger za 5 $ jeden z najlepszy hambugerów eveeer

Reply
Roman September 16, 2016 - 10:28 am

Pomysł całkiem ciekawy, ale nasze odczucia były ciut inne. Widoki z tego promu są słabe, a czas na podróż stracony (nasza satysfakcja z widoku na Statuę była porównywalna z oglądaniem jej z brzegu). Jeżeli budżet na nic więcej nie pozwala, to czemu nie, ale najczęściej jest tak, że brakuje nam czasu. Mieszkając na Staten Island będziemy tracili dziennie około 2h na same dojazdy do centrum Manhattanu. Po siedmiu dniach to 14 godzin, jeden dzień zwiedzania.

Reply
Aga August 3, 2016 - 9:55 am

Hej. To ja napiszę coś od siebie. Lecę do NYC za 2 dni z chłopakiem. Do tej pory wydaliśmy (za dwie osoby): 1250 zł za wizę, 6200 za wszystkie loty, 1567 zł za pięć noclegów z airbnb na Brooklynie (pokój z łazienką, aneksem i osobnym wejściem), 272 zł za bilet na WTC, 264 zł za lotniskowiec, 400 zł za bilet łączony do MoMA i Top of the Rock. Suma: 9953. Do tego dojdą bilety na metro, jedzenie oraz zakupy. Plan był, aby zmieścić się w 15 000. Oczywiście można by to zrobić dużo taniej, ale i też drożej- bilety lotnicze od września są już znacznie tańsze.

Reply
Roman August 3, 2016 - 10:53 am

Na pocieszenie można dodać, że za wizę płaci się raz na 10 lat 🙂 Bilety lotnicze rzeczywiście można dostać taniej. My za swoje płaciliśmy coś 2375 od osoby w 2 strony (lotnisko Newark) wylot pod koniec czerwca, powrót na początku lipca.

Reply
Aga August 4, 2016 - 1:35 pm

Dodam, że lecimy tanimi liniami Norwegian bez posiłków, możliwości wyboru miejsca (więc jako para możemy trafić miejsca daleko siebie) oraz z tylko jednym bagażem rejestrowanym.

Reply
mandyrynka August 5, 2016 - 12:44 pm

Norwegianem taka cena? Kurcze sporo.. Teraz czaje sie na airberlin z krk 1550 / os

Reply
OlailaO September 26, 2018 - 5:12 pm

Wątek sprzed 2 lat ale dodam coś od siebie. Agnieszko musiałaś kupić bilety w wyjątkowo kiepskim okresie skoro wyszło ponad 3 tys za osobę. Ja za kilka dni wylatuję z Gdańska do NYC przez Bergen za 1378 zł w dwie strony również Norwegianem ale z dokupionymi posiłkami i miejscem przy oknie. Bez tych dodatkowych opcji zapłaciłabym 1066 zł w dwie strony! Sprawdzałam kalendarz cen i tak na prawdę do wylotu dopasowałam swój urlop. W przypadku lotów do miejsc z “listy marzeń” jestem zawsze elastyczna zwłaszcza, że bilety kupuje się zazwyczaj z wyprzedzeniem.
Co do noclegu to Airbnb za 180 zł za noc w pięknym pokoju 15m2 (w mieszkaniu 3 pokojowym) z łóżkiem 140×200, dostępem do dwóch łazienek, poranną kawą i możliwością gotowania w kuchni (co nie jest normą w NYC) i oczywiście free wifi. Nie wiem ile wyniosą mnie wydatki na miejscu ale nie mam zamiaru szaleć. Jestem zdania, że lepiej pojechać budżetowo niż wcale.

Reply
shefali September 20, 2016 - 6:33 pm

I jak tam po podróży? 15 tysięcy za 2 osoby? Udało wam się zmieścić? Ja planuję w przyszłości wybrać się do Nowego Jorku, ale przy mojej niskiej wypłacie za dużo nie odłożę, dlatego też myślałam, żeby na okres ok. 7-9 dni mieć ok. 7500 zł (w tym ok. 2500 zł na bilety lotnicze). Mogłabyś mi coś napisać o airbnb? Ile was wyniosły wszystkie koszty za nocleg? Razem z tymi “ukrytymi”? 😀 Pozdrawiam i zazdraszczam 😉 A jeszcze bardziej autorce bloga 😉

Reply
Mary August 29, 2016 - 5:59 pm

W Nowym Jorku spędziłam 3 tygodnie na przełomie lipca i sierpnia wraz z mężem i córką.
To był nasz pierwszy wyjazd do tego niesamowitego miasta, więc mimo iż dużo jeździmy i lubimy zwiedzać sami, postanowiłam pobuszować po internecie i poszukać kogoś, kto mógłby wprowadzić nas w klimat Nowego Jorku.
Trafiłam na przecudną stronę pani Magdy. Informacje na stronie są podane w tak interesujący i przystępny sposób, że postanowiliśmy z mężem poprosić panią Magdę o 3 dniową wycieczkę.
To był strzał w dziesiątkę. Pierwszy raz spotkaliśmy się z przewodnikiem tak profesjonalnym, elastycznym, wsłuchanym w potrzeby klienta. Wszystko odbyło się tak jak sobie wymarzyliśmy: swobodnie, w naszym tempie, bez sztywnego patrzenia na zegarek. Na wszystkie pytania zawsze otrzymywaliśmy odpowiedź, chociaż pytania często odbiegały od tematu zwiedzania.

Po trzech dniach zwiedzania z panią Magdą otrzymaliśmy szereg dodatkowych wskazówek jak poruszać się po Nowym Jorku, oraz co jeszcze warto zobaczyć, gdzie dobrze zjeść, gdzie udać się na zakupy. Te trzy dni były tak wspaniałe, że postanowiliśmy wykupić jeszcze dwa dodatkowe dni.

Czas spędzony w towarzystwie pani Magdaleny to czas niesłychanie miły, pełen najróżniejszych informacji
o Nowym Jorku i co warto podkreślić to możliwość zobaczenia miejsc, do których sami z pewnością nie trafilibyśmy – to niesłychana oszczędność czasu i pieniędzy.

Nie będę wymieniać co zwiedziliśmy – bo zwiedziliśmy chyba wszystko :O)

MK

Reply
Karola August 31, 2016 - 8:19 pm

Bylismy w nyc w zeszłym roku na przełomie maja i czerwca. Wyjazd na 10 dni. Ja wize miałam, maz musiał wyrobić sobie nową i dodatkowo wyrabialismy wize corce. No ale to wydatek raz na 10 lat.
Lot kosztował nas 4500zl lotem bezpośrednio za dwoje dorosłych i niemowlę.
Hotel 4* w quens 5500zl blisko metra wiec dojazd super.
Na jedzenie, bilety wstępu plus bilety na metro mieliśmy 7000zl. Zwiedziliśmy chyba wszystko co trzeba, nieodnawialnego sobie na jedzeniu czy kawki w Starbucks co dzien. Corka miała 22 mies wiec jadła juz normalne jedzenie. Po za mlekiem, kasza, deserkami które dla niej miałam zawsze jeden posiłek jadła z nami w restauracji. Jogurty na śniadanie kupiliśmy na miejscu. Miałam dla niej kilka soczków dla niej na pierwsze dni, potem dokupiliśmy plus wodę.
Nie wiem, moze to komus pomoze oszacować wydatki.
Ciuchy, prezenty itp nie były w to wliczone.

Reply
Newboyker September 2, 2016 - 3:14 pm

Przez ponad 1,5 miesiaca podrozowalismy przez Stany. Zaczelismy i skonczylismy w NY.

Miasto ma klimat, ktory wciaga cie i chcialbys tu pozostac.
Ale ceny faktycznie z kosmosu
Rozpoczelismy w pol. czerwca 2016, zakonczylismy wylotem z NY – 30 lipca

Dla 5 osobowej rodziny zakup chociazby lodow wloskich to juz spory wydatek.
1 porcja- 5$
Hot-dog- 2-3$ (przypominal rozmiarem wrrsje z Ikea)
Wstep na Brodway – krol Lew – ponad 3tys zl dla 5 osob

Trudno mi w tej chwili wyodrebnic koszty, ktore ponieslismy w samym NY. Moge jedynie powiedziec, ze 1,5 miesiaca w USA, dla 5 osobowej rodziny wyszlo nas grubo ponad 100 tys zl i to bez zadnych szczegolnych szalenstw.
Zarcie glownie w fastfoodach, srednie hotele, przeloty, wypozyczalnie samochodow.
Pytanie czy warto?
WARTO – jedyna rzecza, na ktora warto wydac wszystkie pieniadze – to podroze 🙂
A to nasza trasa
NY
Washington
Reston
Los Angeles (przelot)
Kilka parkow narodowych
Las Vegas
San Francisco
Orlando (przelot)
Key West
Miami Beach
NY (przelot)
🙂

Reply
Anonymous September 17, 2016 - 11:50 pm

100tys PLN to gruba przesada..zdecydowanie mozna bylo to zrobic mniejszym kosztem..

Reply
Roman September 19, 2016 - 9:58 am

Dla 5-ciu osób? Na półtora miesiąca? Z chęcią posłucham porad, bo planuję podobną wycieczkę w przyszłym roku (no może ciut krótszą).

Reply
Newboyker September 19, 2016 - 7:43 pm

Porady , hmm – jechać gdy kurs dolara będzie w granicach 3,00zł
A tak na poważnie, to myślę że Ameryka jest na tyle duża, że warto się skupić na jednym regionie.
My zaczęliśmy od NY, potem California, wylądowaliśmy na Key West i skończyliśmy w NY.
Same przeloty (łącznie z podróżą z/do Polski) kosztowały nas ok 25.000zl
Jeśli wynajmujesz samochód warto to zrobić np. przez rentalcars.com – przy rezerwacji pojawia się opcja wykupu dodatkowego ubezpieczenia, które tak naprawdę kosztuje niewiele, a załatwia wszystko. Dostaniesz również ma maila informację, że jest to kompleksowe ubezpieczenia i z pewnością w wypożyczalni będą chcieli cię naciągnąć, twierdząc że musisz wykupić u nich. I faktycznie tak było.
Po locie z NY do LA, wykończeni i padnięci daliśmy się naciągnąć w dollars na zmianę samochodu na większy. Pan był bardzo zatroskany, że tyle bagaży, 3 dzieci – z pewnością się nie zmieścimy – i naiwni zapłaciliśmy 2 x tyle co na rezerwacji. Prawdą jest, że prawdopodobnie nie mieli tej klasy samochodu, który rezerwowaliśmy i powinni nam dać w gratisie to co mają, czyli klasę wyżej. No cóż człowiek uczy się na błędach.
Choćby nie wiem jak dobrze patrzyło ludziom w wypożyczalni samochodów,, wiedz że będą robić wszystko aby wydusić z ciebie dodatkowego dolara. Oni po prostu z tego mają prowizję 🙂

Kolejna kwestia hotele, jeśli rezerwujesz przez booking lub inny portal – czytaj to co jest małymi literami.
Kilka razy zdarzyło nam się, że oprócz podatku, który doliczany jest do ceny, ale to wiadomo, musieliśmy zapłacić np. 30$/doba opłaty klimatycznej.

Atrakcje, atrakcje, atrakcje (szczególnie dla 5 osobowej rodziny) to wydatek rzędu kilu tysięcy złotych
np. Król Lew na Broadwayu – 3400zł; Universal Studio – ponad 2000zł; Disneyland – ok 5000zl (2 dni).
I wiele drobnostek, która dla nas (bo my Polacy uwielbiamy przeliczać) przyprawiają o ból głowy – np. parking przy plaży 30$, to nic że przyjechaliśmy 2 godziny przed zachodem słońca, stawka to stawka 🙂

Po pobycie w Norwegi myślałem, że nie ma droższego kraju, dopóki nie zawitaliśmy do USA ponownie.
Pewnie, że można ją zwiedzić z namiotem pod pachą – ale to już jak kto woli.

Poprzednim razem byliśmy w USA w 2009r. – i z pewnością jedzenie i ciuchy były o wiele tańsze. Fakt dolar stał wtedy po 2 zeta z groszami.

A ranking najdroższych miast – nr 1. NY; nr 2 SF
Najtańszych – o dziwo miasto rozpusty Las Vegas (nigdzie taniej nie znalazłem hotelu 🙂
Podobnie z parkingami, przyjeżdżasz tylko na chwilę, parkujesz w samym centrum, w parkingu podziemnym dowolnego hotelu za friko – niestety wszystkie drogi z tego parkingu prowadzą do hotelowego kasyna 🙂

Reply
new boyker September 19, 2016 - 7:48 pm

Jest jeszcze opcja wynajęcia Magdy, która z pewnością zna takie miejsca w NY, gdzie w życiu bym nie trafił. Niestety za późno odkryłem tego bloga. 🙂

Reply
Roman September 19, 2016 - 7:56 pm

Dzięki za porady. Z Magdą i bez Magdy NYC już zwiedzałem. Teraz czas pokazać USA dzieciom. W Stanach byłem z 5-6 razy (głównie NYC, raz SF). Na szczęście trik z naciąganiem w wypożyczalniach wyczytałem gdzieś wcześniej – u nas było podobnie i też wciskali mi inne auto, nawet takie wybrałem, ale jak zaśpiewali 2x tyle to podziękowałem i poprosiłem o to, co zarezerwowałem. Nie mieli oczywiście, więc musieli dać klasę wyżej.

Norwegii nie zwiedzałem, ale pewnie jest podobnie jak w Danii… a w Danii wydaje mi się, że jest drożej niż w USA.

Ania September 10, 2016 - 3:39 pm

Czy ktoś z Was bedzie w NY 10-16 października ? Moznaby razem pozwiedzać ?!:)

Reply
adam October 21, 2016 - 10:32 pm

To chyba forum dla bardzo bogatych ludzi.

Do NYC w 2 strony bilet lotniczy za 1300 zł z berlina.

Myślałem, żeby wydać na tydzień w NYC ze wszystkim max 4 tys zlotych.

Reply
Bartek October 21, 2016 - 11:28 pm

Trochę będziesz musiał sobie odmówić ale chyba jesteś w stanie za taką kasę sobie tam poradzić.

Reply
adam October 30, 2016 - 3:10 pm

Jeżeli źle myślę, niech mnie ktoś poprawi:
1. spanie będę miał w jakiejś spelunie na brooklynie za 500 złotych tydzień ewentualnie u znajomego za darmo.
2. metro 32 dolary/tydzień
3. atrakcje darmowe + suggestion fee (trochę buractwo jak będę płacił 1 dolara, ale cóż zrobić ? 🙂 ) łącznie 40 dolarów (w tym wjazd na empire za 32 dolary)
4. Ubezpieczenie na tydzień w allianz 80 zł
5. bilet lotniczy z berlina wraz z dojazdem 1500 – 1600 zł
6. Jedzenie 30 – 40 dolarów dziennie (food truck, chinatown, little korea itp).
7. jakaś mała pamiątka do domu, magnes na lodówkę – 10 – 15 dolarów.

RAZEM: 350 dolarów na miejscu + 1600 zł przeloty + wiza 800 zł(chociaż może coś się stanie i zniosą jakby Trump wygrał w co wątpię).

3700 złotych na tydzień.

Wiadomo chciałoby się pójść na Broadway i trochę bardziej poszastać….no ale jak się nie ma co się lubi….

Reply
Roman October 31, 2016 - 10:32 am

Adam, bardzo ambitny plan, jeżeli chodzi o zejście z kosztów. Jeżeli nie masz problemu ze spaniem na Brooklinie i w pokoju wieloosobowym, to sprawdź na booking.com dostępne pokoje. Można znaleźć coś na tydzień poniżej 300$.

Obawiam się jednak, że bilet za 1500-1600 to miejska legenda, ale może uda Ci się coś takiego znaleźć.

Jeżeli znasz dobrze angielski, to polecam Ci wizytę w Commedy Cellar na jednym ze stand-upów. Tylko wybierz taki, gdzie występuje kilku komików (na wypadek, gdyby jeden miał taki akcent, że ni w ząb nie ogarniesz). Bilet 14$ + 2 drinki musisz kupić, ale pewnie w na upartego w 40$ się zmieścisz. Podczas mojego ostatniego pobytu stand-up podobał mi się dużo bardziej niż Book of Mormon na Broadwayu.

Na pewno nie będzie to podróż opiewająca w luksusy, ale zapewne się da. Sam jako student (15 lat temu) potrafiłem przeżyć w stanach na chlebie tostowym i mielące. Wszystko zależy od tego, gdzie leżą Twoje granice komfortu 🙂

Reply
Magda October 31, 2016 - 6:36 pm

Na skyscanner bilety na maj, czerwiec czy wrzesień z Warszawy są za ok 1700-1750 zł. Więc myślę, że jak się odpowiednio poszuka, to za 1500-1600 też się znajdzie. Albo jeśli nie jest dla niego problemem lecieć w chłodniejszych miesiącach, kiedy częściej można trafić na promocje. Nie musi być to wcale miejska legenda. Ba! Na loty w styczniu/lutym widziałam nawet ceny ok. 1000 zł.

Reply
adam February 3, 2018 - 8:36 am

To znowu ja 🙂

Jestem 2,5 miesiąca przed wyjazdem do nyc (majówka).

Samolot Poznań – nyc – Poznań 2 tysiące w dwie strony (króciutkie miedzyladowanie we Frankfurcie) Lufthansa

Jeden duży 4-osobowy pokój na harlem 500 złotych osoba tydzień. Ubezpieczenie 60-70 złotych i na miejscu wydatki ok 60 dolarów na dzień co daje 4 tysiące za wycieczka do nyc. Mam nadzieję że plan do zrealizowania 😉

Reply
Agata February 13, 2017 - 12:46 am

Hej 🙂

Ja wraz z chłopakiem polecieliśmy w tamtym roku do NYC pod koniec kwietnia a dokładnie od 25 kwietnia do 6 maja 🙂 Na loty Lufthansa wydaliśmy ok 6 tysięcy w dwie strony za dwie osoby z rezerwacją miejsc. Do tego oczywiście koszt wizy dla nas i dodatkowy koszt to paszport dla mnie. Przed wyjazdem udaliśmy się na zakupy do galerii więc to wydatek ok 2000 tys za 2 osoby. Na 10 dni wzięliśmy ok 2000$ i powiem szczerze,że zmieściliśmy się w sam raz 😉 Widzieliśmy większość rzeczy i codziennie jedliśmy w innej knajpie / restauracji. Jedyne na czym zaoszczędziliśmy to spadnie bo akurat znajomy mieszka na Brooklynie więc to było fajne,że mieliśmy nocleg darmowy. Oczywiście nie żałuję ani jednego grosza wydanego na taką wycieczkę 😉 Nawet już w tym roku zamówiliśmy bilety na maj 🙂 Także dalsze zwiedzanie NYC przed nami 🙂

Reply
Justyna March 1, 2017 - 7:59 am

Witam,
Dzis trafilam na ten blog, wiele przydatnych informacji 🙂
Planuje wylot pod koniec maja na 2 tygodnie. Spotkanie z konsulem mam w przyszlym tygodniu. Macie moze dla mnie jakies wskazowki jak sie zachowywac?
Zakladając że dostanę wize, na jakiej stronie najlepiej kupic bilet ? Skad leciec? Jak przesiadki? Ile mozna wziac bagazu itp. Kurcze, pierwszy raz sama bede sie tym zajmowac- zawsze latalam z biura podrozy. Troche to trudno na poczatku ogarnac.
Moze podzielicie sie doswiadczeniami w tym zakresie. Dodam, że mieszkam na zachodzie Polski wiec optymalnie bedzie mi leciec z Berlina do NY na lotnisko JFK.
Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam,
Justyna

Reply
Little Town Shoes March 1, 2017 - 11:38 am

Justyna ja najczęściej latam lotem z Warszawy – moja rodzina mieszka w Białymstoku także nigdy nie latam przez Berlin. Bilety lepiej kupić jak juz masz wizę. Powodzenia na spotkaniu z konsulem, to naprawdę w 95% tylko formalność także wszystko będzie dobrze!

Reply
Roman March 1, 2017 - 11:44 am

Ja latam z Berlina, zazwyczaj bezpośrednio. Bilet lotniczy szukasz przy użyciu stron typu skyscanner.com lub kayak.com. Podajesz dane i czekasz na wyniki. Wybierasz lot, który spełni Twoje wymagania i kupujesz.

Reply
Justyna March 7, 2017 - 11:13 am

Dzięki za info! W pt rozmowa. Dam znać czy dostałam pozwolenie na wize i jeśli się uda to dopiero zasypie Was pytaniami! 🙂
Justyna

Reply
milkowski51222 March 12, 2017 - 4:53 pm

Dzień dobry, będziemy z mężem w NY od 28.04 do 09.05 . Lecimy lotem z Warszawy. Może ktoś w podobnym terminie będzie w NY? Szukamy towarzystwa do wspólnego zwiedzania. Nie mamy jeszcze zarezerwowanych noclegów. Zastanawiamy się czy hotel czy mieszkanie. Ceny noclegów faktycznie są bardzo wysokie. na bookingu jest hotel Pensylwania ** , koszt 6tys za 11 noclegów plus podatek.

Reply
Little Town Shoes March 12, 2017 - 4:58 pm

Prosze spobowac dopytac jeszcze na naszej grupie na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/788207517960412/

Reply
Justyna March 13, 2017 - 2:33 pm

Cześć wszystkim 😉 tak jak sie zapowiedziałam piszę co i jak po rozmowie w konsulacie…
Wszystko bez najmniejszego problemu. Promensa wizowa otrzymana, cała wizyta w Konsulacie trwała do 10 minut 🙂 wszyscy którzy byli przede mną w kolejcie tez otrzymali wizy. Takze nie taki diabeł straszny 😉
Teraz czytam Twoja książkę Magda 🙂 dopiero zaczynam ale czuje ze połkne ją na raz 🙂
Pozdrawiam i jeszcze na pewno sie odezwe 🙂

Reply
Little Town Shoes March 13, 2017 - 2:52 pm

Super! Dziękujemy za informacje i do zobaczenia w Nowym Jorku! <3

Reply
Arek April 14, 2017 - 9:55 am

30 września lecę z żoną do NY. Na razie koszty to 1300 zł wizy, 250zł dojazd do stolicy do ambasady, 3800 loty bezpośrednie z Warszawy na JFK (można było za 3500 ale dopłaciliśmy za konkretne miejsca), 2900 zł nocleg 17 dni – co prawda w Bronx ale 3 minuty pieszo do metra i własny pokój, łazienka i kuchnia – z osobnym wejściem. Do tego dojdzie ok 2000zł na NYPASS. Może w 16k uda się zmieścić 🙂
P.S. W stosunku do masakrycznego wypełniania wniosku wizowego, wizyta w konsulacie była czystą przyjemnością. Rozmowa trwała max 2 minuty z czego lwią część zajęło Pani w okienku klepanie w klawiaturę, co robiła zresztą bardzo szybko i sprawnie 🙂

Reply
barbara May 21, 2017 - 5:24 pm

Witam!
Ja jestem w drodze robienia planu wylotu do NY i nie tylko, moj pobyt bedzie trwal 1 miesiac na poczatku 2018 i zaciagam info z roznych zrodel. Musze przyznac ze ten post jest najbardziej rozwinietym, duzo przydatnych informacji za co szczerze dziekuje,Ja na NY chcialabym przeznaczyc 5000 euro i 2 tyg, nastepny to Las Vegas na 3-4 dni i 2000 euro, a reszte czasu na cokolwiek innego i oczywiscie 3000eu. Jak piszecie ceny to az mnie przeraza, ale mam nadzieje ze 10k euro wystarczy na miesiac. Bede tu na bierzaco by wyciagnac jak najwiecej info. Pozdrawiam wszystkich!

Reply
Monika MIerzwa May 23, 2017 - 3:10 pm

Moze komus pomoze w oszacowaniu kosztow wyjazdow nasze podsumowanie (Wszystkie podane ceny sa za 2 osoby):
Na poczatku maja pojechalismy z chlopakiem na 9 dni, wynajelismy pokoj na Brooklinie (b. Dobrze usytuowane mieszkanie od stacji metra w dobrej dzielnicy) za prawie 900$ z wszystkimi oplatami serwisowymi. Za komunikacje na te wszystkie dni plus z i na lotnisko wydalismy ok 100$, na bilety na Chicago (dobre miejsca przy scenie rzadz III ale z boku) w dniu przedstawienia z budki na Time Sqaure wydalismy 165$ (w tym oplaty za platnosc karta i inne). Na cale jedzenie wydalismy ok 850$: kazdego dnia sniadanie na miescie, lunch, plus czesto kolacja lub mala przegryzka jak nie bylismy glodni, jakies lody itp. Przykladowe ceny dla 2 osob wliczajac podatek i napiwek: K-Town, obiad (bez dodatkowych napoi, tylko woda) ok 45$, polecany przez Magde Oyster Bar 2 dania plus 2 drinki 100$, sniadanie 2 Bagle i herbata (Brooklyn) ok 13$, sniadanie w knajpce na Brooklynie 30$. kawalek pizzy ok 4.5$, Donut w Dunkin Donut 1.3$, smoothy 8$. Na pamiatki jakos nie wydawalismy, jedynie na pocztowki (kartka plus znaczek to koszt ok 1.5$) i kubki (ok 15$). Nie bylismy bardzo rozrzutni, ale tez nie liczylismy kazdego grosza.

Reply
Mateusz July 14, 2017 - 1:40 pm

Da się upolować loty w dwie strony do NY za 1000zł, tylko trzeba mieć szczęście i wiedzieć gdzie szukać 🙂

Reply
dziadowska April 25, 2018 - 2:31 pm

Ale zazwyczaj ceny są bez bagażu. I przesiadki (np. w Kijowie). Jeśli się jedzie na dłużej i bierze duży bagaż to w sumie LOTem wychodzi podobnie. My szukaliśmy biletów już około pół roku wcześniej i w sumie te najtańsze oferty po doliczeniu bagażu i opłat wychodziły podobnie jak bezpośredni lot LOTem, a mniej stresu i szybciej. Zapłaciliśmy 1900zł za osobę w dwie strony LOTem, a te najtańsze oferty wychodziły około 1700 zł ale dłużej i z przesiadkami. Myślę, że z samym podręcznym bagażem można myśleć o tych promocjach.

Reply
Joanna August 9, 2017 - 6:07 am

Ja kupiłam bilety naszego LOTu za 1600zł od osoby i to bezpośrednio. Uważam że to jest ok cena. Za noclegi za 3 osoby zapłaciliśmy 3200zł za 12 dni 🙂 . Planujemy na 3 osoby na dzień 150$ i wiem że sie nam uda. Myśle że dla chcącego nic trudnego. Liczy się to że jesteś w NOWYM JORKU !!!

Reply
Roman August 9, 2017 - 8:42 am

Dokładnie, liczy się to, że będziecie w Nowym Jorku… niemniej z góry mogę was uprzedzić, że śniadania i kolacje musicie robić sobie sami, bo przy budżecie $50 na osobę na dzień to ledwo wam wystarczy na jeden posiłek w restauracji (no chyba, że będziecie jeść w McDonalds, KFC, itp.). W 2016 w wakacje byliśmy w NYC i co prawda na 4 osoby, ale rachunek za posiłek w restauracji chyba ani razu nie zszedł poniżej $100, a nie wybieraliśmy najdroższych restauracji.

Reply
Partycja September 6, 2017 - 8:14 am

Dzięki, na pewno się przyda! 🙂

Reply
Asia December 16, 2017 - 10:04 am

Kurcze, te ceny to jakiś obłęd… Słyszałam, że cidroy i buty można kupić za parę $, więc nawet do głowy mi nie przyszło, że jedzenie jest taaaakie drogie. Ja będę mieszkać u cioci, więc śniadania i czasem kolację zjem w domu, dlatego nie myślałam brać na jedzenie, przejazdy, występy, i inne drobne wydatki, więcej niż 1000 $ na 20 dni (bo tyle tylko dostane urlopu w pracy). Szczerze? To nawet nie pytalam cioci ile mam zabrać, bo oczywiste bylo dla mnie, że jak licząc 1$=1zl, to 1000 na 3 tyg spokojnie wystarczy. Aż tak jestem w błędzie?? W Polsce nie wydaje 1000 zl na os w 3 tyg!!

Reply
Roman December 19, 2017 - 1:50 pm

Wszystko się da. Niektórzy obywatele USA nie mają tyle co Ty będziesz miała na 20 dni. Jeżeli ciocia jest dobra i gościnna, to dasz radę. 50$ na osobę na dobę to nie tak źle, ale pewnie ograniczysz się w dużej mierze do spacerów i podróży metrem + kilka wejść w wybrane miejsca.

Reply
Weronika February 10, 2018 - 2:11 pm

czy polecacie jakies fajne hotele na manhattanie? (2 osobowe pokoje najlepiej w granicach 100$ za noc)

Reply
Adam February 19, 2018 - 12:12 pm

50 dolarów ledwo na jeden posiłek ? Dziwne, bo z tego co filtruje ostro Internet, spokojnie można zjeść obiad nawet na Manhattanie za 10 dolców. Wystarczy poszperać, zrobić mapę z tanimi miejscami do żywienia i można wyruszyć w podróż.

Reply
Edyta April 3, 2018 - 6:22 pm

jasne ze mozna miec hotel na manhattanie za 100 dolarow. My nocowalismy trzy tygodnie temu w Stanford Hotel wlasnie mniej wiecej w takiej cenie i Nowy York wcale nie musi byc az tak drogi jak niektorzy tu pisza: np obiad u chinczyka na Manhattanie kosztuje 8 dolarow a porcja taka ze trudno to zjesc, kawa w Starbucks kosztuje tyle co w Polsce i nie 1:1 tylko okolo 4 dolarow duza czyli teraz oko 13 zl dokladnie tyle co w Polsce…..mozna naprawde tanio zwiedzic NY i to jest piekne:)

Reply
dziadowska April 25, 2018 - 2:24 pm

Trzeba pamiętać o tym, że większość europejskich telefonów, szczególnie tych straszych niż 4 lata, niezbyt dobrze działa na amerykańskiej karcie SIM. Internetu nie odbiera wcale albo ten najwolniejszy a połaczenia często tracą zasięg. Są miejsca w NYC w których w ogóle cały czas mam “brak sieci”. Na szczęście wifi łatwo złapać.

Reply
adamidlo July 14, 2018 - 9:52 am

Ok, w koncu dotarłem do Nowego Jorku na majówkę – miejsce ekscytujace na maksa ale to temat na odrebny komentarz 😉

Co do cen…u mnie łączny koszt całej wycieczki 7 dni w tym 1 dzień w Waszyngtonie wyniósł 4000 zł z czego połowa samolot z Poznania do NYC w dwie strony z przesiadka

Pokoj 4 osobowy na harlemie 78 zl za dzień (2 minuty do metra 137st). Fajna latynoska dzielbica ale wiexzorami nie czułem sie bezpiecznie szczegolnie jak czarni się darli albo sluchalu głośno muzyki.

Jeżeli chodzi o knajpy to szukaliśmy z pomocą yelp i to byl strzal w 10! Obiad miedzy 10 a 15 dolcow dawal radę 😉 oczywiscie metro na tydzień za 33 dolce i megabus do Waszyngton za 11 dolcow w dwie strony.

Oczywiscie kawy z budek wjezdzaly i hamburgery z sieciowek 😉

Kupilem karnet na 3 atrakcje (top, coney island i air space) a ponadto skorzystałem z darmowego wejścia do MoMa i WTC – robia wrażenie i innych atrakcji.

Wszystko można tylko trzeba odpowiednio planować i szukać. Niestety nie obyło sie bez przykrych incydentow.

Napadlo mnie dwoch na samym fifth avenue rzucahac mnie na glebę i żądając kasy. Oddałem grzecznie portfel i spokojnie poszli. Mimo wrzasku wspoltowarzyszy podróży po akcji podeszla tylko kobieta która zadzwonila na policje. Niestety co drugi tam to czarny wiec nie pamietalem twarzy i zaproponowano przejazdzke po Manhattanie.

Na szczęście mialem w portfelu tylko 150 dolcow i generalnie zalecam posiadanie tylko kart względnie 10-20 dolcow w gotowce na takie akcje.

Ale nic, i tak wyjazd był super 😉

Reply
Pit January 4, 2020 - 5:50 pm

Trudno mi uwierzyć w napad na 5th Avenue , szczególnie że byliście w grupie. Czy to było w dzień ?

Reply
Karolina April 3, 2019 - 12:07 pm

My lecimy z chłopakiem we wrześniu tego roku do Nowego Jorku. Jak narazie koszty na osobę to ok 4300 zł (paszport, wiza, przeloty z Warszawy do NYC z przesiadką w Oslo (2130 zł za osobę w obie strony) I nocleg z airbnb na Manhattanie za 1300 zł za osobę na 9 noclegów. To, ile wydamy na miejscu okaże się później 😀 Napewno nie będziemy jakoś bardzo oszczędzać.

Reply

Porozmawiajmy :)