Nowy Jork to miasto hokeja

Nowy Jork to miasto hokeja? Tak przynajmniej twierdzi jeden z czytelników bloga a zarazem zagorzały fan hokeja – Grzegorz Bratny Fifielski – który nie tylko zachęcił mnie do opublikowani notki o hokeju ale jeszcze tę notką za mnie napisał. Poważnie. Ja dodałam tylko kilka praktycznych porad na końcu.

“Nowy Jork to miasto o setce twarzy, I jest to też miasto hokeja. Ulokowana w sercu Manhattanu w Madison Square Garden drużyna Rangers od ponad osiemdziesięciu lat przyciąga tłumy w błękitnych bluzach.

Wśród kibiców tej twardej i widowiskowej gry są również osoby z pierwszych stron gazet, gwiazdy kina czy rozrywki. Na myśl o drużynie Rangers zawsze staje mi przed oczyma Margot Robbie – australijska piękność, znana z filmu Wilk z Wall Street, w reżyserii słynnego nowojorczyka Martina Scorsese. Na trybunach z reszta zasiada wataha maklerów z Wall Street, modelki takie jak Gigi Hadid czy wierny kibic komik Jimmy Fallon.

“Nowojorczycy to nie ludzie, którzy siedzą i czekają, aż cos ciekawego wydarzy się samo. Tam cały czas cos się dzieje. Jeśli chce się tam przyciągnąć uwagę ludzi, trzeba być tak ekscytującym, jak to najbardziej ekscytujące miasto na świecie.” To słowa największej legendy hokeja i najlepszego gracza w historii tego sportu Weyna Gretzky’ego, który ostatnie lata kariery spędził w barwach Rangers.

Jednak dla Nowego Jorku jedna taka drużyna to za mało. W mieście jest jeszcze lokalny rywal New York Islanders. W klubie, w którym grywał swego czasu nasz rodak Mariusz Czerkawski. Dwie drużyny w najlepszej lidze hokeja- żadne inne miasto biorące udział w tych rozgrywkach nie ma takiego szczęścia.

Nowy Jork to miasto hokeja

Kiedy można oglądać mecze? 

Sezon hokejowy trwa od października do kwietnia. Tzw play-off odbywają się w kwietniu i maju, a finały w czerwcu.

New York Rangers grają na Madison Square Garden (dogodnie zlokalizowanym na Mahtannie). Każdy mecz New York Rangers jest wyprzedany. Bilety zaczynają się od $60 i często wykupowane są przez sponsorów korporacyjnych. Jednak jeżeli im nie uda się zapełnić miejsc to odsprzedają bilety (przykladowo na StubHub) często po bardzo rozsądnej cenie, oczywiście w zależności od tego kto gra.

Nowy Jork to miasto hokeja

New York Islanders grają w Barclays Center na Brooklynie. Do stadionu jest dobry dojazd metrem, 2, 3, 4, 5, B, D, N, Q oraz R do Atlantic Avenue – Barclays Center około 20 minut od Grand Central na Manhattanie. Ceny biletów są tańsze i zaczynają się od 25 USD. Atmosfera jest zawsze niesamowita i to niewielka cena aby przeżyć prawdziwie nowojorskie doświadczenie.

Nowy Jork to miasto hokeja

Dodatkowe informacje od Grzegorza: W pierwszy dzień roku na stadionie baseballowej drużyny Mets rozegrane są “Winter Classic”. Co roku wybrane drużyny spotykają się w warunkach najbliższych klasycznej formie gry w hokej, czyli pod gołym niebem. Nie rzadko na mrozie i przy padającym śniegu. Mimo zimna na trybunach panuje gorąca atmosfera, a wokół stadionu festyn. Co prawda ceny biletów na “Winter Classic” są wysokie, (około 250 dolarów), ale płacimy za niepowtarzalne widowisko na najwyższym poziomie.

Możesz też wybrać się na mecz drużyny New Jersey Devils. Chociaż oficjalnie nie jest to nowojorska drużyna, ale stadion Prudential Center jest położony niedaleko od Manhattanu. (uwaga: znajduje się jednak dalej od Manhattanu niż dwa pozostałe stadiony i nie można do niego dojechać metrem).

Czy trzeba przyjść wcześniej na mecz?

Warto przyjść tak 30 minut przed meczem. Nie ma sensu przychodzić wcześniej bo znudzisz się czekaniem. 30-40 minut to w sam raz aby odsłuchać hymn, kupić hot dogi i piwo.

Gdzie są najlepsze bary w których można obejrzeć mecz hokeja w Nowym Jorku? 

The Flying Puck znajduje się zaledwie kilka kroków od Madison Square Garden. W tym barze fani spotykają się przed, w trakcie i po meczu Rangers’ów. Nawet jak w danym dniu nie ma ich meczu to z reguły jest pokazywany inny mecz. Typowy amerykański bar sportowy.

Kelly’s Sports Bar – ten bar reklamuje sie jako “najlepszym bar hokejowy w Nowym Jorku”. Nie wiem czy to prawda ale jest tam zawsze tłoczno i zawsze głośno.

Fani hokeja polecają jeszcze Finnerty’s w East Village. Znowy typowy bar sportowy. Możemy tu obejrzeć wszystkie ważniejsze wydarzenia sportowe – w tym mecze hokeja czywiście.

2 comments

  1. Wow 🙂 Szkoda że od października, planujemy wyjazd na wrzesień… W naszym programie musi się znaleźć uczestnictwo w jakimś wydarzeniu sportowym na stadionie. Co poza hokejem proponujesz?

Porozmawiajmy :)