Mapa Polskich Miejsc w Nowym Jorku

Przyłączcie się do tworzenia z nami Mapy Polskich Miejsc w Nowym Jorku!

We współpracy z Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku rozpoczynamy prace nad mapą, która będzie pokazywać miejsca o dużym znaczeniu historycznym i kulturalnym dla Polaków i Amerykanów pochodzenia polskiego mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Mieszkańcy NYC i turyści będą mogli dzięki projektowi, dowiedzieć się więcej o historii Polonii i kulturalnej wartości obiektów umieszczonych na planie miasta.

Konsulat planuje, by mapa była dostępna nieodpłatnie w punktach informacyjnych dla turystów w Nowym Jorku i w Konsulacie Generalnym RP przy 233 Madison Ave.

Chcielibyśmy, aby ta mapa powstała przy współpracy z Wami, z osobami bezpośrednio zainteresowanymi. Piszcie, które miejsca, Waszym zdaniem, powinny się na niej znaleźć.

Zamieście swoje rekomendacje w komentarzach poniżej.

Czekamy na informacje od Was do końca marca.

Mamy niespodzianki, dla najbardziej aktywnych osób.

28 comments

 1. No i polskie kościoły w Nowym Jorku wyróżniają się tym, że prawie w każdym znajdują się relikwie św. Jana Pawła II.

 2. Podobnie jak na budynku hotelu Buckingham – obok wejścia do hotelu Buckingham na zachodniej stronie Manhattanu przy 6 Alei i 57 Ulicy wisi okazała, wykonana w brązie tablica, informująca, że to miejsce było ostatnią rezydencją Ignacego Jana Paderewskiego

 3. GREENPOINT:
  1) Polski Dom Narodowy przy Driggs Ave I Eckford St.
  2) Kosciol Sw. Stanislawa Kostki przy Humboldt St. & Driggs Ave.
  3) Pulaski Bridge – Mc Guinness Blvd
  4) Kosciuszko Bridge – Meeker Ave (budują nowy most)
  5) Polish Slavic Credit Union – Polski bank przy Mc Guinness Blvd.
  6) pomnik Ks. J. Popiełuszki odrestaurowany 1991 prez rzeźbiarza Stanisława Lutostanskiego z Vermont przy Bedford Ave i Lorimer St.
  7) Polskie restauracje:
  A) Karczma – Greenpoint Ave
  B) Królewskie Jadło – Manhattan Ave
  C) Christine’s – Manhattan Ave
  D) Pyza – Nassau Ave

 4. Uważam ze nie powinno zabraknąć mapki gdzie sa polskie skupiska ludzi. Moze ktoś chce po prostu odwiedzić takie miejsce ?

  • Uwaga: restauracja “Little Poland” na 2 Ave (miedzy 12 i 13-sta +-1 przecznica) to kuchnia (i wlasciciel) z Ukrainy, natomiast 2-3 przecznice nizej, “Ukrainian Restaurant” w Domu Ukraińskim (2 Ave i 9-ta) to polski właściciel i polska kuchnia 🙂

 5. Pomnik Ks.Studzińskiego na Greenpoincie, Dom Weterana Polskiego na Manhattanie,Ambasada Polska..,most Pułaskiego -łączący największą polską dzielnicę Greenpoint /Brooklyn/ z Long Island City /Queens/

 6. Kosciol Swietego krzyza na Maspeth,kultowa restauracja Johny’s Cafe przy Fresh Pond Rd.Maspeth ,oraz dzielnica Maspeth jako powiekszajae sie z roku na rok skupisko Polonii Nowego Jorku.

 7. Pulaski Skyway, Empire State Building (siedziba Polish Cultural Institute), Muzeum 9/11 pokazuje Polaków, którzy zginęli w zamachach, sklep i reklama Inglot na Times Square

Porozmawiajmy :)