Szkoły w Nowym Jorku i koszty

by littletownshoes
17 comments

Odwiedziłam wczoraj szkołę języka angielskiego Kaplan mieszczącą się w Soho i przeprowadziłam wywiady ze studentami. Mam nadzieję ze niedługo uda mi się zamieścić filmy na YouTubowym koncie.

Muszę przyznać, ze bardzo mi się podoba podejście tej szkoły do studentów i atmosfera jaka tam panuje.

„Pracujemy w dwóch branżach edukacji i turystyki” – powiedziała mi jedna osoba z administracji szkoły w Soho. „Cale doświadczenia Kaplana w Nowym Jorku nie opiera się tylko na nauce języka, bo tak naprawdę, jeżeli ktoś chce się tylko nauczyć angielskiego to może to zrobić w rodzinnym kraju, nie musi wyjeżdżać do Nowego Jorku. Dlatego tez Kaplan oferuje tez całe nowojorskie doświadczenie w komplecie.”

I to jest naprawdę fajne podejście.

Poza lekcjami uczniowie mają do wyboru szereg innych atrakcji, takie jak wspólne wyjścia do barów, karaoke, wycieczki. W ubiegłym tygodniu mieli wycieczkę po najlepszych ciastkarniach w Nowym Jorku. Jest tez kółko teatralne, które wystawia przedstawienia na Broadway’u.
Minimalna długość kursu to dwa tygodnie. Czy tylko po dwóch tygodniach poprawisz swoją znajomość języka? Pewno nie. Ale w Kaplanie w dwa tygodnie udaje się osiągnąć coś więcej – mianowicie poprawić „językową” pewność siebie. I to jest tez częścią nowojorskiego doświadczenia.

Wiem to z własnego doświadczenia – nasza znajomość języka angielskiego jest znacznie lepsza niż nam się wydaje. Większości z nas jest po prostu potrzebna większa wiara we własne umiejętności. A taką najlepiej uzyskać poprzez kontakt z językiem poza szkolną ławką, w restauracji, w barze, na imprezie.

Po ostatniej notce o kursach w Nowym Jorku pojawiło się wiele pytań o koszty. Koszt nie tylko kursów (które możecie znaleźć tutaj) ale tez o koszty wynajmu mieszkania i ogólnie koszt życia studentów. Ile trzeba odłożyć aby wyjechać do szkoły na miesiąc? – to było chyba najczęściej zadawane pytanie.

Oczywiście największym kosztem w Nowym Jorku jest koszt mieszkania. Można wynająć mieszkanie samemu (co z reguły jest tańszą opcją) bądź skorzystać tez z kilku opcji mieszkaniowych zorganizowanych przez szkołę.

Akademiki
Kaplan ma dostęp do dwóch akademików, w których mieszkają studenci nie tylko szkoł językowych ale i uniwersytetów w Nowym Jorku. Co daje dodatkową możliwość na kontakt z amerykańskimi studentami, a więc naukę języka w najbardziej naturalnym otoczeniu. Plus, co tu dużo mówić, to trochę tez i filmowe doświadczenie.
Ceny akademików wynoszą od 300 do 440 dolarów za tydzień. Opcja nie wlicza kosztów jedzenia.

Zdjecia z akademika @ 1760 Third Avenue

Mieszkania z rodziną 
Tu muszę dodać ze słowo „rodzina” ma dość szerokie znaczenie w Nowym Jorku, bo często może być to jedna osoba, bądź para, bądź para z dziećmi. Ta opcja jest tez szalenie interesująca bo pozwala zobaczyć jak faktycznie wygląda życie codzienne nowojorczyków.
Ta opcja wlicza tez posiłki. Ceny zalezą od tego czy mieszkanie mieści się na Manhattanie czy w innych dzielnicach Nowego Jorku.
Ceny wahają się od 295 dolarów do 380 dolarów (cena wlicza przynajmniej 7 posiłków tygodniowo).

Można poszukać mieszkania samemu przez craigslist
To rozwiązanie polecam dla osób, które były już w Nowym Jorku bądź maja tu znajomych, którzy mogą pomoc i sprawdzić. Muszę dodać ze wynajmowanie mieszkania z kimś / bądź pokoju jest bardzo często spotykane w Nowym Jorku. W zasadzie większość osób przed 30tką i polowa przed 40tką ma roommate’a, osobe z którą dzieli mieszkanie. Jeżeli zdecydujesz się na mieszkanie dalej od Manhattanu, na przyklad w Sunset Park czy Astorii to możesz wynająć pokój za 600-900 dolarów za miesiąc.

Mi osobiście najbardziej podoba się ta opcja z akademikami. Jeżeli będzie taka możliwość to postaram się odwiedzić jeden z akademików i nakręcić o tym film.

Jakie są inne dodatkowe koszty poza ceną kursu i kosztem mieszkania?

Jedzenie w restauracjach kosztuje, przy czym ceny wahają się ogromnie. Najwięcej możliwości budżetowych jest w East Village, Chinatown, Brooklyn i Queens gdzie za 10 dolarów można zjeść przyzwoity posiłek. Należy założyć 10 – 15 dolarów na osobę.
Oczywiście pozniej ceny już tylko rosną, a w restauracjach z pięcioma gwiazdkami można i zapłacić 200 dolarów za posiłek.

Zakupy
To oszczędności:) Poważnie. Nie wiem jak to możliwe ale ceny ubrań, butów, elektroniki jest dużo niższe niż w Polsce.

Inne atrakcje
Tutaj tez można wydać tak mało jak się chce i bardzo dużo. Bilety do kina kosztują okolu 10 dolarów, bilet na show czy sztukę na Broadway’u to koszt okolu 100 dolarów, ale może dostać bilety za pół ceny (50-60 dolarów) a na przedstawienie off-Broadway za 15 dolarów. Większość muzeów można odwiedzić za darmo. Za piwo w barze zapłacimy od 5 dolarów w górę. Za jazzowy wieczór z winem i smażonym kurczakiem (tradycyjnym daniem z południa USA) zapłacimy około 20-40 dolarów na Brooklynie, albo ponad 100 dolarów w Blue Note.

Ceny kursów
Studenci z Polski dodatkowo mogą korzystać z niższych cen, więcej informacji tutaj

Jak zwykle zadawajcie pytanie w komentarzach poniżej, a ja postaram się uzyskać odpowiedzi na wszystkie.

Odwiedziłam szkołę Kaplan w Soho, w jednej z najpiękniejszych i moich ulubionych okolic, otoczona galeriami, restauracjami i butikami. Wspaniałe miejsce aby spacerować i obserwować mieszkańców.

17 comments
0

You may also like

17 comments

Kamil February 22, 2014 - 10:50 pm

Bardzo ciekawe miejsce. Fajnie, że można zyskać pewności siebie i poczuć Nowy Jork, a nie tylko siedzieć w ławce i wkuwać hehe. 😉

Reply
Little Town Shoes February 22, 2014 - 10:58 pm

@Kamil Tak mi się to tez bardzo podoba, i jest to chyba najskuteczniejsza metoda nauki 🙂

Reply
Maciej February 23, 2014 - 12:08 am

> To oszczędności:) Poważnie. Nie wiem jak to możliwe ale ceny ubrań, butów, elektroniki jest dużo niższe niż w Polsce.

Ja wiem, polecam zapoznanie się z USTAWĄ z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług 😉 Jak się kupi tani bilet do NY, to się opłaca lecieć tylko na zakupy.

Reply
Little Town Shoes February 23, 2014 - 3:21 pm

Maciej, słusznie tylko różnica w cenie jest większa niż różnica VAT pomiędzy Polska a USA. W Nowym jorku tez jest VAT i wynosi 7% -10%.

Reply
goldenbrown February 23, 2014 - 12:30 am

2 tygodnie kursu to chyba ciut mało, ale mozna się przynajmniej zorientować, czy chce się uczyć w NYC, czy tylko korzystac z róznych uciech miasta (jesli nas na to stać 😉

Reply
Little Town Shoes February 24, 2014 - 12:48 am

Tak myślę ze miesiąc wydaje się być optymalny.

Reply
Kate February 23, 2014 - 9:36 am

LTS jak wygląda sprawa pozwoleń na pracę? Czy mając wizę studęcką dostajemy takie pozwolenie, czy musimy postarać sami? Chodzi tu o pracę na pół etatu, żeby trochę dorobić i pokryć część kosztów życia.

Reply
Little Town Shoes February 23, 2014 - 3:19 pm

Kate, tak studenci mają pozwolenie na prace ale jest szereg ograniczeń, w czasie pierwszego roku studiów / w czasie kursu językowego mogą tylko pracować na uczelni gdzie studiują. Później praca musi być związana z ich kierunkiem pracy. Sa tez ograniczenia co do liczby godzin. Więcej dokładnych informacji jest na tej stronie. http://www.ice.gov/sevis/schools/index.htm Pozdrawiam

Reply
michael February 23, 2014 - 9:54 am

Świetny wpis, brakowało mi takiego, Tylko mam jedną prośbę do ciebie, czy mogłabyś podać jakąś wyższą szkołę ekonomiczną w NYC lub jakiś uniwerek o kierunku Finanse i rachunkowość ;p z góry dziękuję

PS ; Pod wpisem Jak stać się modelowym Nowojorczykiem 🙂 dałaś mi odpowiedź zacytuję “Także wybierając kierunek studiów nie myśl tylko o tym czy będzie trudno znaleźć pracę ale o tym co faktycznie chcesz i lubisz robić.” Wybierając taki kierunek studiów wiem na co się piszę, bardzo lubię liczenie i wogóle. Jest to dla mnie ciekawe zajęcie.

Reply
Little Town Shoes February 24, 2014 - 12:47 am

Hej Michael, jest oczywiscie Columbia Business School i the Stern School, poza tym NYU ma szereg programów finansowych (możesz sprawdzić tutaj: http://www.nyu.edu/) dodatkowo warto sprawdzić programy Utica College, Berkeley College, Molloy College. Pozdrawiam

Reply
Mateusz February 24, 2014 - 6:56 pm

Dokładnie, na zakupach można tam przyoszczędzić. Bluzka, która w naszych galeriach jest za kilka stów, tam za stówę 🙂

Reply
Krystian March 2, 2014 - 7:51 pm

Cześć, w maju mam maturę, rozumiem ,że już za późno na możliwość studiowania w NY? Takie rzeczy trzeba łatwić dużo miesięcy przed? Dodam, że interesują mnie kierunki biologiczno-chemiczne.

Reply
Little Town Shoes March 2, 2014 - 7:54 pm

Przygotowania najlepiej zacząć od wyboru uczelni – każda ma trochę inne wymagania i okres w jakim należy składać dokumenty. Musisz zdać szereg egzaminów takich jak TOFEL, GMAT i etc.

Reply
Olivia July 23, 2017 - 12:52 am

Czy można iść na kurs językowy przed studiami? Np. Podczas tak zwanych maturalnych wakacji?

Reply
Little Town Shoes July 26, 2017 - 11:22 am

tak – kursy są z tego co pamiętam od 16 lat. Więcej informacji na stronie szkoły.

Reply
Zuzia L April 22, 2019 - 5:38 pm

Mam jedną prośbę. Czy mogłabyś mi podać jakąś szkołę aktorską? Byłam raz w Nowym Jorku, i okrooopnie mi się tam spodobało, dlatego postanowiłam tam studiować aktorstwo, ale na internecie nigdzie nie mogę znaleść żadnej takiej szkoły. Bardzo prosiłabym Cię o szybką odpowiedź . 🙂

Reply
Little Town Shoes April 26, 2019 - 2:23 pm

Niestety nie znam żadnej. Może proszę dopytać w naszej grupie na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/788207517960412/

Reply

Porozmawiajmy :)