Jak świętować to po włosku

by littletownshoes
8 comments

Myślę, ze osoby na emigracji albo dostosowują się do otoczenie, asymilują się z nim prawie zapominając o swoich korzeniach, albo nadgorliwie pielęgnują swoje tradycje. W zasadzie trudno jest znaleźć osoby „pomiędzy”. Obserwując rożne dzielnice Nowego Jorku ma się wrażenie za ta druga grupa staje się wręcz karykaturalnym obrazem własnego społeczeństwa. To znaczy Włosi staja się bardziej włoscy niż ich rodacy we Włoszech. To samo dzieje się z Polakami, Chińczykami, czy Grekami.

Przechadzając się po polskiej części Greenpointu ma się wrażenie jakby się zostało przeniesionym do Polski z lat 90tych. Czas się tutaj zatrzymał. Ta cześć Polski nigdy nie stalą się częścią Unii Europejskiej. Pomimo postępującej globalizacji, ta mała część świata zachowuje swoją kulturową odrębność.

O ile pielęgnowanie tradycji jest bardzo ważne, często staje się to bardzo jaskrawe. Tak tez się stało ze stara włoska części Brooklynu – Dyker Heights. Jej mieszkańcy, katoliccy włosi, słyną z dekorowania swoich domów na święta. Sama domy tez często wyglądają jak małe włoskie renesansowe pałace.

Ta świąteczna tradycja, a raczej jej przepych, sprawił ze Dyker Heights jest nazywane Dyker Lights, a samo miejsce stało się atrakcją turystyczną. Zresztą zobaczcie sami:

IMG_0961

IMG_0959

IMG_0960

IMG_0966

IMG_0968

IMG_0972

IMG_0982

IMG_0981

IMG_0988

IMG_0996

IMG_0992

IMG_1005

IMG_1003

IMG_1000

IMG_0998

IMG_1021

IMG_1001

Jestem bardzo ciekawa czy zgadzacie się ze mną, jakie są wasze spostrzeżenia o pielęgnowaniu tradycji przez osoby mieszkające na emigracji?

8 comments
0

You may also like

8 comments

4premiere December 26, 2012 - 11:58 am

Jak z bajki:)))Tęsknota swoje robi

Reply
Carol Schraft December 27, 2012 - 3:34 am

I am interested in your observation, and the only analogy I can make is when I’ve been traveling and met someone from home. Suddenly home is way more glamorous than it is when I live here day to day. This happened in Costa Rica when I met people who went to school in Boston – you would thing we are walking around Boston Gardens and up Newbury St. every day, when in reality we are mostly buying groceries and cooking dinner.

The lights are totally amazing.

Reply
Emilia December 27, 2012 - 11:36 am

cos w tym jest w dazeniu do podkreslenia swojej tozsamosci na obczyznie, choc w UK ta emigracja juz “pounijna” bardziej sie dostoswuje chyba do istniejacych warunkow. A na marginesie- w swieta mialam okazje pogadac z dziewczyna, ktora Polka jest tylko w polowie, ale nawet jej ojciec juz urodzil sie na obczyznie i opowiadala mi jak bardzo brakuje jej polskosci, jak ubolewa nad tym,ze mowic po polsku nie umie i ze chce w sobie te korzenie odnalezc.
pewne tradycje sa w nas tak silnie zakodowane, ze mimo, iz nie jestesmy tradycjonalistami (jak ja na przklad), to od czasu do czasu tesknimy do znajomych widokow/jedzenia/dzwiekow etc.

Reply
Ula Urban January 1, 2013 - 8:33 am

Nasze tradycje są super, szczególnie na Podlasiu. Nie wyobrażam sobie Wigilii bez karpia, kutii, śledzia, pierogow, karpia w galerecie, kompotu z suszonych owocow, barszczu, kapusty postnej. Nasze spiewane kolędy i oplatek są przepieknymi elementami Wigilii. Mam wielu obcokrajowców w rodzinie i wszyscy to uwielbiają. Wiesz kiedyś życie mnie zmusiło do przezycia Swiat bez rodziny, u znajomych z innego regionu Polski, który nie ma takich tradycji. Przeplakalam cała noc. Chyba jestem zwierzęciem tradycyjnym i podlaskim:) szczególnie w te najważniejsze święta jak Boże Narodzenie i Wielkanoc. A ostatnio dowiedziałam sie, ze koleda “Bóg sie rodzi”,ktora uwielbiam, szczególnie grana na organach, została napisana na życzenie Branickich z Białegostoku. Czyli co tu dużo mówic…będę starać sie pielęgnować ta tradycje. To jest forma naszej tożsamości.

Reply
lacturia January 10, 2013 - 9:14 pm

Poruszyłaś strasznie interesujący temat. Mniejszości w USA. Przybliżysz go kiedyś trochę bardziej? 🙂 Jeśli nie chcesz, to może chociaż mogę liczyć na takie małe – prywatne przybliżenie w postaci maila?

Pozdrawiam i ściskam gorąco! 🙂

Reply
Little Town Shoes January 10, 2013 - 10:19 pm

Bardzo dobry pomysl na notke. Bardzo dziekuje Lacturia za inspiracje! Tak tez zrobie. pozdrawiam xo

Reply
Nowy Jork w Święta | Little Town Shoes March 12, 2013 - 1:10 am

[…] P.S. Kolejny post o tym jak świętują nowojorscy Włosi tutaj. […]

Reply
Świąteczne Inspiracje: spacer po świątecznym NYC (1) | Little Town Shoes December 4, 2013 - 11:27 pm

[…] Mniej więcej następnego dnia po Święcie Dziękczynienia większość sklepów ma już gotowe bożonarodzeniowe witryny. P.S. o tym jak przyozdabiane są domy na święta możecie przeczytać tutaj. […]

Reply

Porozmawiajmy :)