Union Square 

by littletownshoes
12 comments

Przechodziłam wczoraj przez Union Square wczoraj i postanowiłam posiedzieć chwilę i poobserwować przechodniów  … z jednej strony grupa mam protestujących przeciwko GMO, biegnący półnagi mężczyzna z wielkim napisem “love for fart”, grupa przypadkowych przechodniów tańcząca do muzyki wyznawców Hare Krishna, a tuz obok wróżka, w asyście swojego czarnego kota, przepowiada przyszłość z wielkiej szklanej kuli… Zwykły dzień na Union Square 🙂

Ten plac to dla mnie kwintesencja Nowego Jorku.

Union Square – to drugi najbardziej znany plac w Nowym Jorku, tuz po Times Square. O ile Times Square jest szalenie turystyczny i większość Nowojorczyków nie przepada za tym miejscem, to Union Square jest jednym z ulubionych przez mieszkańców Nowego Jorku.

IMG_9928

Screen Shot 2015-07-22 at 11.54.47 AM

IMG_9932

IMG_9938 IMG_9942

Plac ma szalenie interesującą przeszłość i urok starego Nowego Jorku. Znajduje się w sercu Manhattanu, na skrzyżowaniu ulic Broadway i Czwartej Alei (byłej Bowery Road).  Swoją nazwę zawdzięcza właśnie połączeniu (unii) tych dwóch ulic.

Na poniższej stacji metra jest skrzyżowanie chyba wszystkich linii metra jest to i L, Q, B, 4, 5, 6. Zwiedzając Nowy Jork w zasadzie nie sposób ominąć Union Square.
Na tej stacji metra można spotkać zawsze, o każdej porze dnia i nocy, najlepszych nowojorskich muzyków. Także przygotujcie kamery i aparaty już wchodząc do metra 🙂 

Union Square, od 1997 roku, jest na liście amerykańskich zabytków. Ma bardzo duże znaczenie w historii samego miasta, jak i całych Stanów. Tutaj, w 1882 roku rozpoczęły się pierwsze protesty robotników walczących o poprawienie warunków pracy. Protesty z czasem przerodziły się w ogólnonarodowy ruch i tak powstało amerykańskie święto pracy (Labor Day). 

IMG_9939 IMG_9935

Jeżeli znajdziesz się w parku po jego południowej stronie zobaczysz rzeźbę – posąg prezydenta George Washington’a. To pierwszy pomnik jaki kiedykolwiek powstał w Nowym Jorku, i został ufundowany przez okolicznych mieszkańców.

Każda z rodzin mieszkających w okolicznych budynkach przeznaczyła $300, niemałą jak na tamte czasy kwotę, na budowę pomnika.

Pomnik jest skierowany jest na południe, w stronę gdzie kiedyś znajdowało się serce Nowy Jorku (osoby kochające Nowy Jork i czytające ten blog wiedzą, ze kiedyś wszystko co godne uwagi w Nowym Jorku znajdowało się właśnie poniżej 14tej ulicy :)).

IMG_9927

Plac był na początku dzielnicą teatralną, trochę tak jak teraz Times Square. Wraz z rozwojem miasta teatry przeniosły się dalej na północ a Union Square stał się centrum handlowym. Plac zyskał przydomek Ladies’ Mile Shopping District. Mieścił się tutaj nawet sklep Tiffany’iego.

Na południowo-wschodniej stronie, gdzie teraz mieści się sklep Diesel’a, znajdował się tak zwany śmiertelny zakręt. Tędy przejeżdżały tramwaje, które aby nie wypaść z torów musiały przyspieszać na ostrym zakręcie. To oczywiście kolidowało, w dosłownym tego słowa znaczeniu, z przechodniami zaobserwowanymi zakupami.

Z czasem większość sklepów przeniosła się dalej na północ miasta, a na placu powstał zakątek wydawniczy. Do tej pory mamy tutaj przepiękny i warty odwiedzenia sklep Barnes&Noble.
W sklepie jest kawiarnia, darmowe WIFI można tez czytać i przeglądać książki na miejscu przed dokonaniem zakupu.

IMG_9940

Opodal mieści Gramercy Park, jedyny prywatny park w Nowym Jorku. W okolicy są jedne z najlepszych restauracji. Miedzy innymi Gramercy Tavern – jedna z moich ulubionych – jest dość droga także wybieramy się tam tylko na specjalne okazje ☺ Bardzo modna i równie droga restauracja ABC Kitchen, znajduje się w środku sklepu z meblami.

Jedna z bardziej znanych restauracji i otwarta do pozna w nocy to Coffee Shop – miejsce słynie z bardzo atrakcyjnych kelnerek. Zgodnie z miejską legendą pracują tam same poczatkujące modelki …

Inna ostatnio bardzo modna restauracja mieszcząca się przy Union Square to All’onda – polaczenie kuchni włoskiej i azjatyckiej. Jeszcze nie próbowałam ale brzmi bardzo smacznie.

Na kawę można się zatrzymać w Joe Cafe – miejsce gdzie najczęściej w Nowym Jorku można spotkać wielu aktorów i celebrytów.

Notka nie byłaby kompletna jakbym nie powiedziała gdzie można zrobić najlepsze zdjęcie Union Square, w ramach blogowej serii Photolog).

Miejsce dość nietypowe bo w środku sklepu – NY DSW Designer Store. Polecam odwiedzenie sklepu (dla kazdego nie tylko amatorów fotografii) z uwagi na bardzo duży wybór butów naprawdę w dobrych cenach. Trzeba trochę poszperać ale można znaleźć perełki. A z drugiego pietra rozpościera się naprawdę fajny widok na cały plac.

Sam sklep wyglada niepozornie

IMG_9929

Ale widok fajny:

IMG_9914 IMG_9926

Ciekawa jestem czy lubicie Union Square i jakie są wasze ulubione miejsca w Nowym Jorku? Ja ze swojej strony przypominam ze LittleTownShoes przez kilka najbliższych miesięcy będzie oprowadzać czytelników po Nowym Jorku. Jeżeli chcesz zwiedzać ze mną pisz: LittleTownShoes@gmail.com – jest wiele opcji a wszystko “krojone na miarę” i dopasowane do oczekiwań zwiedzających. <3

12 comments
0

You may also like

12 comments

goldenbrown May 14, 2015 - 7:23 am

Genialne miejsce 🙂 ))

Reply
Magdalena May 14, 2015 - 9:26 am

Bardzo lubię Union Square. Często tam bywałam i energia tego placu jest naprawdę fantastyczna 🙂

Reply
Ola May 14, 2015 - 9:49 am

Byłam tam, ale nie znałam tych ciekawostek. Ale nic straconego:-) Bardzo się cieszę na cykl spacerowy po Nowym Jorku. Zawsze jak jestem w USA to jestem w NJ i chętnie odkrywam nowe miejsca 🙂

Reply
zdzisław wio May 14, 2015 - 10:23 am

przydala by sie jakas notka o mrocznych kanionach fashion district. Malo stamtad zdjec, bo miejsce nie bardzo turystyczne a te wszystkie przemysłowe budynki ze zdobieniami sa naprawde fajne. 39 ulica na tej dzielnicy jest mega.

Reply
Little Town Shoes May 14, 2015 - 2:30 pm

Bardzo fajny pomysł. Ja sama wiem mało o tej okolicy, poszperam w przewodnikach i postaram sie opisać. Bardzo lubię takie mniej turystyczne miejsca.

Reply
zdzisław wio May 17, 2015 - 7:24 am

Bylo by super 🙂

Reply
june13ty May 14, 2015 - 11:44 am

super miejsce. zaiste można tam siedzieć do oporu.

Reply
Little Town Shoes May 14, 2015 - 2:28 pm

o tak 🙂

Reply
PJT May 14, 2015 - 5:55 pm

Zgodze się co do energi Union Square, ale jak dla mnie to miejsce jest ciągle za głosne…Promenada na Brooklyn Hights to moje ulubine miejsce w NY oraz High Line(niestety już odkryte przez turystów)

Reply
Justyna May 15, 2015 - 4:45 pm

nie bywam, bo od razu po skonczeniu pracy wpadam do metra i jade do domu… ale zapraszam na Staten Island 🙂

Reply
Justa May 16, 2015 - 3:11 pm

swietny park- ja tak bardzo zaluje, ze w Barceloie miejskich parkow jak na lekarstwo!

Reply
Marcin Jagodziński November 26, 2015 - 7:52 pm

ależ wspaniale opisuje Pani to miasto nie mogę przestać czytać

Reply

Porozmawiajmy :)