4,233 ławek w Central Parku z historiami do opowiedzenia

by Little Town Shoes
2 comments

W weekendowym wydaniu the New York Times był szalenie ciekawy artkuł opisujący historie tabliczek umieszczanych na ławkach w Central Parku.

Odwiedzając park nie sposób ich nie zauważyć: metalowe tabliczki z wygrawerowanymi napisami, po jednej na każdej ławce.

Jak zamówić tabliczkę na ławeczce?

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, to procedura jest dość prosta. Należy zapłacić 10000 dolarów, wybrać jedną z wolnych ławeczek i wybrać treść napisu. Możesz zamieścić dowolny tekst.
Oczywiście w granicach przyzwoitości – tabliczka nie może zawierać przekleństw ani reklam. Sugerowane jest aby nie był dłuższy niż cztery linijki i nie więcej niż 30 znaków w każdej linijce.
Tabliczka na ławce jest juz na zawsze …

Central Parku

Zgodnie z NYT w Central Parku znajduje się obecnie 4,233 ławek z historiami do opowiedzenia.

Choć wiele ławek jest nadal „niezaadoptowanych” niektóre z obszarów parku są całkowicie wyprzedane. Przykładowo, wykupione są wszystkie ławki mieszczące się przy jeziorze i przy głównym trawniku, Great Lawn.

Niektóre z tabliczek są poświęcone pamięci wybranej osoby, krewnego albo przyjaciela. Bardzo często poświęcona jest pamięci zwierzaka, najczęściej psa, chociaż jest kilka kotów uhonorowanych własną ławką.

Zgodnie z informacją zawartą w NYT jest 840 tabliczek zawierających słowo “pamięć” w ich treści. Niektóre z tabliczek na ławkach upamiętniają wydarzenia z 11 września 2001 roku. Inne mają teksty, których znaczenie często trudno odgadnąć. Większość ławeczek jest jednak poświęcone radosnym wspomnieniom: urodziny, życzenia czy prezenty ślubne.

Jedna osoba wykupiła ławeczkę jako prezent urodzinowy dla żony, Nancy. Kobieta ponoć wyraźnie zaznaczyła że nie chce żadnej biżuterii. Mąż myślał i myślał, i zdecydował się kupić jej jedną z ławek. Chociaż para nawet nie mieszka w Nowym Jorku, żona była szczęśliwa. Razem wybrali następujący napis: “Popełnilibyśmy ten sam błąd jeszcze raz! Vic & Nancy Schiller. Nadal najlepsi przyjaciele”.

Małżeństwo Japończyków, którzy po wielu latach mieszkania w Nowym Jorku wrócili do Japonii, przed wyjazdem wykupili ławeczkę z napisem “Zostawiamy nasze serca w Nowym Jorku, po 23 latach wspanialej przygody tutaj ”

Jeden z nowojorczyków wykupił piec ławeczek po jednej dla każdego wnuka. Otrzymali je na swoje 16. urodziny.

Central Parku

W artykule jest tez opisana historia Lou Young, znanego jako the Bench Guy. To on umieszcza tablice na ławkach. Wykonuje tę pracę od 33 lat.

Jego szczęśliwa liczba to 13, dlatego tez ma złotą 13 wygrawerowaną na przednim zębie.
Codziennie, przez ostatnie 25 lat, gra w loterie obstawiając 13. Jeszcze nie trafił, ale nigdy nic nie wiadomo.

Pewnego dnia, dostał zlecenie umieszczenia tabliczki poświęconej dla Lou Young – był zaskoczony ze ktoś nazywa się tak samo jak on… Ale okazało się, ze jeden z większych benefaktorów parku, zobaczył go kiedyś przy pracy. Podziwiając zaangażowanie Lou Young postanowił sprezentować mu ławkę.
Na tablicy umieszczono „dla Lou Young za jego opiekę i oddanie dla Central Parku”

Ponoć kiedyś młody człowiek chciał się oświadczyć zamieszczając napis na ławeczce. Zamówił tabliczkę, zorganizował wszystko … ale niestety źle odczytywał sygnały wybranki. Odmówiła. A ławek niestety nie można zwracać. Są juz na zawsze. Na szczęście udało mu się przynajmniej wymienić tabliczkę. ☺

Te powyższe historie i zdjęcia pochodzą z tego artykułu the New York Times.

Tutaj znajdziecie informacje jak zaplanować idealny spacer po Central Parku.

10198394285_fbbd4e7015_b

2 comments
0

You may also like

2 comments

Pod niebem Malagi July 31, 2016 - 11:32 am

Właśnie trafiłam na twojego bloga 🙂 Nie miałam pojęcia, że Central Park ma tyle historii do opowiedzenia!

Pozdrawiam

Reply
Krzysztof June 9, 2019 - 1:51 am

Jestem przekonany Madziu, że kiedyś zamówię taką tabliczkę, dla swojej ukochanej…mróweczki 🙂

Reply

Porozmawiajmy :)