Nowy Jork zimą: 5 Must-Dos

by littletownshoes
6 comments

1 i 2 Spacer po mieście świateł i zakupy na wysprzedażach 

Zima to magiczny okres w Nowym Jorku. Ponoć Paryż to miasto świateł, ale w okresie świątecznym Nowy Jork nie ustępuje Paryżowi. Dlatego tez jedną z większych atrakcji zimą w Nowym Jorku to właśnie spacer po mieście.

Świąteczne dekoracje można podziwiać już końca listopada do 6 stycznia.
Wycieczkę można zorganizować samemu (zajrzyj tutaj aby zobaczyć mapę). A mówiąc szczerze samemu bez przewodników jest nawet wskazane, bo wszystkie wielkie centra handlowe, właśnie te z najpiękniejszymi dekoracjami świątecznymi rozpoczęły właśnie sezon wysprzedaży i tak …
– Barneys: ma wysprzedaże od 60%
– Bergdorf Goodman: można odjąć 60% od ceny na metce
– Bloomingdale’s: Dodatkowe 50% ale tylko do pierwszego stycznia. Pewnie drugiego zaczną nowe wysprzedaże
– Henri Bendel: zimowa wysprzedaż 40% na “top picks” (cokolwiek to oznacza)
– Macy’s: od 15% do 50%

Nowy Jork zimą: 5 Must-DosNowy Jork zimą: 5 Must-DosNowy Jork zimą: 5 Must-DosNowy Jork zimą: 5 Must-Dos

3. Lodowiska

Nie ma lepszego sposobu, żeby uczcić zimę w Nowym Jorku niż na lodowisku.

Najbardziej znane to oczywiście to przy Rockefeller Center – ale jest to też najdroższe i najbardziej zatłoczone. Warto zobaczyć choinkę ale sama jazda na łyżwach będzie przyjemniejsza i tańsza gdzie indziej. Godzinna jazda na lodowisku przy Rockefeller Center kosztuje prawie 40 dolców, podczas gdy na każdym innym lodowisku zapłacisz mniej niż połowe i bez ograniczen czasowych.
Także, zamiast na lodowisko przy Rockefeller Center wybierz się do:

Wollman Rink w Central Parku
1483187_425020390957968_785810158_n

Położone w jednej z najbardziej malowniczych części Central Parku, lodowisko Donalda Trumpa jest otwarte od końca października do początku kwietnia. Lodowisko miało swoja role w kilku znanych filmach takich jak Igraszki losu (Serendipity) czy Kevin sam w domu. Jest położone w pobliżu znanego The Plaza Hotel, który słynie z przepięknych dekoracji świątecznych
Zdecydowanie tak – idealne i na romantyczna randkę i podróżując z dziećmi, Godziny otwarcia i ceny, czytaj dalej.

The Rink at Winter Village in Bryant Park

Nowy Jork zimą: 5 Must-DosNowy Jork zimą: 5 Must-DosNowy Jork zimą: 5 Must-Dos

ostatnie zdjecie / the last image: Bryant Park Org

To jest moje ulubione lodowisko położone w okolicy Grand Central, na tyłach przepięknej nowojorskiej biblioteki. W okolicy lodowiska jest knajpka gdzie można zjeść i wypić gorącą herbatę.
Wstęp: darmowy wynajęcie łyżew 15-19 dolarów (po 5 stycznie taniej)

The Standard Ice Rink

Nowy Jork zimą: 5 Must-DosNowy Jork zimą: 5 Must-DosNowy Jork zimą: 5 Must-Dos

image: Standard Hotel

To jest jedno z najmniejszych lodowisk w Nowym Jorku ale za to położone koło znanego Standard Hotel – jednego z najmodniejszych miejsc w Nowym Jorku, najbardziej hip and chic.

Dobre miejsce aby oglądać ludzi bądź i dać się oglądać. Podają gorąca czekolada z whiskey, burbonem albo wódką otwarte do pozna w nocy, kiedy to lodowisko przypomina bardziej imprezę.

Późno w nocy – idealne dla singli, w ciągu dnia – dla dzieci.
Za wynajęcie łyżew zapłacisz i wejście zapłacisz 15 dolarów, czytaj dalej

W przypadku gdy pogoda nie będzie dopisywać warto zobaczyć najnowsze lodowisko, które jest częściowo zadaszone, położone w okolicy Prospekt Park i Brooklyn Museum – LakeSide

Lodowiska w Nowym JorkuNowy Jork zimą: 5 Must-DosNowy Jork zimą: 5 Must-Dos

4. Muzyka Gospel

Nic tak nie wprawia w świąteczny nastrój jak Muzyka gospel.
Spróbuj omijać te największe zgromadzenia, które są tak popularne wśród turystów, ze oznacza to kilkogodzinne stanie w kolejkach, brak miejsc i często niestety niezbyt miłe doświadczenie z organizatorami.

Gdzie więc należy pójść?
Spróbuj Brooklyn Chór Tabernakulum – chór z 40 letnią tradycją, występowali tez w czasie ostatniej inauguracji prezydenta w Waszyngtonie.
W niedzielne msze są o 9 rano i o 3 popołudniu.

Bethel Gospel Assembly (link) http://www.bethelga.org/home.aspx – to Best kept secret in New York, w samym sercu Harlemu, i muzyka i kazania przepiekne.

Abyssinian Baptist Church – bardzo popularny wśród turystów, ale ponoć jeżeli udasz się na msze w tygodniu nie jest aż tak źle

Mount Neboh Baptist Church – jest mniej zatłoczony ale pobiera opłaty 20 dolarów za wejście

5. Muzea i galerie  

O muzeach pisałam już wcześniej. Każde muzeum w Nowym Jorku można zobaczyć za darmo.
Trzy największe można zwiedzić za symbolicznego dolara. W tych muzeach obowiązuje “stawka sugerowana” za bilet (sugestia admission) co oznacza, że możesz zapłacić mniej, tyle ile możesz.

· Met – najstarsze i największe muzeum w Ameryce i jedno z trzech największych na świecie, Zimą warto zajrzeć aby zobaczyć XVIII-wieczna Szopkę neapolitańską (do 6 stycznia)

· American Museum of Natural History – warto zajrzeć tam w okresie świątecznym aby obejrzeć jedna z najciekawszych choinek w Nowym Jorku przyozdobioną origami

· Brooklyn Museum – można zwiedzić za symbolicznego dolara; wyjątkiem jest najnowsza wystawa o Paul Gaultier czytaj dalej)

Niektóre muzea zawsze można zwiedzić za darmo, a inne, do których normalnie obowiązują bilety, oferują bezpłatny wstęp w niektóre dni albo o określonych godzinach, więcej w poprzedniej notce, czytaj dalej

6 comments
0

You may also like

6 comments

SzafaSkrajnej December 28, 2013 - 10:52 pm

Uległam magii wyprzedaży…i bolesna rzeczywistość..polska galeria…27 grudnia..Odziezowe :”Hmm, no w sumie mamy wyprzedaż, ale jeszcze nic nie przyszło z Centrali”…Douglas..”Była promocja do 23 grudnia, dziś nic nie wiemy”…Tylko Smyk mnie nie rozczarował, choć w sumie jak na mój porfel ich 50 procent to jak normalna cena ciuszków dla dzieci…
No trudno…i tak odkładam na .. narożnik 🙂
A lodowiska ..piękne…

Reply
10 sposobów jak zwiedzać Nowy Jork … bez portfela | Little Town Shoes December 29, 2013 - 11:31 pm

[…] Nowa notka – Nowy Jork z budżetem […]

Reply
Ola August 25, 2014 - 4:30 pm

Hej:)
Czy podróż do Nowego Jorku zimą ( na Święta) to dobry pomysł? To będzie nasz pierwszy raz w NY, dlatego się zastanawiam czy będzie to dobry okres na zwiedzanie czy może jednak fajniej jest wiosną/latem? Z góry dziękuje za odpowiedź!

Reply
Little Town Shoes August 25, 2014 - 4:37 pm

Hej Ola, Moj ulubiony okres to pazdziernik i listopad. Ale Swieta w Nowym Jorku sa magiczne takze zdecydowanie warto.

Reply
cartier love ring white gold uk December 20, 2015 - 4:16 am

cartier love ring white gold uk

“I could claim that is a worst type of playing surface regarding playing, inches To reported. “Worst frequency with this occupation, not necessarily for playing. Gentleman previously received a couple of bombs in addition to I had put together your ex…

Reply
lisona December 17, 2018 - 1:30 pm

hej, a mam swoje łyżwy, już parę dolców w kieszeni
LA
🙂

Reply

Porozmawiajmy :)