Święta Wielkanocne w Ameryce

by Little Town Shoes
1 comment

Wielkanoc jest obchodzona w większości miejsc na świecie w bardzo podobny sposób, ale niektóre regionalne, amerykańskie zwyczaje zasługują na osobną notkę. Cześć osób udaje się na niedzielne nabożeństwa, część na paradę wielkanocną ale wszyscy kupują czekoladowe jajka i zające. Tak jak inne święta, Święta Wielkanocne w Ameryce są także bardzo skomercjalizowane.

Kilka faktów dotychczasowych tutejszej Wielkanocy jest naprawdę zaskakujących. I tak:

1. Corocznie na trawniku przed Białym Domem jest organizowana zabawa dla dzieci i rodziców polegająca na turlaniu jajek po trawie za pomocą długich łyżek. Ta tradycja nosi nazwę Easter egg roll i jest organizowana od 1878 roku.
W turlaniu jajek uczestniczy nawet sam Prezydent Stanów Zjednoczonych.

Święta Wielkanocne w AmeryceŚwięta Wielkanocne w AmeryceŚwięta Wielkanocne w Ameryce

2. Bardzo ważną postacią tutejszych świąt jest Zajączek Wielkanocny (Easter bunny). Zgodnie z tradycją chowa on w amerykańskich ogródkach i domach czekoladowe jajka. Zabawa w szukanie tych smakołyków to Easter egg hunt – czyli, w dosłownym tłumaczeniu polowanie na pisanki.

3. Zabawa w „polowanie na pisanki” odbywa się tez w parkach i szkołach. Rekordowa liczba aż 500,000 jajek (!) została znaleziona przez 9,700 dzieci w parku na Florydzie w 2007 roku. Nie wiem czy są w Księdze Guinnessa ale zdecydowanie powinni. 🙂

4. Wielkanoc to jeden z najpopularniejszych dni na śluby w USA

5. W Nowym Jorku w niedziele wielkanocną odbywa się „Parada Kapeluszy” Easter Parade and Easter Bonnet Festival. Bonnet oznacza kapelusz  zawiązywany pod szyją. Tradycyjnie zakładany na wielkanocne msze i parady, przystrajany wiosennymi kwiatami i dekorowany wielkanocnymi ozdobami… w Nowym Jorku zwyczaj przyjmuje zupełnie inny wymiar. Fantazja przebrań kapeluszy jest naprawdę godna uwagi. Tu możecie obejrzeć więcej zdjęć z ubiegłorocznej Easter Parade

Święta WielkanocneŚwięta WielkanocneŚwięta Wielkanocne

6. W Stanach Zjednoczonych jest produkowane 90. milionów czekoladowych zająców i ponad 90. miliardów (!) czekoladowych jajek.

7. Łącznie Amerykanie wydają około 1,9. miliarda dolarów na słodycze wielkanocne (tylko trochę mniej niż słodycze w czasie Halloween)

8. Około 75% Amerykanów uważa, ze pierwsze powinny być zjedzone uszy czekoladowego zajączka. Tylko 5% opowiada się za zjedzeniem stop (w pierwszej kolejności) a 4% za ogonkiem.

Życzę Wam rodzinnych i spokojnych Świąt kochani <3

1 comment
0

You may also like

1 comment

Gosik March 25, 2016 - 4:22 pm

Zycze miłych, spokojnych i bardzo słonecznych Swiat Wielkanocych oczywiscie smacznego jajka….

Reply

Porozmawiajmy :)