Kalendarz na lato

by Little Town Shoes
1 comment

Zgodnie z oficjalną zapowiedzią, zamieszczoną na stronie miasta, to będzie najlepsze lato w Nowym Jorku… No to jak … bilety kupione? Spakowani? Jeżeli tak to dobrze. Wprawdzie nie wiem czy będzie to najlepsze lato ale wygląda, ze faktycznie będzie warto odwiedzić Nowy Jork w czasie tych wakacji. Kalendarz na lato czyli lista rzeczy do zrobienia.

P.S. Na potrzeby tej notki wydłużyłam lato 🙂  Zacznie się już w maju. Ale pogoda jest już tak cudownie-wakacyjna, ze czuję się tym zupełnie usprawiedliwiona.

4 maja – 22 czerwca, w każdą środę 
Dance Party

W każdą środę, zaczynając od 4 maja, Bryant Park zmieni się w klub taneczny. Będą nawet lekcje tańca (między innymi swing, tango, salsa, bachata). Park zachęca aby ubrać się „odpowiednio do muzycznego tematu danego wieczoru”. Znacie nowojorczyków … ich nie trzeba prosić dwa razy aby się przebrali. Powinno być naprawdę fajnie.
Impreza jest darmowa. Dla wszystkich bez względu na wiek czy umiejętności tańca.

I tak, zgodnie z rozpiską na stronie parku mamy:

Środa, 04 maja 2016
Dance Party: Bal
17:00 – 22:00 | Taras przy fontannie

Środa, 11 maja 2016
Dance Party: Cumbia + Vallenato
18:00 – 20:30 | Taras przy fontannie

Środa, 18 maja 2016
Dance Party: Tango
18:00 – 20:30 | Taras przy fontannie

Środa, 25 maja 2016
Dance Party: Swing
18:00 – 20:30 | Taras przy fontannie

Środa, 01 czerwca 2016
Dance Party: Cuban Salsa
18:00 – 20:30 | Taras przy fontannie

Środa, 08 czerwca 2016
Dance Party: Bachata
18:00 – 20:30 | Taras przy fontannie

Środa, 15 czerwca 2016
Dance Party: Forro
18:00 – 20:30 | Taras przy fontannie

Środa, 22 czerwca 2016
Festiwal Łacińskiej
17:00 – 22:00 | Taras przy fontannie

16. maja rozpoczyna się
Summerstage
Seria koncertów, odczytów i imprez tanecznych w nowojorskich parkach.  Wstęp na większość koncertów jest darmowy, ale miejsca dostępne na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.

Lista imprez i koncertów jest za długa aby zamieścić na blogu, a więc podam tylko link do ich strony: summerstage.

11.-12. czerwca (oraz 13.-14. sierpnia)
Jazz Age Lawn Party
Na oddalonej tylko kilka minut od Manhattanu Governors Island latem odbywa się Jazz Age Lawn Party. Impreza odbywa się dwa razy w roku i cała wyspa przenosi się wtedy w czasy szalonej epoki lat 20., czasy Francisa Scotta Fitzgeralda. Wygląda to, jakby było wyjęte wprost z powieści Wielki Gatsby. Nawet jeżeli nie umiesz tańczyć fokstrota, warto przyjść i pooglądać imponujące kostiumy i stroje.
Wstęp jest płatny. Bilety można nabyć tu.

IMG_2123

18. czerwca, sobota, od 13:00
Parada syrenek
To jedna z bardziej kolorowych i zdecydowanie najbardziej rozebrana ze wszystkich nowojorskich parad. Parada odbywa się od 1983 roku i co roku zachwyca pomysłami i wyszukanymi strojami (bądź ich brakiem:)).

Kalendarz na latokalendarz na latokalendarz na lato

19. czerwca, niedziela, od 12:00 do 16:00.
Festiwal sajgonek, jajek z kremem i empanadas
Chińska opera, muzyka klezmerska i salsa, lekcje jidysz, mandaryńskiego i hiszpańskiego – ta dość niecodzienna kombinacja to festiwal celebrujący niezwykłe i fascynujące połączenie kultur trzech bardzo różnych społeczności mieszkających na Lower East Side: chińskiej, żydowskiej i południowoamerykańskiej. Chyba trudno o bardziej nowojorskie święto.

26. czerwca, niedziela o 12:00
Parada Równości
Parada Równości odbywa się co roku w czerwcu na pamiątkę wydarzeń z 1969 roku, kiedy to przed gejowskim klubem Stonewall Inn w Greenwich Village miały miejsce zamieszki na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych. To wydarzenie zapoczątkowało amerykański, a w konsekwencji i światowy ruch walki o prawa LGBT. Pub Stonewall Inn został w 2015 roku wpisany na listę nowojorskich zabytków.

P1040468

4. lipca
Amerykanie hucznie świętują Dzień Niepodległości. Co roku dom handlowy Macy’s, sponsor pokazu sztucznych ogni, szykuje tego dnia coś nowego. I co roku jest naprawdę niesamowicie. Pokazy fajerwerków zsynchronizowane są z muzyką wybraną w internetowym plebiscycie przez nowojorczyków. Najpiękniejsze pokazy obejrzycie przy Brooklyn Bridge na East River.

4 lipca to data innego, równie ważnego wydarzenia w Nowym Jorku ‒ konkursu jedzenia hot dogów na czas (Nathan’s Famous Hot Dog Eating Contest). Ostatnio padł tam nowy rekord świata – jeden z uczestników zjadł 70 hot dogów w ciągu 10 minut.

Od 7. lipca do 25. sierpnia (w każdy czwartek)
Kino pod chmurką w Brooklyn Bridge Park
Seria rozpocznie się od Deszczowej Piosenki, a 21 lipca będzie pokaz Purple Rain.

Czwartek, 7 lipca  – Singin’ In The Rain
Czwartek, 14 lipca – Harold And Kumar Go To White Castle
Czwartek, 21 lipca – Purple Rain
Czwartek, 28 lipca – It Happened One Night
Czwartek, 4 sierpnia – American Graffiti
Czwartek, 11 sierpnia – Selma
Czwartek, 18 sierpnia – A League Of Their Own
Czwartek, 25 sierpnia – Public Vote

Kalendarz na lato

1.-5. września
Parada Karaibska
Święto Pracy, a także symboliczny koniec wakacji w Stanach. Nowy Jork żegna lato bardzo hucznie, świętując przez kilka dni. Dokładnie przez cztery, bo właśnie tyle trwa Parada Karaibska (West Indian Carnival). Cztery dni imprez, koncertów i tańców na świeżym powietrzu ‒ do około 3 nad ranem. Karaibska Parada odbywa się na Manhattanie i na Brooklynie. Warto udać się na Brooklyn, do Crown Heights, które zamieszkuje największa grupa tutejszej karaibsko-amerykańskiej społeczności.

IMG_5483

1 comment
0

You may also like

1 comment

Sesandra April 28, 2016 - 7:54 am

Zgodnie z moimi upodobaniami najchętniej wybrałbym się do kina pod chmurką zaraz za tym z chęcią uczestniczyłabym w Jazz Age Lawn Party 🙂 w paradach wolałabym uczestniczyć jako widz 🙂 chyba nie mam aż tyle odwagi i dystansu do siebie 🙂

Reply

Porozmawiajmy :)