Romans w Paryżu

by littletownshoes
5 comments
Romans w ParyżuRomans w ParyżuRomans w Paryżu

Jeśli sadzisz, ze romans jest passé w Paryżu to musisz udać się na Pont des Arts (Most Artystów) w pobliżu Luwru aby przekonać się ze miasto zakochanych jest w pełnym rozkwicie. Cały most dosłownie ugina się od ciężaru wiecznej miłości zamkniętej w kłódkach.

Dla tych z Was, którzy nie słyszeli o kłódkach miłości, oto ich historia. Para pisze swoje imiona na kłódce i przypina kłódkę do mostu. Następnie wrzuca klucz do Sekwany jako symbol ich wiecznej miłości.

W zeszłym roku, kłódki na Pont des Arts zostały odcięte w nocy, rzekomo przez rząd. Ale romans pobił politykę w Paryżu i kłódki można nadal oglądać i przypinać na moście.

Niektórzy mówią, że to jedyny sposób, by złamać pieczęć miłości zamkniętej w takiej kłódce jest odnalezienie klucza i otworzenie kłódki. Oczywiście, jest to prawie niemożliwe, gdyż klucze leżą na dnie rzeki. Ta rzeczywistość skłania więc wiele złamanych serc do powrotu na most i prób przepiłowania kłódek. (Tak myślę, ze może to nie rząd próbował zdjąć kłódki…?:)

Podsłuchałam jak miejscowy przewodnik wyjaśniał fenomen kłódek. W Paryżu są dwa mosty gdzie można przyczepić kłódkę miłości: Pont des Arts i Pont de l’Archevêché. Trzeba być bardzo ostrożnym, który most się wybierze.
Kłódki na Moście Artystów (Pont des Arts) symbolizują wieczną miłość, kłódki na moście de l’Archevêché są dla tylko kochanków.

To wyjaśnia dlaczego Pont de l’Archevêché jest całkowicie zapełniony kłódkami, z kolei na Pont des Arts jest dużo miejsca:)

Jest to jedno z bardziej romantycznych miejsc w Paryżu. Popatrzcie sami:

5 comments
0

You may also like

5 comments

Obsession November 24, 2013 - 7:37 pm

pierwszy raz takie kłódkowe szaleństwo widziałam kilka lat temu w Koln 🙂
teraz to nawet w Poznaniu tej miłości pełno na wszelkich mostach

Reply
piekniejestzyc November 24, 2013 - 8:48 pm

Gdańsk też dorobił się swojego mostu miłości 🙂 Ale takiej ilości jeszcze nie widział i pewnie nie zobaczy 😉

Reply
ugoldenbrown November 24, 2013 - 8:55 pm

Większosć miast na świecie ma takie mosty 🙂 Jeśli miasta nie leżą nad rzeką, to i tak zawsze znajdzie się jakiś mostek, albo wiadukt.
Gdy byłam niedawno w Moskwie, również widziałam tam masę kłódek, ale w Moskwie jest to (teraz) inaczej zorganizowane. Kłodki są przyczepiane do specjalnych drzewek ustawionych na moscie i wzdłuż rzeki. Jest to ponoć po to, by nie obciążać zanadto konstrukcji mostu.
We Wrocławiu na moscie Tumskim jest kłodek co niemiara, ale co pewien czas też są usuwane..
Myslę, ze nie tylko miasto je usuwa, złomiarze też 😉
Ale.. romans w Paryżu to co innego, niż gdziekolwiek indziej na swiecie.. 🙂

Reply
peregrino November 25, 2013 - 12:29 am

widziałem te kłódeczki nad Odrą, Nerisem (Wilno), Renem, Menem .. po prosty potrzeba romantycznej miłości jest uniwersalna … ale gdyby recepta na długotrwałą miłość była tylko tak prosta aby wrzucić kluczyk do wody ;^) .. być może niejednokrotnie te same osoby ponownie zawieszają nową kłódeczkę w towarzystwie innych imion ;^) ..

Reply
Anka November 26, 2013 - 3:40 pm

Takie kłodki oprócz tych w Paryżu widziałam też w Rzymie, Wilnie i Pradze i chyba gdzieś jeszcze tylko nie mogę przypomnieć sobie gdzie. Gdybym przejrzala zdjęcia pewno bym sobie przypomniała. Uwieczniam je na zdjęciach :).

Reply

Porozmawiajmy :)