Najlepsza nowojorska pizza

by Little Town Shoes
6 comments

Jest kilka rzeczy, które nowojorczycy traktują poważnie. Bardzo poważnie. Należą do nich tolerancja, sport, przedstawienia na Broadway’u i … pizza. Tak, pizza jest traktowana tutaj bardzo poważnie 🙂

Ba, większość nowojorczyków ma sprecyzowane opinie na temat tego gdzie jest najlepsza pizza, jak powinna ona wyglądać i jak powinno się ją jeść.

Ku przerażeniu znajomych i turystów z Włoch nowojorczycy twierdzą, ze nowojorska pizza jest najlepsza na świecie i nie do podrobienia. Powód? To ponoć smak nowojorskiej wody.

O smakach czy gustach się nie dyskutuje, natomiast faktycznie Nowy Jork przyczynił się do popularyzacji tego włoskiego dania.

Pierwszą pizzerie w Nowym Jorku (i de facto w całych Stanach) otwarto w 1905 roku. Jej założyciel Gennaro Lombardii pochodził z Neapolu i otworzył resturacje w Little Italy na Manhattanie. Jeden z jego pracowników Antonio Totonno Pero, zaczął wyrabiać pizzę, którą sprzedawali za pięć centów. Wielu z emigrantów nie mogła sobie pozwolić taki wydatek takze Lombardii zaczął sprzedawać pizzę na kawałki. I tak powstały sprzedawane do dzisiaj pizza slices.

Szybko to, egzotyczne ówcześnie, danie stało się ulubionym przez emigrantów i mieszkańców. Stało niejako symbolem nowojorskiej kuchni.

Wracając do historii nowojorskiej pizzy w 1924 roku , Totonno opuścił restaurację Lombardi, aby otworzyć własną pizzerię (Pizza Totonno’s ) na Coney Island. Obie pizzerie: Totonno’s i Lomardii’s działają do dzisiaj a ich pizze uchodzą za jedne z najlepszych.

Tradycyjna nowojorska pizza jest robiona ręcznie, ciasto jest pokryte cienką warstwą sosu pomidorowego i serem mozzarella. Pizza jest dość duża, ma aż 45 cm średnicy i jest pokrojona na 8 plastrów. Te duże szerokie kawałki są często spożywane jako fast food czy tez przekąski spożywana w biegu na ulicy. Typowe przyprawy to oregano, tarty ser parmezan i suszone czerwone płatki pieprzu chili.

Nowojorską pizzę je się rękoma składając kawałek na pol. Obecny burmistrz Gotham Bill de Blasio został kilka lat temu przyłapany na jedzeniu pizzy nożem i widelcem … za co spotkał się z niesamowitą krytyką.

Najlepsza nowojorska pizzaNajlepsza nowojorska pizzaNajlepsza nowojorska pizza

Zarówno Mitt Romney jak Barack Obama zyskali uznanie nowojorczyków za prawidłowe jedzenie pizzy.

Najlepsza nowojorska pizza

Minerałom w nowojorskiej wodzie przypisuje się charakterystyczny smak pizzy. Ponoć niektóre z amerykańskich pizzerii transportują nowojorską wodę aby zachować autentyczność smaku pizzy.

No to czas na najważniejsze pytanie. Gdzie spróbować najlepszej nowojorskiej pizzy?

Moj mąż jak wielu nowojorczyków uważa się za konesera pizzy. Poniżej zamieszczam jego rekomendacje jak i innych „samozwańczych” ekspertów. ☺

Moj mąż (ukrywający się na instagramie za głosem AstroDogNYC) poleca:

Najlepsza nowojorska pizza

Helena Glazer Hodne – jedna z bardziej znanych nowojorskich szafiarek i blogerka na BrooklynBlonde.com poleca:

Najlepsza nowojorska pizza

Zdaniem Naomi (również znana jako Taza) mamy trojki prowadzącej jeden z większych blogów parentingowych najlepsza nowojorska pizza jest w:

Najlepsza nowojorska pizza

Magazyn Thrillist podszedł do tematu bardzo profesjonalnie. Przeprowadzono ankietę wśród nowojorskich kucharzy i foodystow (jest takie słowo, prawda?). W efekcie tego opracowali taka oto liste. Najlepsza nowojorska pizza jest w pizzerii:

Najlepsza nowojorska pizza

6 comments
0

You may also like

6 comments

Anonymous January 6, 2016 - 2:50 pm

Ach! Żeby ten post pojawił się przed Sylwestrem – Ukochany nie byłby skazany na sałatki i zawiedziony nie zjedzeniem
kawałka pizzy, hot-doga i bajgla. 😉 Mogę liczyć na rekomendacje co do dwóch ostatnich pozycji? 🙂

Reply
Little Town Shoes January 6, 2016 - 2:56 pm

O bajglach juz jest https://www.littletownshoes.com/2012/11/15/zmyslowy-nowy-jork-smaki/ o Hot-dogach musze napisac 🙂 Serdecznosci, Magda

Reply
Luiza January 6, 2016 - 2:52 pm

Ach! Gdyby ten post pojawił się przed Sylwestrem! Ukochany nie byłby skazany na sałatki i zawiedziony nie zjedzeniem kawałka pizzy, hot doga i bajgla. 😉 Mogę liczyć na rekomendacje co do dwóch ostatnich pozycji? 🙂

Reply
ssandrass January 6, 2016 - 4:19 pm

Mi najbardziej smakowała pizza w Artichoke Pizza, z karochami!
Za każdym razem będąc w Mieście staramy się też wybrać do L’asso, ale nigdy nie potrafimy tam dojść – zawsze na drodze staną serniki z Eileen 😀

Reply
Aga January 6, 2016 - 5:14 pm

Nowy York kocham,ale nie za pizze 🙂 I nadal uwazam ,ze najlepsza i do tego zonglerska jest w Neapolu 🙂

Reply
Anonimka od Grand Central January 7, 2016 - 9:49 am

Właśnie okropnie zgłodniałam, pozdrawiam!:)

Reply

Porozmawiajmy :)