Staten Island Ferry

Na facebookowym forum kilka dni temu rozgorzała dyskusja o promach na Staten Island i widoku na Statuę Wolności. Ktoś napisał “nie dajcie się wrobić w płatne promy – z darmowego promu widać statuę”. Inna osoba odpisała aby „nie przesadzać przecież $18 to nie jest aż tak wysoka cena aby zobaczyć symbol Nowego Jorku, a z promu niestety nie widać za dobrze statuy.”

Ja zgadzam się z tą drugą opinią. Zauważyłam pewną prawidłowość w opisach i komentarzach – jeżeli ktoś widział Statuę Wolności tylko z promu na Staten Island – jest rozczarowany. Zupełnie inne wrażenia mają osoby, które oglądają Statuę z bliska czy to statku rejsowego płynącego dookoła Manhattanu czy też stojąc u jej podnóża.

Przejażdżka promem na Staten Island jest ogólnie warta polecenia – widok na Manhattan cudowny. Zdecydowanie warto skorzystać z tej atrakcji ale nie jeżeli ktoś chce tylko zobaczyć Statuę Wolności.

Staten Island Ferry

Ale aby nie być “gołosłowną” wczoraj wybrałam się na prom tylko po to aby zrobić zdjęcia do tej notki.

Odpowiadając na wszystkie pytania po kolei:

1. Skąd odpływają promy?

Aby dostać się na prom od strony Manhattanu, musisz wybrać się na South Ferry i przystanek metro Whitehall Street (linia 1 albo R, W). Znajduje się on naprzeciwko Battery Park.

2. Kiedy odpływają promy?

Promy odpływają co pół godziny przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dokładny rozkład jest tu.

3. Ile kosztuje prom na Staten Island? Czy trzeba mieć bilet na metro?

Prom jest darmowy. Bilet na metro nie jest potrzebny.

4. Ile trwa rejs? Czy trzeba przeznaczyć kilka godzin?

Promy odpływają co pół godziny. Sam rejs trwa około 20-25 minut. Kiedy prom przypłynie na Staten Island wszyscy pasażerowie zostaną poproszeni o jego opuszczenie. Należy wtedy przejść do kolejnego promu odpływającego na Manhattan. Jeżeli staniesz przy wyjściu z promu płynącego na Staten Island i szybkim krokiem przejdziesz przez stacje to udaje się zdążyć na kolejny prom, który odpływa za kilka minut. Jeżeli nie – następny będzie za pół godziny. Wczorajsza podróż w dwie strony zajęła mi tylko trochę ponad godzinę.

5. Czy są straszne tłumy? Czy ciężko dostać się na prom?

Zwykle dość dużo ludzi oczekuje na prom. W zależności od pory dnia około 60% czekających to turyści ale dla wielu mieszkańców Nowego Jorku to jest to po prostu codzienny środek komunikacji miejskiej. Ale nie ma obaw, wszyscy się zmieszczą i nie będzie tłoku na promie.

Liczba osób oczekujących na prom: Staten Island FerryLiczba osób na promie, przy najbardziej obleganej prawej burcie promu:


6. Czy na promie są toalety?

Tak na promie są toalety a nawet mini bar. Cześć promu jest zamknięta (cieplejsza) a część otwarta na powietrzu (lepsza do zdjęć).

7. Czy z promu widać Statuę Wolności?

Tak widać Statuę Wolności ale prom przepływa w sporej odległości od wyspy także nie widać kunsztu wykonania i jest trudno ocenić wielkość samego posągu. Warto skorzystać z płatnego rejs wokół wyspy albo kupić bilety na wyspę.

Tak wygląda widok z promu płynącego na Staten Island.

Staten Island Ferry

A tak z promu powrotnego – ważna uwaga prom powrotny (na Manhattan) płynie dalej od Statuy także widok będzie trochę gorszy niż z promu płynącego na Staten Island.

Staten Island Ferry

8. Jakie są inne opcje aby zobaczyć statuę?

Tutaj dokładnie opisałam jakie są opcje i koszt rejsów żeby zobaczyć Statuę Wolności. Moim zdaniem warto przeznaczyć $18 aby zobaczyć Statuę z bliska, a dodatkowo z karnetami zniżkowymi koszt będzie jeszcze mniejszy.

9. Jeżeli jednak ktoś nie chce korzystać z płatnych opcji aby ma mało czasu i chce zobaczyć Statuę tylko z promu gdzie najlepiej stanąć?

Najlepiej usytuować się przy prawej burcie promu płynącego w kierunku Staten Island, przy otwartym oknie albo na balkonie – najlepiej na górnym balkonie, jeżeli jest to prom piętrowy. xo

7 comments

  1. Ależ się napływałam tym promem… 😉 3 tyg w NYC dzień w dzień że Staten Island do City i z powrotem 😉 długa podróż bo jeszcze musiałam dojechać pociągiem do promu na Staten więc nieraz żeby dojechać w.konkretne miejsce schodziło 2h. Polecam zatrzymać się na chwilę na Staten i poczekać na kolejny prom w barze, który znajduje się można powiedzieć na pasażu. Fajne miejsce, super widok, szczególnie w nocy i super drinki (bulldog Polecam! ) 😉

  2. […] Ciekawą opcją na zobaczenie panoramy Manhattanu jest prom Staten Island. Kursuje on co 30 minut, przez całą dobę i jest darmowy. Prom przepływa w sporej odległości od Statuy Wolności – więc nie jest to dobry sposób jeśli zamierzasz przyjrzeć się Lady of Liberty. Natomiast widok na sam Manhattan z promu jest niesamowity. W tej notce napisałam dokładniej jak dojechać do promu, zamieściłam też film i zdjęcia z promu Staten Island . […]

Porozmawiajmy :)