Statua Wolności

by Little Town Shoes
9 comments

Statua Wolności jest od ponad wieku jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dar Francuzów przedstawia postać kobiety trzymającą w prawej dłoni pochodnię, a w lewej tablicę, na której umieszczono datę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych ‒ 4 lipca 1776 roku. U jej stóp leżą zerwane łańcuchy, a siedem promieni jej korony na skroniach oznacza wolność rozprzestrzeniającą się na siedem kontynentów.

Historia 47-metrowej Pani Wolność jest warta uwagi. Stalowy szkielet podtrzymujący posąg został zaprojektowany przez samego Gustawa Eiffela, architekta słynnej paryskiej wieży. Przewieziono ją statkiem w 214 skrzyniach, które później przez ponad rok stały zamknięte, ponieważ Amerykanom nie udało się na czas zabrać wystarczających środków na budowę piedestału, na którym miała stać statua.

Przez moment rozważano nawet zwrot statui Francuzom. Wtedy Joseph Pulitzer (ten od Nagrody Pulitzera) obiecał, że wydrukuje w swojej gazecie imię każdej osoby, która przekaże środki na budowę piedestału. Nawet jeżeli będzie to przysłowiowy grosz (czy raczej penny). W ciągu trzech miesięcy zebrano 102 tys. dolarów ‒ wystarczającą kwotę na budowę piedestału.

W wielu przewodnikach przeczytacie, że Bartholdi zaprojektował posąg na podobieństwo Kolosa Rodyjskiego. Jest to prawda, ale tylko częściowa. Ponoć twarz posągu wzorowana jest na rysach twarzy matki Bartholdiego , a ciało Pani Wolność odzwierciedla sylwetkę jego kochanki.

Ponieważ Statua Wolności jest położona relatywnie daleko na wodach zatoki nowojorskiej do wyboru mamy:

Płatne rejsy – wtedy statek zatrzymuje się tuz przy statule i można zrobić zdjęcia i podziwiać ten wspaniały posag Bartholdiego z pewnej odległości. Jeżeli rozważasz te opcje to karnety SightseeingThe New York Pass maja bezpłatne bilety na wszystkie rejsy.

Darmowy prom płynący na Staten Island – w tym przypadku przyda się dobry, powiększający obiektyw w aparacie, bo prom przepływa w pewnej odległości od statuy.

Jeżeli chcesz zobaczyć statuę z bliska …

Osoby które nigdy nie były na statule będą zaskoczone, że jest o wiele bardziej skomplikowane niż w przypadku innych nowojorskich atrakcji. Tylko promy obsługiwane przez Statue Cruises dają możliwość zakupu biletów z wejściem na Statuę Wolności oraz Muzeum Ellis Island. Tylko ograniczona liczba osób, może popatrzeć na posag z bliska także rezerwacja z wyprzedzeniem jest rekomendowana.

Mamy dwa rodzaje biletów:

– dostęp do Liberty Island, ale bez możliwości wejście na koronę Statua Wolności $18 / dorośli, $9 / dzieci w wieku 4-12, Dzieci poniżej 4 bezpłatnie.
Te bilety są darmowe z SightseeingNew York Pass

– dostęp do piedestału i korony Statua Wolności $21 / dorośli, $12 / dzieci 4-13. Dzieci do lat 4 nie mogą wchodzić na koronę.

Statua Wolności – informacje praktyczne

  • Na zwiedzanie zaplanuj 2 godziny, jeżeli chcesz odwiedzić Muzeum Ellis Island minimum pół dnia
  • Aby wejść na koronę musisz zrobić rezerwacje biletów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem
  • Przyjdź jak najwcześniej bo kolejki do statku płynącego na wyspę są często długie
  • Na Liberty Island jest duża restauracja, więc tam możesz zjeść lunch
  • Statua Wolności jest bardzo dobrze chroniona, więc kontrola bezpieczeństwa będzie bardzo drobiazgowa, tak jak na amerykańskim lotnisku. I tak nie można przewozić napoi ani żywności, wózki nie są dozwolone.

Z radzę oglądać Statuę z odległości. Tak z zagłówki albo promu i darować sobie długaśne kolejki.

A photo posted by NYC (@littletownshoes) on

9 comments
0

You may also like

9 comments

Pati January 21, 2016 - 6:58 pm

Ja bym jeszcze dodała info o stacji metra South Ferry, że jest krótsza niż cały skład pociągu i trzeba wejść do pierwszych wagonów, żeby wyjść z metra ;). Może być to przydatna informacja dla osób wybierających się na Statuę. Ja o tym nie wiedziałam, ale na szczęście jeden Amerykanin w metrze “zaczepiał” turystów i mówił, żeby przesiąść się na początek :).

Reply
eV January 21, 2016 - 7:42 pm

Ile ciekawych rzeczy można się dowiedzieć 🙂

Reply
:) January 22, 2016 - 12:43 am

nie zebym sie czepiala ale WIEZA EIFFELA przez “z” ;))) Ale to tylko swiadczy, ze sama piszesz artykuly a nie kopiujesz. brawo :))

Reply
Little Town Shoes January 22, 2016 - 1:28 am

Dziekuje i juz poprawione 🙂

Reply
Barbara June 19, 2017 - 4:07 pm

Czy dziecku, które skończyło w listopadzie 12 lat, czyli rocznikowo ma 13, przysługuje zniżka na Statuę Wolności?

Reply
Little Town Shoes June 20, 2017 - 2:38 pm

Tylko do 12 lat. Czyli 13-latki nie mają zniżki.

Reply
Patryk March 24, 2019 - 10:20 pm

Statua Wolności jest bardzo dobrze chroniona, więc kontrola bezpieczeństwa będzie bardzo drobiazgowa, tak jak na amerykańskim lotnisku. I tak nie można przewozić napoi ani żywności, wózki nie są dozwolone. – nie można przewieśc napoi i żywności na Liberty Island? Mam na mysli jedzenie dla 1,5 rocznego dziecka? Wózki niedozwolone dla dzieci? Dzięki!

Reply
Little Town Shoes March 24, 2019 - 10:30 pm

Można dojechać z wóżkiem i jedzeniem dla dziecka na wysę Liberty Island ale nie do Statuy Wolności (muzeum, sama Statua)

Reply
Rafal Gaik November 8, 2020 - 1:53 pm

Witaj,
Zaczynam przygotowywać się do wyjazdu do NY i chciałbym oczywiście udać się pod Statuę. Zamierzam kupić kartę Sightseeing i na ich stronie wyczytałem że w cenie $18 jest tylko rejs w obydwie strony, a bilety na cokół i do samej statuy należy zakupić gdzieś indziej. Moje pytanie do Ciebie jest takie, czy ten statek kupiony w ramach tej karty podpływa pod samą statuę i jest możliwe z niego zejście żeby wejść na cokół Statuy i pobyć pod Statuą jakiś czas i wrócić kolejnym statkiem? I jeżeli chcę zejść ze statku i być na cokole Statuy to gdzie powinienem kupić właściwe bilety i czy muszę robić wcześniejszą rezerwację? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Reply

Porozmawiajmy :)