To był nasz pierwszy wyjazd na narty do Kanady. I olbrzymie zaskoczenie … na stokach jest prawie tyle samo Europejczyków co Kanadyjczyków i Amerykanów. Rozumiem Francuzów w Kanadzie … ale skąd taka popularność Whistler wśród Włochów, Niemców i Anglików? Spotkaliśmy tez osoby z Polski. Jedna z osób, spotkana na stoku, powiedziała nam ze tak duża popularności kanadyjskich ośrodków narciarskich jest uzasadniona niższymi kosztami. Dawno nie byłam na nartach w Europie, ale w porównaniu do cen wyjazdów na narty w Stanach jest faktycznie taniej… ale po kolei.
Whistler-Blackcomb to dwie góry połączone ze sobą jedną z najwyżej położonych i najdłuższych gondoli na świecie. Widok dla tylko osób o mocnych nerwach – zwłaszcza ze niektóre gondole mają szklane podłogi. Ja przejechałam raz i … doszłam do wniosku ze mam wystarczająco dużo stoków na samym Whistler i nie muszę przeprawiać się na drugą górę ponownie 😉
Ogólnie w Whistler-Blackcomb mamy ponad 200 oznakowanych tras i ponad 8,000 akrów terenu do jazdy poza trasami. Góra jest tak rozłożysta ze nawet warunki śniegowo/pogodowe pomiędzy trasami bardzo się różnią.
W ciągu pięciu dni naszego wyjazdu mieliśmy bardzo różne warunki narciarskie od słonecznych dni do tak mglistych ze nie sposób było powiedzieć jak szybko i czy w ogóle zjeżdżamy:) Od utwardzonych stoków po metry miękkiego puchu, w którym zapadały nam się narty… musieliśmy zmienić narty na szersze i dłuższe ponieważ zapadaliśmy się w puchu.
Wiem, wiem … zlej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy … ale musicie mi uwierzyć ;). Opady śniegu były tak duże, ze jedna trasa zmieniała się zupełnie za każdym zjazdem. Zgodnie z informacjami od osób, które spędzają w Whistler-Blackcomb każdą zimę, to nie była nietypowa pogoda. Wybierając się tam na narty do musisz się przygotować na duże zmiany pogodowe jak i bardzo duże opady śniegu w ciągu dnia.
Po narciarskich wakacjach w Utah i w Kolorado byliśmy trochę rozpieszczeni przez idealnie przygotowane trasy. Whistler zdecydowanie wymaga większych umiejętności od narciarza.
Gdzie się zatrzymać?
Wynajęliśmy mieszkanie w airbnb.com (link ze zniżką). W idealnie położonym budynku tuz przy wyciągu narciarskim, oddalonym 10 minut od miasteczka. Jacuzzi, basen, kominek, balkon i inne dobroci. Szalenie wygodne. Poza korzystniejszą ceną, ja na nartach wolę się zatrzymywać w pokojach z kuchnią, lubię zjeść „moje” śniadanie:).
Gdzie kupić karnety?
Zniżkowe karnety można kupić na trzy dni przed planowanym wyjazdem przez internet korzystając z oficjalnej strony (t.j. z minimalnym trzydniowym wyprzedzeniem) albo przez takie strony jak liftopia. Zniżkowe karnety można tez kupić w 7-Eleven po drodze do Whistler. Kupując karnety na stoku zapłacimy 15%-20% więcej.
Restauracje:
Sushi. Sushi. I jeszcze raz Sushi. Jak wspominałam Vancouver pod tym względem przewyższa Nowy Jork – tutaj sushi jest dużo lepsze i tańsze. (koniecznie spróbuj Sockeye Salmon).
Jeszcze link do starszej notki porównującej wyjazd na narty w Europie do USA <3
6 comments
Pewnie jest taniej niż w Szwajcarii warunki jak na załączonych fotkach i nie potrzeba stawiać się w ambasadzie po wizę.:)..
Marzenie… Jedyny problem, ze jest o wiele dalej niz na stoki w Europie …
Warunki idealne , uwielbiam jazdę w puchu , ale ja jeżdżę na desce . Będzie się trzeba wybrać kiedyś do Kanady , choć w Norwegii też nie jest źle 🙂
Taa? A gdzie niby w tej Norwegii jezdzisz w puchu? Chyba nie w Hemsedal? Norwegia jest slaba i tyle.
W jakiej porze roku najlepiej pojechać na narty do Kanady ? Na przełomie roku jest OK ?
tak jak najbardziej – sezon jest od konca pazdziernika do konca marca