Central Park

by littletownshoes
9 comments

Kilka lat temu New York Times opublikował artykuł zatytułowany „36 godzin w Central Park”. Tak, w parku jest tyle miejsc do zobaczenia, ze spokojnie można spędzić tu cały weekend, od piątku wieczorem do niedzieli rano 🙂

Pomyśleć ze opisałam spacery po Soho, Red Hook, Bed Stuy, Fort Green, Crown Heights a dopiero teraz zabieram się za Central Park.

Zanim zaczniecie zwiedzać park ściągnijcie darmową aplikacje na telefon „Central Park, NYC”. Aplikacja ma kilka bardzo użytecznych funkcji – takich jak informacje gdzie znajduje się najbliższa toaleta czy fontanna z wodą. Aplikacja ma dodatkowo bardzo fajną, interaktywną mapę – która nie tylko pokazuje gdzie jesteście ale jeszcze jak dojść do wszystkich atrakcji. Central Park został celowo zaprojektowany tak aby się zgubić, aby oderwać się od zgiełku miasta, także ta aplikacja bardzo się przydaje zwłaszcza jak nie mamy dużo czasu na zwiedzanie.

Central Park jest największym parkiem na Manhattanie, ale dopiero piątym co do wielkości w Nowym Jorku. Jest to najczęściej odwiedzany park w całych Stanach. Znajduje się tutaj 36 różnych mostów … a każdy z nich jest inny, zaprojektowany indywidualnie.
Poza tym: 9,000 ławek oraz 26,000 drzew, 21 plac zabaw dla dzieci. Park jest szalenie zróżnicowany i to pod względem roślinności jak i aktywności dla odwiedzjących, od lodzi po łyżwy. Jest tu wszystko. Każdy znajdzie cos dla siebie.

Z ciekawostek są tu rzeźby znanych mężczyzn, jednego znanego psa i … żadnej kobiety. Tak w Central Parku nie ma rzeźby kobiety wyłączając fikcyjne postacie takie jak Alicja w krainie Czarów. Jest tu natomiast rzeźba /posąg polskiego króla Władysława Jagiełły (na wysokości 85tej ulicy).

Zwiedzanie parku warto rozpocząć od południowo-wschodniej strony.

Od Grand Army Plaza. Ba, przed wejściem warto zatrzymać się w hotelu The Plaza. To chyba najbardziej romantyczny hotel w Nowym Jorku. Tzn. w NYC jest masa ekskluzywnych, romantycznych hoteli ale hotel The Plaza ma niesamowity czar starego. dobrego Nowego Jorku.
The Plaza Hotel był pierwszym ekskluzywnym hotelem w NYC. W swojej historii był to budynek mieszkalny a później hotel i tak na zmianę. Obecnie hotel ma kilku długoterminowych mieszkańców ale i pokoje hotelowe. Nie bez powodu F. Scott Fitzgerald wybrał ten hotel na kilka głównych scen w Wielkim Gatsby’m”. Mieszkali tu i Beatlesi i Truman Capote. Warto zwiedzić hotel, zajrzeć i do barów Oak Room oraz Rose bar, albo wypić herbatkę w the Palm Court.

Little Town Shoes

Zacznij zwiedzanie parku od wejścia przy 59 ulicy i Piątej Alei. Po wejściu do parku, po prawej stronie znajduje się staw (the Pond). Ten staw jest ukochany przez wszystkich, bo jest szalenie fotogeniczny:

Central Park

Central Park

Moje ulubione miejsce to przy mostku:

Central Park, Nowy Jork

Nawiasem mówiąc spacerując wczoraj po parku zdałam sobie sprawę jak mało wymyślne są wszystkie nazwy w parku. Mamy po prostu The Pond, The Lake, The Lawn … czyli jezioro, staw, trawnik☺

Poruszając się dalej na północ dojdziemy do zoo. Moim zdaniem trochę strata pieniędzy i czasu, bo w NYC są inne znacznie większe i ciekawsze. No chyba ze podróżujecie z dziećmi.

Dalej warto przejść się główna alejka o bardzo oryginalnej nazwie The Mall. Zimą i latem wygląda przepięknie. Warto zatrzymać się i posłuchać muzyków. Spacerując wzdłuż alejki dojdziemy do Bethesda Terrace.

Bethesda Terrace i fontanna uznawane są za środek parku. Te miejsca są znane wszystkim z licznych filmów (m.in.: Kavin sam w domu, Szczesliwy Dzien, Plotkara). Przejdź wzdłuż jeziora do przepięknego Bow Bridge. To najpiękniejszy most w Nowym Jorku.

Stad rozpościera się widok na dwa szalenie znane budynki. Pierwszy to the Dakota znany miedzy innymi z filmu Romana Polańskiego Dziecko Rosemary. W tym budynku mieszkał i przed wejsciem został zastrzelony John Lennon. Yoko Ono nadal tam mieszka. Położone obok Strawberry Field, gdzie znajduje się czarno-biała mozaika z napisem “Imagine”, jest poświęcone pamięci John’a.

Central Park Nowy Jork - Little Town Shoes

Central Park Nowy Jork - Little Town Shoes

Po drugiej stronie jeziora miesci sie Boathouse (na wysokości 80tej ulicy). Od połowy kwietnia do końca października, można wypożyczyć łódkę i popływać po jeziorze.

Przejdź dalej na północ do teatru, gdzie grany jest Shakespeare w parku oraz do Belveder Castle. Nie ma tam co zwiedzać ale widok jest wspaniały. Stad już tylko trzy kroki do MET.

Central Park Nowy Jork - Little Town Shoes

Central Park Nowy Jork - Little Town Shoes

Central Park Nowy Jork - Little Town Shoes

Opisany przeze mnie spacer zajmie 3-4 godziny.

<3

9 comments
0

You may also like

9 comments

ikainamerica May 5, 2015 - 5:17 pm

Bardzo fajny post, miło było choć na chwilę przenieść się do tak ciekawego i pięknego miejsca 🙂 Szczerze mówiąc w Central Parku spędziłam może raptem pół godziny, ale zdecydowanie jest to miejsce, które w NYC urzekło mnie najbardziej.

Reply
goldenbrown May 5, 2015 - 6:36 pm

Nogi uchodziłam po Central Parku, ale i tak nie zobaczyłam nawet połowy wszystkiego,co warto.
To prawdziwe płuca Manhattanu 🙂

Reply
Marcin Nowak May 5, 2015 - 6:41 pm

Cudowne miejsce! Tego świat może zazdrościć nowojorskiej metropolii najbardziej. Bo wiezowce są, ale takich płuc nie ma!

Reply
Little Town Shoes May 6, 2015 - 4:12 pm

To prawda, Central Park został zaprojektowany żeby zapomnieć o mieście ale tak naprawdę uświadamia ze Nowy Jork to naprawdę niesamowite miasto. 🙂

Reply
english-at-tea May 5, 2015 - 8:00 pm

‘Plaza – perła nowojorskiego hotelarstwa’.. jako fanka Kevina samego w Nowym Jorku nie mogłabym przeoczyć tego obiektu 😉 Chętnie spędziłabym w Central Parku kilka godzin, odtworzyłabym pewnie wiele filmowych i serialowych scen 🙂

Reply
Little Town Shoes May 6, 2015 - 4:10 pm

To bardzo dobry pomysl na post na blogu …. dziekuje za inspiracje! xo

Reply
ania May 6, 2015 - 8:56 am

piękny jest, uwielbiam parki i spacery po nich. szkoda, że w Polsce spacer po parkach nie zajmuje 4 godzin 😉

Reply
natansalda May 6, 2015 - 8:58 am

Oj New York New York 🙂 A ja znów nie wylosowałam Zielonej Karty – wczoraj były wyniki 😛

Reply
Nowy Jork - tu się rodzą marzenia - Little Town Shoes March 21, 2018 - 5:07 am

[…] atrakcji. Z pewnością oczarują cię neony Times Square czy popołudnie spędzone w Central Parku, oszołomi panorama miasta z wieżowca One WTC, jednego z najwyższych budynków na świecie. […]

Reply

Porozmawiajmy :)