Jesień w Nowym Jorku

No to mamy już prawie jesień to chyba najpiękniejsza a i zdecydowanie moja ulubiona pora roku w Nowym Jorku. Wrzesień jest fajny, październik jeszcze piękniejszy, ale listopad jest zdecydowanie najpiękniejszy. Zawsze zachęcam do odwiedzin Nowego Jorku w listopadzie, kiedy miasto pokrywają kolorowe liście i robi się naprawdę magicznie i filmowo. Ceny hoteli, po wakacyjnym szaleństwie, wracają do normy a pogoda jest idealna.

Dla miłośników fotografii to najlepsze pora.

Jesienią odbywają się najciekawsze kulturalne wydarzenia. I tak mamy:

Maraton w Nowym Jorku (5 listopada) – żadne wydarzenie sportowe nie jest większe niż maraton, podczas którego biegnie prawie pięćdziesiąt tysięcy zawodowych i amatorów. Sportowcy przebiegają przez wszystkie pięć dzielnic Nowego Jorku, z metą w Central Parku. Atmosfera jest naprawdę niesamowita. Na trasie mamy zespoły muzyczne, transparenty i tłumy kibicujących mieszkańców. Większość Nowojorczyków zapytana jakie jest ich ulubione wydarzenie w roku – odpowiada, że jest to właśnie nowojorski maraton. 

Halloween (31 października) – Największa i najkolorowsza parada w Nowym Jorku. Można być za albo przeciw Halloween ale to w wydaniu nowojorskim trzeba zobaczyć. Wyszukane stroje i olbrzymie upiorne kukiełki. Tłum oglądający paradę, często przebrany równie wymyślnie jak i sami uczestnicy parady, dekoracje sklepów i restauracji – to wszystko sprawia, że całe miasto (a przynajmniej East Village) zamienia w scenerię z filmów.

Halloween to nie tylko parada 31 października, to w zasadzie cały cykl imprez.  Tompkins Square Park Halloween Dog Parade (21 października, parada halloweenowa dla psów) była opisywana wielokrotnie na blogu, nie sposób przecież powstrzymać się przed robieniem zdjęć. Parada jest dla psów ale zdarzają się i koty i inne zwierzaki. Ale wszystkie w przebraniach.

Koncerty. Jesienią mamy bezpłatny Seaport Music Festival (7-10 września) oraz The Meadows (15-17 września). Ten drugi może pochwalić się takimi wykonawcami jak Jay-Z, Red Hot Chili Peppers, Gorillaz, Nas, Weezer i 60 innych; Dodatkowo seria koncertów w MSG i Barclays Center, w tym roku będzie Guns N ‘Roses, Billy Joel, Paul McCartney, Ed Sheeran, Bruno Mars i Katy Perry.

Open House New York  (14 i 15 października– weekend w czasie którego historyczne budynki, jak i te najładniej zaprojektowane mieszkania, otwierają swoje drzwi dla wszystkich odwiedzających. Relacje z poprzednich znajdziecie na blogu tu

New Yorker Festival – spotkania, rozmowy, aktorzy, pisarze, najbardziej znani nowojorczycy rozmawiają o tym co warto przeczytać a co zobaczyć. Dzielą się swoimi poglądami na wszystkie, nawet te ważne tematy 🙂 (krotka relacja z poprzedniego tu). 

Październik i listopad to czas na dynie. A że w Nowym Jorku nawet zwykłe dynie nie mogą być “zwykle” to mamy niesamowite pokazy i wystawy wszędzie od prywatnych mieszkań po ogrody botaniczne. Ogród Straszących Dyni w Ogrodzie Botanicznym na Bronx’ie jest otwarty już od 20 września.

Dzień Kolumba w Nowym Jorku
Co roku w październiku mamy paradę z okazji okrycia Ameryki – każdy powód jest dobry i wystarczający aby gdzieś się odbywała parada w Nowym Jorku. 🙂

I skoro już o paradach, to listopadowa Macy Thanksgiving Day Parade (23 listopada) jest najbardziej znana i najwspanialsza. Korowód gigantycznych balonów, gwiazd i sław, cheerleaders, klaunów, maszerujących zespołów, pokazy sztucznych ogni. Wszystko mające na celu przypomnienie o (tej prawdziwej i tej nadmuchiwanej) wielkości Ameryki 🙂 Pomijając te moje małe złośliwości parada jest naprawdę imponująca.

Festiwal Filmowy w Nowym Jorku – Planowany pokaz najnowszego filmu Woody’ego Allena “Wonder Wheel”, którego akcja rozgrywa się w latach pięćdziesiątych na Coney Island, ma zakończyć tegoroczny festiwal w Lincoln Center (16 października). Czy może być bardziej nowojorsko niż film Woody’ego Allena o Nowym Jorku na nowojorskim festiwalu filmowym? 🙂

Ciekawsze wystawy do obejrzenia tej jesieni to:

Rodin w The Met (15 września – 16 stycznia 2018 r.) – jedno z najważniejszych wśród wielu wydarzeń mających uczcić rocznicę śmierci jednego z największych francuskich rzeźbiarzy. 60 rzeźb w tym słynny Myśliciel, Ręka Boga, Burza. Wystawie będą towarzyszyć obrazy z czasów Rodina, w tym Claude’a Moneta.

MoMA Items: Is Fashion Modern? (Przedmioty: Czy moda jest współczesna?) Otwarcie wystawy zaplanowane jest na 1 października. Będziemy mogli obejrzeć 111 ikonowych ubrań i akcesoriów, w tym takie jak Nike Air Force 1, okulary przeciwsłoneczne, czarna sukienka i biały t-shirt Hanes.

Do 29 października można obejrzeć kolorowe, szklane kreacje Dale Chihuly w nowojorskim ogrodzie botanicznym. Ponoć warto kupić bilety na nocny pokaz.

Więcej o tym jak kupić tańsze bilety do muzeów tu.

Broadway – Do stycznia 2018 r będzi można obejrzeć Bruce Springsteen’a na broadwayowskiej scenie w teatrze Walter Kerr. Nie będzie to zwykły koncert – oprócz gitary i fortepianu będą opowieści o jego życiu i realizowaniu własnej wersji amerykańskiego snu. Więcej o biletach na Broadway tu.

Czy zapomniałam o jakiś wydarzeniach? Dodajcie proszę w komentarzach. <3

12 comments

 1. Masz zupełną rację, jeśli wybierać się do Nowego Jorku, to najlepiej w październiku. Jeszcze zanim poznałam Twój blog czułam intuicyjnie, że to świetna pora 🙂 Dlatego w NY byłam właśnie w październiku! Na dodatek był bardzo ciepły, kolorowy, dlatego wspominam ten pobyt w samych superlatywach!
  Przewspaniałe dynie!! 😀

 2. zapomniałaś o najważniejszej paradzie – Pulaski Day Parade, w tym roku 4 października. Tego dnia NYC jest biało-czerwony. Warto to przeżyć!

 3. Magda w środę 30tego lecimy z mężem na 10 dni mam nadzieję ? wspaniałej przygody w NYC.
  Podróż przygotowuję już od stycznia?. Nie ukrywam, że Twój blog bardzo mi pomógł. Cała wyprawa skonstruowana jest taka aby pochłonąć jak najwiecej, niekoniecznie spędzając czas w muzeach, chociaż i one są w planach. Zainteresował mnie jeden z ostatnich wpisów odnośnie wystawy o Ogrodzie Straszących Dyń piszesz,że jest on w OB na Brooklinie, a adres ze strony pokazuje, że to Bronx. Czy są dwie wystawy w dwóch ogrodach? Z góry dziękuje za odpowiedź? pozdrawiam jeszcze z Polski? Ola

 4. Super? zatem to kolejny punkt naszego programu zwiedzania, mam pytanie gdzie możemy obejżeć prawdziwy Chór Gospel może nie koniecznie w Abisyńskim Kościele Baptystów bo ta msza akurat pokrywa się godzinowo z paradą Puławskiego, a na niej chcemy bardzo być? .
  Magda może coś doradzisz bo w necie roi się od różnych ofert, ale kompletnie nie mam pojęcia co wybrać może jakaś kameralna msza mniej zatloczona? jeśli się uda. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Ola

 5. Aleksandro. Polecam Tobie mszę w kościele katolickim St. Joseph of the Holy Family Church, który znajduje się na Harlemie.
  Dokładny adres to 405 W 125th St.
  Msza, w trakcie której występuje zespół gospel jest w każdą niedzielę o godz. 10. I co tu, dużo mówić, zespół jest świetny.
  Warto przyjść trochę wcześniej, żeby zająć fajne miejsce, co było dość trudne w sezonie wakacyjnym. Nie wiem jak jest teraz – po sezonie, ponieważ ze względu na moje malutkie dziecko, jakiś czas temu zaczęliśmy uczęszczać na wcześniejszą mszę.

  Pozdrawiam
  Marcin

 6. Przepraszam za komentarz jeden po drugim, ale patrzę na daty komentarzy pozostałych uczestników dyskusji i pokazuje wrzesień 2015 (mój komentarz z aktualną datą), mimo, że wpis autorki sprzed 6 dni, więc nie wiem czy pytanie Aleksandry nadal aktualne.

  Pozdrawiam
  Marcin

Porozmawiajmy :)