Kiedyś jak wybrałam się w ponad roczną podroż po Azji i Australii (a było to za czasów kiedy internet był dostępny tylko w kafejkach internetowych:) a wszyscy podróżujący czytali Lonely Planet. To była biblia podróżujących. Większość mówiąc o Lonely Planet używała tylko „the book” – (“the book” says…, Do you have “the book”? I tak dalej) – każdy wiedział o co chodzi.
Przed moim ostatnim wyjazdem na Hawaje oczywiście kupiłam Lonely Palnet i … straszliwie się rozczarowałam.
Problem z Lonely Planet jest taki ze zawiera relatywnie mało informacji o kulturze i historii danego miejsca, a skupiona jest na praktycznych wskazówkach. Ale te praktyczne wskazówki szybko tracą na aktualności. Teraz mając dostęp do darmowych serwisów takich jak tripadvisor, w zasadzie czytanie przewodników staje się coraz mniej potrzebne.
Myślę, ze często lepiej jest przeczytać książki opisujące specyfikę i charakter miejsca, a co do kwestii wyboru hoteli i restauracji lepiej sięgnąć po rekomendacje internetowe, które są aktualizowane na bieżąco.
Była już notka o filmach o Nowym Jorku, to przyszła pora na książki. Poniższa listę pomogła mi przygotować jedna z czytelniczek – Magda z Krakowa (jeszcze raz bardzo dziękuję!)
“Trylogia nowojorska” Paul Auster
Książka na kształt kryminału. Nowy Jork Paula Austera to mroczne i tajemnicze miasto. Autor pozwala doświadczyć nowojorskiego klimatu na wiele sposobów i co ważniejsze obserwować je z perspektywy osoby, która zna je „na wylot”. Dołączam się do rekomendacji Magdy – była to pierwsza pozycja (ponieważ to trylogia, to powinna powiedzieć pierwsze trzy pozycje) które przeczytałam jeszcze przed przyjazdem do Nowego Jorku.
„Osierocony Brooklyn” Jonathan Lethem
Powieść detektywistyczna jednego z najzdolniejszych młodych pisarzy amerykańskich, autora powieści “Pistolet z pozytywką” i “Amnesia Moon”. Jonathan Lethem to tez jeden z niewielu rodowitych nowojorczyków, pochodzi właśnie z Brooklynu.
“Nowy Jork – Przewodnik niepraktyczny” Kamili Sławińskiej
Kamila Sławińska, wielbicielka dobrej muzyki, kotów i oczywiście Nowego Jorku, jest tez moja Facebookową koleżanką. Książkę zdecydowanie polecam, tak myślę ze fajnie by było przeprowadzić z nią wywiad. Chociaż książka powstała już kilka lat temu to na swój sposób wyprzedza czas, tylko takie właśnie przewodniki (niepraktyczne) będą miały racje bytu na rynku w przyszłości.
“Wałkowanie Ameryki” Marka Wałkuskiego
Kupiłam tą książkę tydzień temu. Wstęp mnie zachwycił ale po przeczytaniu kilku stron autor rozpoczął jakaś potworną wyliczankę statystyczną. Zupełnie jakbym czytała rocznik statystyczny. Jedyne co zapamiętałam to to ze przeciętny Amerykanin je loda raz w tygodniu, seks uprawia co 4 dni, i ma dom z dwoma łazienkami. Autor posuwa się tak daleko ze informuje nas nawet ile przeciętny Amerykanin spędza w łazience, a ile pod prysznicem. Dramat. Wiadomo ze przeciętny/statystyczny człowiek nie istnieje jak dla mnie informacje zupełnie nie przydatne.
Ale dam tej książce jeszcze jedną szansę zanim zupełnie odłożę.
“Deliryczny Nowy Jork” Rem Koolhaas
Autor tej książki to światowej sławy architekt i teoretyk architektury, przedstawia portret miasta, które nigdy nie przestaje się zmieniać. Sporo archiwalnych zdjęć. Pozwala spojrzeć na Nowy Jork z zupełnie innej perspektywy.
“Nowy York” Will Eisner
To dość nietypowa pozycja bo komiks. Jest trudniej dostępny w Polsce – ale da się ponoć kupić przez internet.
The Encyclopedia of New York
Wielka, ciężka i dostępna tylko po angielsku, jest tam wszystko od mapy metra do opisów miejscowych celebrytów, jest architektura i polityka. Obowiązkowa dla wszystkich obecnych i przyszłych mieszkańców.
„Fajerwerki Próżności” Toma Wolfe
Powieść Toma Wolfe’a powstała w 1987 roku, ale jak ostatnio oglądałam Wilka z Wall Street to przekonałam się ze jest nadal bardzo aktualna. Opowieść o ambicji, rasizmie i Nowym Jorku. Bohater, makler giełdowy, myśli o sobie jako o „Masters of the Universe ” … Coz nic się niestety nie zmieniło.
Książkę warto przeczytać nawet jak ktoś oglądał film, bo książka ma zupełnie inne zakończenie.
“The Amazing Adventures of Kavalier & Clay” Michael Chabon
To wspaniała książka o Nowym Jorku w latach 40tych. Bardzo dobrze napisana. Nie wiem czy została przetłumaczona na polski, ale autora Michaela Chabon-a nie trzeba przedstawiać. Jest również twórcą scenariuszy do adaptacji swoich powieści takich jak “Cudownych chłopców” a ostatnio nawet do Spider-Mana.
Należy przynajmniej wspomnieć o “Śniadanie u Tiffaniego” – Truman Capote, “Buszujący w zbożu” J.D. Salinger-a, czy tez “Nazwij to snem” Henry Roth-a.
To bardzo krótka i subiektywna lista. Mam nadzieje, ze pomożecie ją wydłużyć! 🙂
23 comments
Pamiętam te czasy i Lonely Planet- też używałam 🙂 A potem okazalo się, że kto lepiej ugościł, nakarmił, napoił i zapłacił, ten się znajdował w przewodnikach. Teraz, dzięki Bogu, są strony Internetowe i ludzie sami oceniają.
Jeszcze nie czytałam, ale zapowiada się fajnie:
“Nowy Jork, od Mannahatty do Ground Zero” Magdalena Rittenhouse
Oraz
“Kiedy katedry były białe” Le Corbusier – w trakcie czytania, bardziej dla fanatyków architektury modernistycznej 🙂
“Trylogia nowojorska” Paul’a Auster’a już kupiona.
Mam nadzieję, że spodoba mi się podobnie jak Tobie i Magdzie. 🙂
“Manhattan pod wodą” Zuzanny Głowackiej – zbiór dość ciekawych felietonów córki TEGO Janusza Głowackiego 😉 A dla nastolatków polecam moją ukochaną serię sprzed lat – “Pamiętnik księżniczki” Meg Cabot – o Mii z Nowego Jorku 🙂
„Kocham Nowy Jork” – wciągająca lektura opowiadająca o nowoczesnej kobiecie. Autorka przenosi nas w nowojorski świat prawników, eleganckich kobiet oraz mody. Szyk i elegancja kontra ciężka praca i profesjonalizm. Polecam! No i ma swoją kontynuację, a ja uwielbiam książki, która składają się z kilku części.
Jeśli chodzi o Twoją listę to zaciekawiły mnie dwie pozycję: “Nowy Jork – Przewodnik niepraktyczny” Kamili Sławińskiej oraz “Trylogia nowojorska” Paul Auster, które zaraz znajdą się na moim Kindle 😉
Wpis idealny! Ostatnio poszukuję książek o NY, więc dziękuję bardzo 🙂 “Przewodnik niepraktyczny” to książka, która za mną chodzi od dobrych kilku lat, więc chyba czas ją nabyć. Do głowy przyszła mi jedna pozycja – “Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów”. Jeszcze nie czytałam, ale już sam tytuł przyciąga!!
Ja od siebie dodaje Brooklyn – Colm Tóibín ( czyta się ją jednym tchem,a Brooklyn jest opisany tak, że gdy połykasz kolejne rozdziały , masz wrażenie jak byś właśnie przechodziła daną ulicą:) i Wakacje od życia – A. Topornickiej czytadło z Nowym Jorkiem i romansem w tle ( czyli to co najlepsze:)
Obok wspomnianego “Manhattanu pod wodą” Zuzanny Głowackiej, dodałabym koniecznie “Rozmyślania przy makijażu” Marii Kornatowskiej. Warto też przeczytać “Wyspę-klucz” Małgorzaty Szejnert.
Bardzo dziękuję za te rekomendacje będę musiała koniecznie kupić!
“Nowy Jork, od Mannahatty do Ground Zero” Magdaleny Rittenhouse – koniecznie!
Właśnie czytam i bardzo mi się podoba. Znakomicie napisana rzecz.
Potwierdzam. Książka Magdaleny Rittenhouse jest rewelacyjna. Polecam gorąco miłośnikom Nowego Yorku;)
w Czarnym wyszła teraz nowa książką ‘Nowy Jork”. Słyszałam też o “Wyspa Klucz” o Ellis Island, ale póki co nie czytałam.
“Wyspa Klucz” jest fantastyczną książką. Takich książek brakuje na polskim ( ale nie tylko) rynku! Wspaniała historia( dosłownie). Jak dla mnie mogłaby mieć nawet 1000 stron.
To będę musiała zdobyć:) dzięki!
Kiedyś czytałam książkę o tym jak to Zygmunt Freud był w Nowym Jorku i dlaczego potem już nigdy tam nie pojechał a o Amerykanach powiedział, że to dziki naród. W sumie to mu się nie dziwie jak w tym mieście co rusz ktoś z kimś zaspokajał swoje żądze.
[…] jakiś czas temu na ten temat notkę, czytaj dalej. Ostatnio, przy okazji pisania notki o nowojorskich książkach wpadła mi w rękę pozycja E. B. White „Here is New York” już w pierwszym paragrafie autor […]
[…] poniższa notka, to trochę kontynuacja notek o książkach o Nowym Jorku, o filmach a trochę tez dla mnie. Odkąd mieszkam w Nowym Jorku wszystkie utwory […]
Zdecydowanie fajniej od Wałkowskiego czytało się książkę Wrony w Ameryce Marcina Wrony. Obecnie czytam ““Nowy Jork, od Mannahatty do Ground Zero”” i mi się podoba. Dołączam się również do polecanej książki Zuzanny Głowackiej “Manhattan pod wodą” choć jak jej szukałam rok temu, to nie było jej nigdzie: ani w księgarniach, ani w necie, na allegro, a nawet w wydawnictwie nie mieli już nic na sprzedaż. Koniec końców, gdy wszyscy słyszeli już o moich poszukiwaniach, w moje ręce dostały się 2 egzemplarze jako prezenty.
W mojej biblioteczce pojawiła się nowa pozycja pt. Nowy jork. Neurotyczna stolica świata. Verena Lueken 🙂 Dla miłośników NY zdecydowanie polecam książkę-przewodnik-mapę “Nowy Jork” Zdenek Mahler, Vladimir Fuka – znajdują się w niej świetne rysunki, rewelacyjnie oddające charakter tego miasta, nie banalny język i porównania, książka została wydana po 50 latach od jej napisania, trochę przypomina książkę dla dzieci;) lubię do niej wracać:)
Mam kolejną pozycję dla wielbicieli Wielkiego Jabłka książka Tomasz Zalewskiego pt. Harlem.
oooo! Super. Musze przeczytac!
Czy orientujecie się może gdzie dostać można „Nowy Jork. Od Manhattanu do Ground Zero”? Internet mówi, że książka od dłuższego czasu jest niedostępna:(
Chyba już tylko w bibliotekach. Z tego co wiem książka została już wycofana ze sprzedaży. https://przewodnikponowymjorku.com