Chyba najczęściej zadawanymi pytaniami na blogu są pytania o możliwości studiowania w Nowym Jorku, o możliwości wyjazdu, jak i o to jakie kroki ja podjęłam przed wyjazdem.
Przede wszystkim zdecydowanie polecam sam wyjazd. Uważam, że każdy, przynajmniej przez jakiś czas, powinien pomieszkać w Nowym Jorku!
Ale decyzja o przeprowadzce czy nawet studiach jest bardzo trudna. Nowy Jork jest wspaniałym ale trudnym miastem. To brzmi jak cliché, ale w powiedzeniu „if you can make it here you can make it anywhere” jest dużo prawdy. To jest bardzo konkurencyjne miasto. Przyjeżdżają tu osoby z całego świata, ambitne i zdeterminowane, wszyscy myślą ze im się uda … także musisz konkurować z najlepszymi. Jest ciężko, zwłaszcza na początku.
Ja zanim podjęłam decyzje o przeprowadzce na dobre, przyjechałam do Nowego Jorku na 3 miesiące do szkoły.
Wzięłam bezpłatny urlop z pracy, oddalam doniczkowe kwiatki koleżance, zamknęłam mieszkanie i przyjechałam pomieszkać „na próbę” z moim ówczesnym chłopakiem (obecnie mężem) i zobaczyć czy się odnajdę w Nowym Jorku.
Zdecydowałam się pójść do szkoły języka angielskiego, mówiłam płynnie przed przyjazdem, ale rozważając przeprowadzką i pracę tutaj chciałam nabrać dodatkowej pewności że sobie poradzę. Zapisałam się na kilka kursów w tym na poprawę wymowy, gramatykę i literaturę amerykańską.
Poza tym postanowiłam jak już idę do szkoły, to dlaczego nie postudiować czegoś dla siebie i zapisałam się na lekcje fotografii.
Z perspektywy czasu uważam, że to była bardzo mądra decyzja. Nie tylko przekonałam się, że faktycznie mogłabym mieszkać w Nowym Jorku, ale dodatkowo poznałam szereg osób z całego świata, z którymi nadal się przyjaźnię.
Jak wygląda taki wyjazd do szkoły językowej?
Przede wszystkim należy uzyskać wizę studencką. Jest to proces prostszy i przyjemniejszy niż uzyskanie wizy turystycznej. Nawet jeśli masz już wizę turystyczną to nadal musisz uzyskać dodatkową wizę studencką (jest możliwość studiowania mając tylko wizę turystycznej ale tylko do 15-stu godzin tygodniowo).
Szkoły nie pośredniczą w uzyskiwaniu wizy, ale po uiszczeniu opłaty za kurs, dostajesz zaświadczenie / formularz z uczelni, które następnie przedstawiasz w ambasadzie. Ogólnie przypadki odmowy wizy studenckiej są bardzo rzadkie i z reguły wynikają z niewłaściwego wypełnienia dokumentów. Więcej informacji o wizach jest na stronie ambasady.
Szkoła pomaga w znalezieniu mieszkania. Można mieszkać w akademiku bądź z rodzina amerykańska.
Jaki kurs wybrać?
W ubiegłym tygodniu zaszłam do szkoły Kaplan,a aby sprawdzić jakie są możliwości wybór kursów, i poza standardowymi kursami nauki języka znalazłam dwa szalenie ciekawe rozwiązania:
1. University Preparation Programs
Wiem ze część z czytelników rozważa studia w Stanach. Dyplom z amerykańskiej uczelni będzie liczył się na całym świecie, a amerykańskie uczelnie są znane i szanowane także z pewnością warto próbować. Jednak aby się na nie dostać należy spełnić szereg warunków i załatwić wiele formalności.
Dlatego też w Kaplanie powstał kurs, który pomaga przygotować się do pójścia na wyższą uczelnie kompleksowo. W ramach kursów oferowane są oczywiście specjalistyczne kursy TOEFL, SAT, GRE, ale jest tez pomoc w przygotowaniu eseju. Eseje są bardzo ważne w procesie rekrutacji na amerykańskie uczelnie, w zasadzie na decyzji o przyjęciu bardzo często właśnie wpływa esej.
Kaplan współpracuje z szeregiem uniwersytetów, w tym Northeastern University, New York Film Academy, Santa Barbara City College, University of California, Art Institute of Philadelphia i wiele innych. Po zakończeniu kursów na wymaganym poziomie studenci mają „gwarancję, że zostaną przyjęci na studia w partnerskich uniwersytetach.” Czy można prosić o więcej?
Dodatkowa przewaga nad kursem w Polsce, to to że uczysz się języka znacznie szybciej. W czasie wizyty w szkole dowiedziałam się, że bardzo rzadko są studenci z Polski. To jest bardzo dobra wiadomość. Konieczność porozumiewania się tylko po angielsku to najlepszy sposób, aby nauczyć się błyskawicznie.
2. Practical Business English Service
Kolejny kurs moim zdaniem szalenie ciekawy to Practical Business English Service (PBE). To jest bardzo interesujące rozwiązanie, o którym nigdy wcześniej nie słyszałam. A szkoda, bo pewno bym sama skorzystała kilka lat temu.
Studenci w czasie nauki języka angielskiego odbywają praktyki w partnerskich firmach.
Program PBE obejmuje 4 tygodniowy intensywny kurs języka angielskiego a następnie przez 8 tygodni (lub więcej) uczniowie uczą się języka jak i odbywają niepłatny staż w wybranych firmach. Można wybierać z szerokiej oferty firm w takich dziedzinach jak edukacja, finanse, IT, prawo, marketing, komunikacja i media, PR i turystyka.
Na tym kursie doradcy pomagają w przygotowaniu CV jak i w przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych. Wymogi CV angielskiego i jak i sama rozmowa kwalifikacyjna w Stanach bardzo się różnią od europejskich.
Studenci z Polski dodatkowo mogą korzystać z niższych cen Link. w porównaniu do studentów z innych krajów, także jest to opcja jest warta rozważenia.
Spróbuję się umówić ze studentami aby dowiedzieć się więcej. Zamieszczajcie proszę pytania w komentarzach, postaram się dowiedzieć jak najwięcej.
P. S. Odwiedziłam szkolę Kaplana, która się mieści w najpiękniejszym budynku w Nowym Jorku w Empire State Building. Popatrzcie jaki mają widok z okien:
38 comments
Uwielbiam Twojego bloga 🙂 Jak już piszesz o studiach w NY może wiesz jak wygląda sytuacja absolwentów prawa ? Wiem że w stanach jest całkiem innym model nauki prawa jak u nas. Studiuję dziennie na polskiej uczelni ale od zawsze marzyłam o wyprowadzce do USA i tu pojawia się moje pytanie…na uczelni na której studiuję jest możliwość uczęszczania na płatny fakultet z prawa amerykańskiego po którym dostaje się certyfikat itp. Wiesz może czy po skończeniu studiów prawniczych + nadprogramowo fakultetu z prawa amerykańskiego w USA byłabym traktowana jak absolwentka prawa tamtejszych uczelni ? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂 Jesteś ‘oknem’ na NY dla takich osób jak ja !
Pozdrawiam 🙂
Bardzo dziękuję za miły komentarz! Co do prawa – to zależy od uczelni, która wydaje ten certyfikat. Pewno twój uniwersytet współpracuje z uczelnią amerykańską, to najlepiej sprawdzić bezpośrednio z nimi.
Bardzo przydatne informacje. Dzięki!
Możesz powiedzieć coś o kosztach? Np. ja w tym roku zdaje mature i jeśli chciałabym iść na studia w Stanach to wiekszość uczelni skończyła rekrutacje. Ty mówisz o studiach czy kursach ?
Hej Justyno, piszę o kursach jako o sposobie na przygotowanie się na studia. Koszt studiów to oczywiście zupełnie inny wydatek i kilkuletnie zobowiązanie. Zależy to oczywiscie od uczelni na jakiej chcialabys studiowac.
Przygotuję osobną notkę o kosztach życia studenckiego – poza kosztami uczelni / kursu.
Droga LTS!
Ostatnio zauważyłam na you tubie pewną “bardz znaną” raperke Betuske.Oczywiście wiem że nie powinnam ci zawracać głowy ale nie zabardzo wierze w to zeby ona znalazla sie w ameryce.Czy moglabym cie prosic o zrobienie artykulu typu:Co trzeba zrobic by byc szybko amerykanka”” .POZA TYM UWIELBIAM TWOJ BLOG!;*Jestem uzalezniona;**
Ja tez planuje przyjazd do NY, najpierw turystycznie, a potem…zobaczymy 🙂 niedlugo koncze studia licencjackie w UK, ale zastanawiam sie nad magisterka/doktoratem w USA. Najbardziej martwie sie o kwestie finansowa, bo w UK moja edukacja pochlonela juz ponad 30 tys. funtow, a masters degree w USA pewnie tez kosztuje fortune…ehh 🙂
Piekne widoki, a tekst bardzo przydatny i szczery, masz racje ze najpierw warto sie troche zaklimatyzowac i zmierzyc z tym klimatyzowaniem niz rzucic nieszczesliwi na geboka wodé:)
Chyba musze poczytac więcej o Practical Business English Service- brzmi ciekawie 🙂 Pisz więcej! Czekam!
Super blog! ostatnio go zaczęłam czytać i już należy do moich ulubionych! Mam pytanie – czy wiesz coś na temat studiów doktoranckich? Te wszystkie kursy są ciekawe, jednakże ja już mam mgr (prawa) i myślę o PhD w perspektywie kilku lat (jak na niego zarobię). Czy wiesz coś może jak to wygląda w praktyce – dostanie się, utrzymanie etc?
Pozdrawiam!
Hej Gosia, Moja koleżanka robi tu doktorat. Postaram sie może przeprowadzić z nią wywiad na temat studiów doktoranckich. Pozdrawiam.
Dobre pytania 😉 ja również byłabym bardzo zainteresowana takim wpisem!
Pozdrawiam!
Masz wyjątkowy dar pisania o wszystkim i nadal jest to szalenie interesujące. Piszę w tym roku maturę, czy jeśli zdam egzaminy językowe i np. SAT to mogą mnie przyjąć do collage, np po roku przerwy od matury na normalnych zasadach, jak zwykłego, bo czytałam, że aplikację trzeba złożyć przed zakończeniem edukacji w szkole średniej. Jesteś najlepsza!!!
Zbieram pytania i postaram sie znaleźć odpowiedzi jak najszybciej. xo
Hej, okazuje sie ze nie ma jednolitej zasady wszystko zależy od college’u. Sa takie ze można ubiegać sie o przyjecie nawet po 10 letniej przerwie, ale nie wszystkie. Musisz skontaktować się z collegem i zobaczyć, jakie mają warunki, oraz jakie dokumenty są potrzebne.
Świetny wpis, na coś takiego długo czekałam 🙂 Myślałam, że chęć wyjazdu do NY minie, ale jest coraz silniejsza. Mogłabyś zrobić wpis lub napisać troszkę o innych typach szkół ? Na typowe studia uniwersyteckie nie każdego stać, a jestem ciekawa jakie są jeszcze inne możliwości zdobycia zawodu i możliwości późniejszej pracy 😉
PS. Twój blog trzyma wysoki poziom. Podziwiam za pomysły i tak ciekawe artykuły, uwielbiam tu zaglądać ! 😀
Pozdrawiam 😉
Czytając ten post i komentarze pomyślałam po raz pierwszy o wyjeździe do NY na praktyki wakacyjne :). Jestem na studiach medycznych i mam pytanie do Ciebie (albo do zorientowanych czytelników) czy orientują się jak się do tego zabrać ;)?
PS Uwielbiam bloga i Twój styl, świetnie się czyta 🙂
Hej Aga, niestety nic nie wiem o praktykach medycznych. Ale idę na kolejne spotkanie / wywiad ze studentami szkoły Kaplana w tym tygodniu to postaram się dowiedzieć czegoś – może akurat będzie tam jakiś student medycyny. Pozdrawiam
cześć, interesują mnie studia o kierunku tanecznym? wiesz może coś więcej w tym temacie?Oferta Kaplan wygląda bardzo interesująco, jestem tegoroczną maturzystką i chyba wezmę opcję wyjazdu pod uwagę 🙂
Coś się zmieniło 🙂 Interesuje mnie coś z bio-chemem 🙂
[…] ostatniej notce o kursach w Nowym Jorku pojawiło się wiele pytań o koszty. Koszt nie tylko kursów (które możecie znaleźć tutaj) […]
[…] notka z cyklu wywiad ze studentami. Tym razem zapraszam na […]
Hej 🙂 Chciałabym wybrać się do NY na kurs językowy 🙂 Czy takie odbywają się w wakacje? Bo ja się jeszcze uczę, więc najlepiej byłoby na wakacjach, lipiec/sierpień 🙂 I czy mogą się tam zapisać osoby niepełnoletnie? Mam 17 lat, ale jak coś to zaczekam ten rok 😀
Mam takie małe pytanie : Czy jeśli ktoś nie umie angielskiego zbyt dobrze w sensie dużo rozumie ale ma problemy z mową to są tam jakieś kursy od podstaw ?
Tak zdecydowanie, slyszalam ze kursy od podstaw sa nawet lepsze od takich zaawansowanych. Takze polecam 🙂
Hej 😉 mam kilka pytan odnosnie studiow wlasnie w NY. Duzo myslalam nad studiowaniem tutaj, jednak nie wiem co musialabym zrobic, narazie dostalam sie na studia w Polsce a studia tu chcialbym zaczac za rok. Co dokladnie musze zrobic aby sie tu uczyc, moj angielski nie jest rewelacyjny ale napewno przez ten rok w Polsce bede starala sie go podszlifowac. Jezeli nie skonczylam tu szkoly to na jakiej zasadzie moge starac sie o dostanie na jaka kolwiek uczelnie? Pomijajac kwestie wizy bo to jest oczywiste.
Witam .Wybieram się do NY w marcu na dwa miesiące ,kurs intensywny początkujący rodzina goszcząca .Myślę ,że pójdę do przodu poważnie z angielskim,Proszę o opinie .
Do jakiej szkoły sie zapisałeś? W dwa miesiące możesz sporo się nauczyć zwłaszcza jak będziesz mieszkać z amerykańską rodziną. Zacznij uczyć się juz teraz im więcej będziesz umiał przed wyjazdem tym lepszy efekt później!
Kaplan Empire state
Super! Odezwij sie proszę jak przyjedziesz. Bardzo jestem ciekawa czy Ci się spodoba.
Uczę się właśnie intensywnie ,aby jak najwięcej wykorzystać w szkole wiadomości 🙂
Hej.
Jak poznałaś się z chłopakiem będąc jeszcze w polsce?
tak, tzn poznaliśmy się we Francji ale mieszkałam wtedy w Polsce.
Ja też mieszkam od roku w NY, ale aktualnie jestem w Polsce “na wakacjach” 😉 pozdrawiam z nieco zachmurzonej Warszawy 🙂
Wiec jeżeli poszlabym na ten kurs UPP to pomogliby mi przygotować się do TOEFL, SAT i GRE i mogłaby je tam zdać? I do tego po zdaniu ich miałaby otwarta drogę do ich partnerskich uczelni?
Proszę się skontaktowac najlepiej bezpośrednio ze szkołą. Z pewnością udzielą wszystkich informacji o egzaminach i uczelniach.
Jak znaleźć taką rodzinę goszczącą? Czy to odbywa się za pośrednictwem uczelni?
dokładnie tak